Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο δίσκος δείχνει να μη τα χει παίξει ή ειναι στα τελευταια του..μπήκα ξανά σήμερα windows και θα κάνω τα απαραίτητα..

εαν μπηκες στα windows κατεβασε ενα http://www.hdsentinel.com/ και τρεχτο να δεις τι γινεται με το δισκο... αν εχει

σφαλματα κλπ...

νορμαλ θερμοκρασια ειναι οι 30 βαθμοι ας πουμε περιπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εαν μπηκες στα windows κατεβασε ενα http://www.hdsentinel.com/ και τρεχτο να δεις τι γινεται με το δισκο... αν εχει

σφαλματα κλπ...

νορμαλ θερμοκρασια ειναι οι 30 βαθμοι ας πουμε περιπου...

Φίλε μου ευχαριστω για την απάντηση έστω και μετά απο δυο μήνες..το θεματάκι πιθανόν προήλθε απο λειτουργικό (Windows 10)..τα πέρασα ολα απο έλεγχο και τωρα με Windows 8 και τον ίδιο δίσκο δεν μου εχει παρουσιάσει κάτι..

Επισης άλλαξα και θέση στο δίσκο..ηταν κοντά ο ένας με τον άλλον..άκυρο αλλα δεν ξέρεις καμία φορά..

99% παντως πρόβλημα λειτουργικού..

Σ´ευχαριστω και πάλι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ετρεξα το occt στο αυτοματο για τον ελεγχο του power supply και μου βγαζει το παρακατω 

 

να αναφερω επισης πως οταν συνδεω το φις του τροφοδοτικου το laptop σβηνει αμεσως 

 

αλλαγη τροφοδοτικου να υποθεσω χρειαζομαι?

post-256628-0-25230300-1461785229_thumb.png

post-256628-0-26888300-1461785233_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλα οι θερμοκρασιες του επεξεργαστη σου εφτασαν στον θεο. Αν πιανουν τα χερια σου ανοιξε το λαποπ, καθαρισε οπου εχει σκονες (συνηθως εκει που ειναι το ανεμιστηρακι) και αλλαξε παστα στον επεξεργαστη γιατι λογικα εχει γινει πετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και από μένα, είμαι επίσημα θύμα της μπλε οθόνης. Λοιπόν η δική μου περίπτωση ξεκίνησε περίπου 20 μέρες πριν. Όταν ξαφνικά ανεξάρτητα από τι έκανα (gaming, Chrome, YouTube) 5-6 φορές την ημέρα χτυπούσε μπλε οθόνη με το ίδιο ακριβώς dump crush name. Δεν έχω αλλάξει hardware εδώ και χρόνια πέρα της ραμ πριν 3 μήνες. (είχα 2χ2 και έβαλα μονή 8αρα). Μετά από λίγο ψάξιμο διαπίστωσα ότι ακριβώς την ημέρα που άρχισαν οι μπλε οθόνης, τα Windows έκαναν μια ενημέρωση ενός στοιχείου. Έκανα επαναφορά σε προηγούμενο σημείο πριν της ενημέρωσης και μόλις μπήκα στα Windows μου ξαναβγαλε το update αλλά δεν το έκανα και απενεργοποιησα την αυτόματη ενημέρωση για να μην γίνει εξ αμελειας. Όλα μέλι γάλα για 20 μέρες ακριβώς μετά την επαναφορά ούτε μια μπλε οθόνη. Έλα ντε που σήμερα ξαφνικά χωρίς να αλλάξω το οτιδήποτε ξεκίνησε τις μπλε οθόνες. Ότι επίσημο υπάρχει από αναβάθμισεις σε drivers τις κάνω. Από θερμοκρασίες είμαι κατάψυξη. No oc. Δε ξέρω τι να κάνω? Να αρχίσω να testarw τα hardware? Ή να κάνω ένα φορματ μήπως και στρώσει. Παραθέτω και την εικόνα με το blue screen viewer. Σε όλες τις περιπτώσεις είναι ακριβώς το ίδιο.

post-382441-0-67857600-1464643893_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις ενημερωμένους ολους τους drivers όπως γράφεις τότε ναι ξεκίνα τα τεστ γιατί αν είναι hardware τζάμπα το φορματ.

OC κάνεις?

 

Έχε υπόψιν σου ότι μπλε οθόνη μπορεί να οφείλεται και σε προβληματικό τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οc ειχα παλιοτερα αλλα μολις εβαλα την καινουργια ραμ τα γυρισα σε default ολα (ραμ,cpu). Οταν λεω ενημερωσεις κανω, εννοω κανω αυτα που εχουν βγει επισημα απο τα site (motherboard, karta grafikwn) . Καποια παρολα αυτα κυριως ειναι 3 ετων ή και παλιοτερα. 

Φοραω 1156 μητρικη οπως καταλαβαινετε το support σταματησε εδω και μερικα χρονια. 

Ολα τα περιφερειακα μου ειναι plug n play. Δεν εχω κατι που να θελει εξτρα drivers.

 

Εγω πιο πολυ ηθελα να ρωτησω αν ξερετε σαν πιο εμπειροι τι αφορα ακριβως τα συγκεκριμενα dumps (αν σας εχει ξανατυχει ιδιο περιστατικο) και επισης αν υπαρχει καποια εξηγηση που μετα την επαναφορα 20 μερες δεν ειχα ΟΥΤΕ μια μπλε οθονη. ενω εξαρχης ξεκινησαν ολα με ενα windows update, συγκεκριμενα στο windows defender. Aυτο προσωπικα σε μενα που ειμαι τερμα αρχαριος και ξερω τα βασικα με αποτρεπει να σκεφτω οτι εχω θεμα στο harware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηνύματα αυτά από το BlueScreen εμφανίζονται σε πολλές BSOD οπότε και δεν είναι κάτι στάνταρ ότι πρέπει να εξετάσεις κάτι συγκεκριμένο. Επίσης BSOD μπορεί να εμφανίσει και ένα φλασάκι. Σιγουρέψου ότι δεν προκαλεί το πρόβλημα και κάτι από τα περιφερειακά σου. Μην συνδέεις τίποτα για 1-2 μέρες. Ρίξε μια τελευταία ματιά αν είναι όντως ενημερωμένοι όλοι οι drivers και για ότι έχεις στο case και για τα περιφερειακά. Για τους drivers καλό θα ήταν να ανέβαζες τα dumps να τα δει ο Gi0 Μέσω του BSOD Analyzer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις το minidump απο το φακελο των windows, για καποιο λογο δεν με αφηνει να το ανεβασω, ουτε σαν αυτουσιο, ουτε σε μορφη .rar

 

 

Παντως ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση στο προβλημα μου (ανεξαρτητα αν το λυσουμε η οχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ανεβάσεις ένα αρχείο πάντα αντί για Απάντηση το "Περισσότερες επιλογές απάντησης". Στη συνέχεια επισυνάπτεις το αρχείο και το κάνεις προσθήκη σε μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως απο την αναλυση που εγινε με το BSODAnalyzer

 

 


Για να ανεβάσεις ένα αρχείο πάντα αντί για Απάντηση το "Περισσότερες επιλογές απάντησης". Στη συνέχεια επισυνάπτεις το αρχείο και το κάνεις προσθήκη σε μήνυμα.

To ξερω αδερφε μου, απλα συγκεκριμενα δεν με αφηνει το αρχειο εκεινο. ουτε καν σε rar .  Το pdf μια χαρα το ανεβασε... Τι να πω ολες οι αναποδιες μαζι. βαζω και ενα screenshot απο το μηνυμα που πεταει οταν προσπαθω να το ανεβασω

BSOD Analyzer results.pdf

post-382441-0-15924000-1464654636_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
Καθώς έκανε load το BF4 μου πέταξε bluescreen δεν πρόλαβα να δω τι έγραφε.
windows 10
CPU: ATHLON X4 750K (με λιγο overclock δεν εχω θεμα με τις θερμοκρασιες ειναι πολυ καλες)
Ram: 8 gb hyperx 1866mhz
gpu: evga gtx 760 2gddr5
psu:thermaltake berlin 530w
hdd:1tb WD caviar blue
mobo:asrock fm2a88m-HD+
Πριν 2 μερες εκανα defragment που κράτησε 16 ωρες δεν ξέρω εάν παίζει ρολό.
Το bluescreenviewer δεν δειχνει τιποτα, στο event viewer μου εχει critical error  41 ( Kernel-Power)  https://i.imgsafe.org/d87823605a.jpg
hard disk sentinel performance kai health 98%
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως απο την αναλυση που εγινε με το BSODAnalyzer

 

 

To ξερω αδερφε μου, απλα συγκεκριμενα δεν με αφηνει το αρχειο εκεινο. ουτε καν σε rar .  Το pdf μια χαρα το ανεβασε... Τι να πω ολες οι αναποδιες μαζι. βαζω και ενα screenshot απο το μηνυμα που πεταει οταν προσπαθω να το ανεβασω

Κάνε ένα printscreen από το Bluescreenview και ανέβασε την εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...