Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

εχω σε παλιό pc , αυτή http://www.asus.com/...VD2VM/#overview την μητρική, με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, πως να την τεστάρω χωρίς να την κάψω ?

Μια ωρα gaming του βαρυτερου παιχνιδιου που μπορει να αντεξει η καρτα

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

BSOD Analyzer v0.9

post-49874-0-05055900-1351288289_thumb.jpg

Changelog

  • Automatic Basic Analysis of any number of dumps from a directory of your choise
  • Crash when Memory, System Info or Pool analysis log file on C:\ wasn't accesible while performing one of those three analyses is fixed
  • Multithreading fixed, no similar analysis (basic-basic, pool-pool, etc) is allowed to run simultaneously
  • Log display bug that sometimes caused the application to hang when switching tabs during an analysis is fixed
  • Dump Type analysis Log tab display is now working
  • Info box is now more verbose and color coded

Download (ή μεσω του Update, v0.8.5.0 και πανω)

Hashes

MD5: 2EFCA7BDBD61406B3F86955D8ADCE892

SHA-1: CE7F1D97E60A3AA1C77C6BCD7C45A18C381A0F89

 

Ζητω συγνωμη για το αγγλικο changelog. Ειναι copy-paste, εαν καποιος χρειαζεται την ελληνικη μεταφραση, ευχαριστως να την κανω

 

Επεξ/σία από Gi0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Eκανα μια νεα εγκατασταση των Win 7 και μετα απο λιγο ειχα BSOD !

 

Mηπως επειδη ορισα την εικονικη μνημη στο μηδεν?

Ισως. Δωσε περισσοτερες λεπτομερειες. Τι εννοεις "μετα απο λιγο"? Μετα απο μια μερα χρησης, μετα απο το reboot της εγκαταστασης, μετα απο 10 λεπτα στον firefox, πριν καν μπει στα Windows ή κατι αλλο? Το κανει καθε φορα, μια μονο φορα και δεν εμφανιστηκε ξανα ή μερικες φορες στο ασχετο? Κανεις κατι συγκεκριμενο οταν προκυπτει? Τι hardware εχεις και ποιος ο λογος που εκλεισες την εικονικη μνημη? Οσο περισσοτερες πληροφοριες, τοσο καλυτερα. Βοηθα να σε βοηθησουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο μια μερα μαλλον, αλλα δεν ειχα κανει και τιποτα. Πλην απο τους drivers βεβαια. Ξερω οτι μπορει η μπλε οθονη να προηλθε απο drivers. Εκεινη τη στιγμη επαιζε ταινια. Tην εικονικη τη μηδενησα γιατι εχω φυσικη 8GB, οποτε σκεφτηκα να να μη φθειρω τον ssd. Eκανα καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μετα απο μια μερα μαλλον, αλλα δεν ειχα κανει και τιποτα. Πλην απο τους drivers βεβαια.

Εχει εμφανιστει ξανα η μπλε οθονη ή ηταν μια μονο φορα?

Tην εικονικη τη μηδενησα γιατι εχω φυσικη 8GB, οποτε σκεφτηκα να να μη φθειρω τον ssd. Eκανα καλα?

Καλα εκανες απο την αποψη οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα την χρειαστεις. Παρα ολα αυτα μπορει να συναντησεις εφαρμογες που την ζητανε, ανεξαρτητως της μνημης που εχεις. Θα προτεινα να βαλεις ενα μικρο page file σε καποιο αλλο δισκο, εαν υπαρχει. Οπως και να χει η μπλε οθονη δεν προηλθε απο αυτη την ρυθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη τωρινη εγκατασταση δεν εχει εμφανιστει αλλη φορα, αφου αυτη ειναι πολυ προσφατη.

Στη προηγουμενη ομως ειχαν εμφανιστει καμποσες φορες, συνηθως οταν επαιζε ταινια ή μουσικη. Γιαυτο και υποψιαζομαι καποιο θεμα με τους drivers της καρτας γραφικων/ηχου. Υπαρχει καποιος καταγραφεας σφαλματων?

 

Αλλο δισκο δεν εχω, παντως κρατω που ειπες οτι το bsod δε προερχεται ποτε απο μηδενικο pagefile.

Ποιες εφαρμογες ζητανε, ειναι συγκεκριμενες?

 

Mπορει να λειτουργησει pagefile που βρισκεται σε δισκο αλλου πισιου, με το οποιο ομως υπαρχει ασυρματη συνδεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στη τωρινη εγκατασταση δεν εχει εμφανιστει αλλη φορα, αφου αυτη ειναι πολυ προσφατη.

Στη προηγουμενη ομως ειχαν εμφανιστει καμποσες φορες, συνηθως οταν επαιζε ταινια ή μουσικη. Γιαυτο και υποψιαζομαι καποιο θεμα με τους drivers της καρτας γραφικων/ηχου. Υπαρχει καποιος καταγραφεας σφαλματων?

Αυτα τα δυο που εχω σε bold πολλες φορες μεταφραζονται σε hardware προβλημα. Εισαι "καθαρος"? Δεν σημαινει πως εχεις 100% hardware προβλημα, μπορει ανετα καποιος driver που εχεις βαλει και στις δυο περιπτωσεις να προκαλει προβλημα.

Θα πρεπει λοιπον, εαν θελεις να το ψαξεις περαιτερω, να αρχισεις να απορριπτεις πιθανους ενοχους.

Αλλο δισκο δεν εχω, παντως κρατω που ειπες οτι το bsod δε προερχεται ποτε απο μηδενικο pagefile.

Ποιες εφαρμογες ζητανε, ειναι συγκεκριμενες?

Αστο απενεργοποιημενο. Η ασφαλεστερη οδος ειναι να αφησεις προσωρινα ενα μικρο pagefile και να παρακολουθησεις κατα την καθημερινη χρηση του pc σου εαν το χρησιμοποιουν τα Windows (μεσω task manager/process explorer) και στη συνεχεια να αποφασισεις εαν το χρειαζεσαι. Πιθανοτατα ξαναλεω δεν το χρειαζεσαι.

Mπορει να λειτουργησει pagefile που βρισκεται σε δισκο αλλου πισιου, με το οποιο ομως υπαρχει ασυρματη συνδεση?

Nop, δεν αποτελει λυση το συγκεκριμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποτελει λυση εννοεις οτι δεν λειτουργει ετσι? (σε αλλο pc)

 

Δε νομιζω οτι εχω θεμα υλικου. Tα bsod που εκανε πριν ηταν καπου μ.ο. ενα καθε μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν αποτελει λυση εννοεις οτι δεν λειτουργει ετσι? (σε αλλο pc)

Yep.

Δε νομιζω οτι εχω θεμα υλικου. Tα bsod που εκανε πριν ηταν καπου μ.ο. ενα καθε μηνα.

Διαβαζεις το πρωτο post, χρησιμοποιεις εαν θελεις το BSOD Analyzer και κρινεις. Σημειωση, εαν εχεις απενεργοποιημενο pagefile δεν θα εχεις minidumps/dumps απο τις μπλε οθονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος αυτός ο Gi0 δηλαδή... επειδή έκανε αυτό το topic με αυτό το πρόγραμμα που έχει βοηθήσει μόνο εδώ μέσα καμιά 30άρια ατόμα και επειδή σου απαντάει εδώ και πόσα ποστ νομίζει ότι τα ξέρει όλα και τολμά να λέει πως θα κουμαντάρουμε το φόρουμ...

 

Σοβαρά πάντως, εκτίμησε τον άνθρωπο και τον χρόνο που διαθέτει για σένα και για το πρόβλημα σου. Κάποια ποστ μεταφέρθηκαν στο άλλο τόπικ και κάποια σβήστηκαν.

 

Και συμφωνώ με τον Gi0, να μην χαλάσουμε αυτό το τόσο ωραίο τόπικ με γενικότητες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προχτες το βραδυ ο κ. Ν.Κλαδακης (Microsoft Hellas), με ενημερωσε μεσω email πως εγινε αποδεκτη η ομιλια για το ITPro|DevConnections 2012 (Insomnia link). Πριν λιγο κοινοποιηθηκε το τελικο προγραμμα σε ολους τους speakers, με την ομιλια μου να ειναι προγραμματισμενη για το Σαββατο 24/11, το μεσημερι. Εαν καποιος παρεβρεθει, αν του κανει κεφι ας ερθει να πει ενα γεια :-)

Το περιεχομενο της ομιλιας θα εχει να κανει (surpise,surprise!) με τις μπλε οθονες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...