Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια! Επειδη ειμαι κανουριος θελω να κανω μια ερωτηση και αν ξερει καποιος σιγουρα να μ απαντησει. Στο xbox one, γινεται να παιξουμε μεταχειρισμενα παιχνιδια ?

χυθηκε αιμα, επσαν κορμια για να γινει αυτο.Να παιζει μτχ το one. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχω 4Κ HDR TV και θέλω να το έχω και σαν BlueRay 4K player..

Φίλε ταπεινή μου άποψη, με τέτοια TV που έχεις κάνε υπομονή 11 μήνες και πάρε το θηρίο που θα βγει του χρόνου. (xbox one project scorpio)

 

Σε τόσο διάστημα, 40 ευρώ να φιλάς τον μήνα, τα έβγαλες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ταπεινή μου άποψη, με τέτοια TV που έχεις κάνε υπομονή 11 μήνες και πάρε το θηρίο που θα βγει του χρόνου. (xbox one project scorpio)

 

Σε τόσο διάστημα, 40 ευρώ να φιλάς τον μήνα, τα έβγαλες...

 

Δεν έχεις και άδικο. Μου φένεται η πιο σωστή λύση...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Επειδη ειμαι κανουριος θελω να κανω μια ερωτηση και αν ξερει καποιος σιγουρα να μ απαντησει. Στο xbox one, γινεται να παιξουμε μεταχειρισμενα παιχνιδια ?

 

Κοντεύουμε στο 2017 αισίως και ο κόσμος ακόμα έχει αυτή την εντύπωση... φαντάσου τι ζημιά έκανε η αρχική παρουσίαση του 2013 στο brand name.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντεύουμε στο 2017 αισίως και ο κόσμος ακόμα έχει αυτή την εντύπωση... φαντάσου τι ζημιά έκανε η αρχική παρουσίαση του 2013 στο brand name.

κιεγω αυτο σκεφτηκα.οτι εχτισαν με το 360 το γκρεμισαν με τις κολοιδεες που ειχαν στο λανσαρισμα του one

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξτε μεταχειρισμένα όσο προλαβαίνετε, γιατί όσο η αγορά στρέφεται προς το digital content σε λίγο καιρό μας τελειώνουν τα δισκάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξτε μεταχειρισμένα όσο προλαβαίνετε, γιατί όσο η αγορά στρέφεται προς το digital content σε λίγο καιρό μας τελειώνουν τα δισκάκια.

 

Έτσι μας λέγανε και για το NX και τελικά θα έχει φυσικό μέσο κι αυτό. Μακροπρόθεσμα (σε 15-20 χρόνια) θα πάμε σε άλλο μοντέλο (cloud/subscription-based), αλλά έχουμε καιρό μέχρι τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μας λέγανε και για το NX και τελικά θα έχει φυσικό μέσο κι αυτό. Μακροπρόθεσμα (σε 15-20 χρόνια) θα πάμε σε άλλο μοντέλο (cloud/subscription-based), αλλά έχουμε καιρό μέχρι τότε...

Τοσο μακρια την τοποθετεις αυτη την εξελιξη; Θεωρουσα οτι θα ειναι πιο κοντα. Σε καθε περιπτωση ερχεται, τωρα για το ποτε θα δουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου εκτίμηση είναι μια πενταετία το πολύ. Το μοντέλο για το digital content και τα subscriptions ήδη υπάρχει (stores και marketplaces κάθε λογής, Steam, Origin, Uplay, EA Access, προσφορές σε Gold συνδρομές αποκλειστικά για digital download κλπ) και το μόνο που μένει είναι να εξελιχθεί λίγο περισσότερο.

 

Κάποιοι πυροβολημένοι όπως η χάρη μου, έχουν ήδη σταματήσει να αγοράζουν δισκάκια εδώ και πολλά χρόνια (πραγματικά δεν θυμάμαι ποια ήταν η τελευταία φορά, τουλάχιστον 3-4 χρόνια πίσω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cloud-based = κατάργηση του hardware στα σπίτια μας (τότε θα μπορούμε να πούμε με ασφάλεια bye-bye traditional PC/console gaming) και παροχή περιεχομένου με streaming συνδρομητικά. Ένα dumb client (στυλ PSTV ή ενσωματωμένo στην TV) θα αρκεί.

 

Για να γίνει αυτό, θα πρέπει πρώτα να αποκτήσει και η τελευταία ραχούλα αξιόπιστη & γρήγορη broadband σύνδεση...

 

ΥΓ: Πάντως υπάρχει κόσμος ακόμα και σήμερα που λέει τι καλό που ήταν το always online DRM και κακώς το πήρε πίσω η MS. Θα γελάνε και τα μουστάκια του ... Mattrick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ότι οι κονσόλες υποστηρίζουν ακόμα physical μέσο είναι ο λόγος που δεν έχουν Steam-like εκπτώσεις. Όσο δεν υπάρχει always-on DRM, τόσο δεν πρόκειται να δούμε σοβαρές εκπτώσεις σε digital περιεχόμενο.

 

Για την ώρα οι κονσόλες θα ακολουθήσουν το -κακό για την λογική των console gamers- αναβαθμίσιμο μοντέλο στο H/W τους (πιστεύω ότι θα γίνει στάνταρ το να βγαίνει νέο μοντέλο κάθε διετία, ειδικά από τη στιγμή που το PS4 Pro κάνει τόσο καλές πωλήσεις), ενώ θα συνεχίζουν να παλεύουν με τα συνδρομητικά μοντέλα στο digital κομμάτι. Κοινώς, μεσοβέζικες λύσεις για την τσέπη μας. 

 

Οπότε ναι, ουσιαστικά χάρη θα μας έκανε η MS αν είχε ακολουθήσει το αρχικό πλάνο της. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξερω οτι το digital content ειναι το ιδιο ακριβο με τα δισκακια οποτε γιατι να το προτιμησω?

 

για να μην μπορω να πουλησω η ανταλλαξω αγορασμενους τιτλους η για να κατεβαζω πολλα giga με καθε εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι οι κονσόλες υποστηρίζουν ακόμα physical μέσο είναι ο λόγος που δεν έχουν Steam-like εκπτώσεις. Όσο δεν υπάρχει always-on DRM, τόσο δεν πρόκειται να δούμε σοβαρές εκπτώσεις σε digital περιεχόμενο.

 

Για την ώρα οι κονσόλες θα ακολουθήσουν το -κακό για την λογική των console gamers- αναβαθμίσιμο μοντέλο στο H/W τους (πιστεύω ότι θα γίνει στάνταρ το να βγαίνει νέο μοντέλο κάθε διετία, ειδικά από τη στιγμή που το PS4 Pro κάνει τόσο καλές πωλήσεις), ενώ θα συνεχίζουν να παλεύουν με τα συνδρομητικά μοντέλα στο digital κομμάτι. Κοινώς, μεσοβέζικες λύσεις για την τσέπη μας. 

 

Οπότε ναι, ουσιαστικά χάρη θα μας έκανε η MS αν είχε ακολουθήσει το αρχικό πλάνο της. :)

 

Το Windows Store διαφωνεί μαζί σου... 70άρι day 1 κι άγιος ο θεός.

 

Το Steam πότε απέκτησε always online DRM;

 

Οι συνδρομές προς το παρόν αφορούν μόνο το online κομμάτι. Δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις συνδρομή για να παίξεις ένα offline game/Campaign. Στο μέλλον όλα θα απαιτούν συνδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατ' αρχάς μιλάω για την απαξίωση των τιμών και για τις εκπτώσεις. Το Windows Store είναι σε βρεφικό στάδιο ακόμα, προφανώς δεν συγκρίνεται με τα δέκα-τόσα χρόνια του Steam. Όταν θα ωριμάσει, θα αρχίσουμε να βλέπουμε και σε αυτό να χαρίζουν games, όπως κάνει το Origin και το Uplay.

 

Το Steam είναι DRM από μόνο του. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες πότε απέκτησε always online.

 

Οι συνδρομές δεν αφορούν μόνο το online κομμάτι, αφορούν και όποιον θέλει να χτίσει library. 


εγω ξερω οτι το digital content ειναι το ιδιο ακριβο με τα δισκακια οποτε γιατι να το προτιμησω?

 

για να μην μπορω να πουλησω η ανταλλαξω αγορασμενους τιτλους η για να κατεβαζω πολλα giga με καθε εγκατασταση?

 

Ανάποδα τα έχεις καταλάβει. Τα digital games είναι ακριβά γιατί υπάρχουν ακόμα physical games, όχι το ανάποδο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...