Προς το περιεχόμενο

WD σκληρός δίσκος και εγγύηση


lighto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλα τωρα οπως ειναι τα πραγματα με τους σκληρους δεν μου κανουν αντικατασταση με τιποτα. προσπαθησα πριν λιγες μερες με ενα caviar black που ειχα παρει απο πλαισιο. τι διευθυντες τι κεντρικα τις ιδιες μ*λκς μ ελεγαν. Ακρη μονο με την Wd θα βγαλω ακρη. Λεω να παω σε Advance RMA γιατι δεν μ εχει μεινει δισκος για δισκος. Ξερετε τι παιζει με το Advanced replacement?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HDS health+ short DLGD= μάλλον ναι, αλλά για σιγουριά τρέξε και το extended test.

Ωπ, μαλακία. Δεν το είχα δει καλά : ΔΕΝ είναι "0%" η "υγεία" του. Αλλάζουν τα πράμματα έτσι...

 

Εξ' ου και

 

καλα τωρα οπως ειναι τα πραγματα με τους σκληρους δεν μου κανουν αντικατασταση με τιποτα. προσπαθησα πριν λιγες μερες με ενα caviar black που ειχα παρει απο πλαισιο. τι διευθυντες τι κεντρικα τις ιδιες μ*λκς μ ελεγαν. Ακρη μονο με την Wd θα βγαλω ακρη. Ξερετε τι παιζει με το Advanced replacement?

Όσο για το Α-RMA, το μόνο που σου "προσφέρει" είναι να σου στείλουν ΠΡΩΤΑ αυτοί δίσκο-αντικαταστάτη και μετά να τους στείλεις εσύ τον δικό σου. Το χρησιμοποιείς δηλαδή σε περίπτωση που καίγεσαι να έχεις δίσκο "εδώ και τώρα". Αλλιώς, αν μπορείς να περιμένεις, κάνε απλό RMA. Θα καθυστερήσει λίγο παραπάνω η όλη φάση μέχρι να έχεις νέο δίσκο στα χέρια σου (1-2 βδομάδες απ' τη στιγμή που θα στείλεις τον δικό σου), αλλά για 'μένα αξίζει τον κόπο, καθώς, αν τυχόν βρουν οκ τον δίσκο που τους στέλνεις, σου χρεώνουν (γύρω στο 20άρι-25άρι) την πιστωτική, τον αριθμό της οποίας θα τους έχεις δώσει, ως προϋπόθεση για A-RMA...

 

 

Εχω εγγυηση μεχρι το 13 αλλα θα στηλω RMA αλλο ενα σκληρο που τα φτησε..τι λες να κανω να των σκοτώσω και να του στειλω πακετο και τους 2 ?

Κοίτα, απ' τη στιγμή που ο Velociraptor είναι οριακά από "υγεία", θα έλεγα ναι, να τον...στείλεις,,,πριν την ώρα του (pun intended).

 

 

αν δεν κάνω λάθος ναι, εμένα στο msystems μου είχαν αλλάξει δίσκο για fail στο quick test...

Ποιός ξέρει τί ρόλο βαράγανε εκεί. Κι εγώ έχω διαβάσει περιπτώσεις ατόμων που ισχυρίζονταν πως "ούτε καν τον έλεγξαν τον δίσκο - αμέσως μου τον αλλάξανε" (δε λέω για MySystems). To θέμα είναι αν υπάρχει (που μάλλον υπάρχει) "κανονισμός" ο οποίος λέει "για να δεχτούμε δίσκο για RMA, τον τσεκάρουμε με το extended test του διαγνωστικού της εταιρίας του, και μόνο τότε αν βγει failed συνεχίζουμε με το RMA". Tώρα ποιοί τον τηρούν και ποιοί όχι, είναι άλλο ζήτημα...Σίγουρα δεν είναι κακό να πάει κάποιος να δοκιμάσει να δώσει πίσω δίσκο που του βγαίνει failed μόνο στο quick test, αλλά να μη στραβώσει κι από πάνω αν του πουν "ο δίσκος είναι οκ".

 

 

εμενα πηγε στα 296 BS αλλα στο quick test ακομα pass μου γραφει το βλαμμενο

Είπαμε, δεν είναι απαραίτητο η "υγεία" να συμβαδίζει απόλυτα με κάθε νέον BS που εμφανίζεται. Το ότι περνάει το quick test, σημαίνει απλά ότι σύμφωνα με τα στάνταρ που έχει θέσει η εταιρία, ο δίσκος δεν είναι -ακόμα- δεκτός για αντικατάσταση. Δε σημαίνει όμως απαραίτητα "είναι εντάξει"...Είναι σα να έχει κάνει κάποιος ασφάλεια ζωής για την περίπτωση θανάτου από θανατηφόρο ασθένεια, κι έχει εμφανίσει καρκίνο. Όσο ζει, δεν μπορούν να...εισπράξουν οι συγγενείς του, ακόμα κι αν του μένουν μόλις λίγες βδομάδες ή μήνες ζωής, κι ας είναι και χάλια (δεν μπορεί να δουλέψει κτλ)...

 

Γι' αυτό και το παραπάνω, απαντάει και σε αυτό :

 

γιατι δεν σου κανουν αντικατασταση? αφου ειναι για πεταμα ο δικος σου.

...και για την ακρίβεια, μπορεί και να μην είναι καν "για πέταμα"... Άλλο "δεν μπορείς να τον βασίζεσαι", κι άλλο "για πέταμα". Καλώς ή κακώς, έτσι πάει. Με τους "κανόνες". Άλλο εσύ κι εγώ να καταλαβαίνουμε ότι ένας δίσκος είναι καλύτερο να παροπλιστεί, κι άλλο τί λέει "το γράμμα του νόμου" (...των κανόνων, εν προκειμένω. Και οι κανόνες λένε ότι θα πρέπει να φτάσει στο σημείο που να μην περνάει το extended test. Εκεί βέβαια παρεμβαίνεις ο...ίδιος αν θες, και "κανονίζεις" και δίσκο και κανόνες. Κανονικά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα και τον εδωσα,τωρα αμα μου πουνε οτι ειναι μια χαρα,ε θα περασουμε στα αλλα μετρα οπως ειπαμε. βεβαια απο οτι μου ειπε,το κοιτανε και με αλλα programs τα BS.δευτερα-τριτη θα εχω νεα.μακαρι να τον αλλαξουν.lets see.

 

αλλα απο οτι ειπες αφου δουλευει λογικα δεν θα τον αλλαξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι ταλαιπωρία το πάνε-έλα, μπορεί και ν' αξίζει να δοκιμάζεις αν θα τον δεχτούν (κι ας μην τον βγάζουν "failed" τα προγράμματα). Μ' άλλα λόγια, ποτέ δεν ξέρεις τί θα κάτσει. Η "επίσημη" θέση πάντως είναι ότι πρέπει το διαγνωστικό της εταιρίας να τον βγάζει 100% νεκρό για να τον αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw με πετσετα και να ανεβει η θερμοκρασια πιανει?για να καει?η μπορει και να το καταλαβουν και να σου ποθνε δεν στο αλλαζουν? η απο υγρασια αν τον αφησω εξω :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την "υγρασία" δε θα στην συμβούλευα, καθώς, για να ΠΑΘΕΙ κάτι από υγρασία δίσκος -σε σύντομο έστω χρόνο- πρέπει να τον βουτήξεις σε μπανιέρα, και πάλι δεν το 'χω βέβαιο (μιας και δεν το 'χω δοκιμάσει ποτέ) αν και πόσο θα γίνει κάτι έτσι. Και αν γίνει, μάλλον θ' αφήσει σημάδια εσωτερικά...;

 

Η πετσέτα -τουλάχιστον αυτή στην οποία είχα αναφερθεί- δεν είναι για ν' ανέβει η θερμοκρασία. Και δε νομίζω να κάνει κάτι για άνοδο θερμοκρασίας. Και γενικώς δε σου προτείνω τη μέθοδο "του ανεβάζω θερμοκρασία" (μπορεί να λυώσει κα'να μικροηλεκτρονικό, και αναρωτιέμαι ΑΝ η εγγύηση καλύπτει τέτοια parts...Έχω την εντύπωση πως μπορεί και να τα ρίχνουν στη...ΔΕΗ κάτι τέτοια;! Τί να πω, ρώτα τους στο site τους, αν θες...).

 

Ο σίγουρος "άπιαστος"...δολοφόνος, είναι η πτώση. Ή οι σφαλιάρες (ειδικά αν αυτός δουλεύει εκείνη τη στιγμή, είναι σχεδόν βέβαιο ότι το καπουταίρνεις, αν τον αρχίσεις στις δυνατές και γρήγορες...).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγώ να κανονίσω ρε συ; Εσύ θα τις δώσεις. Το κάνεις με δική σου ευθύνη πάντως.

 

Πτώση μέσα σε πετσέτα (ε δε θα τον πετάξεις και απ' το παράθυρο. Πάνω σε μάρμαρο είναι ιδανικό. Τον τυλίγεις σε μια ούτε πολύ λεπτή, ούτε πολύ χοντρή πετσέτα, ώστε να μην βαθουλώσει απ' το χτύπημα, και τον αφήνεις από μερικά μέτρα να σκάσει είτε με την "πλάτη", είτε με την "κοιλιά" - από οριζόντια θέση δηλαδή) ή σφαλιάρες (χωρίς δαχτυλίδι) δεν αφήνουν σημαδία σε δίσκους ή γκόμενες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

sos

 

πηρα τηλ σημερα και μου ειπαν θα μου τον αλλαξουνε με καινουργιο,οχι refurbished ΑΛΛΑ δεν εχουν λεει τον ιδιο σκληρο και θα μου στειλουν τον MY BOOK ESSENTIAL 2TB οπου εχει μονο usb 3 και εχει 180ε

 

εμενα ειχε και esata κ firewire και εκανε 300

 

τι κανουμε τωρα??? any ideas??

 

+μου ειπε δεν περασε το extended test,εμενα πως περασε οεο?

Επεξ/σία από lighto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...