Προς το περιεχόμενο

WD σκληρός δίσκος και εγγύηση


lighto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα δεν λέει κατι στην φορμα, λεει απλα τον σειριακό αριθμό! ούτε αν είναι εσωτερικός ή εξωτερικός εμφανίζει κάπου. Τι τους πειράζει αν τον εβγαλα απο τη θήκη? Εσωτερικός ή εξωτερικός, μεσα σε ασφαλή συσκευασία θα τον στείλω.! Αντε να δουμε τι θα μας πουν οι γερμαναραδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι τους πειράζει αν τον εβγαλα απο τη θήκη? Εσωτερικός ή εξωτερικός, μεσα σε ασφαλή συσκευασία θα τον στείλω.!

Φοβούνται μην έχει κρυώσει και δεν τους το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 χρόνια αργότερα...

Ήθελα εδώ και καιρό να πάρω αυτόν εδώ τον δίσκο, αλλά η τιμή μετά το περσυνό καλοκαίρι είχε εκτιναχθεί σε αδικαιολόγητα ύψη, οπότε περίμενα μήπως πέσει.

Πριν κανα μήνα μπαίνω και τον βλέπω στα 99€ ! Σοκ. Χρόνος παράδοσης έγραφε σε 30 μέρες κάτι που με έκανε καχύποπτο ότι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να παραλάβω και ότι η καταχώρηση υπάρχει για να μπαίνουν κλικ στο κατάστημα ή κάτι τέτοιο.

Δεν είχα κάτι να χάσω όμως και έκανα μια παραγγελία με αντικαταβολή.

Εχθές παρέλαβα! Δεν το περίμενα με τίποτα ότι θα εξελισσόταν έτσι απλά η φάση. Σήμερα η τιμή είναι ακόμα υψηλότερα επίπεδα από όλο τον προηγούμενο καιρό, όπως βλέπετε και στο ιστορικό του Σκρουτζ.

Επειδή όλο αυτό μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, πως μπορώ να τσεκάρω αν υπάρχει κάποια παγίδα στο όλο θέμα?

Να κοιτάξω μήπως είναι παραεισαγωγή και θα έχω θέμα με πιθανή εγγύηση, να δω μήπως είναι επισκευασμένος ή κάτι παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έβαλα και μου έβγαλε αυτό:

No Limited Warranty
Product was originally sold to a system manufacturer. Please contact the system manufacturer or the place of purchase for warranty service

Οι άλλες επιλογές που θα μπορούσε να έχει βγάλει, για να έχουμε μια σύγκριση, ήταν αυτές:

Spoiler

859874403_.jpg.fe112ebbb787a249b5731bf4e42b385c.jpg

Τι ακριβώς σημαίνει?

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δισκος ηταν σφραγισμενος σε αντιστατικο σακουλακι? Ισως να ειναι αγορασμενος οχι απο επισημο  προμηθευτή γιαυτο δεν ειναι στο οnline database της wd.Περιμενε και αλλες γνωμες να σου πουν τα παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, cthulhucarbide said:

Ήθελα εδώ και καιρό να πάρω αυτόν εδώ τον δίσκο, αλλά η τιμή μετά το περσυνό καλοκαίρι είχε εκτιναχθεί σε αδικαιολόγητα ύψη, οπότε περίμενα μήπως πέσει.

Πριν κανα μήνα μπαίνω και τον βλέπω στα 99€ ! Σοκ. Χρόνος παράδοσης έγραφε σε 30 μέρες κάτι που με έκανε καχύποπτο ότι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να παραλάβω και ότι η καταχώρηση υπάρχει για να μπαίνουν κλικ στο κατάστημα ή κάτι τέτοιο.

Δεν είχα κάτι να χάσω όμως και έκανα μια παραγγελία με αντικαταβολή.

Εχθές παρέλαβα! Δεν το περίμενα με τίποτα ότι θα εξελισσόταν έτσι απλά η φάση. Σήμερα η τιμή είναι ακόμα υψηλότερα επίπεδα από όλο τον προηγούμενο καιρό, όπως βλέπετε και στο ιστορικό του Σκρουτζ.

Επειδή όλο αυτό μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, πως μπορώ να τσεκάρω αν υπάρχει κάποια παγίδα στο όλο θέμα?

Να κοιτάξω μήπως είναι παραεισαγωγή και θα έχω θέμα με πιθανή εγγύηση, να δω μήπως είναι επισκευασμένος ή κάτι παρόμοιο?

Spoiler

Πάντως μην τρελαίνεσαι με τα 99€ στα 6TB.. 16.50€ / TB..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mr_Terror είπε

ο δισκος ηταν σφραγισμενος σε αντιστατικο σακουλακι? Ισως να ειναι αγορασμενος οχι απο επισημο  προμηθευτή γιαυτο δεν ειναι στο οnline database της wd.Περιμενε και αλλες γνωμες να σου πουν τα παιδια.

Ναι είναι κανονικά σφραγισμένος σε μπλε αντιστατικό. Έτσι μου φαίνεται δηλαδή. Δεν μπορώ να κρίνω με απόλυτη βεβαιότητα αν το σακουλάκι έχει επανασφραγιστεί.

Spoiler

808947981_.jpg.6fc64e82bf6b13984837ca24f92a4a9e.jpgIMG_9049.JPG.4e9dbcb70e00fa04c77ce3649683c5a6.JPG

Βλέπω πάντως ότι έχει και τις δύο εγκοπές αριστερά δεξιά που είναι για να το σκίσεις με το χέρι, οπότε υποθέτω ότι είναι εντάξει. Πέρα από αυτό που ήταν στο bubble wrap δεν είχε κάποια άλλη συσκευασία.

1 ώρα πριν, jmirko15 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Πάντως μην τρελαίνεσαι με τα 99€ στα 6TB.. 16.50€ / TB..

 

Καθαρά κρίνοντας από € ανα Tb ναι δεν είναι το πιο φθηνό που υπάρχει, αλλά σε εξάρι δίσκο δεν υπάρχει κάτι πιο φθηνό, και πιο αξιόπιστο ταυτόχρονα. Δεν ήθελα να πάρω τεσσάρι οπότε η αγορά είναι καλή θεωρώ

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σφραγισμενος οπως πρεπει ειναι ο δισκος.Οταν τον συνδεσεις στον υπολογιστη μπορεις να δεις τις ωρες λειτουργιας του με το hd sentinel.Το σωστο ειναι να δειξει 0 μερες 0 ωρες λειτουργιας.Για την εγγυηση στειλε ενα μαιλ στην wd .Πες τους οτι τον αγορασες απο ελληνικο καταστημα και εχεις την αποδειξη αγορας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, cthulhucarbide said:

Καθαρά κρίνοντας από € ανα Tb ναι δεν είναι το πιο φθηνό που υπάρχει, αλλά σε εξάρι δίσκο δεν υπάρχει κάτι πιο φθηνό, και πιο αξιόπιστο ταυτόχρονα. Δεν ήθελα να πάρω τεσσάρι οπότε η αγορά είναι καλή θεωρώ

Για τη σειρά Blue και τεχνολογίας SMR και ταυτόχρονα αξιόπιστο δεν το νομίζω εκτός εαν έχω χάσει επεισόδια.Εγώ ήξερα οτι η συγκεκριμένη σειρά είναι η πιο φτηνή όχι όμως και  αξιόπιστη.Πάντως για μένα δεν έκανες καλή αγορά.Έχουν περάσει πολλοί δίσκοι από τα χέρια μου και ποτέ δεν αγόρασα τη σειρά αυτή.Πάντως και στα σχόλια στο skroutz δεν διαβάζω καλές κριτικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Για τη σειρά Blue και τεχνολογίας SMR και ταυτόχρονα αξιόπιστο δεν το νομίζω εκτός εαν έχω χάσει επεισόδια.Εγώ ήξερα οτι η συγκεκριμένη σειρά είναι η πιο φτηνή όχι όμως και  αξιόπιστη.Πάντως για μένα δεν έκανες καλή αγορά.Έχουν περάσει πολλοί δίσκοι από τα χέρια μου και ποτέ δεν αγόρασα τη σειρά αυτή.Πάντως και στα σχόλια στο skroutz δεν διαβάζω καλές κριτικές.

Έχω την εντύπωση με κάποια έρευνα που είχα κάνει λίγο παλιότερα ότι η σειρά blue θεωρείται πολύ καλή. Δεν ξέρω αν είχα κάνει κάποιο λάθος.

Στα σχόλια στο σκρουτζ πάντως έχει πολύ καλές κριτικές με ένα πολύ μεγάλο πλήθος αξιολογήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Το έβαλα και μου έβγαλε αυτό:

No Limited Warranty
Product was originally sold to a system manufacturer. Please contact the system manufacturer or the place of purchase for warranty service

Οι άλλες επιλογές που θα μπορούσε να έχει βγάλει, για να έχουμε μια σύγκριση, ήταν αυτές:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

859874403_.jpg.fe112ebbb787a249b5731bf4e42b385c.jpg

Τι ακριβώς σημαίνει?

Αυτό σημαίνει πως ο δίσκος αγοράστηκε σαν ένα κομμάτι παρτίδας από κάποιον, 3ο κατασκευαστή ή κατάστημα, είτε για να χρησιμοποιηθεί μέσα σε π.χ. usb θήκη, είτε σε pre-build σύστημα ή κάτι παρόμοιο και όχι για να πουληθεί μεμονωμένα.

Η WD λοιπόν αναγνωρίζει την εγγύηση για αυτόν, αλλά μόνο μέσω του εν λόγο αρχικού αγοραστή, το οποίο σημαίνει ότι εσύ έχεις κάλυψη μόνο από το κατάστημα που τον αγόρασες και όχι απευθείας από το εργοστάσιο.

Ο δίσκος,  σαν κομμάτι μιας πολύ μεγάλης παραγγελίας, είχε μια εξαιρετικά χαμηλή αρχική τιμή, άρα αυτό δικαιολογεί και την τιμή χώμα που τον αγόρασες κατόπιν εσύ σε σχέση με την retail του skroutz.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dpolal είπε

Αυτό σημαίνει πως ο δίσκος αγοράστηκε σαν ένα κομμάτι παρτίδας από κάποιον, 3ο κατασκευαστή ή κατάστημα, είτε για να χρησιμοποιηθεί μέσα σε π.χ. usb θήκη, είτε σε pre-build σύστημα ή κάτι παρόμοιο και όχι για να πουληθεί μεμονωμένα.

Η WD λοιπόν αναγνωρίζει την εγγύηση για αυτόν, αλλά μόνο μέσω του εν λόγο αρχικού αγοραστή, το οποίο σημαίνει ότι εσύ έχεις κάλυψη μόνο από το κατάστημα που τον αγόρασες και όχι απευθείας από το εργοστάσιο.

Ο δίσκος,  σαν κομμάτι μιας πολύ μεγάλης παραγγελίας, είχε μια εξαιρετικά χαμηλή αρχική τιμή, άρα αυτό δικαιολογεί και την τιμή χώμα που τον αγόρασες κατόπιν εσύ σε σχέση με την retail του skroutz.

Οπότε αν πάθει κάτι τον στέλνω πίσω στο μαγαζί και αναλαμβάνουν να τον στείλουν εκεί που τον αγόρασαν ώστε να πάει μετά στην wd ή το μαγαζί θα βγάλει μόνο του άκρη δίνοντάς μου πχ άλλο σκληρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...