Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία Γραμματική Συντακτικό - Η τελευταία μας ευκαιρία


insomniaK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 346
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι "μετετράπη" ή "μετατράπη" το σωστό;

 

Από τη μια νομίζω το δεύτερο γιατί το α συνθετικό είναι προφανώς το μετά αλλά από την άλλη και το πρώτο μου κάνει γιατί μπορεί να βγαίνει από το μετά+ετράπη

Το πρωτο. Ειναι λογω της αυξησης ε- που παιρνει το ρημα σε παρελθοντικους χρονους.

Συλλαβική αύξηση, προς τα εκεί έκλινα και εγώ, thanks

---------------------------- ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ----------------------------

 

Ο διδάσκων θα πρέπει να επισημάνει ότι έχουμε τρεις κατηγορίες ρημάτων:

1) ρήματα που παρουσιάζονται υποχρεωτικά με εσωτερική αύξηση. Π.χ. αμφιβάλλω - αμφέβαλα, διακόπτω - διέκοψα, συλλαμβάνω - συνέλαβα κτλ.

 

2) ρήματα που παρουσιάζονται με ή χωρίς εσωτερική αύξηση ανάλογα με το ύφος του λόγου και το γλωσσικό περιβάλλον. Π.χ. αναγγέλλω - ανήγγειλα και ανάγγειλα, αποδεικνύω - απέδειξα και απόδειξα, προτρέπω - πρότρεψα και προέτρεψα κτλ.

 

3) ρήματα που στην κοινή νεοελληνική συνήθως δεν παίρνουν εσωτερική αύξηση (εφόσον αυτή είναι άτονη), αλλά σε επίσημο ύφος λόγου τα συναντάμε κάποτε με αύξηση. Π.χ. διαμηνύω - διαμήνυσα (διεμήνυσα), επισημαίνω - επισήμανα (επεσήμανα), επιτυγχάνεται - επιτεύχθηκε (επετεύχθη), διαπράττεται - διαπράχθ(χτ)ηκε (διεπράχθη), προβλέπεται - παρατ. προβλεπόταν (προεβλέπετο) κτλ.

Πηγή:http://www2.media.uoa.gr/language/grammar/details.php?id=38

Άρα είναι θέμα του σε ποιά κατηγορία εμπίπτει το "μετατρέπω".

 

Για ένα πράγμα είμαι σίγουρος (όχι εντελώς άσχετο με το προηγούμενο). Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΚΤΙΚΗ.

Πότε θα το μάθουν επιτέλους οι Έλληνες, ότι το να λές "Επέλεξε ένα χαρτί" είναι εντελώς λάθος. Είναι "Επίλεξε ένα χαρτί". Το "επέλεξε" είναι αόριστος τρίτου προσώπου, π.χ. "ο Γιώργος Παπανδρέου επέλεξε το πορτοκαλί γλυφιτζούρι". Αυτή η μόδα ξεκίνησε κατα το 2003 αν θυμάμαι καλά και πριν από λίγο καιρό το άκουσα ακόμα και στην τηλεόραση, σε διαφήμιση νομίζω. Έλεος, όχι άλλο.

Για κάποιο λόγο έχει επικρατήσει η άποψη, ότι όσο πιο πολλές αυξήσεις βάζεις στα ρήματα, τόσο πιο μορφωμένος ακούγεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απο τη στιγμη που το βαζει ως "μετετράπη", θελει αυξηση ομως.

Αλλιως το "μετατράπηκε" δεν παιρνει αυξηση :)

 

http://www2.media.uoa.gr/language/grammar/details.php?id=38

 

 

ΕΝΤΙΤ: Το ποστ ηταν απαντηση στον ennoeitai, αλλα εσβησε το δικο του οποτε δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που το βαζει ως "μετετράπη", θελει αυξηση ομως.

Αλλιως το "μετατράπηκε" δεν παιρνει αυξηση :)

 

http://www2.media.uoa.gr/language/grammar/details.php?id=38

 

 

ΕΝΤΙΤ: Το ποστ ηταν απαντηση στον ennoeitai, αλλα εσβησε το δικο του οποτε δεν εχει νοημα.

Και είναι και πολύ κακόηχο μπλιεεεε

Έχετε δίκιο. Όντως stormrain αυτό που λές μάλλον ισχύει. Το μήνυμα δεν το έσβησα. Το σουλούπωσα.

Γενικά πάντως σαν κατάληξη, στα σύνθετα δεν μπαίνει πάντα η αύξηση. Εξαρτάται απ'την κατηγορία που βρίσκεται το ρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα πράγμα είμαι σίγουρος (όχι εντελώς άσχετο με το προηγούμενο). Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΚΤΙΚΗ.

Πότε θα το μάθουν επιτέλους οι Έλληνες, ότι το να λές "Επέλεξε ένα χαρτί" είναι εντελώς λάθος. Είναι "Επίλεξε ένα χαρτί".

Ερωτηση:

Ειναι "επιλεξε ενα χαρτι." με την εννοια:

 

•α) Εχω εδω 2 χαρτια. Οποτε "επιλεξε ενα χαρτι τωρα."

•β) Χθες ειχα 2 χαρτια και ο απο αυτα (χθες) ο Γιαννης επιλεξε ενα."

 

Ισχυει το α), το β) ή και τα 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση:

Ειναι "επιλεξε ενα χαρτι." με την εννοια:

 

•α) Εχω εδω 2 χαρτια. Οποτε "επιλεξε ενα χαρτι τωρα."

•β) Χθες ειχα 2 χαρτια και ο απο αυτα (χθες) ο Γιαννης επιλεξε ενα."

 

Ισχυει το α), το β) ή και τα 2?

Αυτό που είπε και ο cthulhucarbide.

 

Εχω εδω 2 χαρτια. "Γιάννη!! Έλα εδώ και ΕΠΙΛΕΞΕ ενα τώρα!" (Έγκλιση: ΠΡΟΣΤΑΚΤΙΚΗ)

Την άλλη μέρα, μιλώντας στον Γιώργο: "Γιώργο, χθές ο Γιάννης ΕΠΕΛΕΞΕ την ντάμα κούπα." (Έγκλιση: ΟΡΙΣΤΙΚΗ - Χρόνος: ΑΟΡΙΣΤΟΣ)

Αυτό είναι το σωστό. (το β που είπες είναι λάθος - στον αόριστο είναι επέλεξα, όχι επίλεξα)

Επεξ/σία από ennoeitai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εσωτερική αύξηση έχει καταργηθεί στη νέα ελληνική γλώσσα, απ'όσο ξέρω.

 

Υ.Γ. Τουλάχιστον αυτό μου είχαν πει κάποτε εμένα. Πχ απολαμβάνω > απόλαυσα κι όχι απήλαυσα. Δε ξέρω αν χάνω κάτι, πάνε χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βέβαια κάνεις λάθος

 

η αύξηση σε ΗΩ, δηλ μακρό φωνήεν) καταργήθηκε δηλ δε λέμε απήντησα αλλά απάντησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σου πω πως δε κατάλαβα ποιό είναι το λάθος;

 

Υπάρχει και η αύξηση -ε, περαν του -η και του -ω. Πχ. "υπέγραψα".

 

Εκτός αυτού, σε πολλά ρήματα εξακολουθούμε και χρησιμοποιούμε την αύξηση -η. Πχ. "ήλπιζα", "απήυδησα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κι άλλες αυξήσεις πέραν του η και του ω.

Α, ΟΚ, μάλλον καταργήθηκε μόνο το η ω, κατάλαβα. Είπα, πού να θυμάμαι...

 

Εκτός αυτού, σε πολλά ρήματα εξακολουθούμε και χρησιμοποιούμε την αύξηση -η. Πχ. "ήλπιζα", "απήυδησα"

Είναι λάθος όμως, αφού καταργήθηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...