Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία Γραμματική Συντακτικό - Η τελευταία μας ευκαιρία


insomniaK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δεύτερη είναι υπαρκτή λέξη (1.380.000 αποτελέσματα στο Google) και η πρώτη δεν είναι (495 αποτελέσματα)...;

Και κάπου εδώ είναι που χρησιμεύει ένα λεξικό Μπαμπινιώτη παραδοσιακό. Damn..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 346
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια λέξη που από άγνοια και μιμητισμό επιμένουν να επαναλαμβάνουν μερικοί γραπτά και προφορικά και μπορεί ακόμα και να βγάζει πολλά αποτελέσματα στο γκουγκλ, δε σημαίνει πως είναι σωστή/υπαρκτή.

 

Για παράδειγμα, η μαϊμουδιά λέξη «δικιά» (μου/σου/κτλ). Είναι δικός/δική/δικό κι όχι δικιός/δικιά/δικιό. Απορώ μάλιστα, κανένας που λέει συνεχώς «δικιά» δεν το έχει προσέξει ώστε να διορθώσει τον εαυτό του;

Κι όμως, ακούω ακόμα κι ανθρώπους που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ έχουν μια στοιχειώδη μόρφωση και ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως λόγω θέσης (δημόσιο βήμα, πχ δημοσιογράφους) θα έπρεπε να χρησιμοποιούν το λόγο παραδειγματικά και το επαναλαμβάνουν μονίμως λάθος κι αυτό και πολλά άλλα.

 

Επίσης μιας κι αναφέρθηκα σε ΜΜΕ, θυμάμαι πως παλιά σπάνια έβλεπες λάθη στα κυλιόμενα κειμενάκια από κάτω στη τηλεόραση, σήμερα αν παρακολουθήσει κάποιος τί γράφουν, θα πάθει πλάκα με τα ορθογραφικά και τα συντακτικά λάθη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πασίγνωστη παρουσιάστρια στην ΝΕΤ, λέει συνεχώς "πέστε" αντί για το σωστό πείτε.

Κανένας άνθρωπος που να ξέρει λίγο τα ελληνικά, δεν βρίσκεται να την διορθώσει; Την ακούω να το χρησιμοποιεί δεκάδες φορές σχεδόν, κάθε βράδυ και δεν μπορώ να μην εκνευριστώ.

 

εκτός αν είναι όπως λένε, γλώσσα λανθάνουσα και εννοεί πέστε κάτω και λατρεύστε με :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πασίγνωστη παρουσιάστρια στην ΝΕΤ, λέει συνεχώς "πέστε" αντί για το σωστό πείτε «'μολόγα», «ρίξε», «ψιχάλισε», «μίλα ρε μη σε λιανίσω»...

 

...διορθώνεις που διορθώνεις, καν' το τουλάχιστον σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η συγκεκριμένη, χρησιμοποιεί και την λέξη "δέστε" αντί για δείτε!

Τώρα εδώ, dee, η φαντασία θα οργιάσει, έτσι; :-D

 

SM φάση και τα σχετικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η συγκεκριμένη, χρησιμοποιεί και την λέξη "δέστε" αντί για δείτε!

Τώρα εδώ, dee, η φαντασία θα οργιάσει, έτσι; :-D

 

SM φάση και τα σχετικά

 

 

...SM;...Spider Man;...που κολλάει ο Spider Man; Είμαι πολύ αθώο και άβγαλτο παιδί, για να καταλάβω τι έχεις στο πορνόμυαλό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η συγκεκριμένη, χρησιμοποιεί και την λέξη "δέστε" αντί για δείτε!

Τώρα εδώ, dee, η φαντασία θα οργιάσει, έτσι; :-D

 

SM φάση και τα σχετικά

 

 

πες μας και ποια ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, πολλές πληροφορίες έδωσα. Κεντρική παρουσιάστρια στο βραδυνό δελτίο ειδήσεων της ΝΕΤ.

"Μεγάλη" δημοσιογράφος, με φοβερό υφάκι και διάσημα μάτια.

 

dee, και συ φαν του Spider Man;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, πολλές πληροφορίες έδωσα. Κεντρική παρουσιάστρια στο βραδυνό δελτίο ειδήσεων της ΝΕΤ.

"Μεγάλη" δημοσιογράφος, με φοβερό υφάκι και διάσημα μάτια.

 

Κατάλαβα για ποια λες...

 

 

...όσο μεγαλώνει και τα μάτια της παραμένουν ίδια, τόσο πιο έντονη είναι η επιθυμία μου να της καρφώσω τη mont blanc της κατάματα...

 

 

dee, και συ φαν του Spider Man;

 

Εγώ είμαι περισσότερο φαν, αυτού που εννοούσες εσύ με το SM... (αλλά κι ο αραχνούλης, καλός είναι!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το ψεθάβω για να ρωτήσω κάτι. Πότε χρησιμοπουμε την παύλα μέσα στο κείμενο;

 

Για παραδειγμα θα πω:

 

" Μου είπε -ο Γιωργος- οτι ήταν εκει χθες"

 

ή

 

" Μου είπε ( ο Γιώργος) οτι ήταν εκει χθες"

 

 

Εχω αναφέρει την λέξη "Γιωργος" προηγουμένος στο κείμενο και δεν θέλω να την ξανα-αναφέρω, απλα να εννοηθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Ο Γιώργος μου είπε ότι ήταν εκεί χθες»... :P
 
 
Η Γραμματική του Τριανταφυλλίδη αναφέρει επί λέξει:

 

Διπλή παύλα (--). Κάποτε μεταχειριζόμαστε δύο παύλες για να κλείσουμε μέσα τους μια φράση ή μέρος της, όπως γίνεται και με την παρένθεση:
 

Ο πατέρας μου -- μύρο το κύμα που τον ετύλιξε -- δεν είχε σκοπό να με κάνει ναυτικό.

 


 

Εδώ:

http://publications.europa.eu/code/el/el-4100108el.htm

βρίσκω αναλυτικότερη επεξήγηση:

 

 
Μεγάλη παύλα (—), διπλή ή μονή

(αγγλ.: «m-dash»· Unicode: «Alt» πατημένο + «0151»· αλλιώς πλήκτρα «Control», «Alt» + «-»)

Είναι μεγαλύτερη σε μήκος από τη μεσαία παύλα.

Η διπλή μεγάλη παύλα χρησιμοποιείται στην ακόλουθη περίπτωση:

Για να απομονώσουμε παρενθετική λέξη, φράση ή πρόταση που εξηγεί, σχολιάζει ή συμπληρώνει τα γραφόμενα, όταν θεωρείται τόσο σημαντική, ώστε να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί παρένθεση, ενώ το κλείσιμό της σε κόμματα θα δημιουργούσε ασάφεια. Συνήθως, δηλαδή, τα στοιχεία που κλείνονται σε παύλα θεωρούνται από τον γράφοντα σημαντικότερα από αυτά που κλείνονται σε παρένθεση:

Η κατάργηση των γεωργικών επιδοτήσεων —που θα έδινε στην Ένωση τη δυνατότητα να εξορθολογίσει τον προϋπολογισμό της, όπως επιθυμεί η Επιτροπή— θα προκαλέσει, σύμφωνα με τις κυβερνήσεις των περισσότερων κρατών μελών, ισχυρές αντιδράσεις στον αγροτικό κόσμο.

Ωστόσο, όταν το τμήμα του λόγου που αποχωρίζεται βρίσκεται στο τέλος της περιόδου ή ημιπεριόδου (ακολουθεί, δηλαδή, τελεία ή άνω τελεία), η διπλή παύλα μετατρέπεται σε μονή:

Αλλεπάλληλες προγραμματισμένες αποστολές του Γραφείου Τροφίμων και Κτηνιατρικών Θεμάτων απέδειξαν ότι τα σφαγεία της χώρας σας δεν πληρούν τους στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής —οι αποστολές αυτές ολοκληρώθηκαν πέρυσι.

Και μία ακόμη παρατήρηση:

Όπως η παρένθεση, η διπλή παύλα δεν χωρίζεται με κενά διαστήματα από τη λέξη, φράση ή πρόταση που περικλείει· αντίθετα, μπαίνουν διαστήματα πριν από την πρώτη και μετά τη δεύτερη παύλα.

Η μονή μεγάλη παύλα χρησιμοποιείται κυρίως στις ακόλουθες περιπτώσεις:

α)
όταν υπάρχει απότομη αλλαγή ή κάποια ανακολουθία στον λόγο μας:

Η Επιτροπή αποφάσισε να αυξήσει τη βοήθεια που παρέχει στις απομακρυσμένες περιφέρειες
—έχει,
άλλωστε, σοβαρούς λόγους γι’ αυτό.

Στην περίπτωση αυτή δεν αφήνουμε διάστημα μετά την παύλα.

β)
όταν παραθέτουμε στοιχεία με μορφή καταλόγου (παράθεση περιπτώσεων κατά στοίχιση):
Η ακριβής περιγραφή των εμπορευμάτων περιλαμβάνει:
την τιμή ανά τόνο,
τους όρους πληρωμής,
τους όρους παράδοσης.
γ)
στην απλή παράταξη όρων (π.χ. σε τίτλο), οπότε σημειώνεται με εκατέρωθεν κενά:

Κατάσταση εσόδων και δαπανών του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Φαρμάκων για το οικονομικό έτος 2008 — Διορθωτικός προϋπολογισμός αριθ. 2

δ)

σε πίνακες ή καταλόγους ως σημείο που δηλώνει την απουσία άλλης εγγραφής:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη είναι υπαρκτή λέξη (1.380.000 αποτελέσματα στο Google) και η πρώτη δεν είναι (495 αποτελέσματα)...;

 

Οχι και ο ασφαλεστερος τροπος για ορθογραφικες περιπλανησεις παντως το Google.....

συνοθυλευμα -> 113000 results

συνονθυλευμα -> 105000 results

 

Ελληνικη λεξη "συνοθυλευμα" παντως δεν υπαρχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπάρχει διαφορά τάξης μεγέθους στον αριθμό των αποτελεσμάτων, εκτιμώ πως είναι ασφαλής τρόπος.

 

Στο παράδειγμά σου, δεν υπάρχει επ' ουδενί τέτοια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξα 2 λεξικά και το τσέκαρα. :-)

Όντως λέξη συνοθύλευμα δεν υφίσταται. Προφανώς έχει περάσει στη καθομιλουμένη λόγω άγνοιας.

Η λέξη είναι συνδυασμός του "συν" και "ονθυλεύω" και η ετυμολογία της ειναι "παραγεμίζω με κρέας". Στις μέρες μας χρησιμοποιείτε για να δείξει συσσώρευση πολλών άσχετων, ανόμοιων πραγμάτων μαζί.


Πάντως δε τρέχει και τιποτε. Πολλές λέξεις έχουν περάσει έτσι στη καθομιλουμένη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...