Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας! Ενώ μέχρι πρόσφατα η τηλεορασή μου δούλευε κανονικά με κεραία (καλώδιο που συνδέεται με εξωτερική της πολυκατοικίας) και ενώ δοκίμασα και εσωτερική ή οποία δούλευε επίσης μια χαρά, αφότου μετακόμισα και έβαλα την εσωτερική κεραία εμφανίζεται μήνυμα ότι "δεν υπάρχει σήμα". Νομίζοντας ότι είναι χαλασμένη γιατι έχει ένα πρόβλημα με το κουμπί ενεργοποίησης, αγόρασα σήμερα καινούργια. Πάλι τα ίδια όμως. Έκανα και αναζήτηση των καναλιών ξανά αλλά τίποτα. "Κενή βάση δεδομένων" είναι το μήνυμα τώρα... Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Ενώ μέχρι πρόσφατα η τηλεορασή μου δούλευε κανονικά με κεραία (καλώδιο που συνδέεται με εξωτερική της πολυκατοικίας) και ενώ δοκίμασα και εσωτερική ή οποία δούλευε επίσης μια χαρά, αφότου μετακόμισα και έβαλα την εσωτερική κεραία εμφανίζεται μήνυμα ότι "δεν υπάρχει σήμα". Νομίζοντας ότι είναι χαλασμένη γιατι έχει ένα πρόβλημα με το κουμπί ενεργοποίησης, αγόρασα σήμερα καινούργια. Πάλι τα ίδια όμως. Έκανα και αναζήτηση των καναλιών ξανά αλλά τίποτα. "Κενή βάση δεδομένων" είναι το μήνυμα τώρα... Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Καλησπερα,

οπως αναφερεις παραπανω μετα την μετακομιση... λογικα στο νεο σπιτι σε κλεινει π.χ. καποια πολυκατοικια / εμποδιο με αποτελεσμα η εσωτερικη κεραια να μην μπορει να εχει καλο σημα με την κεραια της Digea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

οπως αναφερεις παραπανω μετα την μετακομιση... λογικα στο νεο σπιτι σε κλεινει π.χ. καποια πολυκατοικια / εμποδιο με αποτελεσμα η εσωτερικη κεραια να μην μπορει να εχει καλο σημα με την κεραια της Digea.

Για την ακρίβεια πήρα αυτή: http://www.mediamarkt.gr/el/product/_meliconi-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%B1-at-38-881006-1097423.html. Αν πάρω κάποια πιο δυνατή υπάρχει περίπτωση να πιάσει σήμα; Αλλιώς τι προτείνετε να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια πήρα αυτή: http://www.mediamarkt.gr/el/product/_meliconi-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%B1-at-38-881006-1097423.html. Αν πάρω κάποια πιο δυνατή υπάρχει περίπτωση να πιάσει σήμα; Αλλιώς τι προτείνετε να κάνω;

Δεν θα κάνει δουλεια εσωτερική.

Αγόρασε αυτή που έχω κ εγώ, διάβασε κριτικές εδώ:

 

https://www.skroutz.gr/s/5191750/Matel-Electronics-AN-Digital.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάνει δουλεια εσωτερική.

Αγόρασε αυτή που έχω κ εγώ, διάβασε κριτικές εδώ:

 

https://www.skroutz.gr/s/5191750/Matel-Electronics-AN-Digital.html

Πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά ήθελα να αποφύγω το τρύπημα των τοίχων. Μάλλον θα μείνω χωρίς TV...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά ήθελα να αποφύγω το τρύπημα των τοίχων. Μάλλον θα μείνω χωρίς TV...

Μπορείς να την πιάσεις στο κάγκελο με tire up που έχει στην συσκευασία. Μόνο μια τρύπα χρειάζεσαι να περάσεις το καλώδιο μέσα.

Άντε το καλοκαίρι σε βλέπω χωρίς tv,

Τον χειμώνα να σε δω τι θα κανείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μπηκα να ρωτησω για μια κεραια που ειδα κ βλεπω οτι την εχει ποσταρει κ ο greekparrot..

Επειδη στην πολυκατοικια υπαρχει κεντρικη κεραια κ απ οσο ξερω απαγορευεται να βαλω δικια μου ειπα να βαλω αυτη..Αμα τη βαλω σε πισω μπαλκονι,θα εχω αποτελεσματα λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάνει δουλεια εσωτερική.

Αγόρασε αυτή που έχω κ εγώ, διάβασε κριτικές εδώ:

 

https://www.skroutz.gr/s/5191750/Matel-Electronics-AN-Digital.html

επειδη ειμαι ψιλο ασχετος αυτη η κεραια χρειαζεται φανταζομαι κ αποκωδικοποιητη σε παλια tv ε?

αυτη η κεραια ειναι η ιδια με αυτη ετσι? http://www.e-shop.gr/matel-an-digital-b-outdoor-antenna-for-digital-signal-black-p-PER.603747

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Εχει γνωμη κανεις για αυτες τι κεραιες που αναγραφουν κατασκευαστης ΟΕΜ τι ακριβώς ειναι ; 

 

Επίσης θα ηθελα την γνωμη σας για τις παρακατω κεραιες :

 


 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι σε αυτό το θέμα για να ρωτήσω σχετικά με τη διαδικασία εγκατάστασης δορυφορικής κεραίας βήμα προς βήμα, γιατί οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες.

Τα δεδομένα είναι τα εξής:

Στη μονοκατοικία που μετακόμισα υπάρχουν 2 δορυφορικές πρίζες σε δύο δωμάτια (SAT-TV-FM).

Στην ταράτσα καταλήγει ένα καλώδιο κεραίας!

Έχω και μια LG με ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη.

Πάμε στα ζητούμενα τώρα:

Από ότι διάβασα ένα κάτοπτρο για να "πιάνει" σε προάστιο της Αττικής πρέπει να είναι 80cm και άνω?

Αν ναι, πάμε για π.χ. 0,80m αλουμινίου για να μη σκουριάζει (π.χ. 40ευρώ)

Τώρα για LNΒ, θέλω λογικά μονό (αφού μια γραμμή ανεβαίνει στην ταράτσα); Και ποιό παίρνω; Υπάρχουν από 3 ευρώ (0.1db) έως 50-60 ευρώ!! Με ποιό κριτήριο γίνεται η αγορά;

Επίσης χρειάζονται 2 LNB, αν θέλω να στοχεύσω π.χ ΑSTRA και HOTBIRD (λογικά ένας από τους 2 θα είναι παράκεντρα);

Παίρνουμε και μια βάση στήριξης (π.χ. 10 ευρώ).

Πάμε τώρα σε ερωτήσεις για τη σύνδεση:

Χρειάζεται diseqc και τι είναι αυτό;

Λογικά για να έχει πρίζα δορυφορική το σπίτι και να καταλήγει σε ένα καλώδιο στην ταράτσα, θα χρειαστώ και ένα SAT-TV compiner για να διαχωρίζει τα σήματα (το ένα άκρο να συνδέεται με την κεραία της TV και το άλλο με τα LNB);

Θα χρειαστώ και κάτι αντίστοιχο για να ενώσω τα δύο LNB;

Τι άλλο ενδεχομένως να χρειάστώ, πέρα του να στοχεύσω σωστά τους δορυφόρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα το θέμα και επειδή δεν είδα κάτι σχετικό το παραθέτω.

Έχω nova στην Αθήνα και για να βάλω πιάτο στο εξοχικό ο τεχνικός ζητούσε 50 ευρώ να μου βρεί σήμα γιατί

την άλλη δουλειά την είχα κάνει μόνος μου.

Σε συζήτηση με φίλο μου είπε να δω εδώ

 

http://www.dishpointer.com/

 

Όπου βρίσκοντας το δυρυφόρο που επιθυμείς και στην εικόνα βάζοντας το σημείο του σπιτιού που θέλεις να

τοποθετήσεις την κεραία μία πράσινη γραμμή σου δείχνει την κατεύθυνση.Βρίσκοντας στην πράσινη γραμμή

ένα σταθερό σημείο πολυκατοικία δέντρο κολώνα δεη ή κάτι άλλο έχεις ένα σταθερό σημείο.

Το πάνω κάτω βάζοντας το πιάτο με λίγη υπομονή το βρίσκεις.Εγώ το βρήκα άνετα σχεδόν 2 φορές.Την αρχική

και μία δεύτερη επειδή δεν είχα στερεώσει καλά και με τον αέρα κουνήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν θα κάνει δουλεια εσωτερική.

Αγόρασε αυτή που έχω κ εγώ, διάβασε κριτικές εδώ:

 

https://www.skroutz.gr/s/5191750/Matel-Electronics-AN-Digital.html

 

Είναι όντως τόσο καλή αυτή;

 

Λοιπόν, η περίπτωσή μου έχει ως εξής (περιοχή Δάφνη-Υμηττός):

 

Στο υπνοδωμάτιο, έχω αυτή, η οποία όπως τη βλέπετε στη φωτό, με κατεβασμένες κεραίες και τον ενισχυτή στη μέση, πιάνει καμπάνα. Βέβαια είναι ακριβώς δίπλα στο παράθυρο.

 

Στα σαλόνι, αυτή τη στιγμή έχω COSMOTE TV, επειδή όμως θέλω να το κόψω, δοκίμασα αυτή που έχω στο υπνοδωμάτιο να δω τι ψάρια πιάνει στο σαλόνι, όπου η τηλεόραση δεν είναι κοντά σε παράθυρο.

Με τέρμα ανεβασμένες τις κεραίες και γενικό «παίξιμο» με την κεραία, κατάφερα να βρω αρκετά κανάλια, αλλά κάνουν σπασίματα.

Εν τω μεταξύ στο σαλόνι έχω τρύπα στον τοίχο για το καλώδιο του COSMOTE TV.

 

Βέβαια κι εγώ δε θέλω να τρυπάω (ξανά) τον τοίχο (σπίτι με ενοίκιο) για να στερεώσω την κεραία, αλλά ακριβώς πάνω από την τρύπα για το καλώδιο του COSMOTE TV, έχω τραπεζάκι μπαλκονιού, οπότε φαντάζομαι μπορώ να την βάλω εκεί πάνω (αυτή τη Matel εννοώ).

 

Είναι όντως τόσο καλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...