Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα υπάρξει πρόβλημα εάν η πρίζα που θα βάλω στο αριστερό κουτί της φωτογραφίας του προηγούμενου post δεν είναι τερματική, αλλά αστέρι; Το ρωτάω γιατί ο πωλητής επιμένει ότι δεν πειράζει. Το καλώδιο έρχεται από το LNB κατευθείαν στην πρίζα και τέρμα.

 

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

      Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Η τερματική πρίζα με αντίσταση 75 Ω είναι απαραίτητη μόνο αν έχουμε πολλές πρίζες στην σειρά.

      Αν το καλώδιο πηγαίνει απ' ευθείας από την κεραία (επίγεια ή δορυφορική) στην πρίζα μπορούμε να βάλουμε (για να μην σου πω επιβάλλεται) πρίζα χωρίς αντίσταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Ανακαινίζουμε το σπίτι μας, μονοκατοικία, και θέλουμε να εγκαταστήσουμε νέα τηλεοπτική και δορυφορική εγκατάσταση. Είπαμε στον ηλεκτρολόγο και πέρασε 6 γραμμές για επίγειο σήμα και στις 4 από αυτές και δεύτερο καλώδιο SAT. Μένουμε σε παραδοσιακό οικισμό των Κυκλάδων, με αποτέλεσμα οι δυο κεραίες που θα εγκαταστήσουμε θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο διακριτικές. Θέλουμε να μείνουμε στη δοκιμασμένη ποιότητα της Televes, αλλά σε λευκό χρώμα και για δορυφορική κάποια επίπεδη, όπως π.χ. της Selfsat. Σας παραθέτω τα παρακάτω κομμάτια που θέλω να αγοράσω για να στήσω την εγκατάσταση, πέρα από την ευθυγράμμιση της δορυφορικής.

Televes DINOVA BOSS antenna (LTE700, 2nd Digital Dividend)

Televes PicoKom domestic amplifier (2 outputs: VHF/UHF/IF - LTE700 Ready)

2x Televes F 3W Splitter (5...2400 MHz 7/9 dB)

SELFSAT H22D4+ (Quad)

Schwaiger WAH35A 001-715149

Ήθελα λοιπόν τις γνώσεις σας για τα υλικά αυτά και εάν θα έχω απροβλημάτιστη λήψη, γιατί βλέπω πως λένε ότι βγάζουν «optimal output signal level», βέβαια ευτυχώς πλέον φιλτράρουν και το 5G. Έχω οπτική επαφή με τον αναμεταδότη που βρίσκεται στα 2 Km.

Τα 4 SAT καλώδια βγαίνουν στην ταράτσα για να βιδωθούν κατευθείαν στο quad lnb. Θα αγοραστούν 4 τηλεοράσεις με ενσωματωμένο DVB-S/2 δέκτη για τα FTA και αργότερα ίσως κάποια συνδρομητική. Με την τάση στα Lnb θα έχω κάποιο πρόβλημα, αν π.χ. ανοίξουν και οι 4 TV ταυτόχρονα; Επίσης, οι συγκεκριμένες επίπεδες δορυφορικές δουλεύουν στην Ελλάδα με στόχευση στον EutelSat 9B; Η συγκεκριμένη έχει απολαβή 34.5 dBi, αλλά δε γνωρίζω με το lnb skew/polarisation αν χρειάζεται να κάνουμε κάτι.

Ακόμα, λέω να επιλέξω ενισχυτή με 2 εξόδους και 2 τριπλά splitter, αντί ενισχυτή με μια έξοδο σε 6πλό splitter.

Γνωρίζετε εάν υπάρχουν άλλες επιλογές και ίσως καλύτερες;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Solketal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει εκει κανεναν που να περναει κεραιες?

Αν ναι και εχει φυσικα πεδιομετρο,πες τον να ερθει να σε κανει εγκατασταση και αυτος θα σου πει αν χρειαζεσε κατι παραπανω!👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, bblov είπε

Εχει εκει κανεναν που να περναει κεραιες?

Αν ναι και εχει φυσικα πεδιομετρο,πες τον να ερθει να σε κανει εγκατασταση και αυτος θα σου πει αν χρειαζεσε κατι παραπανω!👍

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρώτο που έκανα ήταν να ρωτήσω, αλλά δε γνώριζαν για επίπεδες δορυφορικές και δεν αναλαμβάνουν/εγγυώνται για την εγκατάσταση, ενώ για επίγειες χρησιμοποιούσαν συγκεκριμένη εταιρεία που δεν καλύπτει τις ανάγκες μου. Ενδεικτικά χρώμα κεραίας (ας πούμε να μην είναι έντονο πράσινο), διακριτικότητα (είχαν κλασική τρίαινα, χελιδόνα κτλ.), ποιότητα και πλέον προστασία από 5G δίκτυα.

Το θέμα είναι, πριν τα αγοράσω, αν είναι εντάξει η συνδεσμολογία που σκέφτομαι. Γι' αυτό άλλωστε γράφω και σε τεχνολογικό Φόρουμ. Φιλικά πάντα.

Ο παρών οδηγός εγκατάστασης είναι πολύ χρήσιμος και είναι μια πολύ καλή ευκαιρία τώρα και με τις νέες αλλαγές στις συχνότητες, να τον επικαιροποιήσουμε/ εμπλουτίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα ειναι λιγο δυσκολη εκει η κατασταση απο μαστορους και απο επιλογες γενικα πανω σε αυτο το θεμα😐

Στο προτεινα γιατι κι εγω πριν απο λιγο καιρο ψαχνομουνα για κεραια και τι να παρω και ποια ειναι καλη αλλα φωναξα εναν μαστορα που ηρθε,εκανε μετρησεις και εβαλε την κεραια που επρεπε να μπει γιατι λενε οτι αναλογα με την αποσταση που περνεις το σημα πρεπει να βαλεις και την αναλογη κεραια,ουτε ποιο μικρη,ουτε ποιο μεγαλη👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλησπερα σας

εχω καποιες αποριες-ερωτησεις

εαν εχουμε εναν κεντρικο ενισχυτη σε μια εγκατασταση οπου εχει μια εξοδο και δυο εισοδους μια uhf μια vhf και χρησιμοποιουμαι μονο την Uhf θα πρεπει να βαλουμε τερματικη αντισταση στην ειδοσο vhf;

δευτερη ερωτηση αν εχουμε μια εγκατασταση ποια ειναι η σωστη συνδεσμολογια των πριζων;

δηλαδη αν εχουμε σε ενα σπιτι ολες πριζες διελευσεως και γινονται διακλαδώσεις στα κουτια ειναι σωστο;

αν εχουμε το ιδιο αλλα με την μοη διαφορα οτι η καθε πριζα ειναι τερματικη ειναι σωστο;

σε τι βοηθαει η τερματικη αντισταση;

θα μπορουσα να σας πω την περιοχη μου και να μου πειτε ποιο ειναι το καταληλοτερο κεντρο ληψης;

ειμαι μαλεσινα φθιωτιδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και από εμένα ,  επειδή οι γνώσεις μου στο αντικείμενο περιορίζονται στην εγκατάσταση απλή κεραίας σε αστικό ιστό που το σήμα είναι πιο εύκολο , θα χρειαστώ την βοήθειά σας όσον αφορά την επιλογή εξοπλισμού για το χωριό. 

Μιλάμε για απομακρυσμένο χωριό στην ήπειρο οπότε θα χρειαστώ κάτι το οποίο να μπορέσει να μου δώσει τουλάχιστον τα βασικά κανάλια. 

Θα ήθελα μια πρόταση για κεραία , καλώδιο και ενισχυτή εάν χρειάζεται. Γύρω από το σπίτι δεν υπάρχουν άλλα σπίτια αλλά αρκετά δέντρα.

Επίσης επειδή έχω διαβάσει αρκετά για την παρακάτω κεραία , θα ήθελα τη γνώμη σας εάν όντως μπορεί να με βοηθήσει καθώς και το κόστος της είναι χαμηλό.

https://www.skroutz.gr/s/12086872/Matel-Electronics-Matel-5g-Εξωτερική-Black.html?from=best_sellers

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kstgr είπε

Καλησπέρα, η κεραία στο λινκ είναι μόνο για περιοχές με πολύ καλό σήμα και οπτική επαφή με τους αναμεταδότες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Άρα καλυτερα που ρώτησα γιατί με όλα όσα είχα διαβάσει ήμουν έτοιμος να την πάρω. 

Υπάρχει κάποια πρόταση για να έχω αποτέλεσμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θέλει μελέτη, είναι πολύ παρακινδυνευμένο να προτείνει κάτι κάποιος από ένα φόρουμ. Γενικά πάντως για μεγάλες αποστάσεις και δύσκολες περιοχές θεωρείται καταλληλότερο κάτι τέτοιο:

 

https://www.skroutz.gr/s/11170731/Televes-149941-Εξωτερική.html

 

Επίσης μπορεί να χρειαστεί και ενισχυτής

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βάζω αυτό γιατί έχει εξαιρετικές ιδιότητες και δεν το καίει ο ήλιος:

 

https://mabikal.gr/en/cables/coaxial-cables/coaxial-cable-type-cosmosat-1400-pet

 

Το είχα βρει τεχνομάτ αλλά το φέρνει και ο καυκάς

 

Δυστυχως στο παρελθόν την έχω πατήσει με καλώδιο που ενώ έλεγε RG6-U και UV resistant, αποδείχτηκε ότι έχει μεγάλες απώλειες και επίσης ήδη έχει αρχίσει να καίγεται από τον ήλιο.

Δεν την ξαναρισκάρω λοιπόν με φτηνά καλώδια από εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2021 στις 6:23 ΜΜ, vlahoskwn είπε

καλησπερα σας

εχω καποιες αποριες-ερωτησεις

εαν εχουμε εναν κεντρικο ενισχυτη σε μια εγκατασταση οπου εχει μια εξοδο και δυο εισοδους μια uhf μια vhf και χρησιμοποιουμαι μονο την Uhf θα πρεπει να βαλουμε τερματικη αντισταση στην ειδοσο vhf;

δευτερη ερωτηση αν εχουμε μια εγκατασταση ποια ειναι η σωστη συνδεσμολογια των πριζων;

δηλαδη αν εχουμε σε ενα σπιτι ολες πριζες διελευσεως και γινονται διακλαδώσεις στα κουτια ειναι σωστο;

αν εχουμε το ιδιο αλλα με την μοη διαφορα οτι η καθε πριζα ειναι τερματικη ειναι σωστο;

σε τι βοηθαει η τερματικη αντισταση;

θα μπορουσα να σας πω την περιοχη μου και να μου πειτε ποιο ειναι το καταληλοτερο κεντρο ληψης;

ειμαι μαλεσινα φθιωτιδας

      1. Ιδανικά ναι, θα πρέπει να τερματιστεί με μία αντίσταση 75 Ohm. Δεν θα έχεις όμως πρόβλημα αν δεν βάλεις.

      2. Ο σωστός τρόπος εγκατάστασης είναι ο εξής:

          α. Συνδεσμολογία κοινής καθόδου (χρησιμοποιείτε σε εγκαταστάσεις οικοδομών όπου υπάρχει μία πρίζα ανά όροφο):

1383795597_.png.f6206ca29c095bb7040ee8a4a5817138.png

 

          β. Συνδεσμολογία "τύπου Αστέρα" (χρησιμοποιείται κυρίως σε ατομικές εγκαταστάσεις - μονοκατοικίες):

572144441_.png.1bfc64fb68f65e545864b10ec7fbf715.png           γ. Συνδυασμός τύπου Αστέρα και κοινής καθόδου (χρησιμοποιείται κυρίως σε εγκαταστάσεις σε πολυκατοικίες όπου χρειάζονται πολλές πρίζες ανά όροφο):

973683350_.jpg.c01bd80c260e79ede415bcc695378e75.jpg

      Ποτέ δεν κάνουμε συνδέσεις στα κουτιά μέσα στον τοίχο.

      Ανάλογα με την περίπτωσή σου χρησιμοποιείς και τον κατάλληλο τρόπο.

       3. Σύμφωνα με την digea η Μαλεσίνα καλύπτεται από Χλωμό και Λιχάδα, οπότε ανάλογα γυρνάς και την κεραία σου. Δες και τους γείτονες που κοιτούν οι κεραίες τους. Κάτι περισσότερο θα ξέρουν.

 

 

Στις 18/7/2021 στις 12:12 ΜΜ, coner2 είπε

Καλημέρα και από εμένα ,  επειδή οι γνώσεις μου στο αντικείμενο περιορίζονται στην εγκατάσταση απλή κεραίας σε αστικό ιστό που το σήμα είναι πιο εύκολο , θα χρειαστώ την βοήθειά σας όσον αφορά την επιλογή εξοπλισμού για το χωριό. 

Μιλάμε για απομακρυσμένο χωριό στην ήπειρο οπότε θα χρειαστώ κάτι το οποίο να μπορέσει να μου δώσει τουλάχιστον τα βασικά κανάλια. 

Θα ήθελα μια πρόταση για κεραία , καλώδιο και ενισχυτή εάν χρειάζεται. Γύρω από το σπίτι δεν υπάρχουν άλλα σπίτια αλλά αρκετά δέντρα.

Επίσης επειδή έχω διαβάσει αρκετά για την παρακάτω κεραία , θα ήθελα τη γνώμη σας εάν όντως μπορεί να με βοηθήσει καθώς και το κόστος της είναι χαμηλό.

https://www.skroutz.gr/s/12086872/Matel-Electronics-Matel-5g-Εξωτερική-Black.html?from=best_sellers

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

     

      1. Λαμβάνεις σήμα από βασικό κέντρο εκπομπής (πχ Λυγγιάδες, Ακαρνανικά) που "βαράει" πολλά kilowatts ή από κανένα μικρό αδύναμο τοπικό κέντρο ;

      2. Έχεις οπτική επαφή με το κέντρο εκπομπής ή υπάρχει κανένα βουνό ανάμεσα;

      3. Πόσες τηλεοράσεις θα τροφοδοτεί η κεραία;

     Όπως σου γράφει και ο kstgr κανονικά θέλει τεχνικό και μελέτη εγκατάστασης. Με την κεραία και το καλώδιο που σου προτείνει λογικά θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Το αν θα χρειαστεί ενισχυτής ή αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με κάτι φθηνότερο (ή και ακριβότερο) εξαρτάται από το πόσο ισχυρό είναι το σήμα που φθάνει στο σπίτι σου (γι' αυτό και οι ερωτήσεις παραπάνω).

Επεξ/σία από afm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/7/2021 στις 12:05 ΜΜ, afm είπε

      1. Ιδανικά ναι, θα πρέπει να τερματιστεί με μία αντίσταση 75 Ohm. Δεν θα έχεις όμως πρόβλημα αν δεν βάλεις.

      2. Ο σωστός τρόπος εγκατάστασης είναι ο εξής:

          α. Συνδεσμολογία κοινής καθόδου (χρησιμοποιείτε σε εγκαταστάσεις οικοδομών όπου υπάρχει μία πρίζα ανά όροφο):

1383795597_.png.f6206ca29c095bb7040ee8a4a5817138.png

 

          β. Συνδεσμολογία "τύπου Αστέρα" (χρησιμοποιείται κυρίως σε ατομικές εγκαταστάσεις - μονοκατοικίες):

572144441_.png.1bfc64fb68f65e545864b10ec7fbf715.png           γ. Συνδυασμός τύπου Αστέρα και κοινής καθόδου (χρησιμοποιείται κυρίως σε εγκαταστάσεις σε πολυκατοικίες όπου χρειάζονται πολλές πρίζες ανά όροφο):

973683350_.jpg.c01bd80c260e79ede415bcc695378e75.jpg

      Ποτέ δεν κάνουμε συνδέσεις στα κουτιά μέσα στον τοίχο.

      Ανάλογα με την περίπτωσή σου χρησιμοποιείς και τον κατάλληλο τρόπο.

       3. Σύμφωνα με την digea η Μαλεσίνα καλύπτεται από Χλωμό και Λιχάδα, οπότε ανάλογα γυρνάς και την κεραία σου. Δες και τους γείτονες που κοιτούν οι κεραίες τους. Κάτι περισσότερο θα ξέρουν.

 

 

     

      1. Λαμβάνεις σήμα από βασικό κέντρο εκπομπής (πχ Λυγγιάδες, Ακαρνανικά) που "βαράει" πολλά kilowatts ή από κανένα μικρό αδύναμο τοπικό κέντρο ;

      2. Έχεις οπτική επαφή με το κέντρο εκπομπής ή υπάρχει κανένα βουνό ανάμεσα;

      3. Πόσες τηλεοράσεις θα τροφοδοτεί η κεραία;

     Όπως σου γράφει και ο kstgr κανονικά θέλει τεχνικό και μελέτη εγκατάστασης. Με την κεραία και το καλώδιο που σου προτείνει λογικά θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Το αν θα χρειαστεί ενισχυτής ή αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με κάτι φθηνότερο (ή και ακριβότερο) εξαρτάται από το πόσο ισχυρό είναι το σήμα που φθάνει στο σπίτι σου (γι' αυτό και οι ερωτήσεις παραπάνω).

Καλησπέρα. Απαντώντας εγώ στις ερωτήσεις σας, ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε .    1. Το χωριό που βρίσκομαι είναι στα Γρεβενά, στο Σμόλικα. Το σήμα εδώ είναι μόνο αναλογικό λόγω μη κάλυψης από Digea. Φαντάζομαι ότι το σήμα που έρχεται είναι από κάποιο τοπικό αδύναμο κέντρο   από το οποίο δεν εκπέμπουν όλα τα κανάλια αλλά μονο της δημόσιας, ο αντένα και του σκαι    2. Με το κέντρο αυτό ή τον αναμεταδότη δεν υπάρχει οπτική επαφή και μεσολαβούν και βουνά.  3. Υπάρχει μόνο μία τηλεόραση.    Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο είδος κεραία καθώς και καλώδιο. Ανάλογα με το που θα τοποθετηθεί η κεραία το μήκος του καλωδίου θα είναι από 2 ως 15 μέτρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...