Προς το περιεχόμενο

Toshiba USB Flash Drive 32GB 19,90 € (ΜΟΝΟ 9.2.12)


newtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γιατι εμφανιστηκαν στα 2 deal site, groupon και orangedeals, με διαφορετικη επωνυμια ενω προκειται για το ιδιο καταστημα στην ουσια;

 

http://www.e-technoshop.gr/index.php?target=forms&name=contact_us

 

http://getitstore.gr/index.php?dispatch=pages.view&page_id=1

 

Γι΄αυτό ακριβώς πρέπει να φάνε βροχή τις μηνύσεις και να απαιτήσετε την αλλαγή του fake με original 32άρι και όχι επιστροφή χρημάτων αλλιώς καταγγελία του γεγονότος και στην Toshiba...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετά το mail που έστειλα στο κατάστημα για αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων, το οποίο κοινοποίησα και στην Groupon, μου τηλεφώνησαν από την Groupon και αφού τους διαβεβαίωσα ότι έχω επιστρέψει το στικάκι στο κατάστημα, μου είπαν ότι θα μου επιστραφούν τα χρήματα.

 

Μπράβο στη Groupon από εμένα.

 

Μπορεί κάποιος να την πατήσει με μια προσφορά, αλλά όταν το ανακαλύψει δεν χάνει τουλάχιστον τα χρήματά του.

 

Απλά ευελπιστώ ο συγκεκριμένος πωλητής να μπει σε κάποια μαύρη λίστα την οποία να γνωρίζουν και όλα τα υπόλοιπα site τύπου Groupon, διότι μόνο κακό κάνουν στις δουλειές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει και εγώ δύο κουπόνια από την GROUPON . Στην συνέχεια αφού είδα ότι αργούσαν πολύ να εκτελέσουν την παραγγελία από το κατάστημα αποφάσισα να ακυρώσω την παραγγελία. Την πληρωμή την είχα κάνει με paypal. Έστειλα αναφορά στο paypal προσοχή σε όσους έχουν κάνει με paypal πρεπει να το κάνουν μέσα σε 45 μέρες από την πληρωμή. Στην συνέχεια επικοινώνησα με groupon με email για την ακύρωση του κουπονιού και την επιστροφή των χρημάτων. Τα συμπεράσματα που βγάζω αφού διαβάζω εδώ στο φόρουμ και από άλλους καταναλωτές εδώ ότι η παραγγελία εκτός του ότι έχει καθυστερήσει τόσο καιρό , πρόκειται και για fake προϊόν . Εγώ προτείνω σε όσους έχουν αγοράσει από εκεί και έχουν διαπιστώσει ότι τα usb stick είναι fake να ζητήσουν επιστροφή των χρημάτων τους φυσικά καθώς και να κάνουν καταγγελία στην ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ. www.efpolis.gr και στην τηλεφωνική γραμμή 1520 . Σίγουρος είμαι ότι θα πρέπει να καταγγελθεί το έν λόγο κατάστημα για ψευδή και παραπλανητική διαφήμιση, αφού κανένα από τα χαρακτηριστικά του προϊόντος που αναφέρει δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Ίσως κάποιος πρέπει να ενημερώση και την εταιρεία της ΤΟSHIBA για τα περαιτέρω. ΣΤΟ SITE της ΓΕΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ βρήκα τα παρακάτω :

Επιστροφή ενός προϊόντος μπορεί να γίνει μόνον όταν (α) αυτό είναι ελαττωματικό (βλ. Ν. 3043/2002) ή (β) υπάρχει σχετική αναγραφή για το δικαίωμα αλλαγής ή επιστροφής εντός του καταστήματος ή στην απόδειξη.

Για τον καθορισμό του παραπλανητικού χαρακτήρα μιας διαφήμισης λαμβάνονται υπόψη:

• τα χαρακτηριστικά των αγαθών ή των υπηρεσιών•

• η τιμή τους•

• οι όροι προμήθειας του αγαθού ή της παροχής υπηρεσιών•

• η ιδιότητα, τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα και τα δικαιώματα του διαφημιζομένου.

Είναι επίσης απαραίτητη η θέσπιση κριτηρίων ώστε να προσδιορισθεί εάν μια συγκριτική διαφήμιση είναι νόμιμη ή όχι.

Η συγκριτική διαφήμιση επιτρέπεται εφόσον πληροί τις εξής προϋποθέσεις:

• δεν είναι παραπλανητική•

• συγκρίνει αγαθά ή υπηρεσίες που ανταποκρίνονται στις ίδιες ανάγκες ή έχουν τους ίδιους στόχους•

• συγκρίνει κατά τρόπο αντικειμενικό χαρακτηριστικά που είναι ουσιώδη, συναφή, επαληθεύσιμα και αντιπροσωπευτικά των εν λόγω αγαθών ή υπηρεσιών, στα οποία μπορεί να συμπεριλαμβάνεται και η τιμή•

• δεν δημιουργεί στην αγορά σύγχυση μεταξύ του διαφημιζόμενου και ενός ανταγωνιστή•

• δεν έχει ως συνέπεια τη δυσφήμιση ή την υποτίμηση των σημάτων, των εμπορικών επωνυμιών ή άλλων διακριτικών σημείων ενός ανταγωνιστή•

• για προϊόντα με ονομασία προέλευσης, αφορά προϊόντα με την ίδια ονομασία προέλευσης•

• δεν επωφελείται αθέμιτα από τη φήμη σήματος ή άλλων διακριτικών σημείων ενός ανταγωνιστή•

• δεν παρουσιάζει ένα αγαθό ή μια υπηρεσία ως απομίμηση ή αντίγραφο αγαθού ή υπηρεσίας που φέρουν σήμα κατατεθέν ή εμπορική επωωυμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... τους φυσικά καθώς και να κάνουν καταγγελία στην ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ. ...

 

Για να βοηθήσω έχω ετοιμάσει την κονσέρβα της καταγγελίας με την δικιά μου περίπτωση. Μικρή τροποποίηση από όποιον θέλει να την χρησιμοποιήσει για τον εαυτό του στο κείμενο. Επίσης να πάρετε screenshots από την σελίδα του groupon και να στείλετε και αυτά παρόλο που έχω προσθέσει το link της προσφοράς.

 

Καλή τύχη σε όλους.

 

Το πρωτότυπο έντυπο θα το βρείτε εδώ : http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=152

 

ΑΝΑΦΟΡΑ

 

 

Προς: ΓΕΝΙΚΗ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

ΠΛ. ΚΑΝΙΓΓΟΣ, 10181 ΑΘΗΝΑ

 

1. ΑΤΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

 

ΕΠΩΝΥΜΟ:

ΟΝΟΜΑ:

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:

• ΟΔΟΣ:

• Τ.Κ.:

• ΔΗΜΟΣ:

ΤΗΛΕΦΩΝΟ:

FAX:

E-mail:

 

2. ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ (*)

 

 

ΕΠΩΝΥΜΙΑ / ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ:Getitstore.gr

 

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:

• ΟΔΟΣ:Ελαίων 97

• Τ.Κ.:

• ΔΗΜΟΣ: Πετρούπολης

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: 21300328538 – 2130259770

FAX: 2117007190

E-mail:

ΑΡΜΟΔΙΟΣ:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ: Εμπόριο

 

 

 

 

 

 

ΕΠΩΝΥΜΙΑ / ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ: Groupon.gr

 

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:

• ΟΔΟΣ: Αιγιαλείας 54

• Τ.Κ.: 15125

• ΔΗΜΟΣ: Μαρούσι

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: 2130173800

FAX:

E-mail: [email protected]

ΑΡΜΟΔΙΟΣ:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ: Εμπόριο

 

 

 

3. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ

 

 

 

Σχετικά Links

http://www.groupon.gr/deals/special-deal/getitstore-toshiba-flash-drive-maindeal/3243584?nlp=&CID=GR_CRM_1_0_0_40&a=1656

 

http://www.insomnia.gr/topic/436430-toshiba-usb-flash-drive-32gb-1990-e-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF-9212/page__hl__e-technoshop

 

 

Αξιότιμοι κοι,

 

Την 9η Φεβρουαρίου 2012 μέσω της ιστοσελίδας groupon.gr, προχώρησα σε αγορά ενός κουπονιού συνολικής αξίας 19,90 € με το οποίο θα μπορούσα να παραλάβω από το κατάστημα getitstore.gr (Ελαίων 97 – Πετρούπολη) ένα USB Flash Drive μάρκας Toshibe 32GB.

 

Tην 254 Φεβ 2012 παρέλαβα το συγκεκριμένο προϊόν από το κατάστημα. Στην προσπάθεια μου να λειτουργήσω το προϊόν αυτό διαπίστωσα ότι η χωρητικότητα η οποία αναφέρεται γραπτώς επάνω σε αυτό δεν αντιστοιχούσε στην πραγματική χωρητικότητα του προϊόντος η οποία κατά την λειτουργία της δίνει την δυνατότητα αποθήκευσης δεδομένων μόνο 8GB. Σε επικοινωνία με το κατάστημα αρχικά ενημερώθηκα ότι προφανώς κάνω κάτι λάθος και να τους επιστρέψω το προϊόν στο κατάστημα για έλεγχο όπως και έκανα. Μέχρι τώρα δεν έχω ενημερωθεί για την επισκευή/αντικατάσταση του προϊόντος το οποίο έχω αγοράσει ούτε με έχουν ενημερώσει για επιστροφή των χρημάτων μου.

 

4. ΑΙΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

 

Μετά από ενημέρωση μου από διάφορα site ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν το αντιμετώπισα μόνο εγώ αλλά σχεδόν όλοι οι αγοραστές της προσφοράς (αν δεν κάνω λάθος πουλήθηκαν 1500 κουπόνια) παρακαλώ όπως προβείτε σε όλες τις ενέργειες που απαιτούνται για τον έλεγχο της όλης υπόθεσης, με δεδομένο ότι αν το προϊόν που τελικά δίδεται στους καταναλωτές είναι διαφορετικό από το αναφερόμενο στην προσφορά πρόκειται για παραπλανητική διαφήμιση. Η δε μη επιστροφή χρημάτων ή αντικατάσταση του προϊόντος με το ορθό προϊόν είναι παράνομη και καταχρηστική. Θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι πλήθος καταναλωτών από ότι φαίνεται δεν έχει λάβει ακόμα το προϊόν λόγω καθυστέρησης της διαδικασίας από την ίδια εταιρία

 

 

 

5. ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΑ

 

Παρακαλούμε, μαζί με την αναφορά σας να υποβάλλετε οποιοδήποτε έγγραφο θεωρείτε χρήσιμο για τη διερεύνηση της υπόθεσης σας (παραστατικά αγοράς, εγγύηση κλπ.).

 

α)

β)

γ)

δ)

ε)

στ)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ημερομηνία …./…./…..

 

 

 

 

 

______________________________

 

Υπογραφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απαιτησετε αλλαγη του προιοντος με το αυθεντικο και οχι επιστροφη του ποσου που πληρωσατε.

Να αναγκαστει να αγορασει το αυθεντικο να μπει μεσα να μαθει να μην το παιζει εξυπνος.

Αν αρχισει σξμ και αντιδρα πανω σε αυτο πειτε του οτι θα ενημερωσετε την toshiba οτι πουλουσε μαιμου στικακι διαφημιζοντας οτι ειναι δικο της και να φαει μια καλη μυνηση και απο την toshiba για δυσφημιση της εταιριας να ψαχνετε.

Εαν δεν δεχθει να σας δωσει το αυθεντικο στην ιδια τιμη της προσφορας καταγγελια και στην toshiba να πουλησει το μαγαζακι του για να της πληρωνει αποζημειωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ theavenger

εισαι αρχηγός!

 

Δεν εχω παρει το προιον, αλλα με τα 1000 ετσι πρεπει για το καλο ολων!

Συγχαρητηρια για τον χρονο που διεθεσες προς διευκολυνση των υπολοιπων.

 

(αντιπροσωπεια toshiba, αν δεν εχει αλλαξει κατι,

www.ideal.gr )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μιλησει με toshiba εδω και 10 μερες ειπαν θα στειλουν τις φωτο στη γερμανια για επιβεβαιωση και θα μου απαντησει αλλα ακομα τπτ θα τους καλεσω παλι αυριο

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εγω πηγα να παραλαβω το stickaki την παρασκευη και ειπαν οτι αντικατασταθηκε η προσφορα με sandisk η intenso γιατι τα stick των toshiba δεν μπορουσαν να διατεθουν για ολους.Περιμενω το sandisk το 32αρι να το παραλαβω την παρασκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intenso kai Sandisk στο Amazon (δεν έψαξα και περισσότερο) ξεκινάν από 13-23 λίρες (16-27 ευρώ). Φυσικά τα πιο αργά και για ατομική παραγγελία , όχι για 1500 άτομα! Θα μπορούσες να τα είχες αγοράσει και συ μόνος σου και να τα χαιρόσουν μετά από 5-6 μέρες ,όχι μήνα και βλέπουμε

 

Εγώ ζήτησα τα λεφτά μου πίσω όταν πέρασαν οι 10 μέρες παράδοσης. Ακόμα και τώρα θα προτιμούσα να είχα το αυθεντικό toshiba στα χέρια μου αν μπορούσαν να το παραδώσουν , αλλά όχι κάτι κατώτερο ( για τα δικά μου δεδομένα ) προσπαθώντας να αποκρύψουν το γεγονός ότι το προϊόν ήταν μαϊμού. Χάρη τους κάνεις και κακώς.

 

( η πλάκα είναι ότι τα fake toshiba τα πέτυχα στο ebay να τα πωλούν σαν κανονικά 32 gb στις 11 λίρες...οπότε και πάλι μας πιάσαν κώτσους :whistle: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...