Προς το περιεχόμενο

Toshiba USB Flash Drive 32GB 19,90 € (ΜΟΝΟ 9.2.12)


newtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πάτε καλά και το συζητάτε;!;;;!!!! τι σημαινει το δοκιμάσαμε;;; δειγματολειπτικά πελατών ή αυτα που τους εστειλαν;;;; βλακεια μεγατόννων!!!!! Ακου εκει δοκίμασε μετά απο καμια ωρα!!!!! ΑΑΑΑΑ, ξεφτίλα, δεν παιζει κατι τετοιο στην τεχνολογία!!! Ρε παιδιά, προς Θεού! μας κοροιδευον οι ξενοι, μην αφηνετε να σας κοροιδευουν κια οι δικοι μας!! Σκεφτείτε ποσοι μεγαλοι ανθρωποι θα την πατησουν που δεν ξερουν, μην τους αφηνετε. Ρωτήστε τους αν θα ανακαλέσουν ολη την παρτίδα και πειτε τους οτι απαιτειτε και αποζημιωση για τον κοπο σας και ψυχικη φθορα (το να εχεις προβλημα και να σου λενε βλακειες ειναι τρομερο :devil: ). .-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δοκιμή έγινε με το H2testw ...

Αυτό στην ουσιά πάει και γράφει αρχεία του 1 GB στο στικάκι και μετά τα διαβάζει. Ιδανικά θα έπρεπε να δημιουργήσει 32 τέτοια αρχεία (31 του 1 GB και ένα με τα ρέστα ...) και φυσικά να επιβεβαιώσει ότι μπορεί να τα διαβάσει.

Στην δική μας περίπτωση έφτιαξε 7 αρχεία του 1 GB και ένα 33ΜΒ (Συνολο 7,33 GB) και η διαδικασία σταμάτησε βγάζοντας και το εξής μήνυμα ...

Error writing file 'F:\8.h2w', offset 0x2100000.

It is still possible to verify the test data written up to this point.

(The parameter is incorrect. Code 87)

Writing speed: 3.19 MByte/s

Κάναμε και format και επαναλάβαμε την διαδικασία όπου και έγινε ακριβώς το ίδιο και την δεύτερη φορά.

Αναμένουμε και απάντηση από Groupon εντός της ημέρας για την διαδικασία επιστροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα. Είμαι ο ιδιοκτήτης ενός άλλου deal site και σκόπευα να φέρω φλασάκια 256gb. Βρήκα έναν πωλητή στο ebay ο οποίος ήταν τόσο σίγουρος ότι το φλασάκι ήταν 256gb που μου έστειλε και δωρεάν δείγμα. Για να μην τα πολυλογώ το φλασάκι ήταν 8gb μετά από ελέγχους με το h2testw (ενώ έλεγε στα properties capacity 256gb) και όπως καταλαβαίνετε δεν μπήκε η προσφορά.

 

Ο λόγος που δημοσιεύω αυτό το μήνυμα είναι για να σας βοηθήσω να φτιάξετε το φλασάκι που έχετε περνώντας του το original firmware των 8gb και τουλάχιστον να σας μείνουν τα 8gb. Το ίδιο έκανα κι εγώ στο δείγμα που είχα παραλάβει και πλέον λειτουργεί κανονικά σαν 8gb.

 

Ακολουθήστε τις οδηγίες που θα βρείτε εδώ:

http://tech-tweak.com/2009/05/how-to-make-fake-penusbflash-drive-genuinereset-to-original-capacity.html

 

Δυστυχώς, ΟΛΑ τα φλασάκια που λένε ότι έχουν μεγάλη χωρητικότητα και είναι φτηνά είναι FAKE. Μάλιστα, ορισμένοι πωλητές στο alibaba και στο dhgate το ομολογούν στην ίδια την περιγραφή του προϊόντος. Δείτε εδώ:

http://www.dhgate.com/new-64gb-toshiba-u2p-usb-flash-memory-stick/p-ff808081353c09ec0135772bbbff4173.html

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

νέος στο φόρουμ, βρήκα το θέμα σας ψάχνοντας για τα προβλήματα που αντιμετωπίζω με το παραπάνω στικάκι, αφού είμαι και εγώ ένας από τους ατυχήσαντες που το αγόρασαν και την πάτησαν.

 

Δυστυχώς και εγώ με τον "ανάποδο" τρόπο έμαθα ότι δεν πρόκειται για 32GB αλλά για 8GB.

 

Ο γολγοθάς ξεκίνησε προσπαθώντας να το μετατρέψω σε NTFS αφού με το FAT32 δεν μπορούσα να αντιγράψω αρχεία μεγαλύτερα από 4GB. Μετά από πολλές προσπάθειες φορμαρισμάτων και κόντρα φορμαρισμάτων και αρκετό googlάρισμα, έφτασα στο προγραμματάκι Η2test, το οποίο μου έβγαλε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα με τον k_panag. Επίσης μετά βρήκα και ένα άλλο προγραμματάκι το οποίο αναγνώρισε το τσιπάκι που φοράει το στικάκι το οποίο τελικά είναι χωρητικότητας 8GB της SanDisk (τουλάχιστον είναι επώνυμο) :)

 

Σήμερα επικοινώνησα με το κατάστημα από το οποίο το αγόρασα και μου είπαν ότι μπορούν να μου το αντικαταστήσουν ή να μου δώσουν τα λεφτά μου πίσω. Πάω βουρ για το δεύτερο και τέλος για μένα Groupon και GoldenDeals.

 

Αυτά από μένα.

 

Ηθικόν Δίδαγμα: Ο τσάμπας όχι μόνο πέθανε αλλά έχει αρχίσει και βρωμάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περνώντας του το original firmware των 8gb και τουλάχιστον να σας μείνουν τα 8gb. θα πάρουν τα λεφτά τους πίσω

Προφανώς κάνεις πλάκα. Εγκυκλοπαιδικά, δε λέω, χρήσιμη η πληροφορία κι ευχαριστούμε. Αλλά για την παρούσα αγορά είναι παντελώς άστοχο.

Το δικό σου ήταν δωρεάν, οπότε δεν έχασες τίποτα να το στρώσεις και να το κρατήσεις ως 8άρι. Τα παιδιά δώσανε 20Ε και προτείνεις να το κρατήσουν "τουλάχιστον ως 8άρι"? Τα οποία 8άρια ξεκινούν από 6Ε στο σκρουτζ? Για ποιο λόγο ακριβώς να κάνουμε τέτοιο ψυχικό στη groupon και στο ακατανόμαστο μαγαζάκι? απλά θα το επιστρέψουν και θα πάρουν τα χρήματα τους πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ενημερώνω ότι πέρασα σήμερα το απόγευμα από το κατάστημα με σκοπό να μου επιστρέψουν τα λεφτά. Η γυναίκα με την οποία μίλησα το πρωί δεν ήταν εκεί, αλλά ήταν εκεί ο ειδικός και ο υπεύθυνος του καταστήματος.

 

Του είπα απλά ότι το στικάκι δεν είναι της χωρητικότητας που αναγράφει αλλά 8GB. Του εξήγησα ότι δεν μπορεί να αποθηκεύσει αρχεία μεγαλύτερα των 8GB αφενός λόγω της μικρής χωρητικότητας και αφετέρου λόγω της αδυναμίας να φορμαριστεί σε NTFS. Δεν του ανέφερα τίποτα για πειραγμένα firmware και για στικάκια με εικονικές χωρητικότητες που κυκλοφορούν στο ίντερνετ.

 

Μου ζήτησε να το κρατήσει και να το ελέγξει. Επειδή είμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος και δεν πιάνω αμέσως τον άλλο από τον λαιμό όταν με αδικούν, περιμένω να δω τι θα μου πει όταν ελέγξει το στικάκι. Έτσι όπως τον είδα, νομίζω ότι και ο ίδιος πρέπει να πιάστηκε κορόιδο από τον προμηθευτή του, και ο ασκός του αιόλου ακόμα δεν έχει ανοίξει.

 

Όσο ήμουν εκεί, ένα πεντάλεπτο περίπου, ήρθαν δύο και ζητούσαν τα στικάκια τους. Πιστεύω ότι το θέμα θα πάρει μεγάλες διαστάσεις όταν όλοι διαπιστώσουν πόσο την πάτησαν και προβλέπω ότι τις επόμενες ημέρες το συγκεκριμένο θέμα θα διαβαστεί από πάρα πολλούς ατυχήσαντες που θα googlάρουν για να δουν τι έχει το έρμο το στικάκι και δεν τσουλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς κάνεις πλάκα. Εγκυκλοπαιδικά, δε λέω, χρήσιμη η πληροφορία κι ευχαριστούμε. Αλλά για την παρούσα αγορά είναι παντελώς άστοχο.

Το δικό σου ήταν δωρεάν, οπότε δεν έχασες τίποτα να το στρώσεις και να το κρατήσεις ως 8άρι. Τα παιδιά δώσανε 20Ε και προτείνεις να το κρατήσουν "τουλάχιστον ως 8άρι"? Τα οποία 8άρια ξεκινούν από 6Ε στο σκρουτζ? Για ποιο λόγο ακριβώς να κάνουμε τέτοιο ψυχικό στη groupon και στο ακατανόμαστο μαγαζάκι? απλά θα το επιστρέψουν και θα πάρουν τα χρήματα τους πίσω.

 

Χωρίς να θέλω να αντιδικήσω μαζί σου για το αναίτια επιθετικό σου ύφος, δε θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση για να πάρει κάποιος τα λεφτά του πίσω το να επιστρέψει πρώτα το φλασάκι διότι δεν πρόκειται για ένα ελαττωματικό προϊόν (που σε μεγάλες παρτίδες είναι πιθανό να συμβεί σε ένα ποσοστό κομματιών) αλλά για εκτός διαφημιζόμενων προδιαγραφών προϊόν. Εκτός, φυσικά, του ότι είναι άχρηστα για το μαγαζί και φαντάζομαι ότι μετά από τόση ταλαιπωρία δε νομίζω να απαιτήσει την επιστροφή τους για να πιστώσει τα χρήματα. Ασφαλώς, το κατάστημα μπορεί να ζητήσει επιστροφή πριν την πίστωση των χρημάτων, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν το θεωρώ και πολύ πιθανό.

 

Επίσης, δεν προέτρεψα κανέναν να το κρατήσει χωρίς να αποζημιωθεί. Τέλος, αυτό που με ενοχλεί και αποτελεί και το βασικό λόγο που σου απαντώ είναι η αυθαίρετη συμπερασματολογία που εξάγεις από ένα καθαρά πληροφοριακό ποστ που έχει σκοπό να μοιραστεί την πληροφορία ότι μπορεί το φλασάκι κάπως να αξιοποιηθεί χωρίς να κάνει λόγο για τις ενέργειες που πρέπει να κάνει κάποιος για να αποζημιωθεί για ό,τι τράβηξε, ούτε προτρέποντας ούτε αποτρέποντας. Σκέφτηκες μήπως ότι θα ήθελα να μην πάρω θέση για αυτές τις ενέργειες και να σταθώ καθαρά στο τεχνικό κομμάτι λόγω του ότι είμαι ιδιοκτήτης άλλου deal site και θα ήταν αντιδεοντολογικό να το κάνω μέχρι που εκ των πραγμάτων αναγκάστηκα να υπερασπιστώ τον εαυτό μου για πράγματα που ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... δε θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση για να πάρει κάποιος τα λεφτά του πίσω το να επιστρέψει πρώτα το φλασάκι διότι δεν πρόκειται για ένα ελαττωματικό προϊόν (που σε μεγάλες παρτίδες είναι πιθανό να συμβεί σε ένα ποσοστό κομματιών) αλλά για εκτός διαφημιζόμενων προδιαγραφών προϊόν. Εκτός, φυσικά, του ότι είναι άχρηστα για το μαγαζί και φαντάζομαι ότι μετά από τόση ταλαιπωρία δε νομίζω να απαιτήσει την επιστροφή τους για να πιστώσει τα χρήματα. Ασφαλώς, το κατάστημα μπορεί να ζητήσει επιστροφή πριν την πίστωση των χρημάτων, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν το θεωρώ και πολύ πιθανό.

 

Ειλικρινα το πιστευεις αυτο; Χωρις καμια επιθεση και ειρωνεια. Ποιο καταστημα δεν θα ζηταγε την επιστροφη του προιοντος για να επιστρεψει τα χρηματα επειδη ειχε αλλα χαρακτηριστικα απο τα διαφημιζομενα; Πρωτη φορα το ακουω αυτο. :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ στη θέση σας θα απαιτούσα κανονικό 32άρι USB stick και όχι επιστροφή χρημάτων με ή χωρίς δώρο το fake γιατί δεν πιστεύω με τίποτα ότι τους την "έφερε" ο προμηθευτής δεδομένου ότι το ίδιο κατάστημα (e-technoshop.gr) πρίν μερικές μέρες πούλαγε πάλι fake HDD της Αpple μέσω της Οrange Deals...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην δική μας περίπτωση έφτιαξε 7 αρχεία του 1 GB και ένα 33ΜΒ (Συνολο 7,33 GB) και η διαδικασία σταμάτησε βγάζοντας και το εξής μήνυμα ...

 

 

7,03 GB Εννοείς wink.gif

 

 

 

Έτσι όπως τον είδα, νομίζω ότι και ο ίδιος πρέπει να πιάστηκε κορόιδο από τον προμηθευτή του, και ο ασκός του αιόλου ακόμα δεν έχει ανοίξει.

 

 

Μπα....Την άλλη βδομάδα πάλι fake σκληρό της apple πούλαγε σε συνεργασία με το orange deals...

Μάλλον είναι πάγια πολιτική τους....

 

 

Υ.Γ. Βάλτε τα στο ψυγείο για 45 λεπτά και μετά ξαναδοκιμάστε να τα κάνετε NTFS, αυτό είναι το μυστικό και παίζει να πάνε 64 GB mrgreen.pngmrgreen.pngmrgreen.pngmrgreen.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε τα στο ψυγείο για 45 λεπτά και μετά ξαναδοκιμάστε να τα κάνετε NTFS, αυτό είναι το μυστικό και παίζει να πάνε 64 GB mrgreen.pngmrgreen.pngmrgreen.pngmrgreen.png

 

Μετά όμως ότι αρχεία γράψεις (εκτός ίσως από έγγραφα) 99% δεν διαβάζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά όμως ότι αρχεία γράψεις (εκτός ίσως από έγγραφα) 99% δεν διαβάζονται...

 

Aστειευόμουν πριν devil.png

Σχετικά με αυτό που τους είπε ο "τεχνικός" να το αφήσουν καμιά ώρα (να ξεκουραστεί) και να ξαναδοκιμάσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...