Προς το περιεχόμενο

Μεγάλη μείωση του Webmail λόγω της πρόσβασης μέσω φορητών συσκευών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν ο άλλος έχει 5 υπολογιστές, 3 τάμπλετ και 7 έξυπνα τηλέφωνα δεν έχει νόημα να τα κατεβάζει σε έναν υπολογιστή, μπορεί να θέλει να τα βλέπει από οποιαδήποτε συσκευή. Επιπλέον εαν ο υπολογιστής είναι κοινόχρηστος μπαίνεις μέσω webmail, στο τέλος κάνεις log out και δεν χρειάζεται να ανυσηχείς μην τα δει κανένας άλλος.

 

Σε αυτή την περίπτωση θα χρησιμοποιήσει και πάλι έναν email client στο tablet/smartphone, παρά τον browser. Ακόμα και η χρήση διαφορετικών app για 5-6 λογαριασμούς δεν είναι ιδιαίτερα βολικό. Θα τα βλέπει σε οποιαδήποτε μηχάνημα μέσω IMAP.

 

Εάν ο υπολογιστής είναι κοινόχρηστος, τότε ναι θα χρησιμοποιήσεις το webmail αναγκαστικά. Σε αυτή την περίπτωση είναι χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει τώρα, μην υπερβάλλουμε Outlook is dead. Δηλαδή στο PC πως βλέπεις εσύ 4-5 λογαριασμούς;

Μπαίνεις σε έναν-έναν με τον browser;

 

Ακριβώς αυτό κάνω, μάλιστα με εξυπηρετεί καλύτερα έτσι γιατί ξέρω κάθε στιγμή σε ποιόν λογαριασμό βρίσκομαι.

 

Επιπλέον όλοι οι σύγχρονοι browsers υποστηρίζουν tabs έτσι μπορώ να έχω όλους τους λογαριασμούς ανοιχτούς ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα mail, επαγγελματικά και προσωπικά, όλες οι επαφές, το ημερολόγιο, και τα έγγραφα σε ένα gmail/google docs. Άμεσος και ολοκληρωμένος συγχρονισμός σε όλες τις Android, Windows και Linux συσκευές μου.

 

Ωστόσο εννοείται ότι προτιμώ να μπαίνω από τον browser του desktop μου, και όχι από smartphones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε παιδιά δεν χρησιμοποιώ client. Έχω το webmail notifier στον firefox και με 1 κλικ πάω αυτόματα στον λογαριασμό μου. Χρησιμοποιώ 3 gmail και 1 hotmail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το IMAP, στο PC σου τραβάς απλά ένα «αντίγραφο» από τα e-mails σου. Έτσι δουλεύουν offline, αλλά ταυτόχρονα μπορείς να τα ξαναβρεις μέσω μια άλλης συσκευής ή από το webmail, εάν θελήσεις.

Αυτό.

 

Thunderbird ftw.Gmail, εταιρικά email κτλ, καθώς και συγχρονισμός με ημερολόγιο. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι να το κάνω το Webmail όταν μπαίνω από το Οutlook που μου προσφέρει πληθώρα προτερημάτων ;;;;

 

:rolleyes:

Outlook έχεις σπίτι. Πήγαινες σε ένα φίλο, στην δουλειά, σε ένα internet cafe και η μόνη λύση για να δεις τα email σου ήταν το webmail. Σήμερα ανοίγεις τον client του κινητού και έχεις άμεση πρόσβαση σε κάθε λογής λογαριασμό. Από ένα απλό gmail μέχρι το εταιρικό exchange.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... Μισό λεπτό... Ναι, όντως, καλά θυμάμαι, 2012 έχουμε! Πως το είπαμε αυτό το κέρατο, ΕΠΟΠ; :mrgreen: :mrgreen:

Ανακαλύπτουμε τον κόσμο!! :) :)

 

Εγώ είμαι φαν του webmail, αφού θεωρώ το GMail (και ειδικά σε Google Apps) πραγματικά απίστευτο client. Και με το offline mode που προσφέρει πλέον, δεν έχω κανένα λόγο να χρησιμοποιώ desktop client. Συνδέεσαι και με POP στους υπόλοιπους λογαριασμούς που πιθανώς έχεις, και δεν τους ανοίγεις ποτέ ξανά.

 

Ο client του κινητού είναι άλλη ιστορία. Ως συμπληρωματικός και όχι κύριος, ας έχει και ελαττώματα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ Thunderbird και δεν μπορώ να βολευτώ με οποιοδήποτε webmail ούτε για ένα λεπτό. Αλλά καταλαβαίνω όποιον κινείται συχνά και μεταφέρεται από συσκευή σε συσκευή, δεν κάνει δουλειά με κλασικό mail client.

 

Διαβάζοντας την είδηση αυτή σκέφτηκα: λες να αρχίσουν να χρεώνουν την pop3/imap πρόσβαση, όπως γινόταν πολύ παλιότερα που ψάχναμε αξιόπιστο pop3 server με το κυάλι; :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι προτιμούν εδω μέσα webmail να μας γράψουν και τις ηλικίες τους :):)

 

Είμαι 25 χρονών, έχω internet από τα 15 μου, προ adsl εποχής δηλαδή, είμαι και πληροφορικάριος, και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτές οποιονδήποτε mail client.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε παιδιά δεν χρησιμοποιώ client. Έχω το webmail notifier στον firefox και με 1 κλικ πάω αυτόματα στον λογαριασμό μου. Χρησιμοποιώ 3 gmail και 1 hotmail

 

Έτσι ακριβώς , θα ήθελα να χρησιμοποιήσω chrome (σαν πιο ελαφρύς μου φαίνεται) αλλά για αυτό και μόνο μένω στον firefox .

 

Το Thunderbird το δοκίμασα αλλά βλέπει μόνο τον φάκελο εισερχόμενα , ενώ στον hotmail λογαριασμό μου έχω δημιουργήσει διάφορους φακέλους για αποθήκευση και ταξινόμηση σημαντικών μηνυμάτων .

Οπότε μονόδρομος το webmail notifier που με ένα κλικ με συνδέει στον εκάστοτε λογαριασμό , συν το ότι βγάζει ειδοποίηση για νέο mail .

 

Ποιο πρακτικό αφού αποθηκεύει και στο pc τα μηνύματα με αποτέλεσμα να ανοίγουν ακαριαία και χωρίς διαφημίσεις , είναι το windows live mail το οποίο όμως δεν βρήκα τρόπο να το κάνω να ανοίγει αυτόματα με το pc (το ξεχνώ και δεν βλέπω άμεσα τα εισερχόμενα) .

 

Συμπέρασμα : συμβιβάζομαι αφού το τέλειο θα ήταν chrome και windows live mail .

 

Υπ'όψιν πως συνδέομαι από δύο διαφορετικά pc και ένα android phone , οπότε η αποθήκευση στο hotmail είναι αναγκαστική για να βλέπω από παντού τα μηνύματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς , θα ήθελα να χρησιμοποιήσω chrome (σαν πιο ελαφρύς μου φαίνεται) αλλά για αυτό και μόνο μένω στον firefox .

 

Μην λυπάσαι. Μπορείς να πας στον chrome τότε :)

 

Όσο για POP/IMAP κάποιοι τα έχετε μπερδέψει λίγο στο τι μπορεί να κάνει το καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λυπάσαι. Μπορείς να πας στον chrome τότε :)

 

Όσο για POP/IMAP κάποιοι τα έχετε μπερδέψει λίγο στο τι μπορεί να κάνει το καθένα.

 

 

Τι είπες τώρα ? c011.gif

 

 

Σχετικά με το POP/IMAP θέλω να μάθω τι ακριβώς κάνουν , έχεις κανένα σύνδεσμο να τα λέει αναλυτικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...