Προς το περιεχόμενο

Το OS X 10.8 Mountain Lion φέρνει μεγαλύτερη ενοποίηση με το iOS (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν το διαβάσατε. Αλλα η apple πούλησε περισσότερες συσκευές iOS απ'ολα τα μακ που έχει πουλήσει εδω κα 28 χρόνια. Οπότε περιμένεται να γίνει το Mac Os σαν το iOS

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eχουν χασει την μπαλα εκει μεσα. Το θεμα δεν ειναι να ενοποιησουν τα 2 λειτουργικα. Το θεμα ειναι πως η Αpple λειτουργει λες και ολο το συμπαν εχει μονο mac, ipad, iphone. Tα Mac ξεκινησαν απο Unix και ειναι Unix (αφου εχουν πληρωσει την ονομασια να λεγονται ετσι) αλλα μεχρι εκει. Οτι γινεται compile, εγινε, κλειδωνουν τον κωδικα σε 1 συρταρι και σου πασαρουν ενα εκτελεσιμο αμα σου αρεσει ετσι. Απο αισθητικης αποψης ωραιο αλλα κουραζει με τοσα πολλα "καλουδια" και φυσικα ειναι οπως προειπα απαραδεκτη στην λογικη που σκεφτεται. Θελεις κατι απλο και καταληγεις με 10 καρτελες στον browser, 2 accounts, 4 κωδικους και σε λιγο θα θες ατζεντα για να μην τα ξεχασεις. Αλλα κανενας απλος χρηστης δεν γουσταρει τα απανωτα register και τους πολλους κωδικους. Και φυσικα για να κανω καινουργιο account στο appstore πρεπει να κανω και καινουργιο mail γιατι η Apple θυμαται πως εχω ηδη χρησιμοποιησει το παλιο mail. Και αρχιζει η δρομος του παραλογου. Και συμληρωσε τα στοιχεια σου και μονο αν το μποξερακι σου ειναι L η XL δεν σε ρωτανε. Και μετα θα σου στειλουμε εναν κωδικο στο mail. Και ρε παιδια πως ειπα το καινουργιο mail. Χτες το σημιουργησα στα γρηγορα αλλα το ξεχασα. Και μπαινεις μεσα και παιρνεις τον κωδικο και πας σε αλλο link και βαζεις τον κωδικο και προσχωρας παρακατω και εισαι ετοιμος να δηλωσεις το password να τελειωνεις καμια ωρα. Και σου αρχιζει αλλουνου παππα ευαγγελιο. Και εγω τον κωδικο τον θελω ετσι. Και 16 γραμματα και 2 κεφαλαια και 4 μικρα και 2 συμβολα και αυτο το συμβολο δεν ειναι αποδεκτο και διαλεξε αναμεσα σε εκεινα τα συμβολα. Και μετα απο 2 ωρες να βρεις 1 κωδικο εχεις βαλλει τοσσους που τον εχεις ξεχασει!!!!!! Και παμε παλι να μου στειλουν mail για να ενεργοποιησω τον λογαριασμο μου και ολο αυτο ειναι το θεατρο του παραλογου!!!!!

Aν κουραστηκατε να το διαβαζετε που να το κανετε κιολας. Και φορμες με στοιχεια ατελειωτες.

Ετσι καπως λειτουργει η Οracle με το Solaris αλλα εκεινη ειναι αλλο. Ειναι εταιρια που απευθυνεται καθαρα και μονο σε επαγγελματιες, το Solaris δεν μπορει να γινει και δεν θα γινει ποτε desktop (Ετρεχα καποτε Solaris και καλυτερα να εγραφα τα Mac εξολοκληρου σε assembly παρα αυτο) και γενικα εκει μιλας για ενα λειτουργικο που ειναι για να σερβιρει web apps και zetabytes σκλήρους και φυσικα οχι για τον απλο χρηστη. Η Apple την εχει δει και καλα μονη στο συμπαν και η καλυτερη και νομιζει πως ολοι κρεμονται απο τα σαγκουινια της!!!!

Το μονο καλο που οφειλω να ομολογησω ειναι πως οταν ειχα παρει το Ιphone 4 απο το Istorm στο Κωλονακι και μου χαλασε με καλυψε η εγγυηση και σε 1 εβδομαδα ειχα καινουργιο Iphone 4 του κουτιου. Και επισεις και ενα μεγαλο μπραβο στο Istorm γιατι εκει οι ανθρωποι με αντιμετωπισαν οχι ως πελατη αλλα ως φιλο. Και το κινητο τους μου εδωσαν και με ενημερωσαν και με mail και τι γινεται και ποτε θα ερθει και ουτε περιμενε στο τηλεφωνο ουτε τιποτα. Το κινητο σου ηρθε. Ειμαστε εδω και σε περιμενουμε να το παραλαβεις και φυσικα οφειλω να τους πω μπραβο!!!!

Εν κατακλειδει αν η Αpple δεν αλλαξει πρωτα απο ολα τη αθλια πολιτικη που εχει μολις ερθουν τα Windows 8 θα παρει τον κατηφορο. Ηδη εχει παρει τον κατηφορο στο θεμα desktop computer απλα εκει θα χειροτερεψει πολυ και θα βλεπουμε ποια Mac μονο σε στουντιο ηχογραφησης και εκει μονο για τα pro tools.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι το 80%+ των ανθρώπων που κατέχουν iphone X, είναι κάτοχοι ενός Windows DESKTOP - LAPTOP.

 

Όπως επίσης πολύ καλά γνωρίζει και έβγαλε και το itunes για Windows απο εποχές Ipod classic κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα λοιπόν σε ένα μαγαζί και αγόρασα ένα φοβερό σίδερο....το πιο κομψό και μοδάτο σίδερο της αγοράς....

Ήταν βέβαια το πιο ακριβό του μαγαζιού, αλλά και το πιο τέλειο...

εντάξει έχει μερικούς περιορισμούς αλλά σιγά είναι το πιο τέλειο σίδερο του κόσμου...

Δεν σιδερώνει τα πάντα μεν,ούτε μπορείς να βάλεις ότι νερό θέλεις αλλά μόνο εκείνο της ομόνυμης εταιρίας αλλά σιγά τους περιορισμούς...

Είπαμε είναι το πιο τέλειο σίδερο εκεί μέσα...

Θα πρέπει να συνηθίσω ότι δεν σιδερώνει με τον ίδιο τρόπο ούτε σιδερώνει όλων των ειδών τα ρούχα αλλά δεν πειράζει αυτά τα ρούχα ποτέ δεν μου άρεσαν πραγματικά παρόλο που μπορώ να πω ότι μου είναι πολύ χρήσιμα...

Το καλύτερο είναι ότι ταιρίαζει απόλυτα και μια τοστιέρα μαλλιών που έχει η κοπέλα μου...και πληροφορούμε ότι επειδή είναι τόσο τέλεια η τοστιέρα μαλλιών θα φέρουν πολλά από τις δυνατότητες στα επόμενα μοντέλα αυτού του σιδήρου...

Δεν με πειράζει καθόλου που τα ανταλακτικά του είναι πανάκριβα, μιας και δεν χάλάει ποτέ, τι να την κάνω την δύο χρόνια εγγύηση που δίνουν οι άλλοι κατασκευαστές...ένας χρόνος είναι υπέραρκετός...

Να μιλήσω δε για την τύπησα που μου το πούλησε ευγένεστατη και πολύ όμορφη όχι σαν κάτι άλλους..

το τελειότερο δε, με έναν διακόπτη και άλλα 70 ευρώ ΜΌΝΟ μπορώ να το μεταμορφώσω σε ένα απλό σημβατικό σίδερο για να κάνω την δουλειά μου πιο απλά...

Καλά έχω το καλΰτερο σίδερο του κόσμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πήγα λοιπόν σε ένα μαγαζί και αγόρασα ένα φοβερό σίδερο....το πιο κομψό και μοδάτο σίδερο της αγοράς....

Ήταν βέβαια το πιο ακριβό του μαγαζιού, αλλά και το πιο τέλειο...

εντάξει έχει μερικούς περιορισμούς αλλά σιγά είναι το πιο τέλειο σίδερο του κόσμου...

Δενσιδερώνει τα πάντα μεν,ούτε μπορείς να βάλεις ότι νερό θέλεις αλλά μόνο εκείνο της ομόνυμης εταιρίας αλλά σιγά τους περιορισμούς...

Είπαμε είναι το πιο τέλειο σίδερο εκεί μέσα...

Θα πρέπει να συνηθίσει ότι δεν σιδερώνει με τον ίδιο τρόπο ούτε σιδερώνει όλων των ειδών τα ρούχα αλλά δεν πειράζει αυτά τα ρούχα ποτέδεν μου άρεσαν πραγματικά παρόλο που μπορώ να πω ότι μου είναι πολύ χρήσιμα...

Το καλύτερο είναι ότι ταιρίαζει απόλυτα και μια τοστιέρα μαλλιών που έχει η κοπέλα μου...και πληροφορούμε ότι επιδή είναι τόσο τέλεια η τοστιέρα μαλλιών θα φέρουν πολλά από τις δυνατότητες στα επόμενα μπντέλα αυτού του σιδήρου...

Δεν μεειράζει καθόλου που τα ανταλακτικά του είναι πανάκριβα, μιας και δεν χάλάει ποτέ, τι να την κάνω την δύο χρόνια εγγύηση που δίνουν οι άλλοι κατασκευαστές...ένας χρόνος είναι υπέραρκετός...

Να μιλήσω δε για την τύποι σας που μου το πούλησε ευγένεστατη και πολύ όμορφη όχι σαν κάτι άλλους..

το τελειότερο δε με έναν διακόπτη και άλλα 70 ευρώ ΜΌΝΟ μπορώ να το μεταμορφώσω σε ένα απλό σημβατικό σίδερο για να κάνω την δουλειά μου πιο απλά...

Καλά έχω το καλΰτερο σίδερο του κόσμου...

 

 

Χμμμμ...Μιλάς με γρίφους γέροντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι εγώ κάθομαι μπροστά στο mac και το κινητό μου είναι ξεχασμένο στην κουζίνα/τουαλέτα οπουδήποτε. Δεν έχουν όλοι οι φίλοι μου iOS συσκευή, άρα πως θα απαντώ σε αυτούς;

 

Ενώ θεωρείς ότι έχουν όλοι MSN/Skype και είναι online ανά πάσα στιγμή θελήσεις να τους μιλήσεις; Δες τι γράφεις:

 

Αν πάλι είναι σπίτι τους (που έχουν WiFi) και ξέρουν οτι κι εγώ είμαι, γιατί δεν μου γράφουν messenger, skype κτλ, αλλά μου γράφουν στο κινητό;

 

Θεωρώ πιθανό πάντως, η έκδοση του iMessage για το MacOS να μπορεί να «επικοινωνήσει» με το iPhone σου, ώστε να μπορεί να στέλνει και κανονικά SMS -μέσω του κινητού- εάν ο άλλος δεν έχει iMessage.

 

 

Πες πως είχαν όλοι οι φίλοι μου iOS συσκευή, θα βρίσκονται σε WiFi περιοχή την ώρα που μου στέλνουν το μήνυμα, ή θα στέλνεται σε μορφή sms; Εκτός αν έχουν ανοιχτά data...

 

Για ποιο λόγο να έχει κάποιος smartphone χωρίς να έχει data; Φυσικά και θα έχουν data ενεργοποιημένα.

 

 

Αν πάλι είναι σπίτι τους (που έχουν WiFi) και ξέρουν οτι κι εγώ είμαι, γιατί δεν μου γράφουν messenger, skype κτλ, αλλά μου γράφουν στο κινητό; Εγώ που κάθομαι στο mac μου, πάω να γράψω ένα iMessage στον κολλητό μου που έχει 4S, θα με ιδοποιεί ότι δεν έχει iMessage εκείνη την ώρα εκείνος, επειδή είναι για φαγητό στην ταβέρνα του Κωστάρα (που δεν έχει WiFi) ή θα το στείλω σα λακαμας και θα φτάσει όταν συνδεθεί πάλι; Και αν με ειδοποιήσει, πόσο λακαμας θα νιώσω που θα πρέπει να σηκωθώ τελικά από την άνετη καρεκλίτσα μου και να πάω να πιάσω το κινητό για να του στείλω sms;

 

Φαίνεται ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει το iMessage ποτέ σου. Είναι το ίδιο με το SMS. Θα παραδοθεί τη στιγμή που το στέλνεις. Εάν αυτό δε μπορεί να γίνει (έχει π.χ. ο άλλος κλειστό data αλλά δεν έχει ούτε WiFi), τότε και μόνο θα το στείλει σαν... SMS. Δε θα το στείλει και καλή τύχη για αν και πότε θα το πάρει ο άλλος.

 

Αυτό που πιστεύω; Μια τρύπα στο νερό έκανε η Apple.

 

Σίγουρα για κάποιον που δε χρησιμοποιεί κάποια iOS συσκευή. Για τους άλλους που έχουν, πίστεψέ με, το iMessage είναι τρομερό εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι διαβάζω , δύσκολο λέει να φτιάξεις ένα mail...δύσκολο να φτιάξεις account στο Appstore με ένα κεφάλαιο γραμμα , σύμβολο και νούμερο.

Απορώ πως καταφερε και ποσταρει στο φόρουμ. Και τι σχέση έχει το AppStore με τις εφαρμογές που μπορείς να βρεις σε Mac.

Αφού όλες οι εφαρμογές είναι διαθέσιμες απο τα αντίστοιχα site των κατασκευαστών , όπως και στα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι διαβάζω , δύσκολο λέει να φτιάξεις ένα mail...δύσκολο να φτιάξεις account στο Appstore με ένα κεφάλαιο γραμμα , σύμβολο και νούμερο.

Απορώ πως καταφερε και ποσταρει στο φόρουμ. Και τι σχέση έχει το AppStore με τις εφαρμογές που μπορείς να βρεις σε Mac.

Αφού όλες οι εφαρμογές είναι διαθέσιμες απο τα αντίστοιχα site των κατασκευαστών , όπως και στα Windows.

 

Και να φανταστείς ότι όλη αυτή η διαδικασία που περιγράφει, είναι λέει για να κάνεις δεύτερο λογαριασμό στο AppStore. Παίζει να νομίζει ότι είναι άλλο το AppStore για iPhone και άλλο αυτό για Mac OS.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi ρε παλικαρια. Καποτε ειχα 1 λογαριασμο στο app store. Mετα απο καιρο αλλαξα κνητο και πηγα να ξαναμπω με τον λογαριασμο μου και ζηταγε paypal. Διαβασα χιλιαδες τροπους που σου βγαζει την επιλογη χωρις paypal. Αλλα σε εμενα δεν υπηρχε πουθενα αυτη η επιλογη οσες χωρες και να αλλαξα απο οπου και αν το εκανα. Επρεπε να δημιουργησω αλλο λογαριασμο. Και ο αλλος λογαριασμος ζηταει mail. Kαι βαζοντας το ηδη υπαρχον δεν το δεχοταν λεγοντας πως αυτο το mail ηδη υπαρχει!!!!! Αρα και αλλο mail!!! Και ξερετε τι βλεπω? Πως ειστε απλα προκατηλημενοι που απλα κοιτατε να γειωσετε τον αλλο!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου ζήταγε PayPal (το οποίο το ξανάγραψες και παραπάνω) το ξέρεις ότι είναι αδύνατον, έτσι; Η Apple δε δέχεται καν πληρωμή με PayPal.

 

Υποχρεωτικά πιστωτική-χρεωστική είναι πιο πιθανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας επιστρέψουμε στην... "Ταμπακιέρα." :P

 

Οθόνη like retina απο μετάξι.. Λογικά προβλήματα για preview 1.. Αυτά για την ώρα τα υπόλοιπα στα screenshots..

 

post-227308-0-15164300-1329498680_thumb.jpg post-227308-0-61773000-1329498682_thumb.jpg post-227308-0-17743500-1329498686_thumb.jpg

 

..και όπως προείπα δεν είναι απαραίτητο το πέρασμα από το lion..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ θεωρείς ότι έχουν όλοι MSN/Skype και είναι online ανά πάσα στιγμή θελήσεις να τους μιλήσεις;

 

Θεωρώ πιθανό πάντως, η έκδοση του iMessage για το MacOS να μπορεί να «επικοινωνήσει» με το iPhone σου, ώστε να μπορεί να στέλνει και κανονικά SMS -μέσω του κινητού- εάν ο άλλος δεν έχει iMessage.

 

Θεωρώ ότι αν θέλω να κάνω τη "δουλειά" μου γρήγορα και σίγουρα, θα πιάσω το iphone μου να στείλω μήνυμα, ώστε να πάει 100% είτε σαν iMessage, είτε σαν sms... Επίσης δε νομίζω να μπορείς να στέλνεις sms απο το MacOS ετσι απλά, διαμέσου iphone. Και άντε ότι το κατάφερες με κανένα tweek από iphone μεριά, για να σε δω να κάνεις το αντίστροφο, να βλέπεις sms που ήρθαν στο κινητό σου στην οθόνη του Mac.

 

 

Για ποιο λόγο να έχει κάποιος smartphone χωρίς να έχει data; Φυσικά και θα έχουν data ενεργοποιημένα.

 

Φυσικά και η πλειοψηφία των κατόχων smartphone, έχει τα data κλειστά, και τα ενεργοποιούν μόνο όταν θέλουν να τσεκάρουν κάτι στο internet ή το gps, κτλ, για λόγους ελέγχου της κατανάλωσης των MB του προγράμματος και της μπαταρίας...

 

 

Επίσης να πώ κάτι ακόμα για το θέμα του iMessaging του Mountain Lion. Αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί το appleID για να στείλει το iMessage και όχι το νούμερο του κινητού (ενώ στο iphone έχεις την επιλογή). Δλδ, δεν χρειάζεται να έχεις iOS συσκευή για να το χρησιμοποιήσεις. Αυτό είναι καλό... Αλλά πάλι θα αναρωτηθώ, ποιος έχει mac και οχι iphone για κινητο... Προσωπικά πιστεύω ότι η Apple πρόσθεσε κάτι που η χρήση του είναι περιορισμένη.

Εν κατακλείδι η Apple δημιούργησε ένα λειτουργικό (Lion) που όπως προείπαν και πολλοί άλλοι, θυμίζει Windows Vista και προκαλεί γέλιο. Δεν πιστεύω ότι το Mountain Lion θα έχει διαφορετική τύχη. Ίσως έπρεπε να το ονομάσει Sea Lion, πιο ταιριαστό θα ήταν.

 

Μια σύντομη αναδρομή στην ιστορία:

Όταν οι MAColytes κορόιδευαν τους Παραθυριστές για το αστείο λειτουργικό τους (Vista), υπήρχαν πολλοί που έλεγαν ότι όχι δεν κολλάει, εμένα δεν πετάει μπλε οθόνες, είναι καλύτερο απο XP, αν βάλεις 3-4GB RAM πετάει, έχει πιο ωραίο περιβάλλον, gadgets κτλ κτλ. Η αλήθεια πια είναι: Vista sucked! Η ακόμη πιο πικρή αλήθεια είναι ότι οι ρόλοι αυτή την περίοδο έχουν αντιστραφεί. Ήδη σε αυτό το thread πολλά posts αναφέρουν οτι το Lion κολλάει, θέλει παραπάνω RAM, το Snow Leopard είναι καλύτερο κτλ... Απλά,(όπως και τότε με τα Vista) λίγοι κακολογούν το current λειτουργικό τους. Όταν παρέλθει αυτό και πάνε στο άλλο είτε 10.8 είναι αυτό(δεν το βλέπω btw), είτε 10.9, είτε 11 (why not?), τότε θα ανοίξουν οι βόθροι και θα βγουν όλα τα σκ@τ@ στη φόρα, όπως έγινε με την έλευση των Windows 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...