Προς το περιεχόμενο

Το OS X 10.8 Mountain Lion φέρνει μεγαλύτερη ενοποίηση με το iOS (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η προσπάθεια της Apple να φέρει στο λειτουργικό της σύστημα αρκετά στοιχεία του iOS συνεχίζεται με την έκδοση του OS X 10.8 Mountain Lion που αναμένεται το καλοκαίρι.

 

Για αρχή, το iCloud ανεβαίνει επίπεδο και πλέον θα συγχρονίζει αυτόματα όλα τα email, ημερολόγια, επαφές και έγγραφα που διατηρείτε είτε στον Mac υπολογιστή σας είτε σε οποιαδήποτε iOS συσκευή.To Messages είναι ίσως από τις πιο ενδιαφέρουσες προσθήκες αφού στην ουσία αντικαθιστά το iChat και δίνει τη δυνατότητα επικοινωνίας με τις iOS συσκευές μέσω του iMessage μέσω μηνυμάτων. Τα μηνύματα μπορούν να περιλαμβάνουν όχι μόνο κείμενο αλλά και φωτογραφίες, βίντεο, επαφές, ακόμα και έγγραφα.

 

Ο αποστολέας τους ενημερώνεται όπως και στο iMessage για το αν παραδόθηκε το μήνυμα του και αν το διάβασε ο παραλήπτης. Οι κάτοχοι του OS X Lion μπορούν να κατεβάσουν σύντομα μια δοκιμαστική έκδοση του Messages από τον συγκεκριμένο σύνδεσμο.

 

Δύο ακόμα εφαρμογές του iOS που έρχονται στο OS X Mountain Lion είναι το Reminders (Υπομνήσεις) και το Notes (Σημειώσεις) τα οποία όπως θα περιμένατε μοιράζονται τον ίδιο σχεδιασμό ενώ συγχρονίζουν τα δεδομένα με αυτά που διατηρείτε είτε στο iPhone/iPod Touch είτε στο iPad.

 

Από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά ου νέου OS X είναι το Notification Center η αλλιώς το κέντρο ειδοποιήσεων που αναλαμβάνει να σας ενημερώσει από ένα μέρος για οποιαδήποτε εξέλιξη σας αφορά. Όπως και στο iPhone/iPad, το Notification Center σας ενημερώνει για διάφορα σενάρια όπως για νέο email, σημείωση στο ημερολόγιο σας αλλά στο Mac επεκτείνεται για να περιλαμβάνει ενημερώσεις για εφαρμογές και υπομνήσεις.

 

Η Apple ενσωματώνει 2 τρόπους εμφάνισης του κέντρου ειδοποιήσεων είτε με το να καταλαμβάνει μια κάθετη στήλη στο δεξί μέρος του desktop είτε με το να βγαίνουν popup banners στο άνω δεξί μέρος αναγράφοντας τη συγκεκριμένη ειδοποίηση.

 

Όπως και στο iOS 5.0, έτσι και στο OS X 10.8 το Twitter κάνει δυναμική εμφάνιση ως εγγενής δυνατότητα της πλατφόρμας. Η δυνατότητα διαμοιρασμού περιεχομένου μέσα από τον υπολογιστή σας στον λογαριασμό που διατηρείτε στο Twitter γίνεται εύκολα με διάφορα shortcuts που βρίσκονται ενσωματωμένα σε συγκεκριμένες εφαρμογές. Για παράδειγμα μπορείτε να κάνετε Tweet μια φωτογραφία από το iPhoto, Photo Booth αλλά και μια ιστοσελίδα που έχετε ανοιχτή στο Safari browser.

 

Το Game Center, το κοινωνικό δίκτυο για Gamers που έχει δημιουργήσει η Apple έρχεται στο OS X δίνοντας τη δυνατότητα για multiplayer παιχνίδια μεταξύ χρηστών iPhone/iPad/iPod Touch, με χρήστες Mac !! Παράλληλα όλοι οι πίνακες επιδόσεων είναι διαθέσιμοι ενώ η εύρεση νέων παιχνιδιών ανάλογα με τα γούστα των φίλων σας γίνεται πιο εύκολη.

 

Τέλος το OS X Mountain Lion 10.8 θα περιέχει υποστήριξη Air Play Mirroring με συμβατές συσκευές όπως το Apple TV για ασύρματη μετάδοση περιεχομένου όπως βίντεο, φωτογραφίες και ιστοσελίδες από το Mac σε μια τηλεόραση

 

Περισσότερα χαρακτηριστικά και ένα βίντεο παρουσίασης των νέων χαρακτηριστικών, μπορείτε να δείτε στην επίσημη ιστοσελίδα της Apple.

 

 

Link.png Site: OS X Mountain Lion 10.8

File.png Download: Messages beta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χουμ, πως και τόσο σύντομα νέο Mac OS από την Apple;

 

Κάτι μου λέει ότι αυτή είναι η ουσιαστική νέα έκδοση και όχι το αμφιλεγόμενο Mac OS X Lion. Ενοποίηση της πλατφόρμας ήταν κάτι που περιμέναμε καιρό, και μάλιστα μας έκανε εντύπωση που έγινε σε τόσο μικρό βαθμό στο 10.7. Λογικά, θα έχουν διορθωθεί και όλα τα προβλήματα για τα οποία διαμαρτύρονται και οι χρήστες;

 

Χμ, χμ, να δούμε και την πολιτική ανβάθμισης που θα έχει. Μήπως το δώσει free στους κακόμοιρους που πλήρωσαν για το Mac OS X Lion.

 

Πάλι θα μας τα πάρει η Apple για το ηλίθιο λειτουργικό της. ΕΜένα το Lion δε μου προσέφερε τίποτα. Χειρότερο ήταν από το Snow Leopard.

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος να αναβαθμίσεις εφόσον δε σε ικανοποιεί, γιατί να στα πάρει η Apple;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι υποχρεωμένος να αναβαθμίσεις εφόσον δε σε ικανοποιεί, γιατί να στα πάρει η Apple;

 

Σωστό. Και το πιο πιθανό να μην το κάνω. Θέλω ένα στιβαρό λειτουργικό και όχι το λειτουργικό της Barbie. Δεν ξέρω, εμένα με έχει τσαντίσει πολύ. Πολύ ιδιότροπο λειτουργικό. Το μόνο ωραίο είναι τα animations.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iMessage > Δοκιμασμένο σε 10.7.3 πριν από λίγο.. Σύντομα και η πρώτη έκδοση Beta Mountain.. ;) > http://www.insomnia.gr/topic/437252-mac-os-x-108-mountain-lion/page__view__findpost__p__4579302

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό. Και το πιο πιθανό να μην το κάνω. Θέλω ένα στιβαρό λειτουργικό και όχι το λειτουργικό της Barbie. Δεν ξέρω, εμένα με έχει τσαντίσει πολύ. Πολύ ιδιότροπο λειτουργικό. Το μόνο ωραίο είναι τα animations.

Πάνε σε archLinux...εκεί είσαι ΟΚ, για αυτό που ζητάς...και ας τους άλλους να κάνουν τη ζωή τους εύκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Air Play Mirroring για εμενα ειναι το καλητερο τα αλλα περασαν ετσι!

 

Καλό είναι, αλλά δυστυχώς μόνο για συμβατές συσκευές (δηλαδή της Apple). Δε θα ήταν καλύτερα να υϊοθετούσε το ήδη καθιερωμένο DLNA; Αλλά δε τη συμφέρει κάτι τέτοιο.

 

 

Σωστό. Και το πιο πιθανό να μην το κάνω. Θέλω ένα στιβαρό λειτουργικό και όχι το λειτουργικό της Barbie. Δεν ξέρω, εμένα με έχει τσαντίσει πολύ. Πολύ ιδιότροπο λειτουργικό. Το μόνο ωραίο είναι τα animations.

 

Ακριβώς, δε χρειάζεται να το κάνεις. Αλλά ούτε και να ρίχνεις FUD στο θέμα χρειάζεται. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά λέω "ωραία πράγματα!" αλλά αμέσως μετά άρχισα να καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει κάτι καινούριο σε αυτά που παρουσιάζονται, από αυτά που υπάρχουν τώρα σε αντίστοιχα συστήματα... :/

 

Το μόνο είναι το messages, που θεωρώ πως είναι θέμα χρόνου να περάσει μία από τις λύσεις whatsapp, viber, κτλ σε υπολογιστή. (απορώ πως δεν έγινε ακόμη δηλαδή.. μάλλον θα υπάρχουν σκοπιμότητες... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά λέω "ωραία πράγματα!" αλλά αμέσως μετά άρχισα να καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει κάτι καινούριο σε αυτά που παρουσιάζονται, από αυτά που υπάρχουν τώρα σε αντίστοιχα συστήματα... :/

 

Το μόνο είναι το messages, που θεωρώ πως είναι θέμα χρόνου να περάσει μία από τις λύσεις whatsapp, viber, κτλ σε υπολογιστή. (απορώ πως δεν έγινε ακόμη δηλαδή.. μάλλον θα υπάρχουν σκοπιμότητες... )

 

Εμένα το lion μετά και από αυτό μου θυμίζει ακόμα πιο έντονα το παράδειγμα Vista..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το lion μετά και από αυτό μου θυμίζει ακόμα πιο έντονα το παράδειγμα Vista..

 

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ με το που διάβασα την είδηση. Δεν είχα ιδέα καν ότι ετοιμάζεται νέο Mac OS X!

 

Το βλέπω και σκέφτομαι αυτό: Windows Vista (πατάτα) -> Windows 7 (καλό). Mac OS X Lion (πατάτα) -> Mac OS X Mountain Lion (καλό, λογικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, δε χρειάζεται να το κάνεις. Αλλά ούτε και να ρίχνεις FUD στο θέμα χρειάζεται. ;)

 

Δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Απλά κάθε φορά που διαβάζω ειδήσεις για το φοβερά εργαλεία της Apple, ξενερώνω, γιατί κι εγώ κορόιδο πιάστηκα και αγόρασα και macbook air (για το οποίο είμαι ευχαριστημένος, επειδή τρέχω και virtualbox με windows όταν θέλω και ήταν το μόνο ελαφρύ από το 2009 που το έχω) και Mac που τελικά μού ήταν πολύ περιοριστικός. Το Lion μου έκανε και τα 2 να πηγαίνουν αργά. Δεν πρόσθεσε κάτι καινοτόμο στην ζωή μου. Τουλάχιστον κάποιος ας λέει ότι είναι δυσαρεστημένος από τα προϊόντα της Apple. Ακόμα περιμένω bluetooth μεταφορά αρχείων και αναφορές μηνυμάτων στο iPhone.

 

Και όσο για τον φίλο που μου προτείνει ArchLinux, όχι δε θα πάρω. Έχω τις γνώσεις για να το παραμετροποιήσω, αλλά δε μου αρέσει. Έχω μια χαρά Windows 7 και Ubuntu (και debian στο nas 110, όπου του έχω βάλει minidlna, smb, pyload, transmission). Η Apple έχει μία άποψη για το τί πρέπει να θέλουν οι καταναλωτές και το επιβάλλει. No thanks... no more. Ναι, προσέχει την κατασκευή των προϊόντων της, αλλά όχι των software της.

 

5 διαφορές σε 4-5 προγράμματα διακιολογεί καινούργιο λειτουργικό; Πώς δηλαδή ενσωμάτωσε το iCloud στο 10.7.2; Τόσες αλλαγές θέλει και αλλάζει άρδην το λειτουργικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το lion μετά και από αυτό μου θυμίζει ακόμα πιο έντονα το παράδειγμα Vista..

Η συντριπτική πλειοψηφία αυτό πρέπει να σκέφτηκε!Και να έκανε την ίδια λογική σκέψη με το Haldol,για τα 7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...