Προς το περιεχόμενο

Το OS X 10.8 Mountain Lion φέρνει μεγαλύτερη ενοποίηση με το iOS (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό είναι, αλλά δυστυχώς μόνο για συμβατές συσκευές (δηλαδή της Apple). Δε θα ήταν καλύτερα να υϊοθετούσε το ήδη καθιερωμένο DLNA; Αλλά δε τη συμφέρει κάτι τέτοιο.

Παντα η apple το εκανε αυτο με τις συσκευες της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καπιταλισμός / ελεύθερη αγορά / ανταγωνισμός = :-D

Δεν έβαλα lion εξαιτίας των αρνητικών εντυπώσεων όσων τα χρησιμοποίησαν οπότε δεν μπορώ να κρίνω. Από την άλλη μια χαρά είμαι ακόμα με SL.

Πάντως στο βίντεο δε φαίνονται τρομακτικές αλλαγές. Νωρίς είναι ακόμα, ελπίζω να μη μείνουν μόνο σε αυτά αλλά να ελαφρύνουν και λίγο το λειτουργικό γιατί είχα διαβάσει ότι το Lion είναι αρκετά βαρύ σε σχέση με το SL.

Ας περιμένουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα το lion 5 μερες αφου εγινε διαθεσιμο. εναμιση μηνα μετα ξαναεγκατεστησα το snow leopard. αν δεν βγαλουν (ή τουλαχιστον δωσουν την επιλογη για το expose και το spaces) το mission control απο μενα δε παίρνουν δεκαρα τσακιστη ξανα.

 

οσο για αυτο το λειτουργικο. σιγουρα θα εχει και αλλα features, αποκλειεται να τα εβγαλαν ολα στη φορα τωρα για να τα αντιγραψει ο ανταγωνισμος. εγω θα εβαζα τα λεφτα μου στο siri στο mac os x. τωρα αυτα που φαινονται καινοτομα και πρωτοποριακα σε πολλους εχω να πω τα εξης

 

1. ποσες σημειωσεις θα κανετε τελος παντων. ολοι τοσο busy εισαστε?

2. το growl το εχετε ακουστα?

3. το skype? (που ειναι και cross-platform). το viber?

 

επισης not like στο gatekeeper

 

τωρα ολα τα αλλα, game center κλπ κλπ απ το ενα μπηκαν απο το αλλο βγηκαν.

 

ποσο δε μου αρεσει που πλεον στην post-iphone εποχη η apple εγινε trendy και πλεον αντι να φτιαχνει "καλα" και χρηστικα λειτουργικα, κανει απλως λειτουργικα που πουλανε σα τρελα μαζι με τα αντιστοιχα μηχανακια.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω το βρισκω γελοιο πλεον. Και τσαμπα να ειναι το update ουσιαστικα δεν μου δινει τιποτα απολυτως. Φανταζομαι καποιοι μπορει να ειπαν <<wow... Τωρα θα μπορω να στελνω μυνηματα απο το μακ μου στο ιποντ του ταδε>> Κι εγω απαντω γιατι δεν βαζεις skype για να στελενις και στο android του ταδε και στο linux του ταδε και να κανεις και videoκλησεις....

Απο την αλλη υπαρχουν ΑΠΕΙΡΑΑΑ to-do-list apps και το growl για notifications οπως ειπε ο φιλος παραπανω.

Πραγματικα αν δινει αυτα μονο που εχουν παρουσιασει και τιποτα παραπανω (σαν features) ειναι απο τις πιο ανουσιες αναβαθμισεις λειτουγικου που εχω δει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφήστε τώρα τα παιδικά πράγματα, εδώ μιλάμε για πρόβλημα στο γραφείο:

 

τρέχαμε μια χαρά σε όλα τα mbp το matlab2010a όπως και σε όλα τα win pcs etc. ήρθαν τα lion και λόγω του προβλήματος με κάποιες nvidia γ*μήθηκε το σύμπαν. όταν έβαζες 3d plotting ήθελε restart το macbook...

 

τα πετάξαμε και γυρίσαμε στα 10.6 χάσαμε τα λεφτά της αναβάθμισης αλλά γλυτώσαμε (κάποιες χιλιάδες ευρώ) από την "αναγκαστική" αναβάθμιση του matlab (δεν ξέρω καν αν το 2011b δουλεύει όπως θα έπρεπε)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θα μπορω να στελνω μυνηματα απο το μακ μου στο ιποντ του ταδε>> Κι εγω απαντω γιατι δεν βαζεις skype για να στελενις και στο android του ταδε και στο linux του ταδε και να κανεις και videoκλησεις....

 

Διότι το Skype είναι 3rd party εφαρμογή. Δεν ενσωματώνεται στο iOS όπως το iMessage.

 

Άνοιξε την εφαρμογή, κάτσε πόση ώρα να κάνει login στο λογαριασμό σου, κάτσε μη crashάρει κιόλας (μου το κάνει συχνά το Skype στο iPhone)... ε χέσε με.

 

:P

 

Πριν καιρό με ένα φίλο μου χρησιμοποιούσαμε το What's App Messenger για να μιλάμε. Μόλις βγήκε το iMessage, το άλλο πήρε πόδι (το σβήσαμε τελείως). Λιγότερες δυνατότητες μεν (who cares, free text messages θέλαμε απλά), απίστευτα μεγαλύτερη η ευκολία όμως. Απλά στέλνεις SMS. Και είναι δωρεάν. Αυτό.

 

Και εννοείται πως περιμένω πως και πως να κυκλοφορήσει το iMessage για Mac OS. Όταν είμαι στον iMac και μου στείλει ο άλλος, γιατί να σηκωθώ να πάρω το κινητό, να το ξεκλειδώσω, να γράψω σε μικρή οθόνη με τα δάχτυλα, κλπ; Θα μου λύσει τα χέρια.

 

Φυσικά, εννοείται πως έχω και το Skype στο iPhone μου, αλλά και στον iMac. Και σίγουρα μπορώ να μιλήσω με περισσότερο κόσμο μέσω αυτού. Αλλά... δεν είναι το ίδιο εύκολο να στείλω κάτι από το Skype σε σχέση με το iMessage. Πρακτικά, επειδή δεν είναι το ίδιο βολικό (γράφω πιο πάνω το λόγο) τείνω να το χρησιμοποιώ λιγότερο. Πολύ λιγότερο όμως. Θα το χρησιμοποιήσω όταν πρέπει να μιλήσω με τον άλλο και δε θέλω να χρεωθώ 7-8 SMS. Αλλά όχι, δε θα πιάσω κουβεντούλα μέσω Skype διότι δε με βολεύει όπως το iMessage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα το πρόβλημα με το Lion είναι πως είναι βαρύ... Σώζει και καλά ό,τι τροποποίηση κάνεις σε ένα αρχείο κειμένου, ό,τι κείμενο έχεις ανοίξει ποτέ και μετά πας να ανοίξεις το Pages και κάνει 10 ώρες ενώ σου τρώει και 1GB ram (ok υπερβολή) Μου αρέσουν όμως πολύ τα gestures που του έχουν βάλει. Με το mountain lion τώρα το βασικό πρόβλημα για εμένα είναι ότι δεν λένε πως θα το κάνουν πιο ελαφρύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που apple-microsoft ενοποιουν λειτουργιξα και πλατφορμες σημαινει οτι θα εχουμε ισες ευκολιες παντου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χερι μας ειναι να αλαξουμε τα λειτουργικα με τις επιλογες μας, μεχρι να βγουν τα win 7 χρησιμοποιουσα xp, μεχρι να σοβαρευτει η apple θα χρησιμοποιω snow leopard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι θα μας τα πάρει η Apple για το ηλίθιο λειτουργικό της. ΕΜένα το Lion δε μου προσέφερε τίποτα. Χειρότερο ήταν από το Snow Leopard.

 

Εφόσον απο την τσέπη σου βγαίνουν τα χρηματα (ή την τσέπη κανενός συγγενή) δεν στα παίρνει ετσι απο μονη της.

Αμα πάλι αποφασίσεις να το αγοράσεις θα κοστίσει οσο μια έξοδο το Σαββάτο με τις σημερινές τιμες.

Τι να πουν και αυτοί που έδωσαν απο Xp σε Vista.

Και πάλι σε σενα είναι η επιλογή.(εκτός αν παρεις καινούργιο μηχάνημα της apple)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πουν και αυτοί που έδωσαν απο Xp σε Vista.

Οι περισσότεροι είχαν τη δυνατότητα και το παρέκαμψαν κ πήγαν από xp σε 7!

Τι γινεται οταν καποιος θελει να παει απο SL σε ML?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...