Προς το περιεχόμενο

Το OS X 10.8 Mountain Lion φέρνει μεγαλύτερη ενοποίηση με το iOS (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω να πω την ταπεινη μου γνωμη? Eβαλα Mac ΟS Lion Hackintosh και ξενερωσα την ζωη μου. Οχι με το λειτουργικο αλλα με την πολιτικη της Αpple. To να μην μπορεις να κατεβασεις δωρεαν application απο το app store αν δεν εχεις paypal ειναι απαραδεκτο. Και ναι ξερω τι θα μου πειτε και γινεται και πρεπει να δημιουργησω αλλο account και αου. Δεν θελω να δημιουργησω αλλο account, απο το ηδη υπαρχον δν γινεται, διαβασα χιλιαδες tutorials και απλα δεν γινεται. Θελω να περασω τον ρημαδιασμενο τον gcc και θελω xcode. Και που βρισκεται? Στο app store. Τελικα το κατεβασα απο Piratebay. E δεν γινεται δουλεια ετσι ομως!!!! Ουτε να τρωω μιση μερα για να κατεβασω κατι. Και κανε register εδω και βαλλε τον κωδικο που θα σου στειλουμε με mail στο link που αναγραφουμε στο mail και μπες εκει και κανε το αλλο. Το να το εστηνα σε Solaris λιγοτερη ωρα θα μου επαιρνε. Απλα οπως μπηκε μετα απο 2 μερες ξυλωθηκε. Ενιωθα πνιγμενος. Καμια ελευθερια. Δεν ξερω αν φταιει που τρεχω Unix αλλα αυτο το πραγμα με χαλασε τρελα.

Ας μην αναφερω για ιphone ποιο παλια. Δινεις 550 ευρω και εχει καμερα αλλα σε αφηνει μονο να χρησιμοποιησεις την φωτογραφικη μηχανη. Bluetooth τα ιδια. Το σαπιο κινητο της γιαγιας μου που εκανε 50 ευρω εχει Bluetooth!!! Ουτε κλειδωμενο ουτε τιποτα. Kαι μετα γιατι ολοι τρεχουν στο jailbreak. Γιατι η εταιρια ειναι απλα ηλιθια!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι είχαν τη δυνατότητα και το παρέκαμψαν κ πήγαν από xp σε 7!

Τι γινεται οταν καποιος θελει να παει απο SL σε ML?

 

Ναι αλλά και πόσοι την πάτησαν και έκαναν την αλλαγή...

Πρέπει να περιμένει κάποιος πριν κάνει αλλαγή κατά την γνώμη μου.

Άλλοι ενθουσιάζονται και πάνε και τα σκάνε.

 

Τώρα όποιος θέλει να πάει μαγκιά του να πάει!Αλλα πρεπει να πληρώσει και το Lion.

Αποδέχεται την πολιτική της apple αγοράζοντας τα προϊόντα της πρέπει και να το δεχτεί.. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά και πόσοι την πάτησαν και έκαναν την αλλαγή...

Πρέπει να περιμένει κάποιος πριν κάνει αλλαγή κατά την γνώμη μου.

Άλλοι ενθουσιάζονται και πάνε και τα σκάνε.

 

Τώρα όποιος θέλει να πάει μαγκιά του να πάει!Αλλα πρεπει να πληρώσει και το Lion.

Αποδέχεται την πολιτική της apple αγοράζοντας τα προϊόντα της πρέπει και να το δεχτεί.. B)

Oι σωστες αγορες,χρειαζονται αρκετη δοση υπομονης!

Αυτο με την αναβαθμηση των μακ os,πιστεψε με δε το ξερουν οι περισσοτεροι που πανε σε μακ.Στη πορεια το μαθαινουν!

Φυσικα δε χαθηκε ο κοσμος για 30ευρο παραπανω,αλλα ειναι καλο να λεγονται καποια πραγματα περι πολητικης της apple,σε καποιο που θα παρει για πρωτη φορα καποιο μακ συστημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτορα νομίζω αυτή την φορά δεν θα ισχύσει.. θα μπορείς να πας direct σε mountain.Θα στο πω soon τα κατεβάζω ήδη και θα τα βάλω.. αλλά κ με το Lion ισχύει πλέον αυτό τα αγοράζεις ασχέτως με τι λειτουργικό έχεις επάνω και κάνεις clean install.. Απλά το ακριβό του μηχανήματος κάνει επιφυλακτικούς τους χρήστες Mac και αυτοί που έχουν εμπειρία για το πως θα ελιχτουν είναι λίγοι ψαγμένοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ με λιγα λογια 25 ευρω το lion + 25 ευρω το βουνολιονταρι και σε διαστημα ενος χρονου,και οχι ενταξει δεν ειναι το 50ευρω που θα δωσεις αλλα κλασσικη Apple τα δινει ολα με το σταγονομετρο χαθηκε δηλ να τα κυκλοφορισει ολα αυτα με το lion???????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εχετε στο μυαλο σας και το εξης πιστευω. Οτι παλευει να κανει τωρα η microsoft και αλλαζει τα παντα η apple το εχει κανει εδω και χρονια. Οποτε τωρα την παιρνει να παιζει με τις λεπτομεριες και με τον καλοπισμο του λειτουργικο.

Και επισης μην ξεχναμε ποσος κοσμος πρωτα πηρε iphone η ipad και μετα mac.

 

Τελος να κανω μια επικίνδυνη προβλεψη:δωρεαν το mountain lion οπως και καθε λειτουργικο απο εδω και περα οπως συμβαινει στο iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και "χρυσά" τα νέα features, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα την κυκλοφορία του 10.8 υπό μορφή ενός update και όχι ενός νέου λειτουργικού. Έχει αρχίσει και με κουράζει αυτή η εμμονή της Apple για την ενοποίηση των 2 λειτουργικών. Για την ακρίβεια εδώ και πολύ καιρό η μοναδική εξέλιξη του OSX είναι προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Δεν έχουμε δει κάποια άλλη καινοτομία στο λειτουργικό πέρα από χιλιάδες συγχρονισμούς, υπενθυμίσεις και "αμερικανιές" για "πετυχημένους-πολυάσχολους" κατόχους Apple συσκευών.

 

Επίσης δεν κατανοώ γιατί θεωρείται αυτονόητο ότι κάποιος που διαθέτει ένα MAC, θα πρέπει να είναι κάτοχος και ενός iphone/ipad ή και το αντίστροφο. Η Apple κακώς το θεωρεί περίπου δεδομένο αυτό και αυτή η εσωστρέφεια μπορεί να οδηγήσει σε αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που επιθυμεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης δεν κατανοώ γιατί θεωρείται αυτονόητο ότι κάποιος που διαθέτει ένα MAC, θα πρέπει να είναι κάτοχος και ενός iphone/ipad ή και το αντίστροφο. Η Apple κακώς το θεωρεί περίπου δεδομένο αυτό και αυτή η εσωστρέφεια μπορεί να οδηγήσει σε αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που επιθυμεί.

 

Θα χει κάνει τις έρευνες αγοράς της και θα ξέρει τι παίζει λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χει κάνει τις έρευνες αγοράς της και θα ξέρει τι παίζει λογικά.

Βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι το 80%+ των ανθρώπων που κατέχουν iphone X, είναι κάτοχοι ενός Windows DESKTOP - LAPTOP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Lion το έχασε το παιχνίδι, αλλά το πρόβλημα έγκειται στα καινούργια μηχανήματα που δεν παίρνουν Snow Leopard πόσο μάλλον τα επόμενα μοντέλα.

Η apple προωθεί το cloud για να γλιτώσει την πειρατεία θυσιάζοντας τις ανάγκες ενός επαγγελματία, ούτως ή άλλως επίσημα παραιτήθηκε από την επαγγελματική αγορά (βλ. xserve) και έριξε το βάρος στα καταναλωτικά προϊόντα.

Όσοι λοιπόν μείνατε με Lion ή αύριο με mountain lion (same old shit IMHO), απλά βάλτε 8GB RAM, για να στρώσει το λειτουργικό, κατά τα άλλα για όλα υπάρχουν fixes, απλά πρέπει να ασχοληθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται τόση φασαρία με το messages, επειδή λέει θα κάθομαι στο mac και θα απαντώ σε μηνύματα χωρίς να ακουμπώ το κινητό...

 

Ερωτήματα/Προβληματισμοί:

 

Θεωρώ ότι εγώ κάθομαι μπροστά στο mac και το κινητό μου είναι ξεχασμένο στην κουζίνα/τουαλέτα οπουδήποτε. Δεν έχουν όλοι οι φίλοι μου iOS συσκευή, άρα πως θα απαντώ σε αυτούς; Πες πως είχαν όλοι οι φίλοι μου iOS συσκευή, θα βρίσκονται σε WiFi περιοχή την ώρα που μου στέλνουν το μήνυμα, ή θα στέλνεται σε μορφή sms; Εκτός αν έχουν ανοιχτά data... Αν πάλι είναι σπίτι τους (που έχουν WiFi) και ξέρουν οτι κι εγώ είμαι, γιατί δεν μου γράφουν messenger, skype κτλ, αλλά μου γράφουν στο κινητό; Εγώ που κάθομαι στο mac μου, πάω να γράψω ένα iMessage στον κολλητό μου που έχει 4S, θα με ιδοποιεί ότι δεν έχει iMessage εκείνη την ώρα εκείνος, επειδή είναι για φαγητό στην ταβέρνα του Κωστάρα (που δεν έχει WiFi) ή θα το στείλω σα λακαμας και θα φτάσει όταν συνδεθεί πάλι; Και αν με ειδοποιήσει, πόσο λακαμας θα νιώσω που θα πρέπει να σηκωθώ τελικά από την άνετη καρεκλίτσα μου και να πάω να πιάσω το κινητό για να του στείλω sms;

 

Αυτό που πιστεύω; Μια τρύπα στο νερό έκανε η Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μα το θεό.. είμαι χρήστης mac απ το 2006 κ βλέπω όσο πάει να χειροτερεύει το λειτουργικό μας γιατι:

 

Signed apps

Φρου φρου κ αρώματα εφέ Κ υποβάθμιση ευκολιών

Ακόμη κ αφαίρεση του mac δίπλα απ το OS X

 

Όλα αυτα προς τα κάπου κατευθύνουν.. κ δεν είναι πλέον πάνω μας ο στόχος τους δηστυχως.. με βλέπω σε κανα χρόνο να θεωρουνται ελαφρύτερα κ καλύτερα τα windows 8 για τα μηχανήματα μας..

 

Αποστολή από το X8 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You might be among the many Mac users that still don't use the Mac App Store, but with Mountain Lion you won't have a choice anymore. Apple has decided that all the Mac OS X and Apple software updates would go through it.

Therefore, you will have to register with an Apple ID, which is a way for Apple to register all users and to fight illegal downloading of its softwares even though it is not an imperious need anymore now that we can purchase Lion for $30 and install it on all our computers. However, this system could cause problems when a computer is sold second hand, when the license needs to be tranferred.

 

http://www.hardmac.com/news/2012/02/17/mountain-lion-the-mac-app-store-will-become-indispensable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εχετε στο μυαλο σας και το εξης πιστευω. Οτι παλευει να κανει τωρα η microsoft και αλλαζει τα παντα η apple το εχει κανει εδω και χρονια. Οποτε τωρα την παιρνει να παιζει με τις λεπτομεριες και με τον καλοπισμο του λειτουργικο.

Και επισης μην ξεχναμε ποσος κοσμος πρωτα πηρε iphone η ipad και μετα mac.

 

Τελος να κανω μια επικίνδυνη προβλεψη:δωρεαν το mountain lion οπως και καθε λειτουργικο απο εδω και περα οπως συμβαινει στο iphone.

 

θα συμφωνησω μαζι σου φιλε μου και εγω δεν νομιζω να χρεωσει η apple την αναβαθμιση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...