Προς το περιεχόμενο

Το OS X 10.8 Mountain Lion φέρνει μεγαλύτερη ενοποίηση με το iOS (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτο που ειδαμε με το Lion, ειναι πως η Apple πηγαινε να κανει κατι διαφορετικο. AppStore, εικονιδια σαν του iOS, κλπ. Μια φιλοσοφια δηλαδη που θα κανει οικιο το λειτουργικο για καποιον που πηγε απο iPhone σε Mac Computer.

Δεν τα πηγε και τοσο καλα. Ηταν λιγο δοκιμαστικη η ολη φαση.

 

Με αυτη της την κινηση με το νεο Mountain Lion, παει να το τελειοποιησει. Φανταζομαι οτι αυτη τη φορα θα ειναι καλα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι αν θέλω να κάνω τη "δουλειά" μου γρήγορα και σίγουρα, θα πιάσω το iphone μου να στείλω μήνυμα, ώστε να πάει 100% είτε σαν iMessage, είτε σαν sms... Επίσης δε νομίζω να μπορείς να στέλνεις sms απο το MacOS ετσι απλά, διαμέσου iphone. Και άντε ότι το κατάφερες με κανένα tweek από iphone μεριά, για να σε δω να κάνεις το αντίστροφο, να βλέπεις sms που ήρθαν στο κινητό σου στην οθόνη του Mac.

 

Τεχνικά γίνεται (ήδη υπάρχει δυνατότητα να «μιλήσουν» μεταξύ τους iPhone και Mac). Το θέμα είναι κατά πόσο σκοπεύει να προσφέρει τέτοια δυνατότητα.

 

Φυσικά και η πλειοψηφία των κατόχων smartphone, έχει τα data κλειστά, και τα ενεργοποιούν μόνο όταν θέλουν να τσεκάρουν κάτι στο internet ή το gps, κτλ, για λόγους ελέγχου της κατανάλωσης των MB του προγράμματος και της μπαταρίας...

 

Εάν κάποιος κάνει κάτι τέτοιο, απλά δε μπορείς να στηριχθείς σε αυτόν για επικοινωνία μέσω internet. Ότι ισχύει δηλαδή για το iMessage, ισχύει και για MSN/Skype.

 

Με μία διαφορά: εάν το iMessage δε μπορέσει να στείλει, αυτό που θέλεις θα σταλθεί ως SMS. Θα το καταλάβει μόνο του το λογισμικό ότι δεν μπορεί να σταλθεί ως iMessage και θα πράξει ανάλογα. Εάν όμως θέλεις να του μιλήσεις από Skype, θα πρέπει να καταλάβεις μόνος σου ότι ο άλλος δεν είναι διαθέσιμος (και άμα είναι appear offline, ενώ είναι μέσα?) και μετά να του στείλεις SMS.

 

Ακόμα και με κλειστό data δηλαδή, πάλι πλεονεκτεί το iMessage, διότι κάνει μόνο του τη δουλειά που θα έπρεπε να κάνεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το lion μετά και από αυτό μου θυμίζει ακόμα πιο έντονα το παράδειγμα Vista..

 

τοτε νομίζω φίλε μου οτι δεν έχεις χρησιμοποιήσει os x ποτε στην ζωή σου....

 

Φυσικά και η πλειοψηφία των κατόχων smartphone, έχει τα data κλειστά, και τα ενεργοποιούν μόνο όταν θέλουν να τσεκάρουν κάτι στο internet ή το gps, κτλ, για λόγους ελέγχου της κατανάλωσης των MB του προγράμματος και της μπαταρίας...

 

Αλλά πάλι θα αναρωτηθώ, ποιος έχει mac και οχι iphone για κινητο... Προσωπικά πιστεύω ότι η Apple πρόσθεσε κάτι που η χρήση του είναι περιορισμένη.

Εν κατακλείδι η Apple δημιούργησε ένα λειτουργικό (Lion) που όπως προείπαν και πολλοί άλλοι, θυμίζει Windows Vista και προκαλεί γέλιο. Δεν πιστεύω ότι το Mountain Lion θα έχει διαφορετική τύχη. Ίσως έπρεπε να το ονομάσει Sea Lion, πιο ταιριαστό θα ήταν.

 

καταρχήν σε όλη την ευρώπη κανείς δεν έχει κλειστά τα data διότι υπάρχουν τα flatrates.Σε περίπτωση που ξεπεράσεις το επιτρεπτό όριο για το πακέτο σου (για 5 ευρώ έχεις 500 MB το μήνα στην διαθεσή σου στην ο2) , κατεβάζεις με ταχύτητα GPRS.Κατα δεύτερον δεν καταλαβαινω το πρόβλημα σου με το iMessage ειδικα στην ελλάδα που δεν υπάρχουν flatrates στις χρεώσεις κινητών είναι πολύ βολικό σε πληροφορώ να στείλεις ενα μήνυμα και αντι να χρεωθείς να μετατραπέι αυτόματα σε iMessage επειδή το λειτουργικό καταλαβαίνει οτι ο αλλος έχει iOS.Υστέρα απορώ με την ερώτηση (μάλλον τυχαία το έγραψες) ¨ποιος έχει mac και όχι iphone για κινητό¨.Η ανταλαγή μηνυμάτων μέσο του iMessage δεν έχει να κάνει με την συσκευή, παραδιδεται αυτόματα σε όλες τις συσκευές που το υποστηρίζουν, κάτι που κάνει την ζωή κάποιου πιο εύκολη (μπορείς να μιλάς μέσο του Iphone και παρόλα αυτά να στείλεις μια φωτογραφία που βρίσκεται στο mac)

 

Σίγουρα για κάποιον που δε χρησιμοποιεί κάποια iOS συσκευή. Για τους άλλους που έχουν, πίστεψέ με, το iMessage είναι τρομερό εργαλείο.

πεστα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα προτιμουσα το iOS να ρθει πιο κοντα στο mac os παρα το αντιθετο που πανε να κανουν!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Είναι μεγάλη η μερίδα εκείνων που από iPod, ή iPhone, τελικά πάνε σε Mac Computer.

Μαγεύεσαι από το πόσο ωραία δουλεύει το iOS και μετά θες κάτι αντίστοιχο και σε Computer.

 

... Ειδικά η Apple ξέρει σίγουρα τι είναι καλύτερο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια φυσικα και γινεται apple id χωρις καρτα, σε ολες τις ΙΟS συσκεύες, απλα ξεκινας την διαδικασία πατώντας μια feee εφαρμογη. Δεν ζητάει κάρτα με το ζόρι

Μη λέμε και οτι να ναι αμα δε ξερουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε νομίζω φίλε μου οτι δεν έχεις χρησιμοποιήσει os x ποτε στην ζωή σου....

 

 

Καλά ..ξανα διάβασε το 3 φορές αυτό και τα επόμενα κ πιστεύω θα καταλάβεις τι εννοούσα..

Ο φανατισμός προφανώς δεν μας αφήνει καμιά φορά να διαβάσουμε κ να σκεφτούμε καθαρά..

 

Αν δεν το καταλάβατε ακόμα, με το mountain η Apple προσπαθεί να δημιουργήσει ακόμα ένα μονοπώλιο το AppStore.. Απλό..

Καταργούν και αναιρούν τον ίδιο τους τον εαυτό γιατί "καινοτομίες" που εμφανίστηκαν στο Lion ( μπουρδιτσες εντυπωσιασμού ) ως δια μαγείας καταργούνται στο mountain..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O καινούριος τρόπος Update των πάντων περνάει μέσα από το AppStore.. ακόμα και του λειτουργικού.

 

post-227308-0-98673300-1329724563_thumb.jpg post-227308-0-72952300-1329724564_thumb.jpg

 

Το Game center είναι αυτόνομο και δεν έχει να κάνει με αυτό που πιθανόν έχουμε στο iPhone μας..

 

post-227308-0-32044700-1329738954_thumb.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταργούν και αναιρούν τον ίδιο τους τον εαυτό γιατί "καινοτομίες" που εμφανίστηκαν στο Lion ( μπουρδιτσες εντυπωσιασμού ) ως δια μαγείας καταργούνται στο mountain..

δεν υπάρχει φανατισμός καταρχήν.Κατα δεύτερον που το ακούσες οτι καταργούνται οι καινοτομίες; κάποια πράγματα η εφέ ήταν πραγματικά πρακτικά σε σχέση με το snow leopard, μην μιλήσω δε για το magic mouse που μας έλυσε τα χέρια...θα είναι βλάκες αν όντως τα καταργήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...