Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, patatasc είπε

Εγώ είχα όλη μου την ζωή aps-c, (D7200 από το 2015), και στο black friday μου έκανα δώρο μια z6ii και τον 24-70 f/2.8. Έπαθα σοκ, σαν να άλλαξε η φωτογραφική διαδικασία και να πρέπει να μάθω τα πράγματα από την αρχή. Δεν μπορώ να φανταστώ το δικό σου σοκ από ακόμα μικρότερο αισθητήρα.

Χαίρομαι που εξελίχθηκες και το βλέπεις επαγγελματικά, εγώ είμαι ακόμα στο αν πρέπει να κάνω μαθήματα...

Θέλω και εγώ ένα δωράκι τέτοιο. Πες τους τίποτα ...  😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, patatasc είπε

Εγώ είχα όλη μου την ζωή aps-c, (D7200 από το 2015), και στο black friday μου έκανα δώρο μια z6ii και τον 24-70 f/2.8. Έπαθα σοκ, σαν να άλλαξε η φωτογραφική διαδικασία και να πρέπει να μάθω τα πράγματα από την αρχή. Δεν μπορώ να φανταστώ το δικό σου σοκ από ακόμα μικρότερο αισθητήρα.

Χαίρομαι που εξελίχθηκες και το βλέπεις επαγγελματικά, εγώ είμαι ακόμα στο αν πρέπει να κάνω μαθήματα...

Τα μαθήματα πάντα είναι χρήσιμα. Ακόμη και για όσους θεωρούν πως δεν έχει μείνει κάτι να μάθουν.
Βγάζω φωτογραφίες 30 χρόνια τώρα απο την εποχή των φωτογραφικών μηχανών με φιλμ, αλλά αν θα τα χώριζα σε περιόδους, θα έλεγα πως 27 χρόνια βαρούσα στου "Κουτρούλη τον γάμο" γνωρίζοντας τα πολύ βασικά, ενώ τα τρία τελευταία έκατσα και διάβασα και έμαθα φωτογραφία. Και συνεχίζω να διαβάζω.

Αντιλαμβάνομαι ακριβώς πως εννοείς το σοκ που έπαθες.
Σε εμένα λειτούργησε διαφορετικά βέβαια, επειδή έκανα την μετάβαση καθαρά απο ανάγκη, ώστε να καλύψω κάποιες περιπτώσεις που με την Μ4/3 δεν μπορούσα επανειλημμένα να ξεπεράσω. Οπότε ήξερα ακριβώς τι αγόραζα και για ποιον λόγο. Παρόλα αυτά ήθελε μια περίοδο προσαρμογής "στην ματιά".

Η διαδικασία δεν αλλάζει, απλά μαθαίνεις να σκέφτεσαι σε τεχνική λήψης FF, επειδή κάθε μέγεθος αισθητήρα θέλει την δική του τεχνική λήψης. Κι αναφέρω με τον όρο τεχνική όλες τις ρυθμίσεις, καδράρισμα, θέση λήψης κ.λ.π, όπως και την επιλογή εξοπλισμού κάθε φορά.

Για να το κλείσω, θεωρώ πως και τα τρία μεγέθη αισθητήρων έχουν ουσιαστική θέση στην αγορά και δύσκολα θα μπορούσα να απαντήσω αν κάποιος κάνει καλά αν μεταβεί απο Μ4/3 σε FF αλλά και και το αντίστροφο ή Aps-C και όλες τις άλλες πιθανές επιλογές. Υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε όλα τα συστήματα και μόνο αν γνωρίζω επακριβώς την χρήση που κάνει κάποιος θα μπορούσα να δώσω μια έστω σχετική απάντηση.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μου είχες δώσει την εντύπωση ότι ήσουν γύρω στα 30, αλλά παίζει να είμαστε περισσότερο κοντά ηλικιακά (μάλλον το άβαταρ φταίει).

2) Με δυσκολεύει πλέον το βάθος πεδίου, με την κροπ δεν το πολυσκέφτεσαι. Στην FF θέλει προσοχή.

3) Και δεν είναι μόνο το βάθος, ούτε την απόσταση εστίασης δεν μπορώ να υπολογίσω. Φωτογράφιζα ένα σύννεφο την Κυριακή, και είπα να δοκιμάσω την χειροκίνητη εστίαση του φακού. Ήμουν τόσο σίγουρος ότι πρέπει να εστιάσω τέρμα στο άπειρο, που όταν είδα το σύννεφο ανεστίαστο, αισθάνθηκα σαν glitch στο matrix. Ο φακός εστίασε πίσω από το σύννεφο. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς γίνεται να υπάρχει συνδυασμός διαφράγματος και εστιακής απόστασης που να στέλνει το επίπεδο εστίασης πέρα από τα 3 χιλιόμετρα (που τυπικά βρίσκουμε τα σύννεφα).

Στις 22/4/2024 στις 5:36 ΜΜ, stratigos24 είπε

Θέλω και εγώ ένα δωράκι τέτοιο. Πες τους τίποτα ...  😂 

Μακάρι να τους ήξερα και εγώ. Δυστυχώς, εγώ μου το έκανα το δώρο σε εμένα. Όλη μου την ζωή είχα φακό ζουμ με σταθερό διάφραγμα 2.8. Οπότε αναστέναξε η πιστωτική με τις 36 δόσεις.

Το πρόβλημα είναι ότι με εκτιμάω πολύ. Και πριν ένα μήνα είπα ότι δεν είναι δυνατόν να μην έχω δοκιμάσει ποτέ στην ζωή μου έναν ευρυγώνιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, patatasc είπε

1) Μου είχες δώσει την εντύπωση ότι ήσουν γύρω στα 30, αλλά παίζει να είμαστε περισσότερο κοντά ηλικιακά (μάλλον το άβαταρ φταίει).

2) Με δυσκολεύει πλέον το βάθος πεδίου, με την κροπ δεν το πολυσκέφτεσαι. Στην FF θέλει προσοχή.

3) Και δεν είναι μόνο το βάθος, ούτε την απόσταση εστίασης δεν μπορώ να υπολογίσω. Φωτογράφιζα ένα σύννεφο την Κυριακή, και είπα να δοκιμάσω την χειροκίνητη εστίαση του φακού. Ήμουν τόσο σίγουρος ότι πρέπει να εστιάσω τέρμα στο άπειρο, που όταν είδα το σύννεφο ανεστίαστο, αισθάνθηκα σαν glitch στο matrix. Ο φακός εστίασε πίσω από το σύννεφο. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς γίνεται να υπάρχει συνδυασμός διαφράγματος και εστιακής απόστασης που να στέλνει το επίπεδο εστίασης πέρα από τα 3 χιλιόμετρα (που τυπικά βρίσκουμε τα σύννεφα).

Μακάρι να τους ήξερα και εγώ. Δυστυχώς, εγώ μου το έκανα το δώρο σε εμένα. Όλη μου την ζωή είχα φακό ζουμ με σταθερό διάφραγμα 2.8. Οπότε αναστέναξε η πιστωτική με τις 36 δόσεις.

Το πρόβλημα είναι ότι με εκτιμάω πολύ. Και πριν ένα μήνα είπα ότι δεν είναι δυνατόν να μην έχω δοκιμάσει ποτέ στην ζωή μου έναν ευρυγώνιο...

Μου έκαναν δώρο νόμιζα ότι είπες ... Χαχα ... Τώρα το είδα σωστά.

Καλές λήψεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2024 στις 5:31 ΜΜ, Dr_73 είπε

Στην D7200 είχες τον Nikon 17-55mm f/2.8 AF-S ; Γιατί η αλλαγή που περιγράφεις, δεν αφορά μόνο μεγαλύτερο αισθητήρα αλλά και επαγγελματικό ζουμ φακό . Η διαφορά μόνο σε απόδοση σώματος, θα φαινόταν αν είχες το φακό που αναφέρω . 

Όχι, είχα τον sigma 17-50 2.8 VR. Λόγω του VR. Δεν είχα ποτέ φακό νίκον. Και τον sigma 18-35 f/1.8. Μόνιμα παρκαρισμένο στο ντουλάπι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, patatasc είπε

1) Μου είχες δώσει την εντύπωση ότι ήσουν γύρω στα 30, αλλά παίζει να είμαστε περισσότερο κοντά ηλικιακά (μάλλον το άβαταρ φταίει).

2) Με δυσκολεύει πλέον το βάθος πεδίου, με την κροπ δεν το πολυσκέφτεσαι. Στην FF θέλει προσοχή.

3) Και δεν είναι μόνο το βάθος, ούτε την απόσταση εστίασης δεν μπορώ να υπολογίσω. Φωτογράφιζα ένα σύννεφο την Κυριακή, και είπα να δοκιμάσω την χειροκίνητη εστίαση του φακού. Ήμουν τόσο σίγουρος ότι πρέπει να εστιάσω τέρμα στο άπειρο, που όταν είδα το σύννεφο ανεστίαστο, αισθάνθηκα σαν glitch στο matrix. Ο φακός εστίασε πίσω από το σύννεφο. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς γίνεται να υπάρχει συνδυασμός διαφράγματος και εστιακής απόστασης που να στέλνει το επίπεδο εστίασης πέρα από τα 3 χιλιόμετρα (που τυπικά βρίσκουμε τα σύννεφα).

Θα ήθελα πολύ να είμαι 30 χρονών!😄

Για τα υπόλοιπα που γράφεις, είναι θέμα εξοικείωσης με το νέο σου σύστημα. Δεν είναι μόνο που απο κροπ πήγες σε FF, αλλά και απο DSLR πήγες σε Mirrorless. 
Πχ για χειροκίνητη εστίαση που αναφέρεις, ο bullet proof τρόπος στις mirrorless είναι με χρωματικό focus peaking.

Προτείνω να δεις βιντεάκια για το μοντέλο σου ή απλά να καθίσεις να ξεκοκαλίσεις το manual.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, patatasc είπε

Όχι, είχα τον sigma 17-50 2.8 VR. Λόγω του VR. Δεν είχα ποτέ φακό νίκον. Και τον sigma 18-35 f/1.8. Μόνιμα παρκαρισμένο στο ντουλάπι.

Τον είχα τον 17-50 στην d7100 κάποτε. Αγαπημένος φακός!! 

Μερικά δείγματα μου:

https://www.flickr.com/gp/128280524@N03/N0N52zG79s

 

ΥΓ. Δες το focus peaking που λέει ο high priest χθες... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...