Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω παρόμοια της ίδιας μάρκας , αυτή βλέπω ότι χωράει εκτός της φωτογραφικής και των φακών και laptop.

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/11/2023 at 13:57, imr said:

Υπαρχει καποια προταση για μια καλη και οικονομικη τσαντα πλατης?

Να χωραει λαπτοπ και φωτογραφικη με 2 φακους

Είχα αγοράσει αυτή (προηγούμενο μοντέλο) πριν χρόνια και έχει βολέψει απίστευτα..! Βάζω λαπτοπ, κάμερα, ένα φακό + ένα τζιν, μπλούζα και ότι παρελκόμενο χωρέσει. Την χρησιμοποιώ και για σύντομα ταξίδια..! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή πήρα πρόσφατα και χώρεσε dslr + 3 φακούς + 11 ίντσες λάπτοπ + μίνι τρίποδο στο εσωτερικό πάντα + φλας + gimbal + μικροπράγματα όπως φορτιστή, καλώδια, κτλ. Και μιλάμε για το μέγεθος S γιατί θέλω να περνάει ως χειραποσκευή στο αεροπλάνο.

Αν πάρεις το Large backpack χωράει τη μάνα και τον πατέρα του μέσα!

Το anti-gravity suspension system του, η ελαστικότητα δηλαδή που έχουν οι ιμάντες και υποτίθεται ότι ξεκουράζουν τους ώμους νιώθοντας μείωση του βάρους ως 30%, δεν είχα ακόμα ευκαιρία να το δοκιμάσω, αλλά δεν έχω και λόγο να μην το πιστέψω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα διαλέγατε για sony A7II σε γρήγορο wide? 

Tamron 20mm f2. 8

Η τον καινουργιο viltrox 20mm f2. 8

Και οι 2 στα 200 (Tamron σε μεταχειρισμένο) 

Διαβάζω καλύτερα για τον viltrox γενικά αλλά ο Tamron έχει και κάποιες δυνατότητες macro

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, imr said:

Τι θα διαλέγατε για sony A7II σε γρήγορο wide? 

Tamron 20mm f2. 8

Η τον καινουργιο viltrox 20mm f2. 8

Και οι 2 στα 200 (Tamron σε μεταχειρισμένο) 

Διαβάζω καλύτερα για τον viltrox γενικά αλλά ο Tamron έχει και κάποιες δυνατότητες macro

 

Δύσκολες επιλογες, εγω κοιταζα και τον samyang af 18mm 2.8 😆

Ο Τamron ειχε 215 ευρω πριν λιγες ημερες, καινουργιος,

Απο τους 2 που σκεφτεσαι, μάλλον θα πηγαινα στον Tamron για τον ιδιο λογο, οτι παει μεχρι half size macro. (αν και θα πρεπει να εισαι παρα πολυ κοντα στο θεμα σου)

Aπο την αλλη ο Viltrox ειναι ακομη ποιο οικονομικος και λιγο μικροτερος ισως

Υπαρχει και ο Sigma 17mm f4 αλλα προσπαθω να τον ξεχασω 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, alx301 said:

Δύσκολες επιλογες, εγω κοιταζα και τον samyang af 18mm 2.8 😆

Ο Τamron ειχε 215 ευρω πριν λιγες ημερες, καινουργιος,

Απο τους 2 που σκεφτεσαι, μάλλον θα πηγαινα στον Tamron για τον ιδιο λογο, οτι παει μεχρι half size macro. (αν και θα πρεπει να εισαι παρα πολυ κοντα στο θεμα σου)

Aπο την αλλη ο Viltrox ειναι ακομη ποιο οικονομικος και λιγο μικροτερος ισως

Υπαρχει και ο Sigma 17mm f4 αλλα προσπαθω να τον ξεχασω 😆

Μάλλον προς tamron πάω και εγώ για το μακρο.

Με προβληματίζει λίγο που  διαβάζω ότι έχει πάρα πολύ distortion, αλλά ελπίζω να διορθώνεται εύκολα στο lightroom. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, imr είπε

Μάλλον προς tamron πάω και εγώ για το μακρο.

Με προβληματίζει λίγο που  διαβάζω ότι έχει πάρα πολύ distortion, αλλά ελπίζω να διορθώνεται εύκολα στο lightroom. 

 

Και ο Viltrox έχει απλώς άλλης μορφής που ενίοτε ίσως είναι και πιο ενοχλητικό ως προς τη διόρθωση. Επίσης πιο πιθανό είναι να υπάρχει correction profile για τον tamron παρά για τον Viltrox ανεξαρτήτως προγράμματος. 

Πάντως και εγώ τον tamron θα επέλεγα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν είδα σωστά στα public του Συντάγματος έχει Canon 5dm4 στα 1350 ευρώ. Δεν ήταν εκθεσιακό, ήταν σε προθήκη αλλά δεν ξέρω αν ήταν παλιότερα εκθεσιακό. Άμα ενδιαφέρεται κάποιος και είναι όντως ολοκαίνουργια νομίζω είναι καλή τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 15/11/2023 at 02:50, alx301 said:

Ενα ενδιαφέρον βιντεακι απο το εργοστασιο της Sigma ...δεν ημουν σιγουρος που να το postaro

 

 

 

Νεο βίντεο με την διαδικασία κατασκευής mirrorless camera, νομιζω απο το εργοστάσιο της Sigma και αυτο το βίντεο 👍 Αν βαλετε υποτιτλους εξηγει μερικά πραγματα

 

Επεξ/σία από alx301
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευελπιστώ μέσα στο 2024 να δοκιμάσω λήψεις με φιλμ. Αυτό που με προβληματίζει είναι η εμφάνιση και η μετέπειτα διαδικασία επεξεργασίας των αρχείων. Η εμφάνιση εν τέλει μάλλον θα γίνεται σε φωτογραφεία μιας και δε νομίζω πως θα έχω την υπομονή και τη διάθεση να το κάνω και το κόστος είναι σχετικά φθηνό.  Έτσι, το τελευταίο διάστημα ψάχνω σε διάφορα βίντεο ως προς το κομμάτι της επεξεργασίας. Το σκανάρισμα από φωτογραφεία δε μου έκανε ως επιλογή σύμφωνα  με αυτά που μου πρότειναν (αρχεία jpeg κυρίως άρα πρακτικά ελάχιστη δυνατότητα αλλαγών μετά). Είδα κάποια σκανερ όπως το παρακάτω αλλά και πάλι δε μου έκανε κλικ η διαδικασία. 

https://www.skroutz.gr/s/445242/Plustek-OpticFilm-8200i-SE-Film-Scanner.html

Εν τέλει κατέληξα στο πως αν πρόκεται όντως να το δοκιμάσω θα τα "σκαναρω" με την ψηφιακή μου μηχανή και έναν φακό που να δίνει ψευδοmacro αποτέλεσμα ακόμα και με extension tube. Υπάρχουν μερικές επιλογές για αυτή τη λύση σκαναρίσματος όμως όλως τυχαίως σήμερα ανέβηκε ένα βίντεο από ένα κανάλι που ακολουθώ και μου φαίνεται η πιο νορμαλ λύση από όλες τις απόψεις. 
 



Για όποιον ασχολείται με το σπορ τι λύση έχετε επιλέξει ως προς το σκανάρισμα και τη μετέπειτα επεξεργασία ;

Υ.Γ. Υποθέτω πως ίσως κάποιος θα σκεφτεί "ποιο το νόημα να βγάζεις με φιλμ και μετά να κάθεσαι να τα σκανάρεις με ψηφιακή μήχανη και να επεξεργάζεσαι τα αρχεία ;" Άλλωστε υπάρχουν αρκετοί τρόποι να επεξεργαστείς αρχεία από σημερινές ψηφιακές μηχανές και να τα κάνεις να μοιάζουν με φιλμ. Από τα λίγα παραδείγματα που έχω δει δε φαίνεται να είναι το ίδιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιότερα ειχα ασχοληθει σε ενα βαθμό, περισσότερο για να καταλάβω λίγο καλύτερα το φως αλλά και να δω τη διαδικασία της εμφάνισης.

αν θέλεις να τραβήξεις Α/Μ φίλμ τότε θεωρητικά μπορείς να φτιάξεις και ένα δικό σου σκοτεινό θάλαμο και να ξεκινήσεις να πειραματίζεσαι. αν ομως θέλεις έγχρωμα τότε τα εργαστήρια ειναι μονόδρομος.

πάντως επεξεργασία, σε κάθε περίπτωση, δεν μπορείς να κάνεις στην πραγματικότητα. δεν υπάρχει προφανως καθόλου πληροφορία στα σκανναρισμένα αρνητικά. άρα τι να επεξεργαστείς ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zanskou είπε

παλιότερα ειχα ασχοληθει σε ενα βαθμό, περισσότερο για να καταλάβω λίγο καλύτερα το φως αλλά και να δω τη διαδικασία της εμφάνισης.

αν θέλεις να τραβήξεις Α/Μ φίλμ τότε θεωρητικά μπορείς να φτιάξεις και ένα δικό σου σκοτεινό θάλαμο και να ξεκινήσεις να πειραματίζεσαι. αν ομως θέλεις έγχρωμα τότε τα εργαστήρια ειναι μονόδρομος.

πάντως επεξεργασία, σε κάθε περίπτωση, δεν μπορείς να κάνεις στην πραγματικότητα. δεν υπάρχει προφανως καθόλου πληροφορία στα σκανναρισμένα αρνητικά. άρα τι να επεξεργαστείς ;

Ίσως η λέξη επεξεργασία να μην είναι και η πιο σωστή. Ωστόσο, εννοώ τη διαδικασία που ακολουθεί στο βίντεο από το 7:30 χοντρικά και μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, zanskou είπε

παλιότερα ειχα ασχοληθει σε ενα βαθμό, περισσότερο για να καταλάβω λίγο καλύτερα το φως αλλά και να δω τη διαδικασία της εμφάνισης.

αν θέλεις να τραβήξεις Α/Μ φίλμ τότε θεωρητικά μπορείς να φτιάξεις και ένα δικό σου σκοτεινό θάλαμο και να ξεκινήσεις να πειραματίζεσαι. αν ομως θέλεις έγχρωμα τότε τα εργαστήρια ειναι μονόδρομος.

πάντως επεξεργασία, σε κάθε περίπτωση, δεν μπορείς να κάνεις στην πραγματικότητα. δεν υπάρχει προφανως καθόλου πληροφορία στα σκανναρισμένα αρνητικά. άρα τι να επεξεργαστείς ;

     Είναι το σημείο που σκαλώνει η διαδικασία μεταξύ αναλογικού και ψηφιακού μέσου . Ο μόνος τρόπος να δείς το φίλμ είναι η εκτύπωση και όχι η μετατροπή του σε ψηφιακό αρχείο , ίσως γι' αυτό βρήκαν έδαφος οι instant φωτογραφικές . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/01/2024 at 22:18, pifilos said:

Ευελπιστώ μέσα στο 2024 να δοκιμάσω λήψεις με φιλμ. Αυτό που με προβληματίζει είναι η εμφάνιση και η μετέπειτα διαδικασία επεξεργασίας των αρχείων. Η εμφάνιση εν τέλει μάλλον θα γίνεται σε φωτογραφεία μιας και δε νομίζω πως θα έχω την υπομονή και τη διάθεση να το κάνω και το κόστος είναι σχετικά φθηνό.  Έτσι, το τελευταίο διάστημα ψάχνω σε διάφορα βίντεο ως προς το κομμάτι της επεξεργασίας. Το σκανάρισμα από φωτογραφεία δε μου έκανε ως επιλογή σύμφωνα  με αυτά που μου πρότειναν (αρχεία jpeg κυρίως άρα πρακτικά ελάχιστη δυνατότητα αλλαγών μετά). Είδα κάποια σκανερ όπως το παρακάτω αλλά και πάλι δε μου έκανε κλικ η διαδικασία. 

https://www.skroutz.gr/s/445242/Plustek-OpticFilm-8200i-SE-Film-Scanner.html

Εν τέλει κατέληξα στο πως αν πρόκεται όντως να το δοκιμάσω θα τα "σκαναρω" με την ψηφιακή μου μηχανή και έναν φακό που να δίνει ψευδοmacro αποτέλεσμα ακόμα και με extension tube. Υπάρχουν μερικές επιλογές για αυτή τη λύση σκαναρίσματος όμως όλως τυχαίως σήμερα ανέβηκε ένα βίντεο από ένα κανάλι που ακολουθώ και μου φαίνεται η πιο νορμαλ λύση από όλες τις απόψεις. 
 



Για όποιον ασχολείται με το σπορ τι λύση έχετε επιλέξει ως προς το σκανάρισμα και τη μετέπειτα επεξεργασία ;

Υ.Γ. Υποθέτω πως ίσως κάποιος θα σκεφτεί "ποιο το νόημα να βγάζεις με φιλμ και μετά να κάθεσαι να τα σκανάρεις με ψηφιακή μήχανη και να επεξεργάζεσαι τα αρχεία ;" Άλλωστε υπάρχουν αρκετοί τρόποι να επεξεργαστείς αρχεία από σημερινές ψηφιακές μηχανές και να τα κάνεις να μοιάζουν με φιλμ. Από τα λίγα παραδείγματα που έχω δει δε φαίνεται να είναι το ίδιο. 

Από τη στιγμή που έχεις ψηφιακή φωτογραφική μηχανή δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις κάποιο dedicated scanner.

Για να σκανάρω τώρα τα αρνητικά μου χρησιμοποιώ μία φωτειζόμενη επιφάνεια σαν αυτό και τα φωτογραφίζω.
Για να είναι καλά τεντωμένα τα αρνητικά χρησιμοποιώ αυτό.
Θα μπορούσε να δεις και αυτό για να είναι φουλ κομπλέ το σύστημα.
Για τα παραπάνω θα πρέπει να έχεις τη δυνατότητα να τοποθετήσεις τη μηχανή σταθερά κάθετα από πάνω τους.
Χρησιμοποιώ μόνο α/μ φιλμ οπότε η μετάπειτα επεξεργασία δεν απαιτεί πολλά.


Για την εμφάνιση πάντως δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερα πράγματα. Με 50-70€ μπορείς να πάρεις ότι χρειάζεται και να εμφανίζεις στο φως της ημέρας. Το δύσκολο είναι να μπορείς να διατηρείς σταθερή τη θερμοκρασία για τα έγχρωμα φιλμ (κοντά στους 39 βαθμούς).Για το ασπρόμαυρο είναι πολύ ευκολότερα. Ένα άλλο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσεις εάν διαλέξεις να εμφανίζεις μόνος σου, είναι ότι αν δεν έχεις όγκο φιλμ να εμφανίσεις θα σου λήγουν τα χημικά και θα αναγκάζεσαι να τα πετάς, εκτός αν τα φτιάχνεις μόνος σου...μεγάλο rabbit hole.
 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...