Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτή εδώ πάλι με fisheye είναι τραβηγμένη?

 

377988_10151604434374911_981746817_n.jpg

 

μαλλον ναι

 

 

in other news

 

IPkikYs.png

 

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Canon-70-200mm-70-200-F-4-F4-IS-Lens-ship-by-FedEx-/330919776534?pt=UK_Lenses_Filters_Lenses&hash=item4d0c5b1116

 

http://www.amazon.co.uk/Canon-70-200mm-4-0-USM-Lens/dp/B000I2J2SG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1369563029&sr=8-1&keywords=canon+70-200+f4+is+usm

 

δεν μπορω να καταλαβω τον κοσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: πρόσφατα πήρα μια compact digital camera και έχω φοβηθεί λίγο να πω την αλήθεια με διάφορα που διαβάζω δεξιά και αριστερά. Είναι όντως τόσο ευαίσθητες και εύθραυστες ? Κρίνεται αναγκαίο να αγοράσω προστατευτική θήκη ?

Δεν επιτρέπεται να τη ρίξω 'χύμα' σε ένα τσαντάκι όπως με τις παλιές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιες φωτος αυτων στο flickr. βλεπω κι απο αλλους, μετα βλεπω τις δικες μου και κλαιω... και οχι μονο απο αποψη composition αλλα και απο τεχνικη. και αν την τεχνικη τη μαθαινεις, το composition ειναι τελειως αλλη φαση... η το εχεις η δεν το εχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Alithinos:

Σε πρώτη φάση, εγώ δεν τις πέταγα ατσούμπαλα μέσα σε μιά τσάντα εθελημένα ποτέ. Από την άλλη μεριά, εξαρτάται για πόσο καινούργιες μιλάς. Η τελευταία P&S που πήρα αγοράστηκε πριν από μερικά χρόνια, αλλά έχει φάει πεσίματα και μερικά χτυπηματάκια αναπόφευκτα μέσα στα χρόνια. Ακόμα μια χαρά πάει. Τώρα, αν την πετάξεισ μέσα σε μια τσάντα μαζί με καμιά δεκαριά σκληρά μεταλλικά πράγματα, τι να σου πω. Μπορεί να βγει και βίδες. Μπορεί να 'βγαινε, βέβαια και παλιά. Δεν χάνεις βέβαια και τίποτα να πάρεις μια θηκούλα νεοπρενίου να την βάζεις μέσα. Δηλαδή, τόσα λεφτά θα έχεις δώσει να την πάρεις. Δεν νομίζω να είναι απαγορευτικά τα 4-5 ευρώ μιας μικρής θηκούλας να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

@viper2005:

Νομίζω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις, απλά πρόκειται για πολύ καλό φωτισμό και φακούς. Ο ένας που θυμάμαι που κοιτούσα έπαιζε με 135άρη f2. Ότι και να κάνεις, εκεί, βοηθάει ποιοτικά. Από την άλλη, μερικά έχουν μετάθεση στη θερμοκρασία της φωτογραφίας (προς πράσινο ή μπλε). Γενικά, όλα πρέπει να έχουν φάει έστω μια μικρή βοήθεια σε αντίθεση ή/και leveling.

 

Φαίνεται όμως ότι δίνουν όλοι αυτοί που έδωσε συνδέσμους, σοβαρή βάση στο φως (είτε υπαρκτό, είτε καλοστημμένο). Αρκετά που με την πρώτη ματιά δείχναν επεξεργασμένα, με λίγη παραπάνω επιμονή μάλλον είναι απλά καλό (φωτιστικό) στήσιμο εκ των προτέρων...

 

@Rabican:

Διαφωνώ. Μπορεί σε μερικούς να μην είναι τόσο φυσικό. Μπορεί, ρε παιδί μου, η ζωή σου να μην σου έχει μάθει να βλέπεις τη σωή σε στοπ-καρέ ή να αναζητάς πάντα το κάδρο, την αναλογία, το οτιδήποτε. Από την άλλη μεριά, υπάρχουν μερικοί βασικοί κανόνες (χρυσή αναλογία και πάει λέγοντας) που μπορείς να μάθεις και να εφαρμώσεις, να πάρεις τα πάνω σου και μετά, με τον καιρό να αποκτήσεις το θάρος να επεκταθείς σε πειραματισμούς και ψυχεδελικές συνθέσεις που μπορεί να αλλάξουν τον κόσμο της φωτογραφίας!

 

 

(Δεν ξέρω τι μ'έπιασε και πήρα φόρα να απαντήσω στους πάντες. Φλασιά. Ξέρω 'γω;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταζοντας παλιες φωτο που τραβουσα, θεωρω οτι εχω βελτιωθει. προσπαθω να προσεχω τι τραβαω, να βαζω στα σωστα σημεια το θεμα της φωτο, να τηρω καποιους κανονες (rule of thirds κλπ) αλλα και παλι, απο αποψη composition ειμαι πολυ πισω. θυμαμαι εβλεπα φωτος απο κατι παγκακια στο flickr καποιου και ηταν απιστευτες. με βαθος, με ωραια χρωματα (ισως εχει παιξει saturation απο κανα photoshop εκει), με διαφορα πραγματα. ε το δοκιμασα και εγω... κλαιν πουτς!!!χαχαχαχ

 

η τις προαλλες που ειχα παει BeNeLux και ειχα βγαλει καποιες καλες φωτογραφιες.. γαματες τις θεωρουσα. μεχρι που τις εδειξα σε φιλαρακι που ασχολειται και μου βρηκε 5000 λαθη στην καθε μια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταζοντας παλιες φωτο που τραβουσα, θεωρω οτι εχω βελτιωθει. προσπαθω να προσεχω τι τραβαω, να βαζω στα σωστα σημεια το θεμα της φωτο, να τηρω καποιους κανονες (rule of thirds κλπ) αλλα και παλι, απο αποψη composition ειμαι πολυ πισω. θυμαμαι εβλεπα φωτος απο κατι παγκακια στο flickr καποιου και ηταν απιστευτες. με βαθος, με ωραια χρωματα (ισως εχει παιξει saturation απο κανα photoshop εκει), με διαφορα πραγματα. ε το δοκιμασα και εγω... κλαιν πουτς!!!χαχαχαχ

 

η τις προαλλες που ειχα παει BeNeLux και ειχα βγαλει καποιες καλες φωτογραφιες.. γαματες τις θεωρουσα. μεχρι που τις εδειξα σε φιλαρακι που ασχολειται και μου βρηκε 5000 λαθη στην καθε μια!!!

 

αλλαξε φιλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το βλεπεις ετσι. η κριτικη δεν ειναι παντα κακοπροαιρετη. σε βοηθα να γινεις καλυτερος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το βλεπεις ετσι. η κριτικη δεν ειναι παντα κακοπροαιρετη. σε βοηθα να γινεις καλυτερος...

 

αμα ηταν φιλος σου θα σου ελεγε πως να το κανεις καλυτερα...

επισης

για να διδαξεις καποιον θα πρεπει, εσυ σαν μαθητης, να εχεις φτασει στο τελος της διαδρομης...

 

my 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εννοειται οτι η κριτικη ηρθε πακετο με καποιες υποδειξεις για καλυτερο αποτελεσμα, τοσο οσον αφορα το composition οσο και τη χρήση ISO, Apperture κλπ!

 

δεν τιθεται θεμα διδαχης. απλα ενα πιο εμπειρο ματι μπορει να εντοπισει λαθη που το δικο μου απειρο δεν τα βλεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία τα κινηματογραφικά τον έναν τον ήξερα

Μια και πιάσατε το flickr ένας που παρακολουθώ με απίστευτες οικογενειακές !!!!!! φωτογραφίες

http://www.flickr.com/photos/lab6/8724384678/#/photos/lab6/8724384678/in/set-72157606267178432/

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα προτιμούσατε μια καινουρια D3100 + μεταχειρισμένο 18-105mm ή μια καινούρια D5100 με τον stock 18-55mm? και τα δυο συνολα οπως βλέπω ειναι γύρω στα 450...για ξεκινημα...

Επεξ/σία από andreapaog328
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...