Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, Ψάχνω αποκωδικοποιητές mpeg4 για την υποστήριξη του ψηφιακού σήματος. Θέλω να πάρω 3, έναν για κάθε τηλεόραση... Αν έχετε κάτι φτηνό υπόψιν σας, δε με ενδιαφέρουν επιπλέον λειτουργίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε του Lidl είναι καλή τιμή και δεν νομίζω να βρεις πολύ πιο φτηνα με μεταφορικά από ιντερνετ , κατά την γνώμη μου καλύτερες από pampers κτλ. βαρέθηκα να καθαρίζω την μικρή όσο είχε pampers..

 

Για pampers έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη.

 

Τώρα όσο για εξωτερικό στο amazon έχεις δωρεάν μεταφορικά από ένα ποσό και πάνω και το κέρδος περίπου βγαίνει 15ευρώ/300 πάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδια.

Ψαχνω για tablet απο εγχωριο καταστημα ή το amazon το οποιο ο κατοχος του (60-αρης) θα το χρησιμοποιει κυριως για skype βιντεοκλησεις ( με συγγενικο προσωπο που μετοικησε προσφατα στο εξωτερικο) με την μπροστινη καμερα αντε και λιγο browsing.

Δεν με ενδιαφερει να ειναι multi-πυρηνο αρκει να ειναι αξιοπιστο μηχανακι,δοκιμασμενο και να ανταπεξερχεται πληρως σε αυτα που προανεφερα.

Τελος μπορουμε να διαθεσουμε μεχρι 150-180 ευρω.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, Ψάχνω αποκωδικοποιητές mpeg4 για την υποστήριξη του ψηφιακού σήματος. Θέλω να πάρω 3, έναν για κάθε τηλεόραση... Αν έχετε κάτι φτηνό υπόψιν σας, δε με ενδιαφέρουν επιπλέον λειτουργίες.

Επειδη 14/12 ληγει η προθεσμια για την Β.Ελλαδα(γι αλλου δε ξερω) και πολλοι δεν εχουν προμηθευτει αποκωδικοποιητη ακομα υπαρχει καμια προταση απο σας που εδω και καιρο εχετε κανει την μεταβαση?Περα απ τον 20ευρο του εσοπ που εξαντληθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα το παρακάτω απο ebay το οποίο βγαίνει στα 14€ αλλά ακόμα δεν έχει έρθει για να σας πω εντυπώσεις. Πάντως είναι ότι πιο οικονομικό βρήκα μιας και η τηλεόραση είναι παλιά και δεν δέχεται ούτε HDMI. ορίστε και το λινκ:

http://www.ebay.com/itm/Digital-Scart-TV-Box-Tuner-DVB-T-Mini-Freeview-Receiver-/320738453102?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aad80666e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα το παρακάτω απο ebay το οποίο βγαίνει στα 14€ αλλά ακόμα δεν έχει έρθει για να σας πω εντυπώσεις. Πάντως είναι ότι πιο οικονομικό βρήκα μιας και η τηλεόραση είναι παλιά και δεν δέχεται ούτε HDMI. ορίστε και το λινκ:

http://www.ebay.com/...=item4aad80666e

 

Από το λινκ που έδωσες, φαίνεται ότι ΔΕΝ παίζει MPEG4!

...

Features:

Frequency range: VHF: 147-429.9MHz, UHF: 430-858MHz.

MPEG-2 digital and fully DVB-T compliant.(NOT Compatible with MPEG4, MHEG5. please make sure your TV channel plays DVB-T signal so that this receiver can preview and record it, we are not responsible for buying the product can't work because of no signal.)

...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα επαναφέρω το θέμα γιατί ψάχνω να πάρω usb flash 32 gb (usb 3.0) κάποιο σοβαρό και αξιόπιστο (για όποιος έχει να προτίνει κάποιο :) )

 

βρήκα αυτό αλλά δεν ξέρω τι λέει :

http://www.e-shop.gr...ER.552395&sid=1

έχω ένα παλιό STORE΄N΄GO 8gb και έχω μίνει ευχαριστιμένος γιαυτό έβαλα αυτό.

 

Στο τσιγούνη οι τιμές ξεκινάνε από 17.11€

αν υπάρχει καμιά καλή επιλογή από το amazon δεν έχω πρόβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Usb 2 είναι αυτά που κοστίζουν 17.11€. Κάτω από 20 γιούρια δεν νομίζω να παίζει άλλο επώνυμο και με τα ίδια χαρακτηριστικά στην Ελλάδα. Πιο γρήγορο θα βρεις σίγουρα, πιο φθηνό, αμφιβάλλω. Από θέμα αξιοπιστίας, δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τη Verbatim.

Συμπερασματικά: Go for it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις έκανα ένα τσεκ στα flash usb και τα είδα ότι είναι usb 2.0 ναι έχει δίκιο, απλά έψαξα και αυτό και με προβλημάτισαν κάποια review για τις ταχύτητες write διάβασα στο amazon 8mb και read 25mb μάλλον με crystal disk το έχει βρει ( αυτή όμως η ταχύτητα είναι ψιλο χάλια για usb 3.0 ποιο πολύ σε usb 2.0 μου κάνει γιατί και το δικό μου τόσο περίπου πάει ) άμα κάποιος το έχει και έχει ψάξει τις ταχύτητες σε usb 3.0 ας μου στείλει ένα pm γιατί δεν μπορέσα να βρω ενα review της προκοπής .

 

Aπότι είδα λένε για 32mb read και 12mb write σε usb 3.0 ,άμα κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει αυτές τις ταχύτητες (pm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, χωρίς να έχω μεγάλες απαιτήσεις σε θέματα ταχύτητας ή χωρητικότητας. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι (α) η αξιοπιστία και (β) η συμβατότητα του δίσκου με τον ψηφιακό αποκωδικοποιητή της μάνας μου (ο αποκωδικοποιητής διαβάζει κανονικά ένα western digital και έναν Transcend εξωτερικό σκληρό δίσκο που το έχω βάλει, αλλά ΔΕΝ διάβασε έναν παλιό sata σκληρό από laptop που τον έχω βάλει σε ένα case ICYBOX και τον χρησιμοποιώ πλέον ως εξωτερικό σκληρό)

 

Ο δίσκος θα χρησιμοποιηθεί για να βλέπει η μάνα μου σειρές και ταινίες στην τηλεόραση μέσω του αποκωδικοποιητή. Θεωρώ λοιπόν ότι με έναν δίσκο 500GB (με ή χωρίς USB3.0) θα είναι πλήρως καλυμμένη. Δε θέλω ο σκληρός δίσκος να χρειάζεται ξεχωριστό καλώδιο τροφοδοσίας (θέλω απλά να συνδέεται στη USB θύρα του αποκωδικοποιητή και να παίζει). Επίσης, θα εκτιμηθεί ως προσόν και το πόσο ευλύγιστο είναι το καλώδιο του USB (μη γελάτε, έχω παρατηρήσει ότι κάποια καλώδια δε λυγίζουν εύκολα, και αυτό είναι μειονέκτημα διότι η USB θύρα του αποκωδικοποιητή είναι στο μπροστινό μέρος - άρα όταν συνδέω το σκληρό με τον αποκωδικοποιητή, το καλώδιο ίσως να μπαίνει μπροστά στην τηλεόραση αν δεν είναι αρκετά ευλύγιστο).

 

Έκανα μια έρευνα στο amazon.co.uk, και θα ήθελα να μου πείτε ποιο μοντέλο είναι το πιο κατάλληλο για εμένα:

Western Digital 500GB My Passport Portable Hard Drive - 49,99 ευρώ

Western Digital Elements 500GB Portable USB 3.0/2.0 Hard Drive - 43,10 ευρώ

Toshiba PX1626E-1HE0 500GB StorE Alu2 USB 2.0 2.5 Inch External Hard Drive Silver - 40,99 ευρώ

Hitachi Touro Mobile MX3 1TB External Hard Drive - 54,99 ευρώ

 

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτές οι τιμές συμπεριλαμβάνουν και τα μεταφορικά (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, χωρίς να έχω μεγάλες απαιτήσεις σε θέματα ταχύτητας ή χωρητικότητας. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι (α) η αξιοπιστία και (β) η συμβατότητα του δίσκου με τον ψηφιακό αποκωδικοποιητή της μάνας μου (ο αποκωδικοποιητής διαβάζει κανονικά ένα western digital και έναν Transcend εξωτερικό σκληρό δίσκο που το έχω βάλει, αλλά ΔΕΝ διάβασε έναν παλιό sata σκληρό από laptop που τον έχω βάλει σε ένα case ICYBOX και τον χρησιμοποιώ πλέον ως εξωτερικό σκληρό)

 

Ο δίσκος θα χρησιμοποιηθεί για να βλέπει η μάνα μου σειρές και ταινίες στην τηλεόραση μέσω του αποκωδικοποιητή. Θεωρώ λοιπόν ότι με έναν δίσκο 500GB (με ή χωρίς USB3.0) θα είναι πλήρως καλυμμένη. Δε θέλω ο σκληρός δίσκος να χρειάζεται ξεχωριστό καλώδιο τροφοδοσίας (θέλω απλά να συνδέεται στη USB θύρα του αποκωδικοποιητή και να παίζει). Επίσης, θα εκτιμηθεί ως προσόν και το πόσο ευλύγιστο είναι το καλώδιο του USB (μη γελάτε, έχω παρατηρήσει ότι κάποια καλώδια δε λυγίζουν εύκολα, και αυτό είναι μειονέκτημα διότι η USB θύρα του αποκωδικοποιητή είναι στο μπροστινό μέρος - άρα όταν συνδέω το σκληρό με τον αποκωδικοποιητή, το καλώδιο ίσως να μπαίνει μπροστά στην τηλεόραση αν δεν είναι αρκετά ευλύγιστο).

 

Έκανα μια έρευνα στο amazon.co.uk, και θα ήθελα να μου πείτε ποιο μοντέλο είναι το πιο κατάλληλο για εμένα:

Western Digital 500GB My Passport Portable Hard Drive - 49,99 ευρώ

Western Digital Elements 500GB Portable USB 3.0/2.0 Hard Drive - 43,10 ευρώ

Toshiba PX1626E-1HE0 500GB StorE Alu2 USB 2.0 2.5 Inch External Hard Drive Silver - 40,99 ευρώ

Hitachi Touro Mobile MX3 1TB External Hard Drive - 54,99 ευρώ

 

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτές οι τιμές συμπεριλαμβάνουν και τα μεταφορικά (?)

ενα σχολιο μονο να κανω, οι τιμες ειναι σε λιρες οχι σε ευρω, και τα μεταφορικα ειναι 25 λιρες , δηλαδη 30+ ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...