Προς το περιεχόμενο

Επιλογή 46αρας LCD/LED TV ?


spy28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναμένω σκληρή αντεπίθεση απ' τους φανατικούς οπαδούς των πλάσμα!

Απορώ που δεν έχει εκδηλωθεί ήδη! :confused:

 

Ισως ειναι πολύ λίγοι αφού το 90%+ αγοράζουν lcd εδω! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η λογική του graphist83 "πάρε όποια σου αρέσει" είναι τελείως αφοπλιστική και δεν μπορώ να αντιπαραθέσω κάτι γιατί απολυτοποιεί το υποκειμενικό κριτήριο. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι αν θέλεις να βλέπεις τα χρώματα όπως είναι*, πάρε πλασμα και δη panasonic G30. Aν θέλεις να τα βλέπεις όπως πιθανώς σου αρέσουν, πάρε led. Έτσι κι αλλιώς όλες καλές είναι. Δεν θα βρεις κακη - απογοητευτική τηλεόραση το 2012 και σε αυτό το μπάτζετ.

 

*για το μαύρο δεν το συζητάμε, η αποσταση είναι πολύ μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένω σκληρή αντεπίθεση απ' τους φανατικούς οπαδούς των πλάσμα!

Απορώ που δεν έχει εκδηλωθεί ήδη! :confused:

Καλα αυτοι με τις πλασμα γιατι κανουν ετσι?

Σε οποιο φορουμ κι αν δω οταν καποιος ρωταει τι τηλεοραση να παρει του λενε πλασμα και

συγκεκριμενα παναδεσονικ.

Και να λεει καποιος θελω lcd ή led του λενε οχι θα παρεις πλασμα.

Απορω πως δεν εχουν απηλεισει κανεναν ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την γνωμη μου, αν παρεις plasma να ξερεις με τι εχεις να κανεις. και τι εννοω. οι plasma θελουν "στρωσιμο" κατι σαν ενα καινουριο αυτοκινητο, που οταν το παιρνες δεν βγαινεις εθνικη και το πλακωνεις στις τελικες. οι plasma για τις πρωτες 200 ωρες θελουν καποιες συγκεκριμενες ρυθμισεις. αν εχεις την ορεξη να το κανεις, καντο. δες εδω αναλυτικα τι εννοω: wwww.avclub.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο. Καλό μεν, αλλά όχι υποχρεωτικό. Εγώ μια vt30 π.χ. δεν την έστρωσα. Αυτό που σίγουρα ισχύει είναι ότι οι πλασμα ανεξαρτήτως στρωσίματος αποδίδουν τις πραγματικές τους δυνατότητες με το πέρασμα του χρόνου.

 

@herthan: Ο καθένας λέει την άποψή του ρε συ. Αν ο άλλος πιστεύει ότι είναι καλύτερη η πλασμα, γιατί να προτέινει led? Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να προτείνει ότι ζητάει ο άλλος. Έτσι κι αλλιώς, η τελική επιλογή ανήκει στον αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα αυτοι με τις πλασμα γιατι κανουν ετσι?

Σε οποιο φορουμ κι αν δω οταν καποιος ρωταει τι τηλεοραση να παρει του λενε πλασμα και

συγκεκριμενα παναδεσονικ.

Και να λεει καποιος θελω lcd ή led του λενε οχι θα παρεις πλασμα.

Απορω πως δεν εχουν απειλήσει κανεναν ακομα.

Amen to that

Επεξ/σία από kostas_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο. Καλό μεν, αλλά όχι υποχρεωτικό. Εγώ μια vt30 π.χ. δεν την έστρωσα. Αυτό που σίγουρα ισχύει είναι ότι οι πλασμα ανεξαρτήτως στρωσίματος αποδίδουν τις πραγματικές τους δυνατότητες με το πέρασμα του χρόνου.

 

@herthan: Ο καθένας λέει την άποψή του ρε συ. Αν ο άλλος πιστεύει ότι είναι καλύτερη η πλασμα, γιατί να προτέινει led? Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να προτείνει ότι ζητάει ο άλλος. Έτσι κι αλλιώς, η τελική επιλογή ανήκει στον αγοραστή.

Ναι ρε δεν διαφωνω αλλα οταν ο αλλος λεει οτι θελει συγκεκριμενα μονο led ή μονο lcd ο αλλος επιμενει

ακομα στην plasma.

Κι αυτα με το στρωσιμο δεν μπορεσα ποτε να τα καταλαβω.

Δεν πηρα αμαξι ή μηχανακι για να το στρωσω μια τηλεοραση θελω να την εχω ανοιχτη ολη μερα

και να κανω και να βλεπω πολυ καλα οτι θελω.

Εγω παραδειγμα θελω μια τηλεοαραση για τηλεοπτικο σημα καλο για ταινιες και ps3.Οταν ο αλλος π.χ μου

λεει θα παρεις plasma γιατι ειναι η καλυτερη για τους λογους που την χρειαζεσαι αλλα πρεπει να την

στρωσεις και να την κανεις οτιδηποτε αλλο χρειαστει εγω δεν θελω ν'ασχοληθω ουτε με στρωσιμο ουτε με

τιποτα γιατι το μονο που θελω ειναι μια τηλεοραση να την βαλω στην πριζα και να παιξει.

Δεν διαφωνω μαζι σου απλα ενα παραδειγμα σου εφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε δεν διαφωνω αλλα οταν ο αλλος λεει οτι θελει συγκεκριμενα μονο led ή μονο lcd ο αλλος επιμενει

ακομα στην plasma.

Κι αυτα με το στρωσιμο δεν μπορεσα ποτε να τα καταλαβω.

Δεν πηρα αμαξι ή μηχανακι για να το στρωσω μια τηλεοραση θελω να την εχω ανοιχτη ολη μερα

και να κανω και να βλεπω πολυ καλα οτι θελω.

Εγω παραδειγμα θελω μια τηλεοαραση για τηλεοπτικο σημα καλο για ταινιες και ps3.Οταν ο αλλος π.χ μου

λεει θα παρεις plasma γιατι ειναι η καλυτερη για τους λογους που την χρειαζεσαι αλλα πρεπει να την

στρωσεις και να την κανεις οτιδηποτε αλλο χρειαστει εγω δεν θελω ν'ασχοληθω ουτε με στρωσιμο ουτε με

τιποτα γιατι το μονο που θελω ειναι μια τηλεοραση να την βαλω στην πριζα και να παιξει.

Δεν διαφωνω μαζι σου απλα ενα παραδειγμα σου εφερα.

 

αν δεν θες να ασχοληθεις με το στρωσιμο της τηλεορασης τοτε εχεις 2 επιλογες:

1) απλα δεν παιρνεις plasma

2) παιρνεις, δεν την στρωνεις και απο κει περα δεν ειμαι τεχνικος ουτε ξερω μελλοντικα τι επιπτωσεις θα εχει η τηλεοραση. Προσωπικη μου γνωμη ρισκαρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν θες να ασχοληθεις με το στρωσιμο της τηλεορασης τοτε εχεις 2 επιλογες:

1) απλα δεν παιρνεις plasma

2) παιρνεις, δεν την στρωνεις και απο κει περα δεν ειμαι τεχνικος ουτε ξερω μελλοντικα τι επιπτωσεις θα εχει η τηλεοραση. Προσωπικη μου γνωμη ρισκαρεις.

Δεν υπαρχει περιπτωση να ρισκαρω ουτε να παρω ποτε plasma γιατι δεν τις θεωρω καλες (γνωμη μου).

Προτιμω να παρω μια οποιαδηποτε αλλη ακομα και crt ή να μην βλεπω καθολου και να εχω το

κεφαλι μου ησυχο.

Προσωπικη μου γνωμη παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση να ρισκαρω ουτε να παρω ποτε plasma γιατι δεν τις θεωρω καλες (γνωμη μου).

Προτιμω να παρω μια οποιαδηποτε αλλη ακομα και crt ή να μην βλεπω καθολου και να εχω το

κεφαλι μου ησυχο.

Προσωπικη μου γνωμη παντα.

 

Αν έλεγες ότι δεν σου αρέσουν τα χρώματα, δεν θα έλεγα τίποτα. Αλλά για το "καλές" που λες (αλήθεια, τι θα πει "καλές";) που λες και τις παράλογες υπερβολές που το συνοδεύουν σου προτείνω να διαβάσεις σχετικά και σίγουρα θα αναθεωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο. Καλό μεν, αλλά όχι υποχρεωτικό. Εγώ μια vt30 π.χ. δεν την έστρωσα. Αυτό που σίγουρα ισχύει είναι ότι οι πλασμα ανεξαρτήτως στρωσίματος αποδίδουν τις πραγματικές τους δυνατότητες με το πέρασμα του χρόνου.

 

@herthan: Ο καθένας λέει την άποψή του ρε συ. Αν ο άλλος πιστεύει ότι είναι καλύτερη η πλασμα, γιατί να προτέινει led? Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να προτείνει ότι ζητάει ο άλλος. Έτσι κι αλλιώς, η τελική επιλογή ανήκει στον αγοραστή.

 

Συμφωνω με αυτο που λες. Και δυστυχώς - ευτυχώς δεν ξερω, αυτη η απολυτοποίηση ειναι υποχρεωτική. Η εμπειρία στο χωρο μου εχει δειξει οτι μπορω να πεισω καποιον αδαη να παρει οτι θελω εγω, ασχετα εαν ειχε διαλεξει - προτιμησει κατι αλλο. Ακομα και εαν λοιπον τον επειθα να κανει την αγορα, εκ των υστερων αποδεικνυόταν οτι αυτο ηταν λαθος γιατι τελικα δεν τον γέμιζε η αγορα. Μερικοι βεβαια ηταν ικανοποιημένοι. Για αυτο καλο ειναι να γινονται υποδείξεις απο την μερια μας αλλα να μην επιμένουμε σε αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι επέμεινα σε κάτι. Ένα ποστ έκανα όπου έκανα τη χρωματική σύγκριση. Το ποιά τηλεόραση έχει τα πιο αληθινά χρώματα είναι αντικειμενικό. Το ποιά χρώματα μας αρέσουν περισσότερο είναι υποκειμενικό. Φτάνουμε λοιπον στο κριτήριο επιλογής: Θα διαλέξουμε αντικειμενικά το καλύτερο ή αυτό που μας αρέσει περισσότερο; Εγώ θα έλεγα να κάνουμε έναν συγκερασμό και να υιοθετήσουμε την εξής προσέγγιση: Αν η διαφορά μεταξύ αυτού που μας αρέσει και του σωστού δεν είναι μεγάλη, να κλίνουμε προς το σωστό. Και αυτές είναι πάντα οι πλάσμα. Γι αυτό λοιπόν καταλήγω να προτείνω πλάσμα. Ξαναλέω ότι ο καθένας εννοείται ότι παίρνει ότι θέλει, αλλά και γω από τη μεριά μου προτείνω με βάση τη δική μου άποψη. Λογικο δεν είναι αυτό?

Επεξ/σία από Δεινόσαυρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με αυτο που λες. Και δυστυχώς - ευτυχώς δεν ξερω, αυτη η απολυτοποίηση ειναι υποχρεωτική. Η εμπειρία στο χωρο μου εχει δειξει οτι μπορω να πεισω καποιον αδαη να παρει οτι θελω εγω, ασχετα εαν ειχε διαλεξει - προτιμησει κατι αλλο. Ακομα και εαν λοιπον τον επειθα να κανει την αγορα, εκ των υστερων αποδεικνυόταν οτι αυτο ηταν λαθος γιατι τελικα δεν τον γέμιζε η αγορα. Μερικοι βεβαια ηταν ικανοποιημένοι. Για αυτο καλο ειναι να γινονται υποδείξεις απο την μερια μας αλλα να μην επιμένουμε σε αυτες.

 

ο χαζος θα παει να παρει οτι χαζο υπαρχει οσο και να προσπαθεις να τον πεισεις.

και το καλο με τον χαζο ειναι οτι ο,τι και να παρει θα ειναι ευχαριστημενος!

 

 

το ηχει που εχεις αβαταρ το χεις σπιτι σου? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έλεγες ότι δεν σου αρέσουν τα χρώματα, δεν θα έλεγα τίποτα. Αλλά για το "καλές" που λες (αλήθεια, τι θα πει "καλές";) που λες και τις παράλογες υπερβολές που το συνοδεύουν σου προτείνω να διαβάσεις σχετικά και σίγουρα θα αναθεωρήσεις.

Ειχα 1 τηλεοραση plasma και απο 1 ο αδερφος μου με τον ξαδερφο μου.

Και στις 3 τα λογοτυπα παρολο που αλλαζες καναλι εμεναν εκει(για παντα).

Ο αδερφος μου την ειχε αφησει οταν επαιζε κατι παιχνιδια απο ps2 για κανενα 3ωρο σε στατικη εικονα

και φυσικα η τηεοραση μετα ηταν για πεταμα.

Του ξαδερφου μου επισης απο στατικη εικονα ειχε ολη κατι πρασινες γραμμες αν θυμαμαι καλα.

Ασε που στις 2 απο τις 3 επειδη ανοιγες παραθυρο στο δωματιο και εμπαινε φως δεν εβλεπες την τυφλα σου.

Η αλλη δεν ειχε τετοιο προβλημα λογω θεσης αλλα ειχε ολα τα υπολοιπα.

Φυσικα και οι 3 εφυγαν οπως ηρθαν και απο τοτε ειπα οτι δεν θα ξαναπαρω ποτε plasma τηλεοραση.

Δηλαδη τι παει να πει στατικη εικονα και στρωσιμο?

Συγνωμη αλλα δεν μπορω να το καταλαβω.

Εγω μπορει να θελω να το εχω σε ενα καναλι συνεχεια η να το αφηνω με στατικη εικονα αν μου καπνισει

ή το δωματιο που θα την βαλω μου λεει ο αλλος να μην εχει πολυ φως.Ε καλα θα παω να ζησω σε σπηλια

μετα για να βλεπω τηλεοραση.

Προσωπικα για μενα το θεμα ειναι να βλεπεις οτι κι αν ειναι αυτο ικανοποιητικα.

Τωρα αυτο ειναι στον καθενα και τι αναγκες εχει.

Τελος οτι και να μου πουν για τις πλασμα απο την στιγμη που εχω δει και εχω παθει και τις καλυτερες

τηλεορασεις του πουν οτι ειναι εγω παλι για τελευταια θα την εχω.

 

Δεν νομίζω ότι επέμεινα σε κάτι. Ένα ποστ έκανα όπου έκανα τη χρωματική σύγκριση. Το ποιά τηλεόραση έχει τα πιο αληθινά χρώματα είναι αντικειμενικό. Το ποιά χρώματα μας αρέσουν περισσότερο είναι υποκειμενικό. Φτάνουμε λοιπον στο κριτήριο επιλογής: Θα διαλέξουμε αντικειμενικά το καλύτερο ή αυτό που μας αρέσει περισσότερο; Εγώ θα έλεγα να κάνουμε έναν συγκερασμό και να υιοθετήσουμε την εξής προσέγγιση: Αν η διαφορά μεταξύ αυτού που μας αρέσει και του σωστού δεν είναι μεγάλη, να κλίνουμε προς το σωστό. Και αυτές είναι πάντα οι πλάσμα. Γι αυτό λοιπόν καταλήγω να προτείνω πλάσμα. Ξαναλέω ότι ο καθένας εννοείται ότι παίρνει ότι θέλει, αλλά και γω από τη μεριά μου προτείνω με βάση τη δική μου άποψη. Λογικο δεν είναι αυτό?

Λογικο ειναι να προτεινεις μια τηλεοραση αλλα το σωστο δεν ειναι οι πλασμα αλλα ολες οι υπολοιπες.

Για τα δικα σου δεδομενα μπορει να ειναι αλλα μην το γενικευεις οτι ειναι και το σωστο.

Φυσικα ο καθενας επιλεγει με διαφορετικα κριτηρια αλλα οι περισσοτεροι θα επιλεξουν αυτο που τους αρεσει

πιο πολυ ασχετα αν ειναι καλυτερο ή χειροτερο για αλλους.

Αν καποιος δει οτι του αρεσει η Α τηλεοραση θα παρει την Α και οχι μια που θα του προτεινω εγω

η οποιοσδηποτε αλλος γιατι θα του πει οτι ειναι καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...