Προς το περιεχόμενο

Επιλογή 46αρας LCD/LED TV ?


spy28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως εγώ και για τις ιδιοτροπίες που αναφέρονται έχω τις ενστάσεις μου. Πολλοί το διαβάζουν αυτό και παρεξηγούν και νομίζουν ότι άμα πάρεις πλασμα πρέπει να το παίζεις μαστροχαλαστής. Ξαναλέω ότι έχω μια vt30 να δουλεύει, χωρίς στρώσιμο, με default ρυθμίσεις και δεν έχει κανένα, μα κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εγώ και για τις ιδιοτροπίες που αναφέρονται έχω τις ενστάσεις μου. Πολλοί το διαβάζουν αυτό και παρεξηγούν και νομίζουν ότι άμα πάρεις πλασμα πρέπει να το παίζεις μαστροχαλαστής. Ξαναλέω ότι έχω μια vt30 να δουλεύει, χωρίς στρώσιμο, με default ρυθμίσεις και δεν έχει κανένα, μα κανένα πρόβλημα.

 

Συμφωνα και επαυξανω, ειδικα για το στρωσιμο κλπ.

Πιο πολυ παρουσιαζεται σαν επιχειρημα για να μην παρεις plasma απο ατομα που ποτε δεν ειχαν plasma.

 

Σαν ιδιοτροπια εγω δεν θεωρω το στρωσιμο(που για κανενα λογο δεν ειναι υποχρεωτικο), αλλα πχ η λιγο μεγαλυτερη καταναλωση σε σχεση με τις led lcd και οτι καλο θα ηταν οι plasma να μην μενουν για ωρες με στατικη/ιδια εικονα.

 

Για αυτο εγραψα και παραπανω οτι oι plasma δεν ειναι το ιδιο ευκολες με τις lcd.

Οι lcd ειναι πιο ευκολες στη χρηση, αλλα εχουν χειροτερη ποιοτητα εικονας, αντιθεση και χρωματικη πιστοτητα σε σχεση με τις plasma αντιστοιχων χρηματων.

 

Και ειναι απολυτα λογικο/θεμιτο καποιος να προτιμαει την ευκολια απο την ποιοτητα και την χρωματικη αποδοση.

Οπως και ειναι απολυτα θεμιτο καποιος να προτιμαει να δωσει λιγοτερα χρηματα(πχ για ενα απλο μοντελο led lcd) απο τι να δωσει πολυ παραπανω για καλυτερη ποιοτητα και χρωματικη αποδοση(πχ για ενα πολυ ακριβοτερο led lcd μοντελο με local dimming κλπ κλπ).

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σαν ιδιοτροπια εγω δεν θεωρω το στρωσιμο(που για κανενα λογο δεν ειναι υποχρεωτικο), αλλα πχ η λιγο μεγαλυτερη καταναλωση σε σχεση με τις led lcd και οτι καλο θα ηταν οι plasma να μην μενουν για ωρες με στατικη/ιδια εικονα.

 

Κατ εμέ αυτό είναι το χειρότερο επιχείρημα που χρησιμοποιούν οι θιασώτες των led. Το βλέπεις ακόμα και σε περιπτώσεις όπου μιλάμε για τηλεοράσεις των 2000 ευρώ όπου πια είναι κακόγουστο αστείο. Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω να μιλάμε για πάνω από 10 ευρώ το χρόνο (στη διαφορά αναφέρομαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ εμέ αυτό είναι το χειρότερο επιχείρημα που χρησιμοποιούν οι θιασώτες των led. Το βλέπεις ακόμα και σε περιπτώσεις όπου μιλάμε για τηλεοράσεις των 2000 ευρώ όπου πια είναι κακόγουστο αστείο. Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω να μιλάμε για πάνω από 10 ευρώ το χρόνο (στη διαφορά αναφέρομαι).

Εδω ηθελα να καταληξω..

 

Πραγματι καταναλωνουν λιγο περισσοτερο οι plasma, αλλα γνωριζει κανεις απο αυτους που επικαλουνται το μεγαλυτερο κοστος, ποσο παραπανω θα τους κοστισει αυτο μεσα σε ενα χρονο?

 

Καποιοι δινουν μεγαλη βαση στην λιγο μεγαλυτερη καταναλωση(που ομως επιφερει ελαχιστα μεγαλυτερο κοστος το χρονο), αλλα δεν δινουν βαση στο ποσο ακριβοτερες ειναι οι lcd αντιστοιχων διαστασεων .....

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...