Προς το περιεχόμενο

Επιλογή 46αρας LCD/LED TV ?


spy28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα, μιλάμε για τραυματικές εμπειρίες :confused: , δεν κάνω πλάκα.

Άμα μου συνέβαινε εμένα θα είχα φρικάρει άσχημα.

Υποτίθεται ότι δίνεις ένα κάρο λεφτά για να απολαύσεις ένα προϊόν και σου βγαίνει το λάδι.

Ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα, μιλάμε για τραυματικές εμπειρίες :confused: , δεν κάνω πλάκα.

Άμα μου συνέβαινε εμένα θα είχα φρικάρει άσχημα.

Υποτίθεται ότι δίνεις ένα κάρο λεφτά για να απολαύσεις ένα προϊόν και σου βγαίνει το λάδι.

Ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω.

Οντως μιλαμε να σε πιανει τρελα.

Οταν πηγαμε να τις γυρισουμε πισω λεει αυτος οτι τα εχουν αυτα οι πλασμα.

Αλλα χωρις να πω την συνεχεια γιατι δεν υπαρχει λογος και δεν ενδιαφερει κανεναν

σε λιγοτερο απο 30 δευτερολεπτα μας λεει να παρουμε αλλες οποιες θελουμε.

Μακαρι να μην τυχει σε κανεναν ειλικρινα το λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Herthan πες μας και για ποιές πλάσμα μιλάς για να έχουμε ένα μπούσουλα. Κατά τα άλλα η panasonic vt30 που έχω εγώ δουλεύει άψογα άστρωτη εδώ και 1+ χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα. Όσο για την αντικειμενικότητα κτλ εγώ μίλησα για χρώμα. Οι πλασμα δεν είπα ότι εχουν καλύτερα χρώματα, αλλά αληθινά/σωστά. Το αληθινό είναι ένα. Δεν έχει να κάνει με το τι σου αρέσει. Το γεγονός ότι εσύ τρως μόνο ασπράδια επειδή σ αρέσουν δεν τα καθιστά θρεπτικότερα από τους κρόκους. Υπάρχουν σταθερές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως σου φάνηκε η ποιότητα της εικόνας όταν έβαζες ταινίες;

Ισχύει αυτό που λένε για την ποιότητα του μαύρου;

 

Τον Herthan ρωτάω.

Επεξ/σία από kostas_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι επέμεινα σε κάτι. Ένα ποστ έκανα όπου έκανα τη χρωματική σύγκριση. Το ποιά τηλεόραση έχει τα πιο αληθινά χρώματα είναι αντικειμενικό. Το ποιά χρώματα μας αρέσουν περισσότερο είναι υποκειμενικό. Φτάνουμε λοιπον στο κριτήριο επιλογής: Θα διαλέξουμε αντικειμενικά το καλύτερο ή αυτό που μας αρέσει περισσότερο; Εγώ θα έλεγα να κάνουμε έναν συγκερασμό και να υιοθετήσουμε την εξής προσέγγιση: Αν η διαφορά μεταξύ αυτού που μας αρέσει και του σωστού δεν είναι μεγάλη, να κλίνουμε προς το σωστό. Και αυτές είναι πάντα οι πλάσμα. Γι αυτό λοιπόν καταλήγω να προτείνω πλάσμα. Ξαναλέω ότι ο καθένας εννοείται ότι παίρνει ότι θέλει, αλλά και γω από τη μεριά μου προτείνω με βάση τη δική μου άποψη. Λογικο δεν είναι αυτό?

 

Καλα τα λες φιλε μου, δεν ειπα οτι επιμενεις σε κατι, αναφερομαι σε ιδιαιτερες περιπτωσεις ανθρωπων που εχουν απιστευτες εμμονες. Πχ σε αλλο forum καποιος ηθελε 32'' γιατι αυτην χωραγε το επιπλο του στα 2 μετρα αποσταση. Φανατικος panasonic plasma του ειπε να πριονισει το επιπλο και να αλλαξει διακοσμο στο πσιτι αλλιως να μην παρει τηλεοραση αλλα πινακα η αφίσα, καθως η lcd led ειναι πεταμενα λεφτα. Αυτα ειναι αρρωστες και εγωιστικές εμμονες.

 

Ισχυει ο κανονας για να μην μπερδευομαστε, γιατι ισως εχω δωσει λαθος υφος. Οι πλασμα υπερέχουν σε χρωμα ως προς την φυσικη του υποσταση και εχουν καλυτερη κινηση και μαυρο. Υστερουν σε αποθεματα φωτεινοτητας, ευκρινεια και παρουσιαζουν τρεμοπαιγμα το οποιο ειναι αντιληπτο απο μερικους χρηστες. Προσθετω και τις ευαισθησιες που εχουν ειπωθεί παραπανω. Οι LCD LED ειναι tv καθημερινης χρησης και μπορουν να παιξουν παντου και τα παντα εστω και με μετριο προς καλο αποτελεσμα. Μερικα κορυφαια μοντελα εχουν εξαιρετικες επιδοσεις οπου εαν ρυθμιστούν σωστα η ψαλιδα κλεινει πολυ σε σχεση με τις 2 τεχνολογίες.

 

Οποιος εχει hi-end και σινεφιλ καταβολες μαλλον σοφο ειναι να προσανατολιστει σε πλασμα καθως και την ορεξη εχει να ασχοληθει-παιξει αλλα απαιτησεις προς την υπερπιστοτητα και την φυσικοτητα εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Herthan πες μας και για ποιές πλάσμα μιλάς για να έχουμε ένα μπούσουλα. Κατά τα άλλα η panasonic vt30 που έχω εγώ δουλεύει άψογα άστρωτη εδώ και 1+ χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα. Όσο για την αντικειμενικότητα κτλ εγώ μίλησα για χρώμα. Οι πλασμα δεν είπα ότι εχουν καλύτερα χρώματα, αλλά αληθινά/σωστά. Το αληθινό είναι ένα. Δεν έχει να κάνει με το τι σου αρέσει. Το γεγονός ότι εσύ τρως μόνο ασπράδια επειδή σ αρέσουν δεν τα καθιστά θρεπτικότερα από τους κρόκους. Υπάρχουν σταθερές.

Δεν ξερω μοντελα δεν εχω ιδεα γιατι δεν τα κοιτουσα καν τοτε.

Panasonic ηταν και ειχαμε παρει τρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι LCD LED ειναι tv καθημερινης χρησης και μπορουν να παιξουν παντου και τα παντα εστω και με μετριο προς καλο αποτελεσμα. Μερικα κορυφαια μοντελα εχουν εξαιρετικες επιδοσεις οπου εαν ρυθμιστούν σωστα η ψαλιδα κλεινει πολυ σε σχεση με τις 2 τεχνολογίες.

 

Οποιος εχει hi-end και σινεφιλ καταβολες μαλλον σοφο ειναι να προσανατολιστει σε πλασμα καθως και την ορεξη εχει να ασχοληθει-παιξει αλλα απαιτησεις προς την υπερπιστοτητα και την φυσικοτητα εχει.

 

 

Νομίζω ότι όλη η ουσία είναι εδώ. Ο καθένας μετά κρίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ηχει που εχεις αβαταρ το χεις σπιτι σου? :P

 

Το ηχειο αυτο φιλοξενούνταν επι 6 μηνου στο demo μας, και η παραμονη μαζι του ηταν πολυ ενδιαφερουσα και ευχαριστη. Ημουν ερωτευμένος.. Μολις τα πηραν ενιωσα κενος και απιστευτη λυπη. Απο τοτε εχουν γινει απωθημένο.. Βεβαια η τιμη τους με προσγειωνει αμεσα... Στην ζωη μου εχω πουλησει μονον 2 ζευγαρια και αυτο πριν πολυ καιρο. Σημερα τετοια εποχη αυτο ειναι σεναριο επιστημονικής φαντασιας.

 

Αν και υοαρχουν μερικοι που τα κατασκευαζουν ως ρεπλικες με εξαιρετικες μοναδες επανω. Με κοστος 20 φορες κατω, αλλα και παλι 10.000€ την σήμερον ημερα για ηχειο ειναι too much.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σου φάνηκε η ποιότητα της εικόνας όταν έβαζες ταινίες;

Ισχύει αυτό που λένε για την ποιότητα του μαύρου;

 

Τον Herthan ρωτάω.

Φιλε δεν ειμαι αρρωστος ουτε εχω κολληματα αν ειναι λιγοτερο μαυρο ή περισσοτερο μαυρο ή ασπρο, κιτρινο

κοκκινο.

Εμενα μ'ενδιαφερει να βλεπω οτι θελω και να το χαιρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω μοντελα δεν εχω ιδεα γιατι δεν τα κοιτουσα καν τοτε.

Panasonic ηταν και ειχαμε παρει τρεις.

 

Δλδ έβγαλες συμπέρασμα συνολικά για μια τεχνολογία από κάποιες λογικά παλιές και φτηνές πλασμα. Οκ. Με κάλυψε ο graphist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ έβγαλες συμπέρασμα συνολικά για μια τεχνολογία από κάποιες λογικά παλιές και φτηνές πλασμα. Οκ. Με κάλυψε ο graphist.

Ναι εβγαλα.

Ας το παθαινες κι εσυ (που δεν στο ευχομαι φυσικα) και μετα ελα να μου πεις.

Αφου εσενα σε καλυψε ο graphist οκ εμενα με καλυψε αυτο που επαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πω μια φορά και θα κλείσω. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό που λες?

 

Ότι πήρες κάποτε έναν ssd (ή 3 αν προτιμάς) με προβληματικό firmware που σου πέταγε bsod και έβγαλες το συμπέρασμα ότι οι ssd δίσκοι είναι σαν τεχνολογία μάπα, οπότε καλύτερα hdd (όπως είπες καλύτερα crt).

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δεν αντέχει το επιχείρημα σε σοβαρή κριτική. Να δεχτώ ότι μπορεί να σου δημιούργησε ένα ψυχολογικό αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση όταν μιλάμε για δύο τεχνολογίες και συγκρίνουμε.

 

Καταλαβαίνω την ανάγκη του καθενός να υπερασπιστεί την επιλογή του αλλά δεν χρειάζεται να φτάνουμε σε ακρότητες, υπερβολές, ανακρίβειες και αυθαίρετες γενικεύσεις. Στοιχεία που δυστυχώς υπάρχουν σε αφθονία στα ποστ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα εδω μπορουμε να δώσουμε ενα παραδειγμα υποκειμενικότητας. Ο φιλος Herthan θελει μια απροβλημάτιστη tv να την ανοιγει και να βλεπει αυτο που θελει. Δεν εχει την ορεξη να ασχολείται η να προσεχει-στρωνει κτλ, ουτε τον ενδιαφερουν λεπτομεριες περι χροιων κτλ. Οι περισσοτεροι ψυχαγωγουνται περισσοτερο με το υλικο (πχ ταινια) παρα με το μεσο (tv). Αρα λοιπον η σοφοτερη επιλογη για τον φιλο herthan ειναι lcd led.

 

Με την αναζητηση της ψυχολογιας του υποψηφίου αγοραστη καταληγουμε και στην προταση. Εφοσον λοιπον να ξανα επαναλαβω, δεν ασχολειται δεν δινει βαση σε λεπτομεριες στις χροιες, εχει και φωτεινο περιβαλλον, η επιλογη ειναι σχεδον μονοδρομος. Για αυτο και προτεινω κατα ενα μεγαλο ποσοστο lcd led. Και εγω κατοχος pioneer 4280 ειμαι, αλλα δεν ειμαι plasma και ξερο ψωμι. Και μαλιστα μετα την sharp 830 που ειδα σωστα ρυθμισμένη ισως αλλαξοπιστήσω.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το πω μια φορά και θα κλείσω. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό που λες?

 

Ότι πήρες κάποτε έναν ssd (ή 3 αν προτιμάς) με προβληματικό firmware που σου πέταγε bsod και έβγαλες το συμπέρασμα ότι οι ssd δίσκοι είναι σαν τεχνολογία μάπα, οπότε καλύτερα hdd (όπως είπες καλύτερα crt).

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δεν αντέχει το επιχείρημα σε σοβαρή κριτική. Να δεχτώ ότι μπορεί να σου δημιούργησε ένα ψυχολογικό αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση όταν μιλάμε για δύο τεχνολογίες και συγκρίνουμε.

 

Καταλαβαίνω την ανάγκη του καθενός να υπερασπιστεί την επιλογή του αλλά δεν χρειάζεται να φτάνουμε σε ακρότητες, υπερβολές, ανακρίβειες και αυθαίρετες γενικεύσεις. Στοιχεία που δυστυχώς υπάρχουν σε αφθονία στα ποστ σου.

Ωραια αφου ειμαι ολο ακροτητες-υπερβολες οπως λες και ανακριβειες γιατι σαφως και δεν υπερασπιζομαι καμια τεχνολογια

διοτι δεν ανεφερα πουθενα οτι ειμαι οπαδος των led ή λψδ απλα ειπα οτι μισω τις πλασμα ενω εσυ φυσικα και υπερασπιζεσαι τοση ωρα τις πλασμα τοτε ας πεταξουμε ολοι λοιπον τις τηλεορασεις απο τα σπιτια μας και να παμε

να παρουμε ολοι πλασμα και να αποσυρουν καθε αλλη τεχνολογια και να μεινουν μονο οι πλασμα.

Ελεος δηλαδη επειδη σας αρεσουν εσας οι πλασμα πρεπει να αρεσουν και στους αλλους και να λετε διαφορα

επιχειρηματα οτι ειναι καλυτερες.

Για μενα δεν ειναι πως να το κανουμε δηλαδη?

Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι οι χειροτερες και δεν θα επρεπε να υπαρχουν αλλα δεν ειπα σε κανεναν μην

παρεις τετοια τηλεοραση.

Ας παρει ο καθενας αυτο που του αρεσει ποιο πολυ.

 

Τωρα εδω μπορουμε να δώσουμε ενα παραδειγμα υποκειμενικότητας. Ο φιλος Herthan θελει μια απροβλημάτιστη tv να την ανοιγει και να βλεπει αυτο που θελει. Δεν εχει την ορεξη να ασχολείται η να προσεχει-στρωνει κτλ, ουτε τον ενδιαφερουν λεπτομεριες περι χροιων κτλ. Οι περισσοτεροι ψυχαγωγουνται περισσοτερο με το υλικο (πχ ταινια) παρα με το μεσο (tv). Αρα λοιπον η σοφοτερη επιλογη για τον φιλο herthan ειναι lcd led.

 

Με την αναζητηση της ψυχολογιας του υποψηφίου αγοραστη καταληγουμε και στην προταση. Εφοσον λοιπον να ξανα επαναλαβω, δεν ασχολειται δεν δινει βαση σε λεπτομεριες στις χροιες, εχει και φωτεινο περιβαλλον, η επιλογη ειναι σχεδον μονοδρομος. Για αυτο και προτεινω κατα ενα μεγαλο ποσοστο lcd led. Και εγω κατοχος pioneer 4280 ειμαι, αλλα δεν ειμαι plasma και ξερο ψωμι. Και μαλιστα μετα την sharp 830 που ειδα σωστα ρυθμισμένη ισως αλλαξοπιστήσω.

Ακριβως αδερφε ετσι ειναι οπως τα λες.

Αυτην τη στιγμη εχω μια lcd και προσεξε δεν ειναι ουτε καν full hd και ειναι hd ready και ειμαι ευχαριστημενος

και δεν εχω κανενα προβλημα.

Φυσικα αν ειχα την δυνατοτητα θα ηθελα να παρω μια πολυ καλυτερη που θα ηταν 10 σκαλια παραπανω αλλα και ετσι

να ειμαι δεν εχω κανενα προβλημα.

Εχω δει ταινιες και εχω παιξει παιχνιδια με ps3 στις καλυτερες τηλεορασεις που υπαρχουν και καταλαβαινω πολυ καλα

ποιες ειναι οι διαφορες αλλα και παλι το ξαναλεω οτι και μια crt να ειχα εμενα μ'ενδιαφερει αυτο που βλεπω

να το ευχαριστιεμαι.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...