Προς το περιεχόμενο

Επιλογή 46αρας LCD/LED TV ?


spy28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δλδ έβγαλες συμπέρασμα συνολικά για μια τεχνολογία από κάποιες λογικά παλιές και φτηνές πλασμα. Οκ. Με κάλυψε ο graphist.

 

Νομίζω και οι πρώτες lcd δράμα ήταν με ούτε καν HD ανάλυση, με χρώματα κ φωτεινότητες τραγικές...Είχα πάρει μία αλλά η επόμενη που πήρα 1.5 χρόνο μετά δεν είχε καμία σχέση.

 

Νομίζω οτι πρέπει να συγκρίνουμε lcd του 2012 με τις αντίστοιχες plasma. Τότε είναι δίκαιη η σύγκριση και ειδίκα για τεχνολογίες που τρέχουν συνεχώς. To ιδιο για τις κάρτες γραφικών, κονσόλες, κινητά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

διοτι δεν ανεφερα πουθενα οτι ειμαι οπαδος των led ή λψδ απλα ειπα οτι μισω τις πλασμα

 

Δεν καταλαβαίνω πώς μπορείς να μισείς ένα άψυχο αντικείμενο αλλά ας γίνει το θέλημά σου

 

να παρουμε ολοι πλασμα και να αποσυρουν καθε αλλη τεχνολογια και να μεινουν μονο οι πλασμα.

 

Ποιός είπε κάτι τέτοιο; Όσοι έχουν χαμηλές απαιτήσεις πιστότητας και θέλγονται από τα ψέυτικα φωτεινά χρώματα επιλέγουν lcd-led. Άρα έχουν χώρο στην αγορά.

 

Ελεος δηλαδη επειδη σας αρεσουν εσας οι πλασμα πρεπει να αρεσουν και στους αλλους και να λετε διαφορα

επιχειρηματα οτι ειναι καλυτερες.

 

Επιχειρήματα θα λέμε όσα θέλουμε. Δεν κατάλαβα, ποιός είσαι εσύ που θα το απαγορεύσεις αυτό? Είπαμε που είναι καλύτερες και η άποψή σου, όπως και η δικιά μου, είναι άσχετη με αυτό. Είναι fact. Όπως ότι γυρίζει η γη. Δεν έχουμε όλοι και από μια άποψη γι αυτό. Έτσι και για την φυσικότητα, κίνηση, μαύρο των πλασμα.

 

Για μενα δεν ειναι πως να το κανουμε δηλαδη?

Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι οι χειροτερες και δεν θα επρεπε να υπαρχουν αλλα δεν ειπα σε κανεναν μην

παρεις τετοια τηλεοραση.

 

Άμα δεν είναι για σένα, μην παίρνεις. Κι άμα σου χαρίζανε ας την πέταγες. Μέχρι στιγμής το μόνο επιχείρημα που χρησιμοποίησες είναι 3 παλιές φτηνές που χαλάσανε. Mια προσωπική εμπερία δλδ που ελέγχεται και για την ακρίβειά της. Όπως θα ελέγχονταν αν έλεγα εγώ ότι η δικιά μου vt30 είναι η καλύτερη του κόσμου. Καταλαβαίνεις ότι η τηλεόραση που ζητάει ο ts, και λόγω μπάτζετ αν το θες, είναι hi end?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ποσο φανατικος των plasma εισαι?

Δεν γινονται αυτα και μονο που λες οτι <<Όσοι έχουν χαμηλές απαιτήσεις πιστότητας και θέλγονται από τα ψέυτικα φωτεινά χρώματα επιλέγουν lcd-led.>> δεν λεω τιποτε αλλο γιατι εισαι μονο πλασμα και θες να περασει το δικο σου

οπως αποδεικνυεται απο τα λεγομενα σου.

Το οτι μισω ενα αψυχο πραγμα εσυ τι προβλημα εχεις εσενα μισω?

Δεν σου ειπα να μην πεις επιχειρηματα ουτε να μην πεις την γνωμη ισα ισα συζητηση κανουμε και εχουμε απλα διαφορετικες αποψεις.

Τελος αν μου την χαριζανε θα την πεταγα γιατι μονο για πεταμα ειναι και για το αν λεω αληθεια γι'αυτο που μου συνεβει (γιατι μονο ψευτες δεν μας ειπες ακομα)αν θες το πιστευεις και αν δεν θες δεν με νοιαζει και καθολου.

Προσεχε ομως οτι εγω ακουω προσεκτικα και δεν ειπα οτι εσυ λες ψεματα ή οτι ολα αυτα που λες δεν ειναι τεκμηριωμενα.

Ισως γνωριζεις πολυ καλυτερα απο εμενα και καλα κανεις αλλα κι εγω την γνωμη λεω οπως κι εσυ βεβαια.

 

Φιλικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tέλος πάντων δεν έχουμε κανέναν κοινό τόπο να συζητήσουμε. Κοντεύω τα 30 και πρώτη φορά βλέπω αντιμετώπιση τεχνολογικού προϊόντος με ψυχολογικά κριτήρια. Ίσως σε κάποιο άλλο θέμα, με κάποιο άλλο αντικείμενο. Επίσης φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα υπάρχουν κόντρες και φανατισμοί:

iphone vs android

i pad vs all tabs

intel vs amd

nividia vs amd

canon vs nikon

playstation vs xbox

 

και πολλά άλλα. Αν υπήρχε το ΕΝΑ τελειο προϊον και είχαν όλοι την ίδια τσέπη τότε όλοι αυτό θα έπερναν. Επειδή αυτό δεν υπάρχει καλά θα συνεχίσει η κόντρα plasma vs lcd :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tέλος πάντων δεν έχουμε κανέναν κοινό τόπο να συζητήσουμε. Κοντεύω τα 30 και πρώτη φορά βλέπω αντιμετώπιση τεχνολογικού προϊόντος με ψυχολογικά κριτήρια. Ίσως σε κάποιο άλλο θέμα, με κάποιο άλλο αντικείμενο. Επίσης φιλικά.

Ε καλα κι εγω 30 ειμαι και δεν εχω δει ουτε εγω τοσα χρονια τοσο αγαπη και υπερασπιση για ενα τεχνολογικο προιον οπως μια τηλεοραση και συγκεκριμενα για τις πλασμα το οποιο ειναι κι αυτο σιγουρα ψυχολογικο κριτηριο αλλα πιστεψε με δεν εχω κανενα ψυχολογικο κριτηριο γιατι δεν με ενδιαφερει.

Το οτι μισω ειναι τροπος του λεγειν γιατι απλα δεν μ'ενδιαφερει και ουτε υπερασπιστηκα καποια συγκεκριμενη τεχνολογια.

Παντως συμφωνουμε οτι διαφωνουμε.

Καλο ειναι κι'αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ορισμένους το τέλειο προϊόν υπάρχει.

Είναι αυτό που οι ίδιοι έχουν επιλέξει (πως είναι ποτέ δυνατόν να έχουν κάνει κάτι λάθος; ) και τσαντίζονται κιόλας όταν δεν το παραδέχονται και όλοι οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα υπάρχουν κόντρες και φανατισμοί:

iphone vs android

i pad vs all tabs

intel vs amd

nividia vs amd

canon vs nikon

playstation vs xbox

 

και πολλά άλλα. Αν υπήρχε το ΕΝΑ τελειο προϊον και είχαν όλοι την ίδια τσέπη τότε όλοι αυτό θα έπερναν. Επειδή αυτό δεν υπάρχει καλά θα συνεχίσει η κόντρα plasma vs lcd :rolleyes:

Εχεις δικιο σε ολα αλλα προσωπικα δεν ειμαι υπερ καποιας τεχνολογιας.

Οπως ειπα και πιο πριν να βλεπεις ευχαριστα και ας ειναι οποια τεχνολογια να'ναι.

 

Για ορισμένους το τέλειο προϊόν υπάρχει.

Είναι αυτό που οι ίδιοι έχουν επιλέξει (πως είναι ποτέ δυνατόν να έχουν κάνει κάτι λάθος; ) και τσαντίζονται κιόλας όταν δεν το παραδέχονται και όλοι οι υπόλοιποι.

Αυτο ξαναπες το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να ανεβαινουν οι εντασεις. Για να κανω και τον συνήγορο του διαβολου, ο χρήστης δεινόσαυρος δεν επεμεινε στην προταση της πλασμα. Απλα τις προτιμα σε προσωπικό επιπεδο και αυτο ειναι αναπόσπαστο δικαίωμα του. Οστοσο στα λεγομενα του περι χρωματικής απόδοσης επισης τα λεει καλα. Οσο για τις ευαισθησίες τους, ειμαι ο πρωτος που τις κραζει σε αυτο. Δεν ειναι ομως σε καμια περίπτωση προϊόν για πέταμα. Οπως ειπα θελει να ασχοληθείς. Οπως οι λαμπατοι ενισχυτες, εχουν φοβερη χροια, αψογο μεσαιο και γλυκυτατο υψιλο. Εχουν τα θεματα τους ομως, θελουν ζεσταμα οι λυχνιες, αλλαγη λυχνιων καθε τοσο, σωστη ψυξη κτλ κτλ. Οι Hi-endαδες πινουν κρασι στο ονομα τους ομως. Και εγω..

 

Παν μετρων αριστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιος προτιμαει την ποιοτητα, καποιος αλλος προτιμαει την ευκολια.

Υπαρχει το μαυρο χρωμα, υπαρχει και κατι που μοιαζει με μαυρο αλλα φερνει πιο πολυ προς γκρι.

Υπαρχει το κοκκινο χρωμα, υπαρχει και το κορεσμενο κοκκινο που πχ κανει τα προσωπα να φαινονται αναψοκοκκινισμενα.

Υπαρχουν οι plasma , υπαρχουν και οι lcd.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα ίδια.

"Εγώ" έχω ποιότητα (οι άλλοι δεν έχουν εννοείται)

"Εγώ" έχώ ωραία χρώματα (οι άλλοι ...)

"Εγώ" χαίρομαι να βλέπω τις ταινίες μου (οι άλλοι ...)

κλπ κλπ κλπ

Οκ, το καταλάβαμε ότι έχεις πλάσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν θα πάρουμε γυναίκα να την κάτσουμε στο σβέρκο μας, τηλεόραση για το σαλόνι θα πάρουμε. Δεν υπάρχει λόγος. Οι όποιες εντάσεις δημιουργούνται όταν κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ότι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα είναι αντικειμενικά και δεν έχουν να κάνουν με το τι αρέσει στον καθένα. Αυτό που είναι υποκειμενικό είναι το τι θεωρεί σημαντικότερο ο καθένας για τα δικά του μάτια. Ανάλογα, σταθμίζει και παίρνει. Και ξαναλέω: Όποιαδήποτε τηλεόραση, οποιασδήποτε τεχνολογίας και να πάρει κάποιος το 2012, ειδικά αν το μπάτζετ πλησιάζει το 1000αρικο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην χαρεί αυτό που θα πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτόν. Χωρίς παρεξήγηση.

 

Eννοείται χωρίς παρεξήγηση. Τουλάχιστον δικιά μου πάγια αντίληψη είναι ότι ένας άνθρωπος δεν ξεχωρίζει για κάτι που (κατ)έχει αλλά για κάτι που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι τα ίδια.

"Εγώ" έχω ποιότητα (οι άλλοι δεν έχουν εννοείται)

"Εγώ" έχώ ωραία χρώματα (οι άλλοι ...)

"Εγώ" χαίρομαι να βλέπω τις ταινίες μου (οι άλλοι ...)

κλπ κλπ κλπ

Οκ, το καταλάβαμε ότι έχεις πλάσμα.

 

 

Φιλε kostas_dr αρχικα να σου πω οτι εχω μια lcd , που δυστυχως ειναι φθηνιαρικη (οπως οι περισσοτερες lcd στα χρηματα των plasma) και εχει μετριοτατα χρωματα και αντιθεση. Καθε φορα που πηγαινω σε σπιτι φιλου με plasma αντιστοιχων χρηματων "ζηλευω".

 

Οποτε το "εγω" που γραφεις παραπανω ειναι τελειως αστοχο και απο οτι φαινεται εσυ εισαι ο παθιασμενος που σχεδον βλεπεις φαντασματα και αντιπαλους.

 

Τελος, υπαρχουν μερικα αντικειμενικα (οσο μπορουμε να το πουμε αυτο) πραγματα:

το μαυρο χρωμα, η αντιθεση, η χρωματικη πιστοτητα ειναι πραγματα που μετριουνται(υπαρχουν νουμερα και μετρικες) και ΟΛΕΣ σχεδον οι μετρησεις βγαζουν τις plasma κορυφαιες σε αυτα και καλυτερες απο τις lcd αντιστοιχων χρηματων.

 

Τελικως ισως οι αληθειες να ενοχλουν. Ακομα και αν μεσα σε αυτες τις αληθειες ειναι οτι οι lcd οπως εγραψα ειναι πιο ευκολες, λογω οτι οι plasma εχουν μερικες ιδιοτροπιες.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...