Προς το περιεχόμενο

Το Ultrabook με οθόνη αφής από την Intel (video)


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

ρε σεις, στη λέξη τούμπανο διαφωνεί, ότι για να μπει στην κατηγορία τούμπανο κάποιο PC πρέπει να κοστίζει πάνω από 2000+...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Papajo εισαι παπάτζο χιχιχι :-D :-D

μου φαίνεται οτι υπερβάλεις λίγο...

 

http://www.ebay.de/itm/Gamer-PC-Intel-SandyBridge-Core-i5-2500K-8GB-1GB-GeForce-GTX-560TI-DX11-90GB-SSD-/260944112314?pt=DE_Technik_Computer_Peripherieger%C3%A4te_PC_Systeme&hash=item3cc17b2aba#ht_8217wt_1270

 

αυτό είναι μέτριο προς αργό pc? :confused: :confused: :whistle: :whistle:

 

Δεν πιστευω φιλε μου οτι υπερβαλει ο Papajo αλλα αντιθετα τα λεει πολυ καλα.Τωρα το pc που δειχνεις δεν ειναι φυσικα αργο αλλα δεν το λες και τουμπανου :-) γιατι υπαρχει και ο i7 2700k σε αυτο το socket επισης υπαρχει και η GTX 590 (προτιμο nvidia) και δεν λεω για sli και quad-sli o ssd ειναι μετριου μεγεθους σε σχεση με αυτα που κυκλοφορουν και παλι δεν λεμε για raid για τρελες ταχυτητες...τα 8gb ραμ δεν βλεπω τι ταχυτητα εχουν αλλα και παλι δεν τα λες πολλα...τεσπα για να μην λεω πολλα ειναι ενα pc δυνατο σε μετρια πλαισια δεν το λες με τιποτα τουμπανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπάρχει και το socket2011 και μητρικές που παρουσιάζονται αυτό τον καιρό στη Cebit με dual socket 2011 :P

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδική χαρά κατάντησε το θέμα με τα "τούμπανα" σας. Αν κανείς σας κουβαλάει καθημερινά tower, monitor, peripherals και μερικά UPS παραμάσχαλα τότε μόνο μπορώ να δεχτώ τέτοιες ανόητες συγκρίσεις. Που μου συγκρίνετε τιμές και επιδόσεις ultrabook με desktop. Έλεος πια...

Επεξ/σία από jimex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Papajo εισαι παπάτζο χιχιχι :-D :-D

μου φαίνεται οτι υπερβάλεις λίγο...

 

http://www.ebay.de/itm/Gamer-PC-Intel-SandyBridge-Core-i5-2500K-8GB-1GB-GeForce-GTX-560TI-DX11-90GB-SSD-/260944112314?pt=DE_Technik_Computer_Peripherieger%C3%A4te_PC_Systeme&hash=item3cc17b2aba#ht_8217wt_1270

 

αυτό είναι μέτριο προς αργό pc? :confused: :confused: :whistle: :whistle:

Δεν πιστευω φιλε μου οτι υπερβαλει ο Papajo αλλα αντιθετα τα λεει πολυ καλα.Τωρα το pc που δειχνεις δεν ειναι φυσικα αργο αλλα δεν το λες και τουμπανου :-) γιατι υπαρχει και ο i7 2700k σε αυτο το socket επισης υπαρχει και η GTX 590 (προτιμο nvidia) και δεν λεω για sli και quad-sli o ssd ειναι μετριου μεγεθους σε σχεση με αυτα που κυκλοφορουν και παλι δεν λεμε για raid για τρελες ταχυτητες...τα 8gb ραμ δεν βλεπω τι ταχυτητα εχουν αλλα και παλι δεν τα λες πολλα...τεσπα για να μην λεω πολλα ειναι ενα pc δυνατο σε μετρια πλαισια δεν το λες με τιποτα τουμπανο...

 

και περα απο το ματσο ΟΕΜ και τον i5 ξεχνας

1) + ~50-300 ευρω μεταφορικα

2) δεν εχει οθόνη,ποντίκι,πλκτρολόγιο,ηχεία,webcam! και μαλιστα το ξεχνας την στιγμη που ακριβώς απο πανω εχει αναφερθει αυτη η συμαντική διαφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και περα απο το ματσο ΟΕΜ και τον i5 ξεχνας

1) + ~50-300 ευρω μεταφορικα

2) δεν εχει οθόνη,ποντίκι,πλκτρολόγιο,ηχεία,webcam! και μαλιστα το ξεχνας την στιγμη που ακριβώς απο πανω εχει αναφερθει αυτη η συμαντική διαφορα...

OK στο θέμα αναβάθμισης όμως δεν συγκρίνεται το ultrabook με το desktop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να επαναφέρω την κουβέντα στο θέμα με 1000 ευρώ παίρνεις ένα αξιοπρεπές μηχάνημα <= του μετρίου... αν το ultrabook βγει στην ίδια τιμή τότε υπάρχει το δέλεαρ της ευχρηστίας και αισθητικής χωρίς να θυσιάζονται (τουλάχιστον σημαντικά) οι επιδόσεις σε σύγκριση με ένα desktop σύστημα στα ίδια λεφτά.. μειονέκτημα το οποιο αναφέρθηκε πριν και τελικά δεν ισχύει όπως διαπιστώσαμε....

 

και εδώ θα σταματούσα το post μου αλλα είδα πως προστέθηκε ένα επιπλέον σχόλιο οποτε συμπληρώνω..

δεν είχα σκοπό να βγάλω νικητή στον πόλεμο stable vs portable! είναι εξάλλου σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό το ζήτημα

 

αυτό που ήθελα να τονίσω είναι πως (εφόσον ισχύουν οι τιμές που συζητήθηκαν ) δεν υπάρχει καμια τεράστι δθσαναλογία μεταξύ desktop και ultrabook στην συγκεκριμένη τιμή... σίγουρα και οι δυο προτάσεις έχουν θετικά και αρνητικά... αλλα δεν υπάρχει δίλημμα μεταξύ τουρμπίνας και τσουβαλιού με πατάτες όπως υπονοήθηκε πριν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχετε βγει λίγο εκτός θέματος με τα τούμπανα και τις κιθάρες, να επιστρέψω λέγοντας ότι σε λίγο καιρό (ίσως και αυτή τη στιγμή) ένα tablet είναι πιο λειτουργικό όσον στη φορητότητα από ένα laptop-ultrabook.

Οπότε γιατί να μην προτιμήσω ένα high-end tablet και να μου μείνουν και λεφτά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά lol για τις τουμπανοσυζητήσεις σας (αλλά σας απολαμβάνω η αλήθεια είναι :P )

 

σε λίγο καιρό (ίσως και αυτή τη στιγμή) ένα tablet είναι πιο λειτουργικό όσον στη φορητότητα από ένα laptop-ultrabook.

Οπότε γιατί να μην προτιμήσω ένα high-end tablet και να μου μείνουν και λεφτά??

 

Και να το κάνεις τι? Παιχνιδάκια ή Facebook?

 

Δεν παίρνει ultrabook κάποιος για "χαζομαρούλες". Για δουλειά θα το πάρεις.

 

btw, "δουλειά" δεν θεωρείται αν κάποιος χρειάζεται να ελέγχει συνέχεια τα email της δουλειάς. Θεωρείται όταν κάποιος κάνει όντως πραγματική δουλειά πάνω του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς ''πραγματική'' δουλειά? Τι το τόσο εξειδικευμένο που να μη μπορεί να το κάνει στο desktop του?

 

Από την άλλη μια χαζομαρούλα μπορεί να την κουβαλάει πάντα και παντού όπου πηγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχετε βγει λίγο εκτός θέματος με τα τούμπανα και τις κιθάρες, να επιστρέψω λέγοντας ότι σε λίγο καιρό (ίσως και αυτή τη στιγμή) ένα tablet είναι πιο λειτουργικό όσον στη φορητότητα από ένα laptop-ultrabook.Οπότε γιατί να μην προτιμήσω ένα high-end tablet και να μου μείνουν και λεφτά??

 

δεν ξέρω τι θα γίνει με τις επόμενες γενιές... οι παρούσες πάντως λειτουργούν πιο άνετα με πληκτρολόγιο και ποντίκι (συνθέτουν mail, δίνουν εντολές σε μια κονσόλα κτλ) και προσωπικά εγώ προτιμώ το shift+del+enter(η space) για να διαγράψω οριστικά κάτι και γενικά χρησιμοποιώ κατά κόρον το πληκτρολόγιο...

 

το ιδανικό θα ήταν ένα tab με ισχυρά χαρακτηριστικά +έξυπνη πένα + βάση/πληκτρολόγιο με ελευθερια περιστροφής 360 μοίρες για να μπορείς να γυρνάς την οθόνη να το διπλώνεις και να λειτουργεί ως tab με την πένα..

 

καλα αστο παπατζη εχεις χασει την μπαλα δεν θα το συνεχισω.

 

εγώ καμια μπάλα δεν έχω χάσει..

 

εσύ την έχασες επειδή δεν ξέρεις να διαβάζεις ή επειδή δεν ξέρεις να μετράς ή επειδή δεν αντιλαμβάνεσαι πως ένα κουτί παραμένει απλά ένα κουτί που δεν μπορείς να κανεις τίποτα απολύτως μαζίτου χωρίς να υπάρχουν τα input/output devices (πληκτρολόγιο, οθόνη κτλ) ή όλα τα παραπάνω μαζί....

 

α, επίσης νομίζεις ότι τα υλικά αγαθά τηλεμεταφερονται στο σπίτι σου δωρεάν από οποιο σημείο του κόσμου και αν βρίσκονται..

 

τέλος νομίζεις ότι το συμπαθητικό κουτάκι που παρέθεσες είναι κάτι το ιδιαίτερο... το γεγονός ότι έψαξες σε όλο τον κόσμο να βρείς μια συμφέρουσα προσφορα απλά για να μου την πεις δεν το σχολιάζω...

 

(ακόμη και όντως να ήταν super gamer rig στα 1000 δεν θα έλεγε κάτι θα ήταν απλά η εξαίρεση στον κανόνα..αλλα δυστυχώς απέτυχες στο να βρείς την εξαίρεση για τους πιο πάνω λόγους)

 

και θα σε παρακαλούσα να σταματήσεις να με αποκαλείς παπατζή ειδικά όταν λες τέτοιες παπάτζες! όχι για εμενα τον εαυτό σου εκθέτεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν ξέρω τι θα γίνει με τις επόμενες γενιές... οι παρούσες πάντως λειτουργούν πιο άνετα με πληκτρολόγιο και ποντίκι (συνθέτουν mail' date=' δίνουν εντολές σε μια κονσόλα κτλ) και προσωπικά εγώ προτιμώ το shift+del+enter(η space) για να διαγράψω οριστικά κάτι και γενικά χρησιμοποιώ κατά κόρον το πληκτρολόγιο...

 

το ιδανικό θα ήταν ένα tab με ισχυρά χαρακτηριστικά +έξυπνη πένα + βάση/πληκτρολόγιο με ελευθερια περιστροφής 360 μοίρες για να μπορείς να γυρνάς την οθόνη να το διπλώνεις και να λειτουργεί ως tab με την πένα..

 

εγώ καμια μπάλα δεν έχω χάσει..

.....

 

και θα σε παρακαλούσα να σταματήσεις να με αποκαλείς παπατζή ειδικά όταν λες τέτοιες παπάτζες! όχι για εμενα τον εαυτό σου εκθέτεις...[/quote']

 

Νομίζω για μενα λες :-) :-) :-) :-) :-P :-P :-P :-D :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι θα γίνει με τις επόμενες γενιές... οι παρούσες πάντως λειτουργούν πιο άνετα με πληκτρολόγιο και ποντίκι (συνθέτουν mail, δίνουν εντολές σε μια κονσόλα κτλ) και προσωπικά εγώ προτιμώ το shift+del+enter(η space) για να διαγράψω οριστικά κάτι και γενικά χρησιμοποιώ κατά κόρον το πληκτρολόγιο...

 

Συμφωνώ απόλυτα και επαναλαμβάνω ότι αυτές οι λειτουργίες γίνονται ευκολότερα με χρήση desktop computer που σχεδόν όλα τα σπίτια διαθέτουν.

Αναφέρομαι στη μεταφορά και χρησιμοποίηση της συσκευής σε εξωτερικούς χώρους όπως η πλοήγηση σε μία καφετέρια ή η ανάγνωση κειμένου σε μία βιβλιοθήκη (και οπουδήποτε αλλού φυσικά) κ.α. Φυσικά συνυπολογίζω και το φόρτο της μεταφοράς που ευνοεί τη σύγκριση.

 

Εντάξει ίσως κάποια πολύ λεπτά laptops (πχ macbook air) να συνάδουν με αυτή τη χρήση, αλλά μην ξεχνάμε ότι τα tablets συνεχώς εξελίσσονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...