Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, jpater είπε

Δοκίμασες καθόλου χωρίς το Asus? Αν όχι καλύτερα να ξεκινήσεις από εκεί.
Αν το έχεις κάνει, ζήτα τους να σου αλλάξουν το Nat Type του 611 σε επίπεδο 2.
 

Ίσως δεν το έγραψα καλά. Αρχικά δοκίμαζα σκέτο το 611 (χωρίς το Asus) με port forwarding τις αντίστοιχες θύρες που χρειαζόμουν στο pi. Τότε σέρνονταν τα πάντα. Μετά από μήνα με τεχνικούς της HCN και να με αλλάζουν NAT type ήρθε η έμπνευση να δοκιμάσω την απόδοση με DMZ στο pi αντί για port forwarding και ξαφνικά όλα πηγαίναν σφαίρα.

Έτσι μετά είπα να δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω το Asus αλλά εκεί δεν καταφέρνω να δω ανοιχτή θύρα.

Επεξ/σία από prizi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκανα και γω την αναβαθμιση στα 360/360 και σημερα δοκιμασα στο δωματιο που λογω τοιχου εχει μια γραμμη λιγοτερο σημα να συνδεθω σε 2.4Ghz. Πιανει 50-70 Mbps, ειναι φυσιολογικο αυτο; Αποκλειεται θα ελεγα εγω τετοια διαφορα. Τι μπορω να αλλαξω στα settings μηπως φτιαξει;

Στα 5Ghz τα πιανει τα 360 κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσιολογικό είναι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Ίσως σου δώσει κάτι παραπάνω αν παίξεις με το Channel Width στις ρυθμίσεις του 2,4G.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Φυσιολογικό είναι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Ίσως σου δώσει κάτι παραπάνω αν παίξεις με το Channel Width στις ρυθμίσεις του 2,4G.

Διαβαζω οτι στα 2.4 Ghz το ανω οριο ταχυτητας ΙΔΑΝΙΚΑ ειναι μεχρι 450Mbps, οποτε γιατι να εχει τοσο μεγαλη διαφορα σε σχεση με τα 5Ghz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, sheik said:

Διαβαζω οτι στα 2.4 Ghz το ανω οριο ταχυτητας ΙΔΑΝΙΚΑ ειναι μεχρι 450Mbps, οποτε γιατι να εχει τοσο μεγαλη διαφορα σε σχεση με τα 5Ghz?

Επειδή οι πραγματικές συνθήκες δεν είναι «ιδανικά» :P Άλλωστε το 802.11n μέχρι 300 Mbps φτάνει νομίζω, και οι πραγματικές ταχύτητες είναι το μισό, δηλαδή ιδανικά πάλι έως 150 Mbps φτάνει.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, infin1tyGR είπε

Επειδή οι πραγματικές συνθήκες δεν είναι «ιδανικά» :P

Βρε ναι το αντιλαμβανομαι αλλα μου φαινεται τεραστια η διαφορα. Εξ'ορισμου δηλαδη στα 2.4Ghz εχουμε φυσικο ανω οριο στα 70-80; Εσύ πόσα πιάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι να έχω τεστάρει ποτέ στα 2,4 GHz ειδικά πάνω στο router της HCN και όχι σε άλλο AP. Θα δοκιμάσω από περιέργεια προς το βράδυ και θα σου πω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με οπτική επαφή και σε κοντινή απόσταση έχω δει λίγο πάνω από 90Mbps με WiFi N, πιο πάνω δύσκολα τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα Παρασκευή είχα αποσυνδέσεις και παρατεταμένη απώλεια σύνδεσης το απόγευμα, δε ξέρω κατά πόσο ήταν γενικό το φαινόμενο, δεν είδα κάποια ανακοίνωση μετά στη σελίδα FB της HCN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, sheik said:

Εσύ πόσα πιάνεις;

Έκανα τελικά κάμποσα speedtest με κινητό πολύ κοντά στο router (Arrow JF-611) στα 2,4 GHz. Στις ιδιότητες σύνδεσης του κινητού έγραφε 144 Mbps. Σε speedtest είδα το πολύ 80κάτι Mbps, αλλά γενικά η ταχύτητα και το latency είχαν μεγάλη αστάθεια.

1 hour ago, definitio said:

Σήμερα Παρασκευή είχα αποσυνδέσεις και παρατεταμένη απώλεια σύνδεσης το απόγευμα, δε ξέρω κατά πόσο ήταν γενικό το φαινόμενο, δεν είδα κάποια ανακοίνωση μετά στη σελίδα FB της HCN

Υπήρξαν σήμερα 2 διακοπές συνολικής διάρκειας 1 ώρας και 20 λεπτά περίπου, μία το μεσημέρι και μία το απόγευμα. Ήταν γενικό το πρόβλημα σε όλους τους συνδρομητές.

image.png.8d4163f18b4f9b930a7fbe97edff9cd6.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα σίγουρα κράτησε παραπάνω από 44 λεπτά το απόγευμα...

...είχε διαστήματα που ήταν τελείως νεκρό κι άλλα που εμφάνιζε μετά από πολλή ώρα "σπασμένες" ιστοσελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τελειώνει το συμβόλαιο με cosmote οπτική ίνα 100 και είμαι ανάμεσα σε hcn 360 με 29,25€ και vodafone 200 με 29€ λόγω κινητού. Μιλάω για ftth. Έκλεινα προς hcn αλλά διαβάζω γι' αυτές τις αποσυνδέσεις κάθε τόσο και δεν μπορώ να αποφασίσω. Θεσσαλονίκη φάληρο. Τι είναι καλύτερο πιστεύετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Καλησπέρα. Τελειώνει το συμβόλαιο με cosmote οπτική ίνα 100 και είμαι ανάμεσα σε hcn 360 με 29,25€ και vodafone 200 με 29€ λόγω κινητού. Μιλάω για ftth. Έκλεινα προς hcn αλλά διαβάζω γι' αυτές τις αποσυνδέσεις κάθε τόσο και δεν μπορώ να αποφασίσω. Θεσσαλονίκη φάληρο. Τι είναι καλύτερο πιστεύετε; 

Για μένα πας δαγκωτό HCN, ειδικά αν σε ενφιαφέρει πολύ η ταχύτητα, και το κόβεις όποτε θέλεις καθώς δεν έχει συμβόλαια και δεσμεύσεις. Το μόνο αρνητικό είναι ότι αν αποφασίσεις να το κόψεις θα έχεις χάσει ένα 60άρι που θα πληρώσεις για την εγκατάσταση/ενεργοποίηση.
Όσον αφορά τις αποσυνδέσεις όντως τον τελευταίο καιρό έχουν παίξει κάποιες αποσυνδέσεις αλλά δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα νομίζεις και επίσης έχω ακούσει ότι αποσυνδέσεις παίζουν που και που και στις άλλες εταιρίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw, απ' ό,τι είδα στο mail του τελευταίου λογαριασμού παίζει και πάλι η προσφορά αν έχεις γείτονα με HCN (δεν ξέρω με ποια έννοια ακριβώς εννοούν το «γείτονα») κερδίζετε και οι δύο από 1 μήνα δωρεάν δίνοντας το όνομα/τηλέφωνό του κατά την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/12/2022 στις 4:13 ΜΜ, Con_stant1ne είπε

Καλησπέρα. Τελειώνει το συμβόλαιο με cosmote οπτική ίνα 100 και είμαι ανάμεσα σε hcn 360 με 29,25€ και vodafone 200 με 29€ λόγω κινητού. Μιλάω για ftth. Έκλεινα προς hcn αλλά διαβάζω γι' αυτές τις αποσυνδέσεις κάθε τόσο και δεν μπορώ να αποφασίσω. Θεσσαλονίκη φάληρο. Τι είναι καλύτερο πιστεύετε; 

Δε νομίζω ότι διαβάζεις προσεκτικά...το αντίθετο λέγεται, ότι οι αποσυνδέσεις πλέον είναι πολύ σπάνιες...πριν από αυτή της περασμένης Παρασκευής ή Σαββάτου, πότε ήταν, δε θυμάμαι πότε είχε ξανασυμβεί.
...ακριβώς λόγω των λίγων περιστατικών δεν έχει πολλή κίνηση το νήμα και ανακινείται συνήθως όταν κάτι προκύπτει, οπότε μπορεί να διαβάζεις για αποσυνδέσεις, αλλά λάβε υπόψη πόσο απέχουν χρονικά.

Ως προς το ερώτημά σου...

Το ζήτημα είναι αν έχει στην οδό σου κάποιος άλλος/αν έχει περάσει οπτική της HCN ή όχι....αν δεν έχει, υπάρχει αναμονή αγνώστου διαρκείας...αν βιάζεσαι λοιπόν πήγαινε στην άλλη, αν μπορείς να περιμένεις HCN οπωσδήποτε.

Επεξ/σία από definitio
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...