Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανένας πόσο διαρκεί η διαδικασία σύνδεση στο ΗCN Last Mile? Δεν μπορούσαν να μου πουν τίποτα.

- Cosmote ~ 2 μέρες για την ενεργοποίηση της γραμμής
- Vodafone ~20-30 μέρες για την ενεργοποίηση της γραμμής
- HCN Last mile ~ Δεν ξέρω δεν απαντώ (η απάντηση τους :P )


Για όποιον ενδιαφέρεται HCN Last Mile:

Αναφορά σε κείμενο

Τα πακέτα μας διαμορφώνονται ως εξής:
•    50/5 Mbps download/upload  : 22€ /μήνα
•    100/10 Mbps download/upload: 27€/μήνα
•    300/30 Mbps download/upload: 32€/μήνα

•     50/5 download/upload με 50 λεπτά σε κινητά και απεριόριστα σε σταθερά : 23€ /μήνα
•     100/10 download/upload με 100 λεπτά σε κινητά και απεριόριστα σε σταθερά : 28€ /μήνα
•     300/30 download/upload με 360 λεπτά σε κινητά και απεριόριστα σε σταθερά : 33€ /μήνα

 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 12/10/2023 στις 2:46 ΜΜ, Billator είπε

Ξέρει κανένας πόσο διαρκεί η διαδικασία σύνδεση στο ΗCN Last Mile? Δεν μπορούσαν να μου πουν τίποτα.

- Cosmote ~ 2 μέρες για την ενεργοποίηση της γραμμής
- Vodafone ~20-30 μέρες για την ενεργοποίηση της γραμμής
- HCN Last mile ~ Δεν ξέρω δεν απαντώ (η απάντηση τους :P )


Για όποιον ενδιαφέρεται HCN Last Mile:

 

Για την HCN tρεχει μια προσφορα τώρα 30% στα πακετα κ 50% στα τελη ενεργοποιησης!!

Εγω εχω κανει αιτηση 1/11 κ ακομα περιμενω.....απ το καταστημα μου ειχαν πει 20 εργασιμες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, desiro είπε

Για την HCN tρεχει μια προσφορα τώρα 30% στα πακετα κ 50% στα τελη ενεργοποιησης!!

Εγω εχω κανει αιτηση 1/11 κ ακομα περιμενω.....απ το καταστημα μου ειχαν πει 20 εργασιμες!!!

Δεν ξέρω ακριβώς για τον τρόπο λειτουργίας της έκπτωσης στα πακέτα. Υπάρχει καιρό όμως η προσφορά αυτή. 

Εμένα με το που προωθήθηκε η αίτηση και μου είπαν ότι ΔΕΝ έχουν δίκτυο και αν με ενδιαφέρει μπορεί να γίνει με last mile, η διαδικασία είναι άγνωστο πόσο θα κρατήσει, μόλις τους εξήγησα όμως (στο τεχνικό τμήμα όχι στην εξυπηρέτηση πελατών ,δυστυχώς εκεί δεν σε βοηθάνε σε κάτι) ότι μέχρι στο σπίτι έχει οπτική περασμένη από Cosmote και ότι δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι (πολυκατοικία οπτική Vodafone, κουτί στο σπίτι μέσα οπτικής Cosmote), με ρώτησαν αν μπορώ την επόμενη μέρα να έρθει τεχνικός για την εγκατάσταση. Σε 10 λεπτά η εγκατάσταση είχε τελειώσει. 

Μόλις έγινε η εγκατάσταση μετά πήρε 3 μέρες για να έρθει το internet επειδή τους καθυστερούσε η cosmote για την ενεργοποίηση της γραμμής. 

 

PS. Στο last mile δίνουν mikrotik hap ac2, με το οποίο αρχικά είχα προβλήματα αλλά όσο παίζω με τα settings τόσο πιο σταθερό γίνεται. 

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε HCN Megathread
2 hours ago, Billator said:

Στο last mile δίνουν mikrotik hap ac2, με το οποίο αρχικά είχα προβλήματα αλλά όσο παίζω με τα settings τόσο πιο σταθερό γίνεται. 

Είχα διαβάσει ότι δίνουν αυτό όταν παρέχουν υπηρεσία μέσω χονδρικής και μου φάνηκε εντελώς κουφό στην αρχή γιατί είναι κλάσεις ανώτερο και overkill για τον μέσο χρήστη από ό,τι μπορεί να δώσει οποιοσδήποτε πάροχος. Τι προβλήματα είχες με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Είχα διαβάσει ότι δίνουν αυτό όταν παρέχουν υπηρεσία μέσω χονδρικής και μου φάνηκε εντελώς κουφό στην αρχή γιατί είναι κλάσεις ανώτερο και overkill για τον μέσο χρήστη από ό,τι μπορεί να δώσει οποιοσδήποτε πάροχος. Τι προβλήματα είχες με αυτό;

Προσωπικά δεν μπορώ να το εκμεταλλευτώ καθόλου γιατί δεν γνωρίζω 😋

Τα προβλήματα που είχα (υπάρχουν ακόμα απλά μειώθηκε η συχνότητα), κάθε μερικές ώρες (το βράδυ κάθε 20-30 λεπτά) χανόταν τελείως το wifi ssid και σε πετούσε εκτός από παντού και στα 2.4ghz και στα 5ghz (το οποίο ήθελε 10-20 λεπτά να ξεκινήσει). 

Μετά έκανε τυχαία reboot οπότε άντε πάλι από την αρχή η αναμονή για το 5ghz.

Βάζοντας συγκεκριμένες συχνότητες (ήταν όλα στο auto) και channel width (με την βοήθεια ενός wifi analyser ) , μείωσα τον χρόνο που ήθελε να κάνει lock το 5ghz από 10-20 λεπτά σε κάτω από λεπτό (έφυγα απο εκεί τα κανάλια ) και τέλος απενεργοποιώντας τελείως το watchdog λύθηκαν σχεδόν όλα μιας και γίνονται τυχαία 1 φορά κάθε 2-3 μέρες.

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον στο 5GHz είχαν ρυθμιστεί κανάλια εντός του DFS εύρους, που αν ανιχνεύσει ραντάρ κλείνει για αρκετή ώρα. Πάντως 4 χρόνια που το έχω δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, ούτε με το WiFi ούτε με τυχαία reboots φυσικά. Αν δεν κοπεί το ρεύμα, δεν κλείνει. Μήνες ολόκληροι uptime. Έχεις κάνει update με τον σωστό τρόπο; Δηλαδή update το RouterOS και μετά upgrade το firmware; Το watchdog σου το είχαν ρυθμίσει αυτοί; Μήπως προσπαθούν να το σακατέψουν κι αυτό σαν τα Arrow που δίνουν να μην αισθάνονται αδικημένοι οι υπόλοιποι πελάτες; :P

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2023 στις 6:13 ΜΜ, infin1tyGR είπε

Μάλλον στο 5GHz είχαν ρυθμιστεί κανάλια εντός του DFS εύρους, που αν ανιχνεύσει ραντάρ κλείνει για αρκετή ώρα. Πάντως 4 χρόνια που το έχω δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, ούτε με το WiFi ούτε με τυχαία reboots φυσικά. Αν δεν κοπεί το ρεύμα, δεν κλείνει. Μήνες ολόκληροι uptime. Έχεις κάνει update με τον σωστό τρόπο; Δηλαδή update το RouterOS και μετά upgrade το firmware; Το watchdog σου το είχαν ρυθμίσει αυτοί; Μήπως προσπαθούν να το σακατέψουν κι αυτό σαν τα Arrow που δίνουν να μην αισθάνονται αδικημένοι οι υπόλοιποι πελάτες; :P

(Χωρίς να θέλω να το ματιάσω :P ) Έχει 4-5 μέρες να παρουσιάσει οποιοδήποτε πρόβλημα. Το watchdog είναι ρυθμισμένο από πριν οπότε λογικά αυτοί έκαναν κάτι.

Ναι τα DFS Channels ήταν το πρόβλημα αλλά το θέμα είναι ότι συνέχεια προσπαθούσε να αλλάζει κανάλια (ακόμα και όταν έβαζα εύρος που δεν υπήρχε κανένας με βάση το wifi analyzer) και καθυστερούσε παραπάνω από τα 10 λεπτά που αναφέρουν, και για αυτό  τα άλλαξα σε channel 36,40,44,48 Ceee.  Τώρα με ένα reboot της συσκευής έχεις πχ ξανά Internet σε λιγότερο από 1 λεπτό.


Το θέμα με τα τυχαία Reboot πρέπει να φταίει το firmware (γιατί βλέπω ότι υπάρχει ως bug) αλλά τώρα επειδή κάνω αυτόματο reboot στις 4-5 το πρωί κάθε μέρα (με smart switch όχι μέσω του mikrotik), φαίνεται να έστρωσαν τα πάντα. Μου είπαν πολλές φορές να μην κάνω reset ή upgrade το firmware οπότε και δεν το έκανα.

Το μόνο αρνητικό είναι η εμβέλεια αλλά επηρεάζει ελαφρώς μόνο μία γωνία του σπιτιού και γύρισα τις συσκευές στα 2.4ghz εκεί. Αλλά την 300άρα την διαχειρίζεται άψογα στα 5Ghz με φουλ ταχύτητες, και στα 2.4Ghz παντού στέλνει 150Mbps. 

Για πρότεινε τι άλλο μπορώ να κάνω με το Mikrotic :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα ομάδα.

Γνωρίζει κανένας τι γίνεται το τελευταίο διάστημα με την HCN?

Είναι αξιόπιστη σαν εταιρεία?

Βρήκα ένα ωραίο προγραμματάκι το οποίο είναι χωρίς δέσμευση συμβολαίου με ταχύτητες 900/900 στην τιμή των 53 ευρώ (Φοιτητική Προσφορά).

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για τυχόν αποσυνδέσεις , κολλήματα ή οτιδήποτε άλλο υπάρχει πάνω σε αυτό το θέμα.

Με ενδιαφέρει κυρίως για gaming αλλά και εργασία από το σπίτι.

Βρήκα επίσης μια ακόμη προσφορά αλλά θα προτιμούσα την συγκεκριμένη μιας και έχει τεράστια διαφορά στην ταχύτητα που υπόσχεται με ελάχιστο κόστος παραπάνω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

Screenshot_2023-12-06-20-42-31-497_com.chrome.beta-edit.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, GamerPix said:

Γνωρίζει κανένας τι γίνεται το τελευταίο διάστημα με την HCN?

Είναι αξιόπιστη σαν εταιρεία?

Μια χαρά, δεν θυμάμαι καν πότε ήταν η τελευταία φορά που είχε θέμα :P Η φοιτητική 900άρα στα 54,68€ δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2023 στις 8:42 ΜΜ, GamerPix είπε

Καλησπέρα ομάδα.

Γνωρίζει κανένας τι γίνεται το τελευταίο διάστημα με την HCN?

Είναι αξιόπιστη σαν εταιρεία?

 

Μια χαρα ειναι (πανω απο 10ετια συνδρομητης)
Προσοχη ομως, θελει καλο στησιμο του δικτυου σου με ενα ρουτερ της προκοπης (το 611 που θα σου δωσουν κρατατο μονο για modem) για να απολαμβανεις τα μεγιστα των ταχυτητων. Προς θεου μη περιμενεις αυτες τις ταχυτητες με wifi...
Ολες οι εταιρειες εχουν θεματα κατα καιρους (εκτος απο τον πΟΤΕ...), αλλες φορες μικρα αλλες μεγαλα.
Αν το θελεις και για την εργασια σου , τοτε εχε και μια εταιρεια (η δεδομενα κινητου) σαν backup.
Αν εχεις κουτι εξω απο την οικοδομη σου, μη το σκεφτεσαι καθολου. Οι τιμες που δινουν ειναι δωρο για τις ταχυτητες αυτες.
Και φυσικα το μεγαλυτερο ολων ειναι το UPLOAD


 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αίτηση στην HCN για σύνδεση πριν 3 εβδομάδες ενδιαφερόμενος για το πακέτο 360down/up. Η υπάλληλος μου είπε πως επειδή την περιοχή μου - Τούμπα - την έχει αναλάβει(?) η Vodafone , μπορούν μόνο για αρχή να χρησημοποιήσουν την δική τους οπτική με μέγιστη ταχύτητα 300 down, 30 up (και ακριβότερη χρέωση) ωσότου κάποτε περάσουν δική τους γραμμή. Σε 1 ως 3 εργάσιμες θα επικοινωνούσε κάποιος τεχνικός για να κάνει έλεγχο και τραβήξει γραμμή από το μπαλκόνι μου (3ο όροφος) μέχρι την είσοδο. Έστειλα σήμερα ένα mail θέλοντας να μάθω γιατί δεν έχει υπάρξει ακόμα κάποια ενημέρωση και μου απάντησαν πως "Όπως έχετε ενημερωθεί, η περίοδος αναμονής είναι 20-30 εργάσιμες ημέρες για να κληθείτε για τη δρομολόγηση του ραντεβού σας."

Βγάζετε κάποιο νόημα? Κάτι δεν μου κάθεται καλά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, aldebaran811 said:

Βγάζετε κάποιο νόημα? Κάτι δεν μου κάθεται καλά..

 

Η HCN πλέον δίνει και σε περιοχές που έχουν σκάψει οι 3 μεγάλοι. Προφανώς για να σου δίνει 300/30 κι όχι 360/360 δεν έχει σκάψει αυτή, αλλά η Vodafone όπως σου ανέφεραν, οπότε αναγκαστικά περιορίζεται στο upload που παρέχουν στην χονδρική οι μεγάλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2023 στις 6:25 ΜΜ, aldebaran811 είπε

Βγάζετε κάποιο νόημα? Κάτι δεν μου κάθεται καλά..

1. Έχεις 2 τιμές 32ευρώ χωρίς τηλέφωνο (40 ευρώ κόστος εγκατάστασης) 33 ευρώ με τηλέφωνο (40+20 ευρώ κόστος εγκατάσταση), τώρα στην τηλεφωνία τι δίνουν δεν θυμάμαι γιατί δεν με ενδιέφερε. 
2. Αν μέσα στον διάδρομο του ορόφου σου έχει κουτί της vodafone και πόσο μάλλον να φτάνει οπτική μέσα στο σπίτι (από σύνδεση προηγούμενου) θα σου έρθουν σε 1-4 μέρες ανάλογα τα ραντεβού.

Αν ισχύει το 2. πάντως μπορείς να τους πιέσεις να στο περάσουν άμεσα, μετά την σύνδεση θέλει άλλες 2-3 μέρες για να έχεις Internet (λένε την ίδια μέρα σε εμένα πέρασαν 3). 

Αν δεν βγάλει κάποια άλλη εταιρεία κάποια προσφορά η τιμή που δίνουν είναι η πιο χαμηλή σε σχέση με τους άλλους 3 παρόχους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Έβαλα σήμερα το FiberSpeedyX3 με 360 ταχύτητα. Τι μετρήσεις κάνετε; Πως γίνεται να βλέπω τέτοια ταχύτητα; Το μέτρησα με κινητό. Η ταχύτητα είναι 500-600. Λέτε να μπερδεύτηκαν και να μου βάλανε το 600;

Screenshot_20231221_164116_Speedtest.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...