Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν.. έγινε η εγκατάσταση έγινε η φορητότητα διακόπηκε η Cosmote και μου κάνουν προσφορά να γυρίσω με έκπτωση που φτάνει κοντά στα 26€ το μήνα για τη 200αρα, με 24μηνο συμβόλαιο φυσικά.

Με βάση την εμπειρία σας από την HCN θα μένατε εκεί και ας είναι 3€ το μήνα ακριβότερη (χωρίς συμβόλαιο φυσικά, όποτε θέλω φεύγω) ή θα γυρνούσατε Cosmote; ( δεν είμαι χρήστης που θα μου φανεί η διαφορά από τα 200 στα 360 Mbps ούτε στο upload ιδιαίτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Toumpeki είπε

Λοιπόν.. έγινε η εγκατάσταση έγινε η φορητότητα διακόπηκε η Cosmote και μου κάνουν προσφορά να γυρίσω με έκπτωση που φτάνει κοντά στα 26€ το μήνα για τη 200αρα, με 24μηνο συμβόλαιο φυσικά.

Με βάση την εμπειρία σας από την HCN θα μένατε εκεί και ας είναι 3€ το μήνα ακριβότερη (χωρίς συμβόλαιο φυσικά, όποτε θέλω φεύγω) ή θα γυρνούσατε Cosmote; ( δεν είμαι χρήστης που θα μου φανεί η διαφορά από τα 200 στα 360 Mbps ούτε στο upload ιδιαίτερα)

Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να εξετάσεις είναι το upload. Αν σε ενδιαφέρει να έχεις μεγάλο upload μένεις στην HCN. Διαφορετικά η Cosmote φαίνεται να είναι πιο σταθερή σαν υπηρεσία με λιγότερες διακοπές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Toumpeki είπε

Λοιπόν.. έγινε η εγκατάσταση έγινε η φορητότητα διακόπηκε η Cosmote και μου κάνουν προσφορά να γυρίσω με έκπτωση που φτάνει κοντά στα 26€ το μήνα για τη 200αρα, με 24μηνο συμβόλαιο φυσικά.

Με βάση την εμπειρία σας από την HCN θα μένατε εκεί και ας είναι 3€ το μήνα ακριβότερη (χωρίς συμβόλαιο φυσικά, όποτε θέλω φεύγω) ή θα γυρνούσατε Cosmote; ( δεν είμαι χρήστης που θα μου φανεί η διαφορά από τα 200 στα 360 Mbps ούτε στο upload ιδιαίτερα)

Εγώ στην ίδια περίπτωση δεν θα πήγαινα cosmote. Αλλά εγώ έχω δικιά μου συσκευή με bridge από την συσκευή της hcn. Δεν γνωρίζω με το 611 ή κάποιο παλιότερο πως είναι.

Από latency σε games π.χ. είναι καλύτερα ή το ίδιο σε σχέση με cosmote σε αυτά που έχω δοκιμάσει.

Το upload αχρείαστο να είναι αλλά γιατί να μην το έχεις. 

Ότι προβλήματα και αν έχει λύνονται άμεσα. Έχω δουλέψει πάρα πολλές μέρες από το σπίτι μου (σχεδόν 2 χρόνια) και ουσιαστικά είχα πρόβλημα 4-5 μέρες στο σύνολο. Και αυτό ήταν ακραίο σενάριο.

Τώρα αν σε ενδιαφέρει να πληρώνεις όσο το λιγότερο, δεν θα καταλάβεις διαφορά με την cosmote οπότε ναι εκεί θα πήγαινα αν δεν με ενδιέφερε κάτι άλλο.

Επίσης πάντα είχα το σκεπτικό ειδικά εδώ που μένω ότι αν δεν ήταν η hcn δεν νομίζω ότι θα είχα οπτική, οπότε γιατί να μην την στηρίξω.
 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα μείνω HCN. Μπας και βάλουν μυαλό και στην Cosmote και ρίξουν τιμές γιατί πριν τη φορητότητα μου έλεγαν για 35 το μήνα οι αλήτες.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ήδη μέσα σε 1 εβδομάδα έχω κάτι μικρό καθυστερήσεις / κολλήματα ορισμένες φορές. Προφανώς κατι παίζει με το router και με το ότι όλες οι συσκευές είναι με WiFi.

Η πλάκα είναι ότι με το Speedentry είχα πιο σπάνια θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Toumpeki είπε

Μάλλον θα μείνω HCN. Μπας και βάλουν μυαλό και στην Cosmote και ρίξουν τιμές γιατί πριν τη φορητότητα μου έλεγαν για 35 το μήνα οι αλήτες.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ήδη μέσα σε 1 εβδομάδα έχω κάτι μικρό καθυστερήσεις / κολλήματα ορισμένες φορές. Προφανώς κατι παίζει με το router και με το ότι όλες οι συσκευές είναι με WiFi.

Η πλάκα είναι ότι με το Speedentry είχα πιο σπάνια θέμα.

το 611 έχεις σαν router?

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τον εξοπλισμό της hcn για wifi. Παλιότερα το είχα σε dmz πλέον είμαι με bridge.

Και να πω την αλήθεια σε όποιον πάροχο και να είσαι εφόσον θέλεις και έχεις όρεξη να το ψάξεις λίγο και έχεις την οικονομική δυνατότητα καλύτερα να πας σε δικό σου εξοπλισμό.

Επίσης έχει και συσκευές plug & play είτε mesh είτε όχι και επειδή  όλες οι συσκευές σου είναι σε wifi θα ήσουν πιθανόν καλύτερα
 

Επεξ/σία από Dinoel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το 611 μου έδωσαν.

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Είχα στο πρόγραμμα να βάλω έστω ένα router της Xiaomi για μεγαλύτερη εμβέλεια και λόγω των (λίγων) θεμάτων που είχα με το Speedport. 

Ήλπιζα με αυτό που δίνει η HCN να μην χρειαστεί αλλά μαλλον έκανα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2024 στις 2:22 ΜΜ, Finn είπε

H HCN έχει γίνει πλέον σταθερή χωρίς παρατράγουδα.

Και γω έτσι έλεγα μέχρι που Τρίτη πρωί και Τετάρτη μεσημέρι ήταν down κάνα μισάωρο. Ειδικά αν δουλεύεις remote είναι άσχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Liakos10 είπε

Και γω έτσι έλεγα μέχρι που Τρίτη πρωί και Τετάρτη μεσημέρι ήταν down κάνα μισάωρο. Ειδικά αν δουλεύεις remote είναι άσχημο.

οταν δουλευεις remote θελεις σταθεροτητα (κακα τα ψεματα αλλα μονο ο ΠΟΤΕ την εχει) και μια backup γραμμη (εγω εχω επιλεξει data απο κινητο).
Πολλες φορες μου εκανε νερα η HCN, ανοιγω δεδομενα και δουλευω.
Να μη πω για την forthnet.... μια βδομαδα στο γραφειο με δεδομενα, γιατι ενας καφρος εκοψε το καλωδιο της τηλεφωνιας και δεν ειπε τιποτε, η δε forthnet εστελνε τον ΠΟΤΕ για να διορθωσει τη βλαβη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Liakos10 said:

Και γω έτσι έλεγα μέχρι που Τρίτη πρωί και Τετάρτη μεσημέρι ήταν down κάνα μισάωρο. Ειδικά αν δουλεύεις remote είναι άσχημο.

Αυτό δεν ήταν κάτι γενικό όμως. Ο Finn μάλλον εννοεί κάτι γενικά παλιότερα downtimes που έπεφταν κυριολεκτικά όλοι. Αυτά όντως τα έχουμε ξεχάει. 

30 minutes ago, Saniresort said:

η δε forthnet εστελνε τον ΠΟΤΕ για να διορθωσει τη βλαβη

Και ποιον έπρεπε να στείλει; Του ΟΤΕ είναι το δίκτυο χαλκού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εδώ και 3 μέρες τουλάχιστον έχει σταματήσει να παίζει η τηλεόραση. Το CATV Light είναι σβηστό. Έκανα power off and on αλλά τίποτα. Παίζει κάτι; Όχι ότι έβλεπα αλλά έτσι να υπάρχει.
 
Εστειλα μηνυμα πριν μιση ωρα στην φορμα επικοινωνιας.
Το έφτιαξαν, δουλεύει τώρα. Μου έστειλαν email κι όλας.  Έστειλα απάντηση ότι δουλεύει κι ευχαριστώ και ρώτησα από περιέργεια τι είχε πάθει.
Εφτιαξαν το provisioning ειπαν:
"Αποστείλαμε το provisioning στον εξοπλισμό σας εκ νέου, με αποτέλεσμα να ενεργοποιήσει σωστά τις παραμέτρους για την υπηρεσία τηλεόρασης."
Επεξ/σία από komninosm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σύνδεση στη nova η οποία λήγει τον Απρίλιο. Έχω δει τούς "μεγάλους "παροχους και τούς τιμές τούς. 

Σκέφτομαι και την HCN η οποία απ οτι ειδα είναι και χωρίς δεσμευση συμβολαίου. Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη. 

Μπορείτε να μου πείτε υπέρ και κατά δεδομένου ότι και οι τιμές της είναι μια χαρά σε σχέση με τους άλλους;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, perelevas είπε

Έχω σύνδεση στη nova η οποία λήγει τον Απρίλιο. Έχω δει τούς "μεγάλους "παροχους και τούς τιμές τούς. 

Σκέφτομαι και την HCN η οποία απ οτι ειδα είναι και χωρίς δεσμευση συμβολαίου. Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη. 

Μπορείτε να μου πείτε υπέρ και κατά δεδομένου ότι και οι τιμές της είναι μια χαρά σε σχέση με τους άλλους;

 

Αν έχουν ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή σου κερδίζεις συμμετρικές ταχύτητες.

Αν δεν έχουν τότε μπορείς να μπεις με Last Mile απλά ειναι πιο φθηνοί (λογικά) από τον πάροχο που έχεις τώρα (και bonus mikrotik ac2 router) . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

Μετά από έξι μήνες γάγγραινα με Nova (FTTH 200mbps), με καθημερινές αποσυνδέσεις και μια τραυματική εμπειρία με τα τμήματα εξυπηρέτησης τους, το ποτήρι ξεχείλισε όταν έμεινα για 1 ημέρα χωρίς καθόλου υπηρεσία.

Επανασυνέδεσα την HCN, καθώς είχα ήδη την οπτική ίνα στο χώρο μου από παλαιότερη σύνδεση και με μια απλή επίσκεψη στο κατάστημα τους στη Θεσσαλονίκη συνδέθηκα με 360/360.

Με ένα τηλεφώνημα έγινε και bridge ο εξοπλισμός και ιδιαίτερα αναζωογονητικό το ότι μιλάς με άνθρωπο στη τεχνική υποστήριξη.

Πολύ ευχαριστημένος και ευελπιστώ μετά από καταγγελία στην ΕΕΤΤ να μπορέσω να αποχωρήσω και ατελώς από την NOVA μετά από 20 χρόνια ανελλιπούς χρήσης. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Starback said:

Καλησπέρα και από εμένα,

Μετά από έξι μήνες γάγγραινα με Nova (FTTH 200mbps), με καθημερινές αποσυνδέσεις και μια τραυματική εμπειρία με τα τμήματα εξυπηρέτησης τους, το ποτήρι ξεχείλισε όταν έμεινα για 1 ημέρα χωρίς καθόλου υπηρεσία.

Επανασυνέδεσα την HCN, καθώς είχα ήδη την οπτική ίνα στο χώρο μου από παλαιότερη σύνδεση και με μια απλή επίσκεψη στο κατάστημα τους στη Θεσσαλονίκη συνδέθηκα με 360/360.

Με ένα τηλεφώνημα έγινε και bridge ο εξοπλισμός και ιδιαίτερα αναζωογονητικό το ότι μιλάς με άνθρωπο στη τεχνική υποστήριξη.

Πολύ ευχαριστημένος και ευελπιστώ μετά από καταγγελία στην ΕΕΤΤ να μπορέσω να αποχωρήσω και ατελώς από την NOVA μετά από 20 χρόνια ανελλιπούς χρήσης. 

 

Καλή λευτεριά...

Είχα φύγει το 2015 από Forthnet για HCN με καταγγελία στον Συνήγορο Καταναλωτή για προβληματικές πρακτικές χρεώσεων που κυμαίνονταν από αδιαφανείς έως παραπλανητικές και έχοντας ως άμεσο στόχο την εξαπάτηση.

(βλ. εφεύρεση οφειλών, αντιστοιχία διαφορετικών ποσών σε ίδιους κωδικούς πληρωμής, σπάσιμο "χρεώσεων" σε νέα μικρότερα ποσά προς εξαπάτηση, αναντιστοιχεία λογιστικών καρτών - λογαριασμών ebill, απόλυτες αντιφάσεις εκ μέρους υπαλλήλων του λογιστηρίου - σε γραπτά μηνύματα - ως προς την προέλευση οφειλών επανειλημμένα, αυθαίρετη χρήση πληρωμών με συγκεκριμένους κωδικούς για εξόφληση "οφειλών κοκ)

Μόλις τα είδε δικηγόρος τους, έτρεξε να διαγράψει όλες τις "οφειλές", αλλά σήκωνε δημοσιοποίηση το θέμα για ξεμπρόστιασμα κ κυνήγι για πολλά πρόστιμα.

Και να μου έδιναν δωρεάν σύνδεση Forthnet-NOVA, δεν θα ήθελα ποτέ να μπλέξω με δαύτους ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...