Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Con_stant1ne είπε

Καλησπέρα. Έβαλα σήμερα το FiberSpeedyX3 με 360 ταχύτητα. Τι μετρήσεις κάνετε; Πως γίνεται να βλέπω τέτοια ταχύτητα; Το μέτρησα με κινητό. Η ταχύτητα είναι 500-600. Λέτε να μπερδεύτηκαν και να μου βάλανε το 600;

Screenshot_20231221_164116_Speedtest.jpg

Γενικά είναι λίγο πιο large φαίνεται εκεί στα κεντρικά :P 
Εγώ είμαι μέσω Last Mile (300/30) δικτύου (Vodafone) και πάλι δίνουν κάτι παραπάνω, ίσως με ethernet έβγαζε και κάτι παραπάνω. 

Μακάρι να είχα τα δικά σου προβλήματα όμως!!


image.png.d877dd83f23eb1827f92bc26b3bda8c2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και καλη χρονια!

Μιας και ληγει το συμβολαιο με την cosmote το οποιο ηταν με το κουπονι (αρα τωρα λογικα θα μου ανεβασουν το παγιο), ψαχνω για εναλλακτικες λυσεις.

Βρισκομαι κεντρο Θεσσαλονικης και το πακετο που σκεφτομαι να βαλω ειναι το 360 (φοιτητικο με 26€/μηνα). 

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την εμπειρια σας, αν υπαρχουν κολληματα-αποσυνδεσεις, καθως στο αντιστοιχο megathread της ιναλαν ειδα πολλα τετοια σχολια και με αποθαρρυνε απο τη συγκεκριμενη εταιρεια.

Υποψιν οτι στην κοσμοτε αυτη τη στιγμη δινω 29€ με την επιδοτηση για 100/10, μια αναβαθμιση θα την ηθελα να πω την αληθεια αλλα προτεραιοτητα ειναι η σταθεροτητα που τωρα ειναι αψογη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2024 στις 2:02 ΜΜ, GREG10ARIS είπε

Καλησπερα και καλη χρονια!

Μιας και ληγει το συμβολαιο με την cosmote το οποιο ηταν με το κουπονι (αρα τωρα λογικα θα μου ανεβασουν το παγιο), ψαχνω για εναλλακτικες λυσεις.

Βρισκομαι κεντρο Θεσσαλονικης και το πακετο που σκεφτομαι να βαλω ειναι το 360 (φοιτητικο με 26€/μηνα). 

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την εμπειρια σας, αν υπαρχουν κολληματα-αποσυνδεσεις, καθως στο αντιστοιχο megathread της ιναλαν ειδα πολλα τετοια σχολια και με αποθαρρυνε απο τη συγκεκριμενη εταιρεια.

Υποψιν οτι στην κοσμοτε αυτη τη στιγμη δινω 29€ με την επιδοτηση για 100/10, μια αναβαθμιση θα την ηθελα να πω την αληθεια αλλα προτεραιοτητα ειναι η σταθεροτητα που τωρα ειναι αψογη..

Για μένα HCN ασυζητητί, και αν δε σ' αρέσει αλλάζεις όποτε θες. Μια χαρά τα πάει, εδώ και πάρα πολύ καιρό πολύ σπάνια έχει αποσυνδέσεις και τέτοια. Προσωπικά δουλεύω από το σπίτι κάνα 5μηνο και δε θυμάμαι ποτέ να είχα πρόβλημα. Μιλάω για ethernet, για το wifi δεν έχω άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω μια ερώτηση. Θα κάνω διακοπή μετά από 7 χρόνια λόγω μετακόμισης. Για το ρούτερ πόσα χρήματα λέτε να μου ζητήσουν για αποζημίωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, infin1tyGR said:

60€ για τα απλά ή 80€ για το Dual-Band. Αλλά γιατί να θες να το κρατήσεις;

δεν θέλω να το κρατήσω, απλά δεν υπάρχει πλέον γιατί χάθηκε όταν άδειαζα το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, nikolakis3 said:

Μπορείτε να μου πείτε τι ρούτερ δίνει η hcn; Γράφει στην ιστοσελίδα "1Gbps port". 

Δίνει κάτι δικές της (της JM-DATA) rebranded κινεζιές με το όνομα Arrow. Το 611 που είναι dual-band (και νομίζω πλέον το δίνουν δωρεάν στα 360+ Mbps) δεν είναι τόσο χάλια.

5 minutes ago, nikolakis3 said:

Υπάρχει η επιλογή για χρήση δικού μας;

Επισήμως, μπορεί να μπει σε bridge αυτό που σου δίνουν και από πίσω να βάλεις το δικό τους. Όχι να αντικασταθεί τελείως. Ανεπίσημα, ίσως με S/N spoofing κλπ παίξει και κάποιο δικό σου με υποδοχή για οπτική ίνα (αλλά σίγουρα όχι η τηλεφωνία). 

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θαίνκ γιου

H τηλεφωνία δε με ενδιαφέρει. Σκεφτόμουν για ρασμπερρυ με openwrt και μετα wireless access point, αλλά από τι στιγμή που δεν είναι χάλια όπως λες, οκ.

Δίνουν σταθερή IP με κάθε οπτική ίνα; Υπάρχει η δυνατότητα στα ρούτερ τους για σύνδεση με dynamic dns;

Έχουν 1000 lan ethernet? Usb 3 θύρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, nikolakis3 said:

Δίνουν σταθερή IP με κάθε οπτική ίνα;

Ναι, πρακτικά είναι σταθερή. Αλλάζει μόνο αν αλλάξεις router ή αν το αφήσεις πολύ καιρό κλειστό, τύπου 2-3 βδομάδες.

 

55 minutes ago, nikolakis3 said:

Υπάρχει η δυνατότητα στα ρούτερ τους για σύνδεση με dynamic dns;

Το 611 που έχω βλέπω ότι δίνει αυτές τις επιλογές, αν και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ γιατί απλώς είναι σαν static η IP:

image.png.ec2af18cce31ae7834d1b459bdd23899.png

 

56 minutes ago, nikolakis3 said:

Έχουν 1000 lan ethernet?

Τα AF-510 και 611 έχουν 2 Gbit Ethernet. Το 511 έχει μία Gbit και μία 100άρα.

 

57 minutes ago, nikolakis3 said:

Usb 3 θύρα?

Έχει μία USB αλλά δεν νομίζω ούτε 3 να είναι, ούτε να μπορείς να κάνεις mount κάποιο στικάκι εκεί και να το βλέπεις δικτυακά. Μόνο backup το config μπορείς να κάνεις αλλά δεν ξέρω πώς το κάνεις restore μετά :P Έχει κι ένα φτωχό μενού για print server, που αμφιβάλλω αν θα λειτουργεί όντως.

image.png.efd25fd2fcb207bd31a1fd553cc60280.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Τα AF-510 και 611 έχουν 2 Gbit Ethernet. Το 511 έχει μία Gbit και μία 100άρα.

Επιλέγεις ποιο θέλεις με το ανάλογο κόστος ή με κάποιο άλλο τρόπο;

(σε ευχαριστώ, αυτή μάλλον είναι η τελευταία ερώτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, nikolakis3 said:

Επιλέγεις ποιο θέλεις με το ανάλογο κόστος ή με κάποιο άλλο τρόπο;

Μπορείς να τους ζητήσεις συγκεκριμένα ποιο θέλεις, δεν έχω ακούσει να έχουν αρνηθεί σε κάποιον εφόσον υπάρχει σε απόθεμα. Το 611 μέχρι και πριν λίγους μήνες κόστιζε 15€ αλλά απ' όσο ξέρω πλέον δίνεται δωρεάν στα FiberSpeedyX3 και πάνω. Αν το χρεώνουν και θες κάποιο άλλο (και να βάλεις κάτι δικό σου από πίσω), εγώ θα πρότεινα το 510. Όσο το είχα, αν και δεν έδιναν bridge τότε, δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα. Με το 511 έχουν ακουστεί διάφορα και είναι λίγο λαχείο πώς θα σου κάτσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συμβόλαιο με Cosmote μέχρι τις 12/2 και η πρόταση ανανέωσης είναι 200άρα με 34,90€ για 2 χρόνια.

Πήγα στο κατάστημα της HCN να ρωτήσω τι παίζει με τους χρόνους σύνδεσης, αν μπορούν να πάρουν από διπλανή πολυκατοικία που έχει ήδη κουτί κλπ. Μου είπα αυτό για το last mile και ότι αν δεν μπορούν να το συνδέσουν με δικό τους κουτί παίρνουν την οπτική που έχει ήδη η πολυκατοικία (πολύ καλό, δεν το ήξερα). 

Αυτό που με προβληματίζει είναι η φορητότητα του αριθμού. Μου είπαν να κάνω αίτηση σε αυτούς, να πάρουν τον αριθμό δικό τους και μετά να κάνω αίτηση διακοπής στην Cosmote.

Το έχει κάνει κανείς; Αν κάνω την αίτηση για φορητότητα δε σημαίνει ότι θα διακοπεί της Cosmote, άρα θα φάω στο κεφάλι ρήτρα πρόωρης διακοπής για λίγες μέρες;

Μία safe λύση είναι να περιμένω τη λήξη και για λίγες μέρες να έχω και τους 2 αλλά φυσικά θα ήθελα να το αποφύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Toumpeki said:

Έχω συμβόλαιο με Cosmote μέχρι τις 12/2 και η πρόταση ανανέωσης είναι 200άρα με 34,90€ για 2 χρόνια.

Πήγα στο κατάστημα της HCN να ρωτήσω τι παίζει με τους χρόνους σύνδεσης, αν μπορούν να πάρουν από διπλανή πολυκατοικία που έχει ήδη κουτί κλπ. Μου είπα αυτό για το last mile και ότι αν δεν μπορούν να το συνδέσουν με δικό τους κουτί παίρνουν την οπτική που έχει ήδη η πολυκατοικία (πολύ καλό, δεν το ήξερα). 

Αυτό που με προβληματίζει είναι η φορητότητα του αριθμού. Μου είπαν να κάνω αίτηση σε αυτούς, να πάρουν τον αριθμό δικό τους και μετά να κάνω αίτηση διακοπής στην Cosmote.

Το έχει κάνει κανείς; Αν κάνω την αίτηση για φορητότητα δε σημαίνει ότι θα διακοπεί της Cosmote, άρα θα φάω στο κεφάλι ρήτρα πρόωρης διακοπής για λίγες μέρες;

Μία safe λύση είναι να περιμένω τη λήξη και για λίγες μέρες να έχω και τους 2 αλλά φυσικά θα ήθελα να το αποφύγω.

 Ε για λίγες μέρες δεν επιβαρύνεσαι με κάνα πόσο αμάν και τι. Η πιο σωστή λύση είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...