Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει Portforward για torrent  στο JF611-TV?
Ότι και να βάλω δεν φαίνεται να μου ανοίγει το prot...  εκτός και αν έχει να κάνει με το NAT  και δεν το γλιτώνω το τηλέφωνο
EDIT: Nevermind, το κατάφερα, για κάποιο λόγο όσο έβαζα την εξωτερική μου ip  στο αντίστοιχο External IP Addr δεν ήθελε να δουλέψει

Επεξ/σία από guardianx71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, επειδή δεν πρέπει να βάλεις τη δική σου IP στο External IP Addr, αλλά τη διεύθυνση από πού θες να δέχεσαι πακέτα για τη συγκεκριμένη port. Αν θες από οπουδήποτε όπως συνήθως, το αφήνεις κενό.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα ! Κοιτούσα πακέτα FTTH γενικώς τα οποία φαίνονται να είναι ακραία ακριβά σχετικά με της ΗCN πρόγραμμα των 360/360. Το σκέφτομαι μιας και είναι πάνω κάτω τα ίδια λεφτά που δίνω για Vodafone 100/10(με το ζορι 10),

Θέλω τέλος πάντων να ρωτήσω εάν αξίζει να μεταφερθώ σε HCN μιας και το δικό τους fiber μοιάζει να είναι οκ σε τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2023 στις 12:54 ΠΜ, Nick245 είπε

Καλησπέρα ! Κοιτούσα πακέτα FTTH γενικώς τα οποία φαίνονται να είναι ακραία ακριβά σχετικά με της ΗCN πρόγραμμα των 360/360. Το σκέφτομαι μιας και είναι πάνω κάτω τα ίδια λεφτά που δίνω για Vodafone 100/10(με το ζορι 10),

Θέλω τέλος πάντων να ρωτήσω εάν αξίζει να μεταφερθώ σε HCN μιας και το δικό τους fiber μοιάζει να είναι οκ σε τιμή.

Eγώ που έβαλα πριν 2 μήνες, η μόνη φθηνότερη επιλογή και με μεγαλύτερη ταχύτητα ήταν η nova αλλά μόνο αν ήσουν στο ιδιόκτητο δίκτυο της, το οποίο έχει πολύ μικρή πιθανότητα, αλλά δε χάνεις κάτι να τσεκάρεις.

Κατά τα άλλα ναι μια χαρά αξίζει. Στην περίπτωσή μου που είχαν ήδη παροχή στην πολυκατοικία μου, σε 2 εργάσιμες από την αίτηση είχα συνδεθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους

Ξέρει κάποιος να με κατευθύνει στο να ανοίξω κάποια ports (πχ για το μTorrent) στο JF611-TV ;

Γιατί όσο και αν έψαξα, δεν βρήκα κάπου κάποια σχετική ρύθμιση

Ευχαριστώ

 

edit: βρήκα το μενου: "virtual server"

   
   
 
Επεξ/σία από ReZonanZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα στην περιοχή μου εξυπηρετεί η HCN μέσω last mile από το δίκτυο της Vodafone λέτε να φάω καμιά φόλα ή να προχωρήσω; Μπορεί και η Cosmote να περάσει οπτική είπαν απλά σε δύο μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HCN και Inalan, διαθέτουν συνδέσεις αποκλειστικά από δικό τους δίκτυο οπτικών ινών, σε όποιες λίγες περιοχές έχουν τέτοιο. Δεν δίνουν συνδέσεις μέσω χοντρικής άλλων παρόχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, jkoukos said:

Δεν δίνουν συνδέσεις μέσω χοντρικής άλλων παρόχων.

Η HCN έχει ξεκινήσει να δίνει σε κάποιες περιοχές, φυσικά με τους περιορισμούς πακέτων χονδρικής (δηλ. 300/30). Εκεί μάλιστα δίνουν ξεχωριστό Nokia ONT και router.

Spoiler

No photo description available.

 

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 29/9/2023 στις 3:43 ΜΜ, jkoukos είπε

HCN και Inalan, διαθέτουν συνδέσεις αποκλειστικά από δικό τους δίκτυο οπτικών ινών, σε όποιες λίγες περιοχές έχουν τέτοιο. Δεν δίνουν συνδέσεις μέσω χοντρικής άλλων παρόχων.

Με πήρε η hcn πριν μερικές μέρες και μου είπαν ότι πλέον δίνουν μέσω last mile άλλων παροχών ΑΛΛΑ 50/5, 100/10, 200/20 και 300/30 και οι τιμές συμαντικα πιο τσιμπημένες σε σχέση με του δικού τους δυκτιου, δυστηχως δεν σημείωσα τιμές μιας και είχα ήδη καλύτερη προσφορά (1000/100 από cosmote που έβγαινε οριακά πιο φτηνή από την 300 άρα που μου είπαν η hcn)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κανείς powerline; πώς τα πάει; εγώ έχω ένα παλιό tp-link με χαμηλές ταχύτητες και όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει, πλέον κατεβάζει με 1 περίπου. Έχω 600/600 Αν πάρω devolo θα έχω καλές αποδόσεις; Μην τα σκάσω και πιάνει 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι όσον αφορά τα Powerline γιατί εξαρτάται πάρα πολύ από την δική σου καλωδίωση το πώς θα παίξουν. Τα Devolo γενικά έχουν το καλύτερο όνομα, αλλά δυστυχώς μέχρι να δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, παιδιά πόσο παίρνει η διαδικασία της αίτησης; 

Δεν ξέρουν οι ίδιοι ( call center) αν έχει στην διεύθυνση μου διαθεσιμότητα, έχει 10 μέρες που έκανα αίτηση και δεν υπάρχει ενημέρωση. 

Αλλιώς αναγκαστικά πάω σε Vodafone και ελπίζω να μην έχω πρόβλημα (όπως σε άλλο σπίτι που είχα Vodafone) γιατί το δίκτυο οπτικών ινών της περιοχής είναι δικό της. 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά πρέπει να ξέρουν αν υπάρχει διαθεσιμότητα. Μπορείς και συ να ρίξεις μια ματιά αν υπάρχει κουτί έξω από την οικοδομή σου ή σε διπλανή. Αν δεν υπάρχει δύσκολα είσαι, μπορεί να πάρει βδομάδες/μήνες ή δεν ξέρω πόσο αναλόγως τα πλάνα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας

Είμαι εδώ και 1.5 μήνα συνδρομητής στην HCN στο πακέτο 360/360.  Χρησιμοποιώ το JM-611. Έχω συνδεδεμένα ως access points , δυο Mercusys Halo H50G . Το ένα είναι συνδεδεμένο απευθείας στο JM-611 με cat6 καλώδιο και το άλλο επικοινωνεί με το πρώτο Halo με WIFI. To δεύτερο Halo βρίσκεται στο δωμάτιο και είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή με καλώδιο cat6. Με speed test από τον υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος με το δεύτερο Halo, πιάνω 320 Mbps. Γενικά τα Halo δουλεύουν άψογα χωρίς αποσυνδέσεις κλπ.

Από τον υπολογιστή, updates κλπ. κατεβαίνουν σχεδόν με full speed.

Το πρόβλημα είναι με τα torrents. Χρησιμοποιώ το qbitTorrent. Έχω ανοίξει την port μέσα από το interface toy JM-611. Ενώ αρχικά κατεβάζει με πολύ καλές ταχύτητες (έχω βάλει κόφτη στα 25 MB/s), μετά από κάποια στιγμή τραβάει κόλλημα , και ρίχνει την σύνδεση ανάμεσα στα 2 Halo (κοκκινίζει το λαμπάκι και στα 2 Halo, δηλαδή αποσυνδέονται). Επίσης ακόμα και το πρώτο Halo που είναι συνδεδεμένο απευθείας στο JM-611 , αποσυνδέεται και αυτό. Πάνω στο πρώτο Halo έχω συνδεδεμένο με καλώδιο το box της EON TV και χάνεται η σύνδεση και σε αυτό.

Μετά από κάποια λεπτά η σύνδεση μεταξύ των 2 Halo επανέρχεται μόνη της. Αλλά με downloading speed , πάρα πολύ χαμηλό (2-3 MB/s). Αν κάποια στιγμή αποφασίσει να ανεβάσει ταχύτητα, πάλι πέφτει η σύνδεση των Halo.

Δοκίμασα να βάλω όριο στο downloading speed στα 10 MB/s αλλά και πάλι αποσυνδέονται τα Halo.

Επίσης προχθές όταν κατέβαζε ένα torrent,  κόπηκε και το σταθερό τηλέφωνο! Όταν σταμάτησα το torrent, επανήλθαν όλα.

Τέλος να πω ότι με το PS4 που το έχω συνδεδεμένο απευθείας με καλώδιο στο JM611, κατεβάζω πάντα με full speed (40-45 MB/s) χωρίς να έχει πρόβλημα το υπόλοιπο δίκτυο ή η τηλεφωνία.

Αυτά!

Κάθε βοήθεια θα είναι πολύτιμη

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από ReZonanZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...