Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/3/2018 στις 4:17 ΜΜ, antonisem είπε

 

Χάρη σε εσένα (love you κάργα!) , ήρθαν σήμερα από HCN και με είπαν ότι όντως γίνεται να πάρω άμεσα, γραμμή.

Αύριο θα κάνω την αίτηση για Fiber 30/10 για αρχή 1ο μήνα,και μετά αν ψηθούν και οι υπόλοιποι της οικοδομής (λόγω της λύσης) θα μπεί το 150mbps.

 

Υ.Γ : Ξέρουμε , τι router είναι για το fiber ; 

Υ.Γ 2 : Εφόσων λέει ότι +5€ για το "Wifi router" ,δεν μπορώ να βάλω 2ο router απλό ,για να κάνει "repeat" το σήμα wifi κτλ ;

Αν ξέρει κάποιος..

 

Επεξ/σία από AccountSaver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/16/2018 στις 11:55 ΜΜ, AccountSaver είπε

Χάρη σε εσένα (love you κάργα!) , ήρθαν σήμερα από HCN και με είπαν ότι όντως γίνεται να πάρω άμεσα, γραμμή.

Αύριο θα κάνω την αίτηση για Fiber 30/10 για αρχή 1ο μήνα,και μετά αν ψηθούν και οι υπόλοιποι της οικοδομής (λόγω της λύσης) θα μπεί το 150mbps.

Υ.Γ : Ξέρουμε , τι router είναι για το fiber ; 

Υ.Γ 2 : Εφόσων λέει ότι +5€ για το "Wifi router" ,δεν μπορώ να βάλω 2ο router απλό ,για να κάνει "repeat" το σήμα wifi κτλ ;

Αν ξέρει κάποιος..

router  σου δινουν απο την hcn παρε ενα δικο σου access point και τελιωσες απο εκει και περα. μην τους δινεις τσαμπα λεφτα. αντε καλο download

 

βαλε πιο μεγάλη να περνω και εγω :D:D

WBK_zoom.jpg

Επεξ/σία από antonisem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2018 στις 10:21 ΠΜ, antonisem είπε

router  σου δινουν απο την hcn παρε ενα δικο σου access point και τελιωσες απο εκει και περα. μην τους δινεις τσαμπα λεφτα. αντε καλο download

βαλε πιο μεγάλη να περνω και εγω :D:D

WBK_zoom.jpg

 

Ναι,ετοιμάσου για κεραία :P ήδη 3-4 άτομα στην γειτονιά θα βάλουν , από την ημέρα που με το είπες. Μας έσωσες! :D 

Τώρα με είπαν εντός 10 ημερών θα έχω τηλ. για το ραντεβού της σύνδεσης....μωρέ μπράβο ( αν δεν το δώ δεν το πιστεύω ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AccountSaver είπε

Ναι,ετοιμάσου για κεραία :P ήδη 3-4 άτομα στην γειτονιά θα βάλουν , από την ημέρα που με το είπες. Μας έσωσες! :D 

Τώρα με είπαν εντός 10 ημερών θα έχω τηλ. για το ραντεβού της σύνδεσης....μωρέ μπράβο ( αν δεν το δώ δεν το πιστεύω ) 

να μου στείλεις να ερθω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, σήμερα λέω να κάνω αίτηση και γω στην HCN και ο θεος βοηθός. Θα πρεπει να σκάψουν 2 τετράγωνα (κάθετος στην Περικλέους, Καλαμαρια) για να μου φέρουν τα καλώδια τους (καλο Αυγουστο δλδ). Θα πάω για το χαμηλοτερο ομοαξονικό και αν παιξουν ολα καλά θα αναβαθμίσω σε FIBER. Διαβάζω τωρα τους ορους μην έχουμε τιποτα εκπλήξεις.

 

Αν έχετε ενστάσεις μιλήστε προτου πάω :ph34r:

Επεξ/σία από Alphaleader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Αύγουστο ούτε νά τό σκέφτεσαι ,μακάρι αλλά δεν το βλέπω, περιμένω ήδη 6 μήνες καί εγώ δύο τετράγωνα δίπλα στο δίκτυο.

Γνώμη μου πάρε fiber 30αρι μέχρι να μας έρθει θά έχει πέσει η τιμή λογικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/4/2018 στις 10:08 ΠΜ, Alphaleader είπε

Λοιπον, σήμερα λέω να κάνω αίτηση και γω στην HCN και ο θεος βοηθός. Θα πρεπει να σκάψουν 2 τετράγωνα (κάθετος στην Περικλέους, Καλαμαρια) για να μου φέρουν τα καλώδια τους (καλο Αυγουστο δλδ). Θα πάω για το χαμηλοτερο ομοαξονικό και αν παιξουν ολα καλά θα αναβαθμίσω σε FIBER. Διαβάζω τωρα τους ορους μην έχουμε τιποτα εκπλήξεις.

Αν έχετε ενστάσεις μιλήστε προτου πάω :ph34r:

Αν παραγγείλεις απλό ομοαξονικό (docsis) και μετά θελήσεις να αναβαθμίσεις σε fiber, θα έχεις αναμονή τουλάχιστον δύο μήνες απ' ότι μου έχουν πει. Έχω docsis και επειδή στην περιοχή μου δεν υπάρχει fiber θα πρέπει να έρθει νέα καλωδίωση στην πολυκατοικία μου για να μπορέσω να έχω την αναβάθμιση. Και πάλι όμως, μου είπαν ότι, πρώτα θα έρθει κάποιος για να κάνει την εγκατάσταση της καλωδίωσης και μετά με δεύτερο ραντεβού θα γίνει η εγκατάσταση του εξοπλισμού και η ενεργοποίηση της γραμμής.

Πάντως σε σχέση με την cosmote μάλλον θα πρέπει να δούνε ξανά τα τιμολόγια. Αν εξαιρέσεις την 30άρα, για κάποιον που δεν τον πολυ-νοιάζει το upload, η 50άρα στα 37,50 ευρώ με απεριόριστα αστικά υπεραστικά και 30 λεπτά προς κινητά που προσφέρει η Cosmote είναι άκρως ανταγωνιστική.

Επεξ/σία από bouhc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2018 στις 12:45 ΠΜ, antonisem είπε

να μου στείλεις να ερθω

εκεί που δεν το περίμενω συνδέθηκα ήδη....

ήδη σήμερα έμαθα, ότι μπήκε η γραμμή αλλά είμαι εκτός.... εντός 4 ημερών;;;;;; χαχαχαχαχ! Πόσο πιο γρήγορα ρε φίλε; Τόσο δεν είχα κάνει ούτε με forthnet πριν χρόνια....

Υ.Γ : Μέχρι να φύγω κατέβαζε με κόφτες,αλλά ρε συ στο Youtube,έχω ενά μικρό θέμα λες και χρησιμοποιεί μόνο 1 κομμάτι της γραμμής και κολλάει πολύ, σε φάση 480Ρ ,αλλά σε χωριστά site κτλ. αποδίδει το ΠΑΡΑΠΑΝΩ από το "εγγύημενο"...περίεργο αλλά θα τους το αναφέρω όταν γυρίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σήμερα,με σύνδεσαν στο fiber 30 ,ένα arrowfiber router το οποίο βγάζει κινέζικα στο μενού.Εχω διαφορά θεματακια.Εχω ένα linksys καρφωμένο στο καινούριο ρούτερ και όλες τις συσκευές εκεί πάνω.(έτσι το είχα και πριν). Δεν παίρνει ίντερνετ όμως τίποτα ούτε ασύρματα ούτε ενσύρματα.Μονο αν συνδεθώ με wifi απευθείας επάνω στο καινούριο ρούτερ.Και εκεί επίσης κάνω speedtest ,download ok 30 ακριβως upload μου βγάζει μηδέν...

Έχει κανείς ιδεα από ρυθμίσεις;Επίσης το καινούριο ρούτερ έχει μόνο 2 lan η μία γραφει GE και η άλλη FE. Τι συνδέω σε καθεμία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, iguana είπε

Καλησπέρα,

Σήμερα,με σύνδεσαν στο fiber 30 ,ένα arrowfiber router το οποίο βγάζει κινέζικα στο μενού.Εχω διαφορά θεματακια.Εχω ένα linksys καρφωμένο στο καινούριο ρούτερ και όλες τις συσκευές εκεί πάνω.(έτσι το είχα και πριν). Δεν παίρνει ίντερνετ όμως τίποτα ούτε ασύρματα ούτε ενσύρματα.Μονο αν συνδεθώ με wifi απευθείας επάνω στο καινούριο ρούτερ.Και εκεί επίσης κάνω speedtest ,download ok 30 ακριβως upload μου βγάζει μηδέν...

Έχει κανείς ιδεα από ρυθμίσεις;Επίσης το καινούριο ρούτερ έχει μόνο 2 lan η μία γραφει GE και η άλλη FE. Τι συνδέω σε καθεμία;

Θα κάνω μια μαντεψιά (μπορεί να είναι και λάθος)

FE : Fast Ethernet (100mbps)

GE: Gigabit Ethernet (1gbps)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/24/2018 στις 5:17 ΜΜ, AccountSaver είπε

εκεί που δεν το περίμενω συνδέθηκα ήδη....

ήδη σήμερα έμαθα, ότι μπήκε η γραμμή αλλά είμαι εκτός.... εντός 4 ημερών;;;;;; χαχαχαχαχ! Πόσο πιο γρήγορα ρε φίλε; Τόσο δεν είχα κάνει ούτε με forthnet πριν χρόνια....

Υ.Γ : Μέχρι να φύγω κατέβαζε με κόφτες,αλλά ρε συ στο Youtube,έχω ενά μικρό θέμα λες και χρησιμοποιεί μόνο 1 κομμάτι της γραμμής και κολλάει πολύ, σε φάση 480Ρ ,αλλά σε χωριστά site κτλ. αποδίδει το ΠΑΡΑΠΑΝΩ από το "εγγύημενο"...περίεργο αλλά θα τους το αναφέρω όταν γυρίσω...

κατι παιζει τελευταια με το youtube, εχω 60/20 και στο παρελθον ειχα 2,5 χρονια 40/4 , ποτε κανενα προβλημα σε 4k youtube streaming. πλεον ακομα και τα 720p λυγίζουν την γραμμή. τους έστειλα μειλ, ειπαν εκαναν κατι ρυθμισεις στο router (πρακτικα dns αλλαξαν αποτι καταλαβα) αλλα δεν λυθηκε το προβλημα! Σε ολα τα αλλα πεταει η γραμμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2018 στις 2:34 ΠΜ, divo είπε

κατεβασε το DnsJumper και βάλε τον ποιο γρήγορο να το δοκιμάσεις.;););)

fixed, μαλλον ηταν προσωρινο προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...