Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το σκεφτομαι λογω ότι θελω να παιξω με streaming υπηρεσίες όπως Netflix και Kodi ( δηλαδή video 1080 με εξακαναλο ηχο)

Οι ταχυτητες από ότι διαβαζω είναι οκ , αλλα θα τα καταφέρω η το Ping με HCN δεν αρκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διάβαζω ότι πολλοί περιμένουν 6+ μήνες για την σύνδεση... Εμένα που έχει ίνα μπροστά από το σπίτι επειδή έβαλε ένας δύο-τρεις οικοδομές δίπλα τον Μάρτιο πόσο χρόνο θα θέλει πάνω κάτω για σύνδεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή διάβαζω ότι πολλοί περιμένουν 6+ μήνες για την σύνδεση... Εμένα που έχει ίνα μπροστά από το σπίτι επειδή έβαλε ένας δύο-τρεις οικοδομές δίπλα τον Μάρτιο πόσο χρόνο θα θέλει πάνω κάτω για σύνδεση?

Αν χρειάζεται σκάψιμο ο δρόμος είναι ανάλογα πόσο καιρό θα κάνει ο δήμος να τους δώσει άδεια, αν βολεύει να περάσουν από κάπου καλώδιο χωρίς σκάψιμο θα γίνει σχεδόν άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διάβαζω ότι πολλοί περιμένουν 6+ μήνες για την σύνδεση... Εμένα που έχει ίνα μπροστά από το σπίτι επειδή έβαλε ένας δύο-τρεις οικοδομές δίπλα τον Μάρτιο πόσο χρόνο θα θέλει πάνω κάτω για σύνδεση?

αν έχεις κοντά σου ίσως μέχρι το τέλος του 2017 συνδεθείς. αν και την έχω 1μίση χρόνο την σύνδεση, άρχισα να την βαριέμαι για τις επανεκκινήσεις που κάνει. μέσο όρο την μέρα 7-8.

άλλαξε το τροπάριο με τον δήμο. φίλος πήγε για την περιοχή Ευαγγελίστρια που μένει, και τον είπαν το λιγότερο πρέπει να μαζευτούν 10 αιτήσεις για την περιοχή για να ξεκινήσουν τις εργασίες. σε περιοχές που δεν υπάρχει καν δίκτυο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν έχεις κοντά σου ίσως μέχρι το τέλος του 2017 συνδεθείς. αν και την έχω 1μίση χρόνο την σύνδεση, άρχισα να την βαριέμαι για τις επανεκκινήσεις που κάνει. μέσο όρο την μέρα 7-8.

άλλαξε το τροπάριο με τον δήμο. φίλος πήγε για την περιοχή Ευαγγελίστρια που μένει, και τον είπαν το λιγότερο πρέπει να μαζευτούν 10 αιτήσεις για την περιοχή για να ξεκινήσουν τις εργασίες. σε περιοχές που δεν υπάρχει καν δίκτυο τους.

Λογικο μου ακουγετε οταν δεν εχει δυκτιο να θελουν να μαζευτει ενας χ αριθμος συνδρομητων για να προχωρησουν

 

εγω πχ ειμαι ορια πυλαιας τουμπας 200 μετρα απο εμενα υπαρχει κουτι τους αλλα ο δημος πυλαιας κοβει της αδειες (εχω ενεργη αιτηση πανω απο χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κάνεις να καινούρια fiber πακέτα της εταιρίας?

 

Έχω αρκετό καιρό το pro level 1 50/50 up/down και με ψήνει πολύ να δωσω αλλα 5 ευρώ το μηνα για 150/60

να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει άλλη διαφορά στα 2 πακέτα π.χ. εγγυημένο bandwidth στο pro σε σχέση με το άλλο?

Επειδή διάβαζω ότι πολλοί περιμένουν 6+ μήνες για την σύνδεση... Εμένα που έχει ίνα μπροστά από το σπίτι επειδή έβαλε ένας δύο-τρεις οικοδομές δίπλα τον Μάρτιο πόσο χρόνο θα θέλει πάνω κάτω για σύνδεση?

αν περνάει πολύ κοντά η κεντρική γραμμή από την οικοδομή σου παίρνουν άδεια επιδιόρθωσης της αντί για κανονική και σου βάζουν πολύ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πρόσφατα έμαθα για τη συγκεκριμένη εταιρεία, επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι υπάρχει η δυνατότητα για σύνδεση στην περιοχή μου και μάλιστα σχετικά σύντομα. Θα ήθελα παρ' όλα αυτά να ακούσω τις εμπειρίες σας και κυρίως όσον αφορά το ζήτημα της εξυπηρέτησης, πχ αν προκύψει κάποιο πρόβλημα μπορείς να τους βρεις εύκολα? Επίσης διάβασα σε φόρουμς γενικά οτι υπάρχει περίπτωση να περάσουν και μέρες χωρίς να μπορείς να συνδεθείς ή και ότι η γραμμή πολλών δεν είναι σταθερή με τα disconnections να είναι συχνό φαινόμενο (χρησιμοποιώ το ίντερνετ για livestreams οπότε το συγκεκριμένο με αφορά αρκετά).

 

Είμαι στον ΟΤΕ αυτήν την περίοδο και οι ταχύτητες είναι για γέλια με 24αρα σύνδεση και δεν βλέπω και το VDSL να έρχεται σύντομα (αν και βλέπω νέα ΚΑΦΑΟ στο κέντρο και ανατολικά σιγά σιγά) και είμαι σε δίλημμα για το αν αξίζει να κάνω την αλλαγή ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πρόσφατα έμαθα για τη συγκεκριμένη εταιρεία, επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι υπάρχει η δυνατότητα για σύνδεση στην περιοχή μου και μάλιστα σχετικά σύντομα. Θα ήθελα παρ' όλα αυτά να ακούσω τις εμπειρίες σας και κυρίως όσον αφορά το ζήτημα της εξυπηρέτησης, πχ αν προκύψει κάποιο πρόβλημα μπορείς να τους βρεις εύκολα? Επίσης διάβασα σε φόρουμς γενικά οτι υπάρχει περίπτωση να περάσουν και μέρες χωρίς να μπορείς να συνδεθείς ή και ότι η γραμμή πολλών δεν είναι σταθερή με τα disconnections να είναι συχνό φαινόμενο (χρησιμοποιώ το ίντερνετ για livestreams οπότε το συγκεκριμένο με αφορά αρκετά).

 

Είμαι στον ΟΤΕ αυτήν την περίοδο και οι ταχύτητες είναι για γέλια με 24αρα σύνδεση και δεν βλέπω και το VDSL να έρχεται σύντομα (αν και βλέπω νέα ΚΑΦΑΟ στο κέντρο και ανατολικά σιγά σιγά) και είμαι σε δίλημμα για το αν αξίζει να κάνω την αλλαγή ή όχι

 

Αν χρησιμοποιείς πολύ το τηλέφωνό σου δεν αξίζει, αν και θα μπορούσες να το μεταφέρεις σε κάποιον ανεξάρτητο VOIP πάροχο με καλύτερες τιμες...

...το τιμολόγιο της HCN είναι πολύ ακριβό για τις κλήσεις.

 

Αν δεν χρησιμοποιείς τόσο το τηλέφωνο, είναι ικανοποιητική η σύνδεση, αν και μπορεί κατά περιόδους να σου σπάσουν τα νεύρα με αποσυνδέσεις, πτώσεις στη ταχύτητα κτλ.

 

Αν έρχεσαι από ΟΤΕ αυτό που σίγουρα θα σε ξενίσει είναι

- ότι η συσκευή τώρα υποχρεωτικά θα πρέπει να συνδέεται στο μόντεμ, δεν μπορείς να βάλεις τη συσκευή όπου θες, σε υπάρχουσα πρίζα τηλεφώνου

- ότι αν έχει πρόβλημα το διαδίκτυο θα έχεις θέμα και με το τηλέφωνο

- και σίγουρα είναι αισθητή μια πτώση στη ποιότητα του ήχου της κλήσης.

 

Επίσης θα πρέπει να τρυπήσεις τους τοίχους κι αν μετά δεν μείνεις ικανοποιημένος, πίστεψέ με, είναι μεγάλη ξενέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι με το τηλέφωνο δεν θα χω θέμα, καθώς δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου.. κυρίως το ίντερνετ είναι που με αφορά και το κατά πόσο είναι σταθερή η σύνδεση, τα disconnections είναι μεγάλο πρόβλημα αν υπάρχουν.. από τιμολόγιο πάντως σε ότι έχει να κάνει με το ίντερνετ, οι ταχύτητες που δίνει στο πακέτο των 35 ευρώ (60 down/20 up) είναι εντελώς vfm συγκριτικά με τον οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιείς πολύ το τηλέφωνό σου δεν αξίζει, αν και θα μπορούσες να το μεταφέρεις σε κάποιον ανεξάρτητο VOIP πάροχο με καλύτερες τιμες...

...το τιμολόγιο της HCN είναι πολύ ακριβό για τις κλήσεις.

 

Αν δεν χρησιμοποιείς τόσο το τηλέφωνο, είναι ικανοποιητική η σύνδεση, αν και μπορεί κατά περιόδους να σου σπάσουν τα νεύρα με αποσυνδέσεις, πτώσεις στη ταχύτητα κτλ.

 

Αν έρχεσαι από ΟΤΕ αυτό που σίγουρα θα σε ξενίσει είναι

- ότι η συσκευή τώρα υποχρεωτικά θα πρέπει να συνδέεται στο μόντεμ, δεν μπορείς να βάλεις τη συσκευή όπου θες, σε υπάρχουσα πρίζα τηλεφώνου

- ότι αν έχει πρόβλημα το διαδίκτυο θα έχεις θέμα και με το τηλέφωνο

- και σίγουρα είναι αισθητή μια πτώση στη ποιότητα του ήχου της κλήσης.

 

Επίσης θα πρέπει να τρυπήσεις τους τοίχους κι αν μετά δεν μείνεις ικανοποιημένος, πίστεψέ με, είναι μεγάλη ξενέρα.

 

Σε γενικες γραμμες συμφωνω μετα παραπανω. Το θεμα με τα disconnections δε υπαρχει σε μενα εδω και χρονια, ακουγεται στα αφτια μου σαν αστικος μυθος - ολοι ξερουν για αυτα αλλα κανεις δε τα εχει δει, Επιπλεον voip δινει σημερα υποχρεωτικα σε ανανεωσεις και ο ΟΤΕ (και μαλιστα σε χαμηλοτερη ποιοτητα απο isdn)  αρα προβλημα στο ιντερνετ = χωρις τηλεφωνο και στον Οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ αν προκύψει κάποιο πρόβλημα μπορείς να τους βρεις εύκολα?

 

Δεν υπάρχει πια θέμα, παλιότερα ήταν το πρόβλημα. Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν 75 σελίδες να διαβάσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε γενικες γραμμες συμφωνω μετα παραπανω. Το θεμα με τα disconnections δε υπαρχει σε μενα εδω και χρονια, ακουγεται στα αφτια μου σαν αστικος μυθος - ολοι ξερουν για αυτα αλλα κανεις δε τα εχει δει, Επιπλεον voip δινει σημερα υποχρεωτικα σε ανανεωσεις και ο ΟΤΕ (και μαλιστα σε χαμηλοτερη ποιοτητα απο isdn)  αρα προβλημα στο ιντερνετ = χωρις τηλεφωνο και στον Οτε

 

Πόσα χρόνια έχεις HCN και εδώ και πόσα χρόνια έχουν σταματήσει αυτά τα προβλήματα;

 

Κανείς δεν έχει δει τις αποσυνδέσεις πέρα από πολλούς κατά καιρούς στο νήμα εδώ και πολύ περισσότερους πελάτες που σχολιάζουν κατευθείαν στη σελίδα της εταιρείας στο facebook...

 

ISDN δεν είχα και δεν ξέρω, αλλά σίγουρα η ποιότητα της HCN στη μεταφορά του ήχου είναι πολύ κατώτερη και της Forthnet που είχα για καμιά 10ετία σχεδόν.

 

Επίσης κάποια 5ψήφια νούμερα (πχ το 18321 του εταιρείας προμήθειας φυσικού αερίου στη Θεσσαλονίκη) δεν λειτουργούν μέσω του δικτύου της HCN...

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι συνδρομιτης απο το 2013, τον Αυγουστο - Οκτωβριο του 2014 υπηρχαν σοβαροτατα προβληματα εξαιτιας επιθεσεων ddos attacks σε μια streamer συνδρομιτριας. Νομιζω εκεινο το καλοκαιρι ηταν προβληματικο λογω ασυρματων ζευξεων και αστατου καιρου. Γενικα απο τοn Απριλιο του 2015 δε θυμαμε αποσυνδεσεις. Τα πραγματα βελτιωθηκαν πολυ μετα τη συνεργασια με τη cyta. Το κραξιμο στο facebook πλεον δε το θεωρω αξιοπιστο, οι ιδιοι κι οι ιδιοι βγαζουν τη χολη τους, τους βαριεμαι. Για τα 5ψηφια δεν εχω αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και άτομα βέβαια, και στο νήμα εδώ, που μόλις εμφανίζεται κάποιο συγκεκριμένο παράπονο ή αναφορά προβλημάτων, αναλαμβάνουν αυτόκλητα το καθήκον να διακηρύξουν την απροβλημάτιστη λειτουργία της υπηρεσίας και να αποκηρύξουν οποιοδήποτε πρόβλημα.

...κι αυτή την υπεράσπιση εγώ δεν τη θεωρώ αξιόπιστη, πολύ περισσότερο, όπως λες, όταν είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι και επιδεικνύουν την ίδια συμπεριφορά...

 

Εμένα από την αρχή της ακαδημαϊκής χρονιάς περίπου, ιδιαίτερα από το Νοέμβριο, αν θυμάμαι καλά, έπεφτε η σύνδεση - ή σερνόταν - πολλές φορές την ημέρα

...πολλές φορές γνωστοί μου μου λέγανε ότι δεν έβγαζαν γραμμή ή "μιλούσε" το τηλέφωνο όταν δεν το χρησιμοποιούσα κ.α.

 

Έφτιαξε κάπως από τη νέα χρονιά και ειδικά το τελευταίο 2-3μηνο, αλλά χθες το βράδυ πχ πάλι για 2 ώρες δεν φόρτωνε ούτε βίντεο στο youtube...δεν φόρτωνε το gmail κ.α.

 

Εγώ μόνο έναν ξέρω, από τους άλλους πελάτες με τους οποίους έχω μιλήσει, που να ισχυρίζεται ότι δεν έχει υποστεί καμία αποσύνδεση για χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...