Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άγιο Ιωάννη μένω και όμως πάγωσε η αίτηση μου, σε 3 μήνες λήγει το συμβόλαιο με τον ΟΤΕ και ήδη περιμένω 2 μήνες. Πήγα 5 μήνες νωρίτερα να κάμω αίτηση και απ ότι φαίνεται ούτε αυτοί θα φτάσουν

 

Έχεις μέλλον ακόμα . :devil:  :-) 

 

 

Είχα κάνει αίτηση για ομοαξονικό (20/2), η κοπέλα στο κατάστημα μου είπε ότι θα χρειαστούν τουλάχιστον 2 μήνες για την άδεια ώστε να σκάψουν και για 5 μήνες περίμενα χωρίς καμία ενημέρωση . Στον 2ο μήνα έστειλα mail χωρίς καμία απάντηση , στον 5ο μήνα τα ίδια , τελικά πήρα τηλέφωνο και με πήρε πίσω τεχνικός , με απλά ελληνικά μου εξήγησε ότι έγινε λάθος ενημέρωση/λάθος των υπάλληλων τους η κοπέλα προφανώς δεν ήξερε (απορώ πώς ) και το "ζωάδι"  ο 1ος τεχνικός που είχε αναλάβει την σύνδεση μου και είχε έρθει γεμάτος υφάκι και τουπέ να τσεκάρει την οικοδομή ούτε καν μπήκε στον κόπο να δει για ποιο πακέτο έχω κάνει αίτηση με αποτέλεσμα να παγώσει λόγο της αδείας, με ενημέρωσε ότι ακριβώς πίσω από την οικοδομή μου (ακάλυπτος) υπάρχει απόληξη ομοαξονικού καλωδίου και δεν χρειάζεται να πάρουν καμία άδεια και δρομολόγησε σύνδεση. Την επόμενη κιόλας μέρα ήρθε (ευγενέστατος) μαζί με έναν συνεργάτη του και το σύνδεσαν. Πολύ ευχαριστημένος με το 20/2 23$ μιας και μέχρι πρότινος με την Cyta έπιανα 5/0.3 . Τον επόμενο μήνα με ένα απλό τηλεφώνημα μέσα σε 10' έγινε αναβάθμιση σε 40/4 33$ . 1-2 φορές την ημέρα τρώει κάτι σκαλώματα για 1λεπτο αλλά πέρα από αυτό όλα καλά ,έχω πάνω στο router 5 συσκευές (3pc-2 κιν) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. (κόστος εγκατάστασης + router 40e που το αξίζουν με το παραπάνω για την δουλειά που έκαναν… Μην ξεχάσετε να τους επισημάνετε να σας βάλουν και το καλώδιο για τα κανάλια που είναι ξεχωριστά με αυτό του Internet, σε εμένα το ξέχασαν και ήθελαν +20 για να ξαναέρθουν ενώ κανονικά ήταν μέσα στην τιμή )

 

ΥΓ. Τα πακέτα fiber αξίζουν περισσότερο αλλά μέχρι να σκάψουν ….

 

 

Τελεια,ευχαριστω

Και κατι ακομη,αξιζει να παω,ειναι καλη εταιρεια;

 

Για εμένα ναι.Αν έχεις κοντά σου ιδι εγκατεστημένη σύνδεση πας με τα 1000 , αν είναι να περιμένεις για να σκάψουν ,καλύτερα να κάνει σύνδεση σε κάποια άλλη εταιρία για τους μήνες μου να χρειαστούν μέχρι να συνδεθεί με HCN 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

 

Καλησπέρα σας. Είμαι συνδρομητής της HCN από τον Μάρτιο. Έχω την γραμμή 10/1. Από την αρχή αντιμετώπισα προβλήματα με τις συσκευές που συνδέω είτε ασύρματα είτε ενσύρματα. Πιο συγκεκριμένα συνδέονται 2 κινητά, 2 λαπτοπ και 1 android box.  Το πρόβλημα επικεντρώνεται στα λαπτοπ στα οποία εμφανίζει συχνά το φαινόμενο να μην μπορεί να κάνει resolve τις διευθύνσεις από τις ιστοσελίδες που του ζητάω. Όταν καταφέρει να κάνει resolve τη διεύθυνση ενός site και ανοίξω δεύτερο tab το πρώτο παίζει κανονικά ενώ το δεύτερο εμφανίζει το ίδιο φαινόμενο. Δοκίμασα να παίξω με DHCP, δοκίμασα να παίξω με manual ρυθμίσεις, δοκίμασα το DNS της hcn, του google, του OPENDNS, καμία βελτίωση. Από ότι καταλαβαίνω το μεταχειρισμένο tomson twg 870 ug που έφεραν είναι λίγο σάπιο και από ότι το κόβω δύσκολα θα το αντικαταστήσουν με κάποιο καλύτερο. Διαβάζοντας το νήμα διαπίστωσα ότι και άλλοι υποφέρουν από την ίδια κατάσταση.

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι εάν μπορώ το modem-router της HCN να το κάνω να δουλέψει σαν απλό μόντεμ και να χρησιμοποιήσω σαν wifi-router ένα παλιό modem-router. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω πως να κάνω το μαραφέτι της HCN να δουλέψει σαν απλό μόντεμ (bridge mode;).

Κάθε βοήθεια/πρόταση ευπρόσδεκτη.

Επανέρχομαι με τα νεώτερα. Συνέδεσα το twg 870 με ένα παλιό ρουτεράκι που είχα και άρχισα να παίζω από αυτό. Ως διά μαγείας όλα τα προβλήματα λύθηκαν! Έστειλα mail στους τεχνικούς και μετά από μια εβδομάδα επικοινώνησαν μαζί μου και κανονίστηκε να πάρω το Technicolour TC7200. Πλέον όλα παίζουν ρολόι. Μοναδική εξαίρεση το τηλέφωνο όπου συνδέω το καλώδιο στη θέση ένα αλλά μία αναβοσβήνει το λαμπάκι της θέσης ένα μερικές φορές και μετά το λαμπάκι της θέσης δύο δίχως να μπορώ να καλέσω ή να με καλέσουν.

 

Edit: Έφτιαξε και το τηλέφωνο δίχως καμία παρέμβαση από μέρους μου.

Επεξ/σία από FiKiFiKi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/29/2017 στις 12:46 ΜΜ, alexserres2014 είπε

Παιδια,ψαχνω εταιρεια ιντερνετ καθως ο αδερφος μου περασε στην θεσσαλονικη.Ειδα την hcn,διαβασα διαφορα,αλλα δεν καταλαβα ακομη κατι:θελω το πακετο 20/2,θα εχω wi-fi ή θα χρειαστει να βαλω δικο μου router?

Λίγο αργή απάντηση, αλλά μπας και το σκεφθεί κανένας άλλος.

Η HCN αξίζει για το Speedy 10down/1up. Αλλιώς απευθείας Fiber Speedy 30down/10up.

Αν θέλει να μιλάει στο σταθερό, ας κοιτάξει τα φοιτητικά πακέτα (νομίζω η βόδιαφον είχε το χαμηλότερο φοιτητικό 24άρι στα 18,5€, αλλά 2ετές συμβόλαιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πώς παει η HCN οσοι εχετε? Παρατηρειτε downtimes κλπ ή τιποτα το σημαντικο? Ειδα κατι καινουργιες ταχυτητες π.χ 60 down 10 up με 35 ευρω και η βονταφον εφερε vdsl στο σπιτι μου απο κατω οποτε η τιμη της θα παει στα 33 και σκεφτομαι να την κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/26/2018 στις 1:59 ΜΜ, Mikeasdf είπε

Πώς παει η HCN οσοι εχετε? Παρατηρειτε downtimes κλπ ή τιποτα το σημαντικο? Ειδα κατι καινουργιες ταχυτητες π.χ 60 down 10 up με 35 ευρω και η βονταφον εφερε vdsl στο σπιτι μου απο κατω οποτε η τιμη της θα παει στα 33 και σκεφτομαι να την κανω.

Αν δεν σε ενδοιαφερει η τηλεφωνια θα σε προτεινα να πας σε HCN μονο και μονο επειδη δεν σε κλειδωνει σε συμβολαιο 24 μηνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι και τοσο θεμα το τηλεφωνο απο το σταθερο για μενα ειναι η αληθεια, με την καρτα του κινητου και τα δωρεαν προς ολους βολευομαι.
Αλλα αν ειναι να πεφτει το ιντερνετ καθε τοσο και να μη μπορω να επικοινωνησω με το τεχνικο τμημα επειδη ειναι σ/κ τοτε δε θελω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά από θέμα downtime είμαι πολύ ευχαριστημένος. Υπάρχουν, αλλά είναι ελάχιστα και για δευτερόλεπτα.

Τα πρώτα πακέτα οπτικής είναι 30/10 25€, 60/20 35€.

Όμως, το θέμα δεν είναι αν θες εσύ να πας στην HCN, αλλά αν η HCN θέλει να έρθει σε σένα (χοχοχο). Έχω ζητήσει αναβάθμιση από τον αύγουστο (από docsis σε fiber) κι ακόμα περιμένω (και μου λένε ότι είναι άγνωστο το πότε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δηλαδη δε στην κανουν κατευθειαν? Εμενα με ειπαν οτι με 50 ευρω (αν θυμαμαι καλα) τραβανε οπτικη ινα απο το κουτι στο σπιτι μου ξεχωριστα (εχω ηδη γραμμη απο το καλοκαιρι του '14) και μου δινουν το ρουτερ που την υποστηριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν κανέναν μήνα έβαλα HCN, το fiber 30/10. Οι ταχύτητες προφανώς είναι κομπλέ, downtime είχα μόνο ένα μέχρι στιγμής, το οποίο διόρθωσαν άμεσα (παρότι ήταν βράδυ), οπότε δεν έχω παράπονο από τη σύνδεση - ως τώρα τουλάχιστον.

Το μόνο πρόβλημά μου ήταν ότι έκανα κανένα τρίμηνο να συνδεθώ, παρότι υπήρχε γραμμή έξω απ' το σπίτι μου. Γιατί ναι μεν τραβάνε οπτική ίνα απ' το κουτί στο σπίτι, αλλά εξαρτάται και από το πού περνάει αυτή η ίνα. Επειδή τη βάζουν εξωτερικά στο κτίριο, αν σου τύχει να πρέπει να περάσει μπροστά από κάποιο μαγαζί πχ, σου λένε να πάρεις άδεια απ' τον μαγαζάτορα. Μου είπαν και το κορυφαίο, να φέρω ηλεκτρολόγο να περάσει το καλώδιο όταν ο μαγαζάτορας δεν ήθελε να περνάει μπροστά απ' το κατάστημά του - όπως είναι λογικό. Κι επειδή προφανώς δεν θα πλήρωνα ηλεκτρολόγο για κάτι που δεν αφορά καν το διαμέρισμά μου, πόσο μάλιστα όταν ζητάνε και 40€ έξοδα εγκατάστασης από HCN, καθυστέρησε η όλη διαδικασία. Με τα πολλά βρήκαν τρόπο να το περάσουν βέβαια.

Από τηλέφωνο δεν χρησιμοποιώ, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Επεξ/σία από Kris_Lyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν θυμάμαι από πότε ζήτησα αναβάθμιση, αλλά σε τηλεφωνική εποικοινωνία με το σούπερ ντούπερ τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Η κοπέλα με είπε ότι κάνουν 2-3 ραντεβού την ημέρα. Τα ζα μου αργά κοινώς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/14/2018 στις 5:45 ΜΜ, vassilis018 είπε

εγώ δεν θυμάμαι από πότε ζήτησα αναβάθμιση, αλλά σε τηλεφωνική εποικοινωνία με το σούπερ ντούπερ τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Η κοπέλα με είπε ότι κάνουν 2-3 ραντεβού την ημέρα. Τα ζα μου αργά κοινώς :P

Δεν ξέρω ακριβώς την διαδικασία τερματισμού της ίνας, αλλά γνωρίζω ότι για τους 2 τερματισμούς κάνουν κάποιες ώρες. Βάλε και τις μετακινήσεις, έπιασες τα 3 ραντεβού στο 8ωρο. Και σκέψου ότι όλα αυτά στα κάνουν με +40€!

Απαράδεκτη η αναμονή, αλλά that's the deal 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...