Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί πρέπει να πιάσουμε τις άκρες ως ενδεχόμενα;

 

Ασφαλώς για να καταστεί εναλλακτική επιλογή ως πάροχος στη περιοχή της Θεσσαλονίκης και να αποκτήσει τη δυνατότητα επέκτασης του πελατολογίου της, έπρεπε να ανοιχτεί, δεχόμενη - πιθανότατα - ζημιές βραχυπρόθεσμα.

 

έσκαβε 3 δρόμους για να γράψει έναν πελάτη πχ (στη περίπτωσή μου)

 

Από τη στιγμή που κάλυψε ένα αποδεκτό εύρος δυνάμει πελατών, η περαιτέρω επέκταση λογικά έχει νόημα μόνο αν σε αυτές τις περιοχές βλέπει αύξηση της ζήτησης, νέες εγγραφές κοκ και αν οι αιτήσεις που απαιτούν νέα, μεγαλύτερα έργα έχουν κάποια ελάχιστη γεωγραφική συγκέντρωση, ώστε να δικαιολογούν το κόστος.

 

Αν οι αιτήσεις προς νέες περιοχές είναι μεμονωμένες και διάσπαρτες, πλέον η επέκταση μοιάζει περισσότερο ως κίνδυνος, παρά ως επένδυση.

 

Δεν χρειάζεται να υποθέσουμε λοιπόν ότι αν δεν επεκτείνεται πάει για κλείσιμο, πιθανότερο μου φαίνεται πως γίνεται πιο συντηρητική στην επέκτασή ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ πάει για κλείσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μεγάλη μαλακια τους άμα κλείσει ενώ είναι μονοπώλιο το fiber Θεσσαλονίκη, ούτε καν θέλω να φανταστώ ότι πρέπει να γυρίσω σε παλιό isp  :eek:  btw η καινούργια ιστοσελίδα τους είναι λίγο τραγική για isp η μου φαίνεται?! Πάντως πιο λογικό μου φαίνεται αυτό που είπε ο Vgiozo, εντωμεταξύ που χωμένος καλαμαρια είσαι Leo και δεν περνάει (dont answer that), νόμιζα την πιάνει όλη μιας και από εδώ γύρω ξεκίνησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άγιο Ιωάννη μένω και όμως πάγωσε η αίτηση μου, σε 3 μήνες λήγει το συμβόλαιο με τον ΟΤΕ και ήδη περιμένω 2 μήνες. Πήγα 5 μήνες νωρίτερα να κάμω αίτηση και απ ότι φαίνεται ούτε αυτοί θα φτάσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα λίγο να δω την ιστοσελίδα τους. Απλά τραγικό το theme και πολλά λάθη.

 

"Γενικά οι οπτικές ίνες έχουν απεριόριστο bandwidth γεγονός που εγκαθιστά την συγκεκριμένη τεχνολογια FTTH “μελλοντικά ασφαλές” καθώς θα μπορεί να εξυπηρετεί τις ανάγκες των συνδρομητών για πολλά χρόνια ακόμα."

 

Google translate πριν από 3-4 έτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη μαλακια τους άμα κλείσει ενώ είναι μονοπώλιο το fiber Θεσσαλονίκη

Στο Κορδελιό υπάρχει η OCN. Απλώς πληροφοριακά το λέω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Είμαι συνδρομητής της HCN από τον Μάρτιο. Έχω την γραμμή 10/1. Από την αρχή αντιμετώπισα προβλήματα με τις συσκευές που συνδέω είτε ασύρματα είτε ενσύρματα. Πιο συγκεκριμένα συνδέονται 2 κινητά, 2 λαπτοπ και 1 android box.  Το πρόβλημα επικεντρώνεται στα λαπτοπ στα οποία εμφανίζει συχνά το φαινόμενο να μην μπορεί να κάνει resolve τις διευθύνσεις από τις ιστοσελίδες που του ζητάω. Όταν καταφέρει να κάνει resolve τη διεύθυνση ενός site και ανοίξω δεύτερο tab το πρώτο παίζει κανονικά ενώ το δεύτερο εμφανίζει το ίδιο φαινόμενο. Δοκίμασα να παίξω με DHCP, δοκίμασα να παίξω με manual ρυθμίσεις, δοκίμασα το DNS της hcn, του google, του OPENDNS, καμία βελτίωση. Από ότι καταλαβαίνω το μεταχειρισμένο tomson twg 870 ug που έφεραν είναι λίγο σάπιο και από ότι το κόβω δύσκολα θα το αντικαταστήσουν με κάποιο καλύτερο. Διαβάζοντας το νήμα διαπίστωσα ότι και άλλοι υποφέρουν από την ίδια κατάσταση.

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι εάν μπορώ το modem-router της HCN να το κάνω να δουλέψει σαν απλό μόντεμ και να χρησιμοποιήσω σαν wifi-router ένα παλιό modem-router. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω πως να κάνω το μαραφέτι της HCN να δουλέψει σαν απλό μόντεμ (bridge mode;).

Κάθε βοήθεια/πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις fiber πακέτο τσέκαρε αν η κάρτα δικτύου σου παίρνει από τον dhcp ως dns την ip του router.
Αν ναι, τότε αυτό είναι το πρόβλημα.

Θα πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο να το επιλύσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν έχεις fiber πακέτο τσέκαρε αν η κάρτα δικτύου σου παίρνει από τον dhcp ως dns την ip του router.
Αν ναι, τότε αυτό είναι το πρόβλημα.

Θα πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο να το επιλύσουν

Έχω το απλό πρόγραμμα με το ομοαξονικό καλώδιο, 10/1, παίρνει τον DNS της hcn, τον έχω βάλει και με το χέρι δίχως να βελτιώσει την κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Είμαι συνδρομητής της HCN από τον Μάρτιο. Έχω την γραμμή 10/1. Από την αρχή αντιμετώπισα προβλήματα με τις συσκευές που συνδέω είτε ασύρματα είτε ενσύρματα. Πιο συγκεκριμένα συνδέονται 2 κινητά, 2 λαπτοπ και 1 android box. Το πρόβλημα επικεντρώνεται στα λαπτοπ στα οποία εμφανίζει συχνά το φαινόμενο να μην μπορεί να κάνει resolve τις διευθύνσεις από τις ιστοσελίδες που του ζητάω. Όταν καταφέρει να κάνει resolve τη διεύθυνση ενός site και ανοίξω δεύτερο tab το πρώτο παίζει κανονικά ενώ το δεύτερο εμφανίζει το ίδιο φαινόμενο. Δοκίμασα να παίξω με DHCP, δοκίμασα να παίξω με manual ρυθμίσεις, δοκίμασα το DNS της hcn, του google, του OPENDNS, καμία βελτίωση. Από ότι καταλαβαίνω το μεταχειρισμένο tomson twg 870 ug που έφεραν είναι λίγο σάπιο και από ότι το κόβω δύσκολα θα το αντικαταστήσουν με κάποιο καλύτερο. Διαβάζοντας το νήμα διαπίστωσα ότι και άλλοι υποφέρουν από την ίδια κατάσταση.

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι εάν μπορώ το modem-router της HCN να το κάνω να δουλέψει σαν απλό μόντεμ και να χρησιμοποιήσω σαν wifi-router ένα παλιό modem-router. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω πως να κάνω το μαραφέτι της HCN να δουλέψει σαν απλό μόντεμ (bridge mode;).

Κάθε βοήθεια/πρόταση ευπρόσδεκτη.

Ζητά αν έχουν να σου δώσουν το Motorola που είναι μόνο docsis 2 cable modem και βάλε μετά ένα router της επιλογής σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,ψαχνω εταιρεια ιντερνετ καθως ο αδερφος μου περασε στην θεσσαλονικη.Ειδα την hcn,διαβασα διαφορα,αλλα δεν καταλαβα ακομη κατι:θελω το πακετο 20/2,θα εχω wi-fi ή θα χρειαστει να βαλω δικο μου router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,ψαχνω εταιρεια ιντερνετ καθως ο αδερφος μου περασε στην θεσσαλονικη.Ειδα την hcn,διαβασα διαφορα,αλλα δεν καταλαβα ακομη κατι:θελω το πακετο 20/2,θα εχω wi-fi ή θα χρειαστει να βαλω δικο μου router?

Θα έχεις κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...