Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τους ελεγκτές στο λεωφορείο


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

το ότι όλοι φταινε το ίδιο ειναι καλοστημένη επιχειρηση αποπροσανατολισμού, κάπως έτσι του στέλνουν 10 μπατσους και γινεται πρώτο θέμα στα καναλια ο καστανάς που δεν έχει άδεια και δεν ακούγεται κιχ για συνεργάτη πρώην πρωθ/γου που βρέθηκε να έχει δεκαδες εκατομύρια σε ελβετική τράπεζα. 

Λύπαμαι που τόσοι έχουν φάει την μπανανόφλουφα και νομίζουν ότι αν πιάσουν τους λαθρεπιβάτες των λεωφορείων και τους καστανάδες θα γίνει η Ελλάδα καλύτερη χώρα...

 

 

Αυτό είναι επίσης λάθος σαν "δικαιολογία". Το ότι στον κόσμο συμβαίνουν και άλλα χειρότερα, δεν μου δίνει άλλοθι στο να κάνω άλλες μικρότερες παρανομίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 755
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό είναι επίσης λάθος σαν "δικαιολογία". Το ότι στον κόσμο συμβαίνουν και άλλα χειρότερα, δεν μου δίνει άλλοθι στο να κάνω άλλες μικρότερες παρανομίες!

Βασικά μου δίνει το δικαίωμα όταν αυτοί που κάνουν τις μεγάλες παρανομίες είναι τα όργανα που ορίζουν τους νόμους. Όταν οι ίδιοι που επιβάλουν τους νόμους αρνούνται να τους ακολουθήσουν ή δημιουργούν παράθυρα για να μην τους ακολουθούν νόμιμα τότε οι νόμοι δεν γίνονται για το γενικό καλό αλλά για το δικό τους καλό, δεν έχω κανένα λόγο να τους ακολουθήσω. Κυρίως όσο τα λαμόγια είναι ακόμα στην πολιτική σκηνή αυτού του τόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι το ιδιο αλλο να μη πληρωσεις εισητιριο και να κυνδινευεις απο το προστιμο και αλλο να κατεβασεις μια ταινια που στην ουσια δεν κινδυνευεις απο τιποτα.

 

ακριβως εκει ηθελα να καταληξω

στα μμμ δε πληρωνεις για καποιο ειδος πρωτης αναγκης και κινδυνευεις με προστιμο

στη πειρατεια δε πληρωνεις για καποιο ειδος πολυτελειας και δεν κινδυνευεις απο τιποτα.

 

σε ποια απο τις 2 κατηγοριες βρισκονται οι νεοφιλελεδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βασικά μου δίνει το δικαίωμα όταν αυτοί που κάνουν τις μεγάλες παρανομίες είναι τα όργανα που ορίζουν τους νόμους. Όταν οι ίδιοι που επιβάλουν τους νόμους αρνούνται να τους ακολουθήσουν ή δημιουργούν παράθυρα για να μην τους ακολουθούν νόμιμα τότε οι νόμοι δεν γίνονται για το γενικό καλό αλλά για το δικό τους καλό, δεν έχω κανένα λόγο να τους ακολουθήσω. Κυρίως όσο τα λαμόγια είναι ακόμα στην πολιτική σκηνή αυτού του τόπου.

 

 

Συντηρείς όμως έτσι κι εσύ τη ..."λούπα" σε όλο αυτό, ενισχύοντας ταυτόχρονα το πρόβλημα. Δεν υπάρχει λίγο κλέφτης & πολύ κλέφτης! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει όμως  μεγάλος κλεφτής και μικρός κλεφτής. Πρεπει να υπαρχει και αναλογη τιμωρια.Δεν βαζουμε στο ιδιο καζανι κλεφτοκοταδες και μεγαλοκαρχαριες.Ειναι υποκριτικο να κατηγορείς καποιον που δεν πληρωσε εισιτηρίο αλλα η Βικουλα να κυκλοφορεί ελευθερη και ωραια και χωρις να εχει πληρωσει και την εγγύηση κιολας γιατι δεν εχει λεφτα.Συμφωνω οτι  μια ευνομούμενη και πολιτισμενη κοινωνοια βασιζεται στο σεβασμο ,εδω όμως εχει χαθει προ πολλού.Αυτο που υπερισχύσει ειναι το δικαιο του πλουσιότερου αρα...................

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα ο καθένας κλέβει μέχρι εκεί που φτάνει. Ο πολιτικός θα κλέψει εκατομμύρια, ο απλός πολίτης κάποιες χιλιάδες. Κλέψιμο είναι και οι δυο περιπτώσεις. Άμα 4 εκατομμύρια Έλληνες φοροδιαφεύγουν και έχουν γλιτώσει κάποια χιλιάρικα σε φόρους, μαντέψτε για πόσα λεφτά ζημειώνεται το κράτος σε σχέση με τους πολιτικούς.

 

Δεν προσπαθώ να αθωώσω τους πολιτικούς, απλά να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη. Άμα βάλουμε μέσα και τα ρουσφέτια για θέσεις στο δημόσιο, καταλαβαίνουμε γιατί είμαστε εδώ που είμαστε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα οι ίδιοι που ψηφίζουν τους νόμους δεν τους τηρούν, πώς περιμένουν από τους πολίτες να τους τηρησουν;

Ειδικά εδώ που έχει φτάσει η κατάσταση, το να είσαι παρανομος είναι για πολλούς ο μόνος τρόπος για να ζήσουν. (βλ. Τον καστανα)

Ο κάθε νόμος δεν αρκεί να ψηφιζεται* και τελείωσε θα πρέπει να αξιολογείται και η αποτελεσματικότητα του για να καθιερωθεί.

 

* πολλοί νόμοι περνάνε και με προεδρικό διάταγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω πώς σκέφτονται κάποιοι (γιατί δυστυχώς εντύπωση δε μου κάνει) είναι το εξής:

 

Θέλω ευνομούμενη κοινωνία, αλλά έτσι που είναι τα πράγματα θα παρανομήσω γιατί (ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του).

Θα ήθελα πολύ να μάθω πώς το σκέφτεται κανείς αυτό. Να γίνουν πρώτα οι άλλοι τίμιοι και άμα δω προκοπή θα γίνω και γω; Έγινε παιδιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας προσαρμοζεται στις εκάστοτε συνθήκες, αλλά η πρώτη του προτεραιότητα είναι η επιβίωση του. Και αυτή θα πρέπει να είναι και η πρώτη προτεραιότητα του κράτους να δημιουργήσει μια κοινωνία όπου δεν θα υπάρχουν αδικίες, άπαξ και το κράτος κοίτα να βολέψει τα δικά του παιδιά ο καθένας κοίτα, και σωστά, να βολέψει την πάρτη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω πώς σκέφτονται κάποιοι (γιατί δυστυχώς εντύπωση δε μου κάνει) είναι το εξής:

 

 

Θέλω ευνομούμενη κοινωνία, αλλά έτσι που είναι τα πράγματα θα παρανομήσω γιατί (ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του).

 

 

Θα ήθελα πολύ να μάθω πώς το σκέφτεται κανείς αυτό. Να γίνουν πρώτα οι άλλοι τίμιοι και άμα δω προκοπή θα γίνω και γω; Έγινε παιδιά.

 

 

Δεν είναι ζήτημα "εγώ και οι άλλοι" είναι "η κατηγορία μου και οι υπόλοιπες κατηγορίες".

 

Κανείς δε λέει "ας πληρώσει ο Γιώργος πρώτα το ΤΕΒΕ του και μετά ανοίγω κι εγώ μπλοκάκι", μάλλον "ας πληρώσει πρώτα ο Μπόμπολας/ΔΕΗτζής/Βουλευτής/Αρχιμανδρίτης/ΜεγαλοΚάτι/τα βύσματα στο δημόσιο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντηρείς όμως έτσι κι εσύ τη ..."λούπα" σε όλο αυτό, ενισχύοντας ταυτόχρονα το πρόβλημα. Δεν υπάρχει λίγο κλέφτης & πολύ κλέφτης! 

Στόχος είναι η οικονομική ασφυξία των λαμογιών. Όσο πληρώνεις συντηρείς την λούπα, τους δίνεις εφόδια να συνεχίζουν. Όσο για το πρόβλημα ναι το ενισχύεις μέχρι να καταρρεύσει και να διωχθούν οι υπεύθυνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν είναι ζήτημα "εγώ και οι άλλοι" είναι "η κατηγορία μου και οι υπόλοιπες κατηγορίες".

 

Κανείς δε λέει "ας πληρώσει ο Γιώργος πρώτα το ΤΕΒΕ του και μετά ανοίγω κι εγώ μπλοκάκι", μάλλον "ας πληρώσει πρώτα ο Μπόμπολας/ΔΕΗτζής/Βουλευτής/Αρχιμανδρίτης/ΜεγαλοΚάτι/τα βύσματα στο δημόσιο".

 

ΟΚ, δηλαδή αν πληρώσει ο Μπόμπολας είσαι και συ διατεθειμένος να πληρώσεις τα δικά σου.

 

Πες μου τώρα ένα πράγμα που θα μπορούσε να συμβεί και να σε πείσει ότι ο Μπόμπολας πλήρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα γιατι ο μπομπολας ποτε δεν πληρωσε .Χρωσταει εκατομμύρια στις τραπεζες που τα πληρώνω εγω με την ανακεφαλαιοποίηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στόχος είναι η οικονομική ασφυξία των λαμογιών. Όσο πληρώνεις συντηρείς την λούπα, τους δίνεις εφόδια να συνεχίζουν. Όσο για το πρόβλημα ναι το ενισχύεις μέχρι να καταρρεύσει και να διωχθούν οι υπεύθυνοι.

 

 

Συγγνώμη αλλά προτιμώ να διαβάζω για όλη την υπόλοιπη ζωή μου βιβλία του Λιακόπουλου παρά να δεχτώ κάτι τέτοιο... 

 

Και αν κάτι τέτοιο υιοθετηθεί από την πλειοψηφία των πολιτών αυτής της χώρας, να μου το πείτε νωρίς για να την εγκαταλείψω οριστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...