Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τους ελεγκτές στο λεωφορείο


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όλα τα έχω ήδη καλύψει σε προηγούμενα ποστ δεν θα επαναλαμβάνομαι γιατί εσένα σου αρέσει να παραμορφώνεις τα λεγόμενα μου.ΝΑΙ οι πολιτκοί έκαναν την ζημιά και ΜΟΝΟ οι πολιτικοί. ΝΑΙ όσο οι πολιτικοί των τελευταίων 50 χρόνων είναι στην εξουσία έστω και σαν εξωτερικοί συνεργάτες η κλίκα και ο βόθρος συνεχίζονται και εγώ ΔΕΝ πληρώνω άλλο. Εσύ έφυγες για να μην πληρώνεις, δικαίωμα σου εγώ αποφάσισα ότι ΔΕΝ θα πληρώνω.

Δεν υπάρχει τίποτα υποκειμενικό στα δάνεια που πήραν όταν ψηφίζαμε την λιτότητα για ένα καλύτερο αύριο και τρώγανε με χρυσά κουτάλια οι της κλίκας τους.

 

Όσο μπορώ να ελέγχω το τι κάνουν μετά τις εκλογές και τις στροφές 180 μοιρών από το εκλογικό πρόγραμμα άλλο τόσο είμαι υπεύθυνος για την τρέχουσα κατάσταση. Αυτά τα παραμυθάκια για ένα καλύτερο μέλλον τα φάγαμε με το κουτάλι την δεκαετία του 80~90 δεν την ξαναπατάω.

 

Θα κάνω τα πράγματα απλά για να καταλάβεις σε κάθε προσφορά που μου ζητάνε δίνω 2 τιμές μια μαύρα αξίας Χ και μία με απόδειξη αξίας 2.2*Χ όποιος αντέχει η τσέπη του να είναι νόμιμος ας επιλέξει την δεύτερη. Εγώ και στις 2 περιπτώσεις τα ίδια θα βγάλω.

Δεν μπορώ να καταλάβω εαν είσαι απολιτικοποιτος ΠΑΝΤΕΛΩΣ ή αν το κάνεις επι σκοπού για να αμαυρώσεις όσους δεν πληρώνουν από ιδεολογία και από άποψη, με την οποία μάλιστα κατα συνθήκη συμφωνώ. Τα δυο ΜΕΓΑΛΑ κόμματα είχαν 90% τα χρόνια της ανάπτυξης. ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΨΗΦΙΣΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ- 90% όμως το συμπολιτών μου ΕΧΕΙ ΕΥΘΗΝΗ ασφαλως. Δεν είχαμε χόύντα ρε άνθρωπε. Σταμάτα να γενικεύεις απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 755
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

τωρα που τα φορολογικά μας έσοδα ειναι μεγαλυτερα και μικρότερα τα έξοδα.

Τα φορολογικά μας έσοδα δεν είναι μεγαλύτερα από τα λειτουργικά μας έξοδα, πόσο μάλλον από τα συνολικά έξοδα (μαζί με τα δάνεια) που λες εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θα κάνω τα πράγματα απλά για να καταλάβεις σε κάθε προσφορά που μου ζητάνε δίνω 2 τιμές μια μαύρα αξίας Χ και μία με απόδειξη αξίας 2.2*Χ όποιος αντέχει η τσέπη του να είναι νόμιμος ας επιλέξει την δεύτερη. Εγώ και στις 2 περιπτώσεις τα ίδια θα βγάλω.

Από περιέργεια, τι διαλέγουν οι περισσότεροι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, χρεώνεις χωρίς απόδειξη €100 και με απόδειξη €220;

 

Ακόμα κι αν υπολογίσουμε 23% ΦΠΑ, 29% φόρο εισοδήματος, €600 τέλος επιτηδεύματος, 100% προκαταβολή φόρου, πάλι υπερβολικό μου φαίνεται να φουσκώνεις την τιμή 220%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω εαν είσαι απολιτικοποιτος ΠΑΝΤΕΛΩΣ ή αν το κάνεις επι σκοπού για να αμαυρώσεις όσους δεν πληρώνουν από ιδεολογία και από άποψη, με την οποία μάλιστα κατα συνθήκη συμφωνώ. Τα δυο ΜΕΓΑΛΑ κόμματα είχαν 90% τα χρόνια της ανάπτυξης. ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΨΗΦΙΣΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ- 90% όμως το συμπολιτών μου ΕΧΕΙ ΕΥΘΗΝΗ ασφαλως. Δεν είχαμε χόύντα ρε άνθρωπε. Σταμάτα να γενικεύεις απλά.

ενώ εσύ με το 90% που ήξεραν τι ψήφιζαν δεν γενικεύεις. αν πιστεύεις ότι κάπου σκέπτομαι λάθος και δεν θες να βγεις εκτός θέματος στείλε με πμ τις απόψεις σου.

 

ΥΓ. Παντελώς απολιτικοποίητος είμαι σίγουρα. Δεν έχω σχέση ούτε ασπάζομαι καμιά ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά που δεν είχα εισιτήριο (νόμιζα ότι και το μετρό μέχρι το αεροδρόμιο ήταν δωρεάν λόγω στρατού) μου κόψανε πρόστιμο το οποίο πλήρωσα επιτόπου (τα μισά). Μια χαρά ευγενέστατοι ήταν, κανένα θέμα.

 

Επίσης άλλη μια φορά που είχα εισιτήριο αλλά ήταν λάθος το κατάλαβαν και δεν με γράψανε καν.

 

Μερικοι ειναι για φάπες δυστυχως για αυτο και τις τρώνε στα λεωφορεια .... δεν φταιει παντα ο ελεγχομενος.

 

Σε ποιον μιλας σε καναν κολλητο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια, τι διαλέγουν οι περισσότεροι;

χονδρικά 50/50 είναι μέχρι τώρα όσοι είναι κάτω του μέσου όρου (400~600 μηνιαίο εισόδημα) από όπου μπορούν κόβουν όσοι είναι 600~1000 είναι 50/50 και όσοι είναι 1000+ συνήθως δεν τους δίνω επιλογή παρά μόνο αν μου ζητηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι ειναι για φάπες δυστυχως για αυτο και τις τρώνε στα λεωφορεια .... δεν φταιει παντα ο ελεγχομενος.

 

Σε ποιον μιλας σε καναν κολλητο σου?

Σίγουρα κάποιοι θα είναι έτσι, αλλά πολλές φορές πάνε γυρεύοντας και οι ελεγχόμενοι. Όπως και με την αστυνομία ή με υπαλλήλους ή σε άλλες περιπτώσεις.

χονδρικά 50/50 είναι μέχρι τώρα όσοι είναι κάτω του μέσου όρου (400~600 μηνιαίο εισόδημα) από όπου μπορούν κόβουν όσοι είναι 600~1000 είναι 50/50 και όσοι είναι 1000+ συνήθως δεν τους δίνω επιλογή παρά μόνο αν μου ζητηθεί.

Καλό το 50/50 πίστευα ότι θα είναι πολύ λιγότεροι αυτοί που θέλουν απόδειξη. Μάλλον θα τις θέλουν για φοροαπαλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.40 και πάλι να χαρώ εγώ αριστερά

 

σαν άνεργος πλέον έχω το χαρτί του ΟΑΕΔ παραμάσχαλα και δεν πληρώνω τίποτα...αν και όταν το είδε ελεγκτής πήγε να με γράψει

Γενικά οι ελεγκτές είναι λαμογια και τσιράκια της κυβέρνησης για να μαζεύουν ευρώ από όπου μπορούν.

 

Ας φτιάξουν το κράτος , ας δώσουν σωστή περίθαλψη και τότε θα συνεισφέρω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φορολογικά μας έσοδα δεν είναι μεγαλύτερα από τα λειτουργικά μας έξοδα, πόσο μάλλον από τα συνολικά έξοδα (μαζί με τα δάνεια) που λες εσύ...

Δεν έκανα σύγκριση ανάμεσα στα δυο. Δεν γράφω οτι το ένα ειναι μεγαλυτερο απο το άλλο. Γράφω οτι τα έσοδά μας ειναι πλέον μεγαλύτερα απο παλιά λόγω της φορολόγισης (σε σχέση με παλιά) και τα εσωτερικα έξοδα λιγότερα (διότι έχουν μειωθεί οι μισθοι) αλλά λογω δανειων έχουν αυξηθει περισσότερο. 

Ας φτιάξουν το κράτος , ας δώσουν σωστή περίθαλψη και τότε θα συνεισφέρω και εγώ.

 

 

Αντιλαμβάνεσαι οτι παρά την αδικία που υπάρχει, δεν μπορεις να μη συνεισφέρεις. Νομοι του κράτους ειναι. Οπως έχει ειπωθεί νωρίτερα, μπορειτε να διαμαρτηρηθείτε όσοι διαφωνείτε με ένα νομο. Μαζευτείτε, ή να μαζευτούμε όλοι και να στειλουμε υπογεγραμμένο υπομνημα με δικηγορους κτλ κτλ, να πουμε που διαφωνουμε. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν έκανα σύγκριση ανάμεσα στα δυο. Δεν γράφω οτι το ένα ειναι μεγαλυτερο απο το άλλο. Γράφω οτι τα έσοδά μας ειναι πλέον μεγαλύτερα απο παλιά λόγω της φορολόγισης (σε σχέση με παλιά) και τα έξοδα λιγότερα (διότι έχουν μειωθεί οι μισθοι) αλλά λογω δανειων έχουν αυξηθει περισσότερο.

Θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερα αν δεν αυξανόντουσαν οι άνεργοι κι οι συνταξιούχοι, αν δεν μειωνόντουσαν τα εισοδήματα κι αν δεν έφευγαν επιχειρήσεις έξω κτλπ κτλπ, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι...

 

Για αυτό πρέπει να μειωθούν δαπάνες, να γίνει πραγματικά βιώσιμο/δίκαιο το ασφαλιστικό κτλπ κτλπ, με αποτέλεσμα να μην χρειαζόμαστε τόσο υψηλή φορολογία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κάποιοι θα είναι έτσι, αλλά πολλές φορές πάνε γυρεύοντας και οι ελεγχόμενοι. Όπως και με την αστυνομία ή με υπαλλήλους ή σε άλλες περιπτώσεις.

Καλό το 50/50 πίστευα ότι θα είναι πολύ λιγότεροι αυτοί που θέλουν απόδειξη. Μάλλον θα τις θέλουν για φοροαπαλλαγή.

 

Ναι εντάξει απο σεβασμο στο νομο και μονο κακως πάνε να βγουνε απο πάνω οι παραβάτες. Για αυτο και εμενα μολις με έπιασε καταλαβα οτι δεν υπηρχε λογος να αντιδράσω αλλα ουτε και αυτος ειχε λογο μετα να προσπαθησει να μου την πει.

1.40 και πάλι να χαρώ εγώ αριστερά

 

σαν άνεργος πλέον έχω το χαρτί του ΟΑΕΔ παραμάσχαλα και δεν πληρώνω τίποτα...αν και όταν το είδε ελεγκτής πήγε να με γράψει

Γενικά οι ελεγκτές είναι λαμογια και τσιράκια της κυβέρνησης για να μαζεύουν ευρώ από όπου μπορούν.

 

Ας φτιάξουν το κράτος , ας δώσουν σωστή περίθαλψη και τότε θα συνεισφέρω και εγώ.

 

Μνακια ειναι ρε ναι πάνε να σε πιάσουν απο οπου μπορουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.40 και πάλι να χαρώ εγώ αριστερά

 

σαν άνεργος πλέον έχω το χαρτί του ΟΑΕΔ παραμάσχαλα και δεν πληρώνω τίποτα...αν και όταν το είδε ελεγκτής πήγε να με γράψει

Γενικά οι ελεγκτές είναι λαμογια και τσιράκια της κυβέρνησης για να μαζεύουν ευρώ από όπου μπορούν.

 

Ας φτιάξουν το κράτος , ας δώσουν σωστή περίθαλψη και τότε θα συνεισφέρω και εγώ.

 

και εγω ξανα ανεργος μετα το πενταμηνο που επαιρνα καρτα ΟΑΣΑ τωρα παλι μπαινω δωρεαν, να εχεις μαζι και την βεβαιωση εκτος απο την καρτα ανεργειας αλλιως αν ειναι αρχιδι μπορει να σε γραψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κάποιοι θα είναι έτσι, αλλά πολλές φορές πάνε γυρεύοντας και οι ελεγχόμενοι. Όπως και με την αστυνομία ή με υπαλλήλους ή σε άλλες περιπτώσεις.

Καλό το 50/50 πίστευα ότι θα είναι πολύ λιγότεροι αυτοί που θέλουν απόδειξη. Μάλλον θα τις θέλουν για φοροαπαλλαγή.

φοροαπαλλαγή, πατριωτισμό, ηθική. Δεν παίζει κανένα ρόλο για εμένα δεν θα κρίνω εγώ τις ανάγκες του καθενός ούτε θετικά ούτε αρνητικά, αν μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ. Λογιστής δεν είμαι, για πες που κάνω λάθος και πόσο πρέπει να χρεώνω ώστε στο τέλος να μου μείνουν Χ?

 

Κάτσε να το σκεφτώ λίγο....

 

Α ναι.

 

Αμα τα πάρεις μαύρα δεν πληρώνεις φόρο εισοδήματος ούτε τίποτα άλλο που έχει σχέση με το εισόδημά σου.

 

Φαντάζομαι δε σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ε; Καθαρά το κάνεις για να εξυπηρετήσεις τον άλλο που είναι στενά και δεν έχει να πληρώσει ΦΠΑ.

 

Η συμπεριφορά σου απέναντί μου σταμάτησε να είναι κόσμια όταν άρχισες να λες πράγματα που για να τα πιστέψει κανείς πρέπει να είναι ή άσχετος ή εντελώς ηλίθιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...