Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τους ελεγκτές στο λεωφορείο


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εδώ θα διαφωνούσα. Αν δεις τον κρατικό προϋπολογισμό, ένα μεγάλο ποσοστό πάει στις δόσεις των δανείων.

Όταν έχουμε με το ζόρι "πρωτογενές" πλεόνασμα μετά από φοροκαταιγίδες, χωρίς καν να υπολογίζουμε τις οφειλές προς ιδιώτες (δλδ επιστροφές ΦΠΑ, απλήρωτα δημόσια έργα κτλπ κτλπ) μου λες ότι βγαίνουμε στα "λειτουργικά" μας έξοδα? Να μην αναφέρω καν τα αποθεματικά που εξαφανίστηκαν πέρσυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 755
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλέ εγώ είμαι με i phone και moncler και hogan και ότι θέλω (καλά τα μισώ οπότε δεν είμαι αλλά οικονομικά είμαι). Επίσης μπορεί να έχω αποφασίσει να μην πληρώνω διότι νιώθω ότι με κλέβουν. ΣΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ ΚΑΤΙ και ασχολησε με το ποσά βγάζω??? Άμα σου ζητησω βοήθεια να πληρωσω το πρόστιμο να μην μου δώσεις.

Παρεξήγηση, δεν πήγαινε σε σένα. Γι' αυτούς που ασχολούνται με το πόσα βγάζει ο Μπόμπολας το έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχουμε με το ζόρι "πρωτογενές" πλεόνασμα μετά από φοροκαταιγίδες, χωρίς καν να υπολογίζουμε τις οφειλές προς ιδιώτες (δλδ επιστροφές ΦΠΑ, απλήρωτα δημόσια έργα κτλπ κτλπ) μου λες ότι βγαίνουμε στα "λειτουργικά" μας έξοδα? Να μην αναφέρω καν τα αποθεματικά που εξαφανίστηκαν πέρσυ...

Oι αλλες χωρες έχουν "πρωτογενές"? Τι παίζει με το δημόσιο χρέους τους; Δε νομίζω οτι μόνο εμεις έχουμε τέτοια προβλήματα.

Οι άλλοι με ποιο τρόπο τα βγάζουν πέρα με τα λειτουργικά τους έξοδα. Έχουν ισοσκελισμό; Έχουν πλεόνασμα; Νομίζω οτι όλοι δανειζονται. Εμεις ομως δεν ειμαστε στις αγορές διοτι έχει αρθει η εμπιστοσυνη σωστά; 

Πάντως δεν έγραψα κάπου οτι "βγαινουμε" στα λειτουργικά μας έξοδα. Έγραψα όμως οτι τα έξοδά μας σε σχέση με το 2009, αν δεν ειχαμε τα δάνεια θα ηταν πολύ μικρότερα ενω τα έσοδα απ τη φορολογία μεγαλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάντως δεν έγραψα κάπου οτι "βγαινουμε" στα λειτουργικά μας έξοδα. Έγραψα όμως οτι τα έξοδά μας σε σχέση με το 2009, αν δεν ειχαμε τα δάνεια θα ηταν πολύ μικρότερα ενω τα έσοδα απ τη φορολογία μεγαλυτερα.

Άρα δεν διαφωνείς με αυτό που έγραψα, ότι δλδ τα λειτουργικά μας έξοδα δεν βγαίνουν ακόμα κι αν δεν είχαμε να πληρώσουμε δόσεις δανείων...

 

Τα λειτουργικά μας έξοδα το 2009 ήταν ακόμα χειρότερα, εκεί κι αν είχαμε ελλείματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενικότερη εικόνα είναι οτι υπάρχει ένας παγκόσμιος κυκεώνας χρέους και αεριτζήδικου χρήματος, οπου αυτοί που έχουν τα πολλά δείχνονται φαταούλες και δεν θέλουν ν' αφήσουν ούτε τα ψίχουλα στην μαρίδα. Ποιά αρχή της αναλογικότητας και μπούρδες! Με τον παρά μου την κυρά μου, ρε...

 

Το ελληνικό χρέος έχει σχηματιστεί μέσα στον χρόνο, αρχής γενομένης απο τα λεγόμενα <<δάνεια της ανεξαρτησίας>> και συνεχίζεται ένδοξα αυτή η κατάσταση ως τις μέρες μας. Τώρα, εάν γινόταν εκκαθάριση και αναδιάρθρωση χρεόυς και δίνονταν εκείνες οι ρημάδες (και διόλου ευκαταφρόνητες) γερμανικές αποζημιώσεις θα μιλούσαμε σε διαφορετική βάση. Το πρόβλημα αυτό είναι κατ' εξοχήν πολιτικό, άπτεται δε της νεο-αποικιοκρατικής εξωτερικής πολιτικής κάποιων χωρών. Οταν, τώρα, χώρες-φορολογικοί παράδεισοι που διευκολύνουν την φορο-αποφυγή διαμέσου υπεράκτιων εταιρείων (λόγου χάρη Ολλανδία και Λουξεμβούργο), σου λένε βάλε κι' άλλους φόρους γιατι μ' αυτά που σε βάλαμε να κάνεις δεν βγαίνουν οι αριθμοί κάτι βρωμάει, για 'μένα τουλάχιστον.

 

Κάτι το αίσθημα αδικίας, κάτι η καταλήστευση του εισοδήματος διαμέσου των διοδίων και άλλων ατραπών για κάκιστη μάλιστα επιστροφή σε υπηρεσίες (κακοί δρόμοι, κακό σύστημα υγείας, κακή παιδεία), κάτι η λαφυραγώγηση και η διασπάθιση δημόσιου και αυρωπαϊκού χρήματος υπερ εθνικών εργολάβων (πχ Μπόμπολας), κάτι η άγνοια για το πως και το γιατί φτάσαμε ως εδώ, οδηγούμαστε στην περαιτέρω αυθαιρεσία και αντι-κοινωνική συμπεριφορά. Αντι-κοινωνική συμπεριφορά είναι και το να μην πληρώνεις τους φόρους που σου αναλογούν. Ως γνωστόν, ο Ελλην χρονίως πάσχει απο έλλειψη κοινωνικής παιδείας και κουλτούρας διαλόγου. Αντε λοιπόν να βγάλεις άκρη μέσα σ' αυτόν τον χαμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν διαφωνείς με αυτό που έγραψα, ότι δλδ τα λειτουργικά μας έξοδα δεν βγαίνουν ακόμα κι αν δεν είχαμε να πληρώσουμε δόσεις δανείων...

 

Τα λειτουργικά μας έξοδα το 2009 ήταν ακόμα χειρότερα, εκεί κι αν είχαμε ελλείματα...

Φυσικά, δε διαφωνησα σε αυτό. Μονο στο ότι δε θα τα καταφέρναμε αν μας διέγραφαν όλο το χρέος, ειναι η διαφωνία μου. Διοτι έτσι θα ειμασταν η μοναδικη χωρα χωρις δημοσιο χρέος, θα βγαίναμε άνετα στις αγορές, ωστε να δανειστουμε με χαμηλό επιτόκιο και να "παιζουμε" όπως και οι υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες, τωρα που τα φορολογικά μας έσοδα ειναι μεγαλυτερα και μικρότερα τα έξοδα.

Δεν έχει να κάνει ο ισοσκελισμος, μη σε μπερδεύει αυτο. Αμφιβάλλω αν υπάρχει χωρα στο κοσμο που να βγάζει τα έξοδά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι; Θες να πεις δηλαδή ότι δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό το φαινόμενο της ρεμούλας;!;!!!;; This changes everything!!!!111

 

Ντάξει το να αλλάζουμε θέμα κατα πώς βολεύει είναι στανταράκι έτσι; Λοιπόν δε βλέπω να έχει καμία απολύτως σχέση με την κουβέντα αλλά μιας και ρώτησες, αυτά τα πράγματα τα καταδικάζω όπου κι αν τα δω. Ευχαριστημένος;

 

Κάντο τώρα λίγο πιο λιανά αυτό που έκανα quote. Λες διάφορες γερμανικές ιστορίες (ας μη μπούμε στον κόπο να τις ψειρίσουμε, θα απογοητευτούμε συνολικά) και συνεχίζεις ότι "τα αίτια είναι στην ιστορία"; "Από κάπου ξεκινούν όλα"; Δηλαδή τι, εσύ σήμερα είσαι αναγκασμένος υπό την απειλή όπλου να γράφεις στα τέτοια σου τις υποχρεώσεις σου σαν πολίτης για... ιστορικούς λόγους;

 

 

 

Ο Μπόμπολας πηγάζει από εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/440841-%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BB%CE%B5%CF%89%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF/page-43?do=findComment&comment=54636910

 

Το ποτέ πηγάζει από το γεγονός ότι δεν είμαστε τριών χρονών παιδάκια, πάντα θα υπάρχει κάποιος Μπόμπολας σε μια κοινωνία άρα για πάντα θα μπορείς να έχεις την ίδια δικαιολογία. Πράγμα που φαίνεται να αντιλαμβάνεσαι μιας και εσύ ο ίδιος τον ονομάζεις "Χ" και όχι Μπόμπολα.

 

 

Ποιοί είναι οι μπροστάρηδες; Η πολιτική ηγεσία; Δηλαδή η δικαιολογία μας τώρα είναι πως οι πολιτικοί τα κάνουν σκατά άρα και γω θα κάνω ό,τι μου αρέσει;

 

Το αν τα κάνουν σκατά οι πολιτικοί ή όχι προφανώς είναι υποκειμενικό γιατί πάντα, σε όλες τις κοινωνίες, ΠΑΝΤΑ ένα μέρος του λαού (κυρίως αυτοί που δεν τους ψήφισαν) πιστεύει ότι η πολιτική ηγεσία πρέπει να παλουκωθεί για παραδειγματισμό. Άρα με τη λογική σου οι πολιτικοί φταίνε (όχι εμείς, πάντα άλλος, απλά τον αλλάζουμε που και που για ποικιλία) που ΠΟΤΕ δε θα έχουμε ευνομούμενη κοινωνία. Τώρα βέβαια το πώς εξηγείται ότι υπάρχουν άλλες χώρες που δε λειτουργούν όπως η Ελλάδα παρόλο που κι εκεί πολιτικούς έχουν, είναι ένα ερώτημα.

 

 

Ο λόγος που έχω εγώ να "προσπαθήσω" (δεν το βλέπω σα προσπάθεια, το βλέπω ως αυτονόητο) είναι η προσωπική μου ηθική και η αντίληψη που έχω για τη σχέση κοινωνίας και ατόμου. Αλλά όντως δεν είσαι υποχρεωμένος να ασπάζεσαι τίποτα από τα δύο.

όλα τα έχω ήδη καλύψει σε προηγούμενα ποστ δεν θα επαναλαμβάνομαι γιατί εσένα σου αρέσει να παραμορφώνεις τα λεγόμενα μου.ΝΑΙ οι πολιτκοί έκαναν την ζημιά και ΜΟΝΟ οι πολιτικοί. ΝΑΙ όσο οι πολιτικοί των τελευταίων 50 χρόνων είναι στην εξουσία έστω και σαν εξωτερικοί συνεργάτες η κλίκα και ο βόθρος συνεχίζονται και εγώ ΔΕΝ πληρώνω άλλο. Εσύ έφυγες για να μην πληρώνεις, δικαίωμα σου εγώ αποφάσισα ότι ΔΕΝ θα πληρώνω.

Δεν υπάρχει τίποτα υποκειμενικό στα δάνεια που πήραν όταν ψηφίζαμε την λιτότητα για ένα καλύτερο αύριο και τρώγανε με χρυσά κουτάλια οι της κλίκας τους.

 

Όσο μπορώ να ελέγχω το τι κάνουν μετά τις εκλογές και τις στροφές 180 μοιρών από το εκλογικό πρόγραμμα άλλο τόσο είμαι υπεύθυνος για την τρέχουσα κατάσταση. Αυτά τα παραμυθάκια για ένα καλύτερο μέλλον τα φάγαμε με το κουτάλι την δεκαετία του 80~90 δεν την ξαναπατάω.

 

Θα κάνω τα πράγματα απλά για να καταλάβεις σε κάθε προσφορά που μου ζητάνε δίνω 2 τιμές μια μαύρα αξίας Χ και μία με απόδειξη αξίας 2.2*Χ όποιος αντέχει η τσέπη του να είναι νόμιμος ας επιλέξει την δεύτερη. Εγώ και στις 2 περιπτώσεις τα ίδια θα βγάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω τα πράγματα απλά για να καταλάβεις σε κάθε προσφορά που μου ζητάνε δίνω 2 τιμές μια μαύρα αξίας Χ και μία με απόδειξη αξίας 2.2*Χ όποιος αντέχει η τσέπη του να είναι νόμιμος ας επιλέξει την δεύτερη. Εγώ και στις 2 περιπτώσεις τα ίδια θα βγάλω.

 

Νομίζεις ότι μιλάς σε παιδάκια που δεν έχουν κάνει ποτέ φορολογική δήλωση και δεν έχουν κόψει ποτέ απόδειξη και τα λες αυτά; Ναι εσύ τα ίδια θα βγάλεις και το κάνεις για την ψυχή της μάνας του πελάτη που θα πληρώσει λιγότερα.

 

Ξερατά απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θα κάνω τα πράγματα απλά για να καταλάβεις σε κάθε προσφορά που μου ζητάνε δίνω 2 τιμές μια μαύρα αξίας Χ και μία με απόδειξη αξίας 2.2*Χ όποιος αντέχει η τσέπη του να είναι νόμιμος ας επιλέξει την δεύτερη. Εγώ και στις 2 περιπτώσεις τα ίδια θα βγάλω.

Βρίσκεις και τα κανεις  , η τιμη για όποιον θελει να λέγεται επαγγελματίας ειναι μια και είναι πάντα με απόδειξη,

δεν έρχεσαι σε μενα να κανεις  δυο τιμές να σε κλείσω φυλακή την ίδια μέρα ?

Ποινικό αδικημα πλέον  η μη εκδοσή αποδείξεων λέμε , ξυπνήστε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ειχανε πιάσει ελεγκτες το 2010 χωρις εισιτηριο δεν ειχα βγαλει εκεινη την μέρα μου ειπαν οτι θα με πάνε στο τμημα να πληρώσω προστιμο τους ειπα εντάξει χωρις τιποτα παραπάνω , μετα ενας απο αυτους θελησε να το πάει παραπέρα και με ρωτησε που μενω του ειπα την περιοχη και μου κανει με υφος "δηλαδη θελεις να σε πάμε εκει πάνω στο αστυνομικο τμημα?" του κάνω "Επειδη ειμαι εκνευρισμένος μην μου μιλάς υφάκι.Πηγαινε με στο κοντινοτερο τμημα να τελειώνουμε και θα έρθουν να με πάρουν απο εκει." ετσι και εγινε ο τυπος δεν με ξαναενοχλησε απλα πηγα στο τμημα οπου πλήρωσα το προστιμο και σηκώθηκα και εφυγα.Μερικοι ειναι μνακια γιατι πάνε να κάνουν θεμα μπροστα στο κοσμο για να σε εκθέσουν ακομα περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζεις ότι μιλάς σε παιδάκια που δεν έχουν κάνει ποτέ φορολογική δήλωση και δεν έχουν κόψει ποτέ απόδειξη και τα λες αυτά; Ναι εσύ τα ίδια θα βγάλεις και το κάνεις για την ψυχή της μάνας του πελάτη που θα πληρώσει λιγότερα.

 

Ξερατά απλά.

ΟΚ. Λογιστής δεν είμαι, για πες που κάνω λάθος και πόσο πρέπει να χρεώνω ώστε στο τέλος να μου μείνουν Χ?

Όσο για τα ξερατά και λοιπά χαριτωμένα νομίζω ότι μέχρι τώρα ή συμπεριφορά μου απέναντι σου ήταν κόσμια δεν σε χαρακτήρισα ούτε εσένα ούτε τις απόψεις σου καλό θα ήταν να μου δείξεις τον ίδιο σεβασμό, αλλιώς προκειμένου να εκνευρίζεσαι να σταματήσουμε την συζήτηση εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά που δεν είχα εισιτήριο (νόμιζα ότι και το μετρό μέχρι το αεροδρόμιο ήταν δωρεάν λόγω στρατού) μου κόψανε πρόστιμο το οποίο πλήρωσα επιτόπου (τα μισά). Μια χαρά ευγενέστατοι ήταν, κανένα θέμα.

 

Επίσης άλλη μια φορά που είχα εισιτήριο αλλά ήταν λάθος το κατάλαβαν και δεν με γράψανε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκεις και τα κανεις  , η τιμη για όποιον θελει να λέγεται επαγγελματίας ειναι μια και είναι πάντα με απόδειξη,

δεν έρχεσαι σε μενα να κανεις  δυο τιμές να σε κλείσω φυλακή την ίδια μέρα ?

Ποινικό αδικημα πλέον  η μη εκδοσή αποδείξεων λέμε , ξυπνήστε !

Εγώ σου δίνω την επιλογή αν εσύ επιλέξεις για Χ χρόνο να με ταΐζεις δωρεάν δεν έχω πρόβλημα δικαίωμα σου όταν βγω πάλη θα σου δώσω την ίδια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...