Προς το περιεχόμενο

Kickstarter, Indiegogo, Fig και άλλα crowd funding projects


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 924
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Προσωπικά έχω κάτι περισσότερο από ένα χρόνο που υποστηρίζω κάποια projects μέσω Kickstarter -εκτός κι αν ένα παιχνίδι είναι σχεδόν έτοιμο όταν προταθεί, ένας χρόνος είναι ελάχιστο διάστημα για να ολοκληρωθεί. Ήδη κάποια από τα projects που έχουν προταθεί εδώ έχουν ορίζοντα κυκλοφορίας μέχρι και το τέλος του '14.

 

Μερικά στατιστικά από τη δική μου συμμετοχή:

 

FTL -κυκλοφόρησε (εξαιρετικό)

DFA (aka Reds) - playable alpha, ενημέρωση για την εξέλιξη μέσω backers' updates (καθυστέρηση βάσει ορίζοντα που είχε δοθεί)

Wasteland 2 - βίντεο από combat demo, για Οκτώβριο του '13 λένε

Banner Saga - το multiplayer διατίθεται ήδη δωρεάν μέσω Steam, το single player αναμένεται το καλοκαίρι (καθυστέρηση)

Shadowrun Returns - βίντεο από combat demo (καθυστέρηση)

Legends of Eisenwald - η beta είναι διαθέσιμη μέσω Desura, προσπαθούν για κυκλοφορία μέσω Steam (καθυστέρηση)

Dead State - βίντεο από combat demo, αναμένεται Δεκέμβριο του '13

Word Realms - σε beta, αναμένεται μέσα στους επόμενους δύο μήνες (καθυστέρηση)

Detective Grimoire - καθυστέρηση

Expeditions: Conquistador - release beta, αναμένεται άμεσα η κυκλοφορία του (πολύ σταθερό και feature complete, όπως το έχω δει)

Project Eternity - αναμένεται τον Απρίλιο του '14, νωρίς ακόμη

Unwritten Passage - αναμένεται τον Αύγουστο, έληξε πρόσφατα

 

Τα υπόλοιπα που έχω στηρίξει τρέχουν ακόμη, με ορίζοντα κυκλοφορίας από το Μάιο του '13 μέχρι το Δεκέμβριο του '14.

 

Με δυο λόγια, οι καθυστερήσεις είναι γενικευμένο φαινόμενο αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δικαιολογημένες και υπάρχει ενημέρωση για την πρόοδο, είτε μέσω updates, είτε μέσω beta που στέλνονται.

 

Εκεί που έχω παράπονα είναι στο Detective Grimoire και το Word Realms, και για τις καθυστερήσεις, αλλά και για την ανεπαρκή ενημέρωση: γενικά, όμως, καλά τα πηγαίνουν. Σε άλλες κατηγορίες projects (comics, μινιατούρες κτλ.) τα ποσοστά κυκλοφορίας εγκαίρως είναι καλύτερα, από την εμπειρία μου, αν και παντού τα υπερβολικά φιλόδοξα projects ή αυτά που ξεπερνούν θεαματικά τους στόχους τους εμφανίζουν -αναπόφευκτα- καθυστερήσεις, ειδικά αν η ομάδα από πίσω είναι μικρή σε μέγεθος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επίσης από "Cognition An Erica Reed Thriller" κυκλοφόρησαν τα δύο από τα 4 επεισόδια. Νομίζω ότι ήταν στην ώρα τους ή με καθυστέρηση μερικών εβδομάδων (η ημερομηνία που είχαν δώσει αναφερόταν στο 1ο επεισόδιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το Divinity: Original Sin είναι η συνέχεια των γνωστών Divinity.

 

Ο στόχος για τη χρηματοδότηση του project έχει οριστεί στις 400.000 δολάρια, με κατώτατο όριο για το DLC παιχνίδι τα 25. Ορίζοντας κυκλοφορίας ο Νοέμβριος του '13 (η alpha αναμένεται μέσα στο καλοκαίρι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Torment Will Take a Little More Time

 

While we do not yet know what our final development budget will be, we do know that we’ll need a few months past the December 2014 launch date we first proposed at $900,000. (We’ll provide more details about our schedule after we have time to complete our planning following the Kickstarter.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό μου φαίνεται το Moebius. Το λέει για το 2013 αλλά από ότι κατάλαβα ακόμα μένει μήνας για να πιάσει και μόνο τον στόχο.

 

 Θα τα καταφέρει να το παραδώσει η Jensen on time λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Εσπασαν το ρεκόρ χρηματοδότησης παιχνιδιού στο Kickstarter.

 

Χαίρομαι που αποτελώ ένα κομμάτι αυτής της προσπάθειας.

 

Ο Brian Fargo με την InExile έχουν θέσει τον πήχη πολύ ψηλά και περιμένουμε πολλά, τόσο σε αυτό το game όσο και στο Wasteland 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...