Προς το περιεχόμενο

Kickstarter, Indiegogo, Fig και άλλα crowd funding projects


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Snoob είπε

Καιρό είχα να προτείνω project, μετά τις ομορφιές του Γκόλοπ δεν ήμουν καν βέβαιος αν θα έδινα χρήματα ξανά, αλλά αυτό εδώ μου άρεσε πολύ:

To Solasta: Crown of the Magister είναι ένα turn-based, party-based tactical RPG, από την Tactical Adventures, την εταιρία που ίδρυσε ο Ματιέ Ζιράρ, συνιδρυτής της Amplitude Studios (Endless Legend, Endless Space κτλ.).

Δημιουργούμε μια ομάδα 4 adventurers, κλασικές περιπτώσεις high fantasy (πολεμιστές, τοξότες, μάγοι κτλ.) και προσπαθούμε να ανακαλύψουμε τι συμβαίνει σε ένα χώρο που κρύβει πολλά μυστικά, τα ερείπια της Τέλεμα. 

Υπάρχει ήδη ένα pre-alpha demo στο Steam

Ένα ενδιαφέρον στοιχείο του παιχνιδιού είναι πως οι χάρτες (square-based) έχουν τρεις διαστάσεις, δηλαδή υπάρχουν και υψώματα, σκάλες που μπορούν να ανεβούν οι χαρακτήρες αλλά και δυσπρόσιτες σπηλιές ψηλά στους τοίχους από όπου εμφανίζονται εχθροί για να επιτεθούν με υψομετρικό πλεονέκτημα κτλ.

Σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι θα παίζει και το φως, που όχι μόνο διευκολύνει τους ήρωες να προχωρήσουν βαθύτερα στα μπουντρούμια, αλλά δυσκολεύει και τα πλάσματα που κρύβονται εκεί και είναι μαθημένα στο σκοτάδι.

Η Tactical Adventures έχει θέσει ως στόχο για τη βελτίωση του παιχνιδιού (δηλαδή η κυκλοφορία του δεν εξαρτάται απόλυτα από το KS, τα χρήματα τα ζητάνε για επιπλέον φυλές/κλάσεις/περιπέτειες) τα €180.000 και έχει θέσει ως ορίζοντα κυκλοφορίας τον Ιανουάριο του 2021.

Νομίζω πως είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση και αν σας αρέσει αυτό το είδος παιχνιδιού αξίζει να ρίξετε μια ματιά. 

e5866bcecb9b415a4ec2ce766602e55a_origina

Κατέβασα και έπαιξα το demo για καμιά ώρα. Φαίνεται πολύ ωραίο από όσα είδα. Μου θύμισε ένα παλιό ακατέργαστο διαμάντι, το Temple of elemental evil. Κρίμα που βασίζεται στην 5η, προτιμώ να δημιουργούνται νέα συστήματα που να ταιριάζουν ακριβώς σε αυτό που οραματίζεται ο δημιουργός.  

Μου κόλλησε μια φορά και πρέπει να βελτιώσουν το inventory screen, κατά τα άλλα φαίνεται solid για alpha build.

Δεν θα το κάνω banking για λόγους αρχής, αλλά έχει μπει στην watch list.

PS πραγματικά κάποιος έδωσε 4.700$  σε indie τίτλο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 924
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να γίνω backer στο kickstarter του The Wonderful 101 και βλέπω οτι αναφέρει ~41 δολάρια για την physical edition.

Επειδή δεν εχω ξαναχρησιμοποιήσει την πλατφόρμα αυτή, γνωρίζει κάποιος να μου πει αν η τιμή αυτή θεωρείτε τελική ή τυχόν μεταφορικά κλπ. μετράνε σαν έξτρα στην τιμή?

EDIT Άκυρο, βλέπω αν το προχωρήσεις εμφανίζει μεταφορικά!

Επεξ/σία από bad_freddy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Σκέφτομαι να γίνω backer στο kickstarter του The Wonderful 101 και βλέπω οτι αναφέρει ~41 δολάρια για την physical edition.

Επειδή δεν εχω ξαναχρησιμοποιήσει την πλατφόρμα αυτή, γνωρίζει κάποιος να μου πει αν η τιμή αυτή θεωρείτε τελική ή τυχόν μεταφορικά κλπ. μετράνε σαν έξτρα στην τιμή?

EDIT Άκυρο, βλέπω αν το προχωρήσεις εμφανίζει μεταφορικά!

Γενικά, ναι, έχουν μεταφορικά στις περισσότερες περιπτώσεις.

Έχω υπόψη μου KS projects που τα συμπεριλάμβαναν στην τιμή, αλλά μόνο για τη χώρα όπου έδρευε η ομάδα, συνήθως ΗΠΑ ή ΗΒ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snoob είπε

Γενικά, ναι, έχουν μεταφορικά στις περισσότερες περιπτώσεις.

Έχω υπόψη μου KS projects που τα συμπεριλάμβαναν στην τιμή, αλλά μόνο για τη χώρα όπου έδρευε η ομάδα, συνήθως ΗΠΑ ή ΗΒ

Ανακάλυψα τα μεταφορικά αλλά τώρα εχω την απορία αν μπορώ να δω απο που θα το στείλουν, με την εννοια οτι ο developer βρίσκεται Ιαπωνία, θα παίξει τελωνείο άραγε? Υπάρχει τρόπος να το τσεκάρω πριν την πληρωμή?

Είμαι με το χέρι στη σκανδάλη αλλά απο την άλλη φοβάμαι μη μου βγεί ο κούκος αηδόνι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, bad_freddy είπε

Ανακάλυψα τα μεταφορικά αλλά τώρα εχω την απορία αν μπορώ να δω απο που θα το στείλουν, με την εννοια οτι ο developer βρίσκεται Ιαπωνία, θα παίξει τελωνείο άραγε? Υπάρχει τρόπος να το τσεκάρω πριν την πληρωμή?

Είμαι με το χέρι στη σκανδάλη αλλά απο την άλλη φοβάμαι μη μου βγεί ο κούκος αηδόνι!

Αρχικά, ψάξε στο FAQ του project, ενδεχομένως να έχει απαντηθεί ήδη.

Project με έδρα "δύσκολες" ή απλά μακρινές χώρες (λ.χ. Αυστραλία, μου έχει τύχει) όταν έχουν physical και επαρκές ενδιαφέρον από Ευρώπη/ΗΠΑ, μπορεί να ψάξουν να βρουν εταιρία εκεί για να τους φτιάξει τα κομμάτια.

Γενικά, στο KS μη διστάζεις να επικοινωνήσεις μαζί τους, λογικά και τα σχόλια στη σελίδα θα είναι ανοιχτά σε όλους. Και να μην είναι, και να τα έχουν μόνο για backers, κάνε back το απολύτως ελάχιστο, ρώτα, και αν σε κάψει η απάντηση, ακυρώνεις και το pledge για να μη χρεωθείς τίποτε. Αν και, 99,9% θα είναι ανοιχτά σε όλους τα σχόλια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα το πρώτο μου Kickstarter backing στο Wonderful 101 τελικά για digital μιας και οι physical εκδόσεις θα σταλούν μέσω US με τελωνεία, μεταφορικά κλπ. και το κόστος ανέβαινε σημαντικά.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ενω περίμενα οτι θα γίνει έστω μια προσωρινή δέσμευση χρημάτων (προσωρινή με την έννοια οτι επειδή η πληρωμή γίνεται σε Γιέν, θα δέσμευε τα χρήματα με την σημερινή ισοτιμία και μετά θα τα έπαιρνε κανονικά με την ισοτιμία την ημέρα της "αποστολής" όπως κάνει το Αγγλικό thegamecollection στα preorder) τελικά δεν μου χρεώθηκε απολύτως τίποτα.

Αρα αυτό σημαίνει οτι όλοι οι backers είναι "εικονικοί"? Δηλαδή αν είναι έτσι πιθανόν πολλοί κάνουν backing χωρίς φράγκο στην κάρτα ακόμα και για πλάκα και όταν έρθει η ωρα της πληρωμής παίζει το project να πάρει και πολύ λιγότερα χρήματα απ' οσα φαίνεται οτι έχουν μαζέψει? Απο τύπους που κάνουν cancel τελευταία στιγμή (αφού δεν έχουν δώσει τίποτα και τι τους νοιάζει) μέχρι άλλους που όπως είπα βάλανε μια κάρτα κάνουν και $5000 pledge και μέσα δεν έχουν μια.

Πως είναι εξασφαλισμένο το project έτσι και με τα stretch goals ας πούμε?

Επεξ/σία από bad_freddy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η χρέωση γίνεται μόνο αν το project γίνει funded, από όσο ξέρω στο kickstarter τουλάχιστον δεν έκαναν ποτέ προσωρινή δέσμευση. Και όντως υπήρχαν περιπτώσεις όπου κάποιοι έκαναν cancel λίγο πριν το τέλος, αλλά από όσο γνωρίζω αυτό πλέον είναι κάτι που το έχουν αναφέρει αρκετοί project creators και κάθε καινούργιο project "οφείλει" να το έχει υπόψιν του ως πιθανότητα. 

Και φυσικά αν τελικά τα χρήματα δεν φτάσουν για τα stretch goals μετά τον "τελικό απολογισμό", ο creator μπορεί κάλλιστα να το αναφέρει ανοιχτά και τίμια, για να ξέρουν και οι (κανονικοί) backers τι παίχτηκε. 

Γενικά βέβαια, η σωστή τακτική ως project creator είναι να μην ανοίγεσαι πολύ σε stretch goals αν δεν έχεις απροσδόκητα καλό funding και αρκετό περιθώριο χρημάτων για "buffer". (...)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Έκανα και εγώ το πρώτο μου kickstarter backing για το επιτραπέζιο wolfenstein! 

Μάλιστα το συγκεκριμένο είχε τεράστια επιτυχία, από $50000 που ζητούσαν ξεπέρασαν τις $700000. Από ότι διάβασα και κατάλαβα, μετά από λίγο καιρό θα μας στείλουν ένα λινκ για έναν pledge manager για να διαλέξουμε έξτρα και να βάλουμε διεύθυνση αποστολής. Έτσι γίνεται συνηθως; Η αποστολή είναι από Πολωνία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησε το Kickstarter για το Knight of the Chalice 2. Είναι ένα old school rpg βασισμένο στο 3.5 OGL system Dungeons & Dragons. Το πρώτο είχε πολύ καλό gameplay και αρκετά πιστό στους κανόνες και το δεύτερο δείχνει να είναι βελτίωση σε όλους τους τομείς.

https://www.kickstarter.com/projects/1848628223/knights-of-the-chalice-2-revolutionise-old-school-crpgs

Και ένα βίντεο που παρουσιάζει τις classes που θα έχει.

 

Επεξ/σία από Aruil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...