Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε λεω τα εχω κανει ολα ;)

 

 

 

 

Παλι καλα να μην κανω καμια μαλακια :Ρ

Εγω στο ειπα για την δυσκοιλιοτητα.Ισως ερθει μια η αλλη.Τωρα για τις αιμορροιδες,δυστυχως δν ειχα την τιμη. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μπαμπας μου σου λεει να τρως all bran το πρωι,ενα ακτινιδιο και μια κουταλια του γλυκου μελι και 1.5 λιτρο νερο τη μερα (8 ποτηρια ανα 2 ωρες).

Αν δεν ελαττωθει η δυσκοιλιοτητα σου πρεπει να το κοιταξεις...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μπαμπας μου σου λεει να τρως all bran το πρωι,ενα ακτινιδιο και μια κουταλια του γλυκου μελι και 1.5 λιτρο νερο τη μερα (8 ποτηρια ανα 2 ωρες).

Αν δεν ελαττωθει η δυσκοιλιοτητα σου πρεπει να το κοιταξεις...........

τα δημιτριακα δεν τα εχω δοκιμασει θα το τσεκαρω.

 

Να ναι καλα ο μπαμπας σου πεστον ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δημιτριακα δεν τα εχω δοκιμασει θα το τσεκαρω.

 

Να ναι καλα ο μπαμπας σου πεστον ! :)

 

τονιζει να πινεις αρκετο νερο γιατι αυτο που κανουν ειναι να μαζευουν το νερο που ειναι στο εντερο και ετσι να ειναι μαλακα τα σκατα....... εγω στη θεση σου θα το εκανα γιατι πιστεψε με εχει μεγαλη πειρα σε τετοια θεματα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε...σηκώθηκα να πάω για κακά μου(τι κακά μου δλδ..κάτι κουραδες 1,5 κιλο με το συμπάθιο) κ είδα το θέμα σου

Θα σου πρότεινα να πας στο γιατρό από τη στιγμή που δεν βοηθάνε τα ακτινίδια κ τα κόλπα.το πολύ πολύ να φας κάνα κλυσματακι.

Μη τα αμελείται αυτά τα πράγματα..κ να προσεχείς κ την διατροφή σου,γιατί αυτή κατά κύριο λόγο σου έσφιξε το σκατό κ πιθανότατα καμία μεγάλη κ σφιχτή κουράδα να σου δημιούργησε ραγάδα στο κωλοτρυπιδι;)

Γιαυτό λοιπόν γιατρό κ καθάρισες.

 

 

Sorry για τα ....ορθογραφικά λάθη

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό έχεις να πας φίλε μου για κατάθεση (κοινός χέσιμο);;

Ρωτάω γιατί είχα μια φιλή που είχε να πατήσει τουαλέτα 20 μέρες είχε πάει το σκατό

μέχρι το στομάχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό έχεις να πας φίλε μου για κατάθεση (κοινός χέσιμο);;

Ρωτάω γιατί είχα μια φιλή που είχε να πατήσει τουαλέτα 20 μέρες είχε πάει το σκατό

μέχρι το στομάχι..

Kαι? Για πες!!

Αρχισε να τα ξερνάει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω γιατί είχα μια φιλή που είχε να πατήσει τουαλέτα 20 μέρες είχε πάει το σκατό

μέχρι το στομάχι..

Και οταν πήγε τελικά τουαλέτα φαντάζομαι την ανακούφιση :P

 

Άλλο ένα από South Park που ταιριάζει στην περίσταση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δείτε τη λεκάνη κόκκινη από το αίμα, και την δείτε, και την ξαναδείτε, και δείτε να στάζει το αίμα στα πλακάκια του μπάνιου όταν σηκώνεστε όρθιοι σε σημείο που να φοβάστε να ξαναπάτε στην τουαλέτα και καπάκι έρχονται και οι πρώτες ζαλάδες, τότε μάλλον θα το ξανασκεφτείτε να βάλετε χιουμοριστικά βιντεάκια. Μετά κολονοσκόπηση μπας και έχει τίποτα σοβαρό το έντερο και οι αιμορροΐδες ξαφνικά γίνουν το μικρότερο πρόβλημά σας. Συνηθισμένο στις μέρες μας, αποτέλεσμα του δυτικού τρόπου ζωής, σε προχωρημένο στάδιο θέλει επέμβαση. Παθών (ή πάσχων; ), ευτυχώς έχει ηρεμήσει πολύ, δεν πονάει, πιο πολύ θα με πονέσουν τα λεφτά της εγχείρισης όταν το πάρω απόφαση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεραστιο βασανο οι καριολες. Ξεκινησαν οταν ημουν 18, λογω δυσκοιλιοτητας. "Ευτυχως", ποτε δεν ειχα αιμορραγια και τα συναφη, εχω το "ειδος" που παθαινουν θρομβωση και προεξεχουν μολις γινει αυτο, προκαλωντας ΑΦΟΡΗΤΟ πονο επι μια εβδομαδα και βαλε. Καθε 2-3 μηνες παθαιναν θρομβωση και γω εμενα ξαγρυπνος απο τον πονο(τι να σου κανουν τα παυσιπονα και οι αλοιφες). Μια φορα πριν 2 χρονια που ειχα και την πιο ασχημη επιπλοκη, θρομβωθηκε σε μεγεθος μεγαλου καρυδιου και μακαρι να μην τυχει σε κανεναν τετοιο πραγμα. Μου εκαναν διανοιξη στο νοσοκομειο αλλα απλα ανακουφισαν καπως την κατασταση, δεν ηταν επεμβαση θεραπειας.

 

Εχω δοκιμασει οτι γιατροσοφι υπαρχει γνωστο. Αλοιφες φαρμακευτικες,αλοιφες φτιαχτες(με κερι, μελι και λαδι), αλατονερο, εδρολουτρα, αλοη βερα και ποσα αλλα που δε θυμαμαι. Άλλα ανακουφιζουν, άλλα δεν κανουν τιποτα. Σημασια εχει οτι δεν δρουν στην αιτια, αλλα στα συμπτωματα της στιγμης. Θα σου συνιστουσα οπως ειπαν οι περισσοτερη μια σωστη διατροφη πλουσια σε φυτικες ινες ωστε να μπορεις να πηγαινεις τουαλετα και να μην τις χειροτερευεις. Εγω επαιρνα αυτο http://www.pharmshop...d_Id=261&cat=20

Ομως σαν τα ακτινιδια δεν εχει. Με 2 την μερα(μπορεις να τα κανεις και σαν χυμο στο μπλεντερ) στανταρ παω μια χαρα. Δυσκοιλιοτητα δεν εχω πλεον, οι αιμορροιδες βρισκονται σε ηρεμια, αλλα ειναι θεμα χρονου, τυχης και συγκυριων να ξαναθρομβωθουν. Εχω πανω απο 4-5 χρονια να χρησιμοποιησω χαρτι υγειας, κατευθειαν μπαινω μπανιο και πλενομαι(βοηθησε παρα πολυ αυτο, αλλα ειναι βασανο διοτι φαντασου να εισαι φιλοξενουμενος σε ξενο σπιτι ξερω γω και να σε πιασει ντουντουκι :P ).

 

Προσφατα, πηγα και σε χειρουργο να συζητησουμε για επεμβαση. Ειχα ψαξει πολλες ωρες στο διαδικτυο και κατεληξα(μετα και απο συμβουλη χειρουργου) σε μια νεα σχετικα μεθοδο που λεγεται THD(στο youtube υπαρχει να την δεις). Ειναι η πιο αναιμακτη, καθολου επεμβατικη, ουτε καν νοσηλευεσαι στο νοσοκομειο και μετεγχειρητικος πονος υπαρχει ελαχιστος, ειδικα σε σχεση με την κλασικη αιμορροιδεκτομη που γινεται πανικος εκει κατω διοτι σου κοβουν εντερο στην ουσια και μαρτυριες λενε πως μετεγχειρητικα ο πονος ειναι απεριγραπτος, μεχρι λιποθυμιας. Ο γιατρος αυτος λοιπον, δεν "ηξερε" την THD (λιγοι την εκτελουν στην Ελλαδα βασικα), ηξερε μια παρομοια, την επεμβαση Longo. Ημουν στο τσακ να πω το ΟΚ για να προχωρησουμε, αλλα οταν ακουσα οτι κοστιζει μαζι με αμοιβες αναισθησιολογου,χειρουργου,κλινικης, κοντα στα 2000 απογοητευτηκα και το αφησα προς το παρον.

 

Το τραγικοτερο που δειχνει και την αθλια κατασταση και νοοτροπια αυτης της χωρας, ειναι οτι αμεσως μετα, πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο, σε "φιλο" χειρουργο του πατερα μου να με δει κι αυτος μηπως και προτεινει καποια καλη επεμβαση που να καλυπτεται απο ασφαλιστικα ταμεια. Ε, με εξετασε και σε 2 λεπτα με εδιωξε λεγοντας μου οτι ΔΕΝ εχω αιμορροιδες. Του λεω πλακα μου κανετε τωρα ετσι? Μου λεει οχι, δεν βλεπω κατι, αμα σε ξαναενοχλησουν τοτε ελα. Καλα οτι να'ναι του ειπα και σηκωθηκα κι εφυγα χτυπωντας και την πορτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...