Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Θα ψηνόμουν στον πυρετό, φαντάζομαι εννοούσε. Δεν έδωσα συνέχεια, απλά του είπα πως αύριο το πρωί, δε ξέρω τι θα κάνεις αλλά θέλω να εγχειριστώ.

2) Μας λέει ότι αν τον παίρνεις από πίσω, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις πρόβλημα. Εναλλακτικά, θα πρέπει να ξεχάσεις τους κανόνες καλής συμπεριφοράς, να αερίζεσαι όποτε σου έρχεται και να έχεις πρόσβαση σε τουαλέτα ανά πάσα στιγμή.

 

ειναι αυτο που λεμε «αμα δεις τουαλετα μην την αφησεις ανεκμεταλευτη, ποτε δεν ξερεις ποτε θα συναντησεις την επομενη» :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχεις δοκιμασει ενα σφηνακι ελαιολαδο καθε πρωι?? βοηθαει πολυ ειδικα σε ατομα που δεν ακολουθουν μεσογειακη διατροφη... Να πινεις και ενα με το φαγητο αν δεν ειναι λαδερο το μεσημεριανο σου, κακο δε κανει.

 

Επισης καθαρτικο και γενικοτερα υγειηνο ειναι και η αλοη βερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δευτερον μας λεει να τον παιρνουμε απο τον κωλο η οχι; :mrgreen:

Ετσι οπως το λες βγαινει το συμπερασμα ζοχαδιασμενος=100% αρσενικο.....

Παντως κυριως σε αντρες φιλους εχω δει να εχουν αυτο το προβλημα,σχεδον ποτε σε γυναικες, αν και νομιζω το εμφανιζουν στους τελευταιους μηνες πριν την γεννα.....οποτε κανεις δεν την γλυτωνει τελικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπον τις τελευταιες 2 μερες παρατηρησα αισθητη ποσοτητα αιματος κατα την αφοδευση.

Δεν εχω *καθολου* τσουξιμο ή πονο κλπ... Ουτε δυσκοιλιοτητα κλπ, ολα φυσιολογικα απλα βγαινει αιμα. Τι παιζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι ειδικος και μη εχοντας δει τα υπολοιπα σχολια του τοπικ σου λεω, οτι αν το χρωμα του αιματος ειναι ανοικτο, τοτε μαλλον ειναι αιμοροιδες.

Αν ειναι πιο κοκκινο προερχεται απο πιο βαθια και δεν ειναι αιμοροιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιχτο ειναι το χρωμα,προς το ανοιχτο ξερω γω

 

Γενικα δεν ειχα ποτε σοβαρο θεμα οπως καποιοι που χουν γραψει σε αυτο το θεμα και βασανιζονται, το χειροτερο που παθαινα ηταν σε σημεια να βγαινουν μικρα εξογκωματακια που τσουζανε αλλα υποχωρουσαν με 3-4 μερες αλοιφη για αιμοροιδες. Και τωρα μαλλον κατι τετοιο εχει παιχτει αλλα πολυ ηπια, θα βαλω αλοιφη κ θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι ειδικος και μη εχοντας δει τα υπολοιπα σχολια του τοπικ σου λεω, οτι αν το χρωμα του αιματος ειναι ανοικτο, τοτε μαλλον ειναι αιμοροιδες.

Αν ειναι πιο κοκκινο προερχεται απο πιο βαθια και δεν ειναι αιμοροιδες.

 

Καλά αυτό το πράγμα δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Λοιπόν, είχα χρόνια την πάθηση, λίγο αίμα τα πρώτα χρόνια, περισσότερο και πιο συχνά όσο περνούσε ο καιρός. Επίσης μεγάλη δυσκοιλιότητα, βέβαια δεν είχα και μέτρο σύγκρισης, απλά ξέρω ότι μου έλεγαν ότι κάθομαι πολλή ώρα στην τουαλέτα.

Την επέμβαση την έκανε ο Γρηγοριάδης (όλοι μου είπαν πως είναι κορυφή και έχω και γνωστούς που πήγαν σε αυτόν και έκτοτε πρόβλημα τέλος), 1520 ευρώ κόστισε, μέθοδος Peter Lord διότι το πρόβλημα ήταν ο πολύ σφιχτός σφιγκτήρας (νομίζω ότι είναι ο συνηθέστερος λόγος). Αποφάσισα να πάω γιατί όπως είπα, είχα ανεβάσει πυρετό και ανακάλυψα και το απόστημα για το οποίο πληροφορίες βρήκα στο δίκτυο, αρχικά δεν ήμουν σίγουρος αν σχετίζεται με το πρόβλημα ή/και με τον πυρετό. Πέμπτη με είδε, μου λέει ότι το επόμενο πρωί πρέπει να εγχειριστώ γιατί "δε βγάζω το ΣΚ".

Παρασκευή εισήχθη στην κλινική, πρώτα έκανα εξετάσεις αίματος, ούρων, καρδιογράφημα και ακτινογραφία θώρακος. Την προηγούμενη ημέρα μπορούσα να φάω/πιω ό,τι θέλω, απολύτως τίποτα, όμως, τις τελευταίες 4 ώρες πριν την εισαγωγή. Κολονοσκόπηση δεν έκανα, είχα κάνει πριν από 3 1/2 χρόνια και ήταν καθαρή (έχει 5 χρόνια ισχύ, νομίζω). 20 λεπτά κράτησε η επέμβαση όλη διαδικασία (η επέμβαση είναι πολύ πιο σύντομη), όταν βρέθηκα στο δωμάτιο πονούσα αρκετά αλλά υποφερτά για 10 λεπτά μόνο (ίσως και λιγότερο) επειδή είχα ένα ταμπόν μέσα. Όταν βγήκε αυτή η μαλακία, πόνος τέλος. Αν δεν είχα το απόστημα, το μεσημεράκι θα πήγαινα σπίτι μου (αφού πρώτα είχα ουρήσει αλλιώς δε φεύγεις), λόγω του αποστήματος, όμως, έμεινα μέσα μια μέρα.

Βγήκα την επόμενη. Το περπάτημα είναι εύκολο, το να κάθεσαι είναι λίγο ζόρι, δεν πονάω αλλά νιώθω άβολα και αισθάνομαι ότι μουδιάζω. Καθαριότητα πολύ καλή, εμποτισμένες γάζες μέσα στην τρύπα του αποστήματος, άλλη γάζα από πάνω και σερβιέτα ειδική για αυτές τις περιπτώσεις.

Αυτά σε γενικές γραμμές, αν δεν είχα το απόστημα θα το είχα ξεχάσει κιόλας, δεν έχω πια κανένα πρόβλημα στην τουαλέτα. Από την άλλη, αν δεν είχε βγει αυτή η μαλακία, δεν θα είχα πάρει την απόφαση να πάω γιατί ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν πονούσα όλο αυτό το διάστημα. Ουσιαστικά, μόνο ο φόβος με κρατούσε, αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος. Ο μετεγχειρητικός πόνος είναι ελάχιστος, πας και την ίδια μέρα βγαίνεις κύριος (well, sort of). :rolleyes:

 

Μπορείς να δώσεις κάποια στοιχεία του γιατρού σστο e-mail :[email protected] ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

για δώστε καμιά άλλη πληροφορία.

 

πως κάνατε καλά τα κωλαράκια σας;  

γρηγοριάδης και ξερό ψωμί ή έχετε να προτείνετε και κανέναν άλλον;

την πάλεψε κανένας με θεραπεία χωρίς εγχείριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...