Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν δείτε τη λεκάνη κόκκινη από το αίμα, και την δείτε, και την ξαναδείτε, και δείτε να στάζει το αίμα στα πλακάκια του μπάνιου όταν σηκώνεστε όρθιοι σε σημείο που να φοβάστε να ξαναπάτε στην τουαλέτα και καπάκι έρχονται και οι πρώτες ζαλάδες, τότε μάλλον θα το ξανασκεφτείτε να κάνετε πλάκα με τα νεύρα της περιόδου.

 

Feminist fix.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μα καλα 18 χρονων ανθρωπος και δεν λειτουργει ο κωλος σου;

Χαχαχαχαχα...

Σορρυ αδελφέ αλλά το ποστ ηταν απ τα καλύτερα που χω διαβάσει. :mrgreen:

 

Επι της ουσίας, το πλύσιμο στο μπάνιο και η κατάργηση του χαρτιού τουαλέτας, ή η αντικατάστασή του με τα υγρά μαντιλάκια για μωρά, βοηθούν εξαιρετικά τη κατασταση.

Προσωπικά έχω καταργήσει το χαρτί υγείας από τα 15 μου και χρησιμοποιώ τέτοια.

Τη φαγούρα (αν υπάρξει μια το τόσο) θα την αντιμετωπίσω με γερό μπανάκι.

 

ΜΑΚΡΥΑ απο οτιδήποτε καυτερό, τύπου Μεξικανικα, Κινέζικα, ακόμα και πατατάκια μπάρμπεκιου, ποτά τύπου τεκύλα. Κόψε ακόμα και το πιπέρι στο φαγητό.

 

Και τρώγε, φρούτα, σαλάτες κτλ.

Όσο για τη δυσκοιλιότητα?

 

Σε ακραία περίπτωση χρησιμοποιείς καθαρτικό και απλά δε γίνεται να μην "αδειασεις".Ομως για το τελευταίο ρωτάς γιατρό. :-D

 

Σου λέω αυτά έχουν σώσει κόσμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δείτε τη λεκάνη κόκκινη από το αίμα, και την δείτε, και την ξαναδείτε, και δείτε να στάζει το αίμα στα πλακάκια του μπάνιου όταν σηκώνεστε όρθιοι σε σημείο που να φοβάστε να ξαναπάτε στην τουαλέτα και καπάκι έρχονται και οι πρώτες ζαλάδες, τότε μάλλον θα το ξανασκεφτείτε να ζητήσετε τον κώλο της γκόμενάς σας άμα τον έχετε και 8 πόντους στο πλάτος

men fix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Το τραγικοτερο που δειχνει και την αθλια κατασταση και νοοτροπια αυτης της χωρας, ειναι οτι αμεσως μετα, πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο, σε "φιλο" χειρουργο του πατερα μου να με δει κι αυτος μηπως και προτεινει καποια καλη επεμβαση που να καλυπτεται απο ασφαλιστικα ταμεια. Ε, με εξετασε και σε 2 λεπτα με εδιωξε λεγοντας μου οτι ΔΕΝ εχω αιμορροιδες. Του λεω πλακα μου κανετε τωρα ετσι? Μου λεει οχι, δεν βλεπω κατι, αμα σε ξαναενοχλησουν τοτε ελα. Καλα οτι να'ναι του ειπα και σηκωθηκα κι εφυγα χτυπωντας και την πορτα.

 

Φίλε μου αυτο το πράγμα είναι τραγικό και υπάρχει σε ολα τα δημόσια νοσοκομεία....... Δεν σου δίνουν καμια σημασία εκτός αν είσαι του θανατα τότε μπορει και να κάνει κάτι.......Ελλαδάραααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, την επεμβαση Longo. Ημουν στο τσακ να πω το ΟΚ για να προχωρησουμε, αλλα οταν ακουσα οτι κοστιζει μαζι με αμοιβες αναισθησιολογου,χειρουργου,κλινικης, κοντα στα 2000 απογοητευτηκα και το αφησα προς το παρον.

 

Την longo την ειχα κανει πριν 7 χρονια για να απαλαγω μονιμα, τα αποτελεσματα δεν ηταν ικανοποιητικα ενω απο μια μικρη επιπλοκη και τον μαλακα γιατρο κοντεψα να παω στον αλλο κοσμο....Ειναι αυτο που λενε οτι ακομα και η ποιο απλη επεμβαση μπορει να εχει επιπλοκες.

 

Ουσιαστικα θελει αλλαγη τροπου ζωης για να βελτιωσει καποιος την κατασταση αφου ακομα και μια επεμβαση δεν εξασφαλιζει οτι δεν θα ξανα εμφανιστουν.

 

Ασκηση-περπατημα, διατροφη πολουσια σε Φ.ινες, φρουτα, κοψιμο των καυτερων τροφων, περιορισμος στο αλατι, οχι κοκκινο κρασι, λιγες σοκολατες, καλος καθαρισμος της περιοχης μετα απο αποστολη φαξ, πολυ νερο κτλ ειναι μερικα απο αυτα που βοηθανε. Τα υγρα μαντιλακια επισεις ειναι καλη ιδεα, εμενα με εσωσαν στο στρατο οπου δεν υπαρχει δυνατοτητα μπιντε.

 

Ακομα καπου ειχα διαβασει οτι το anal βοηθαει, αλλα πολλοι απο εμας θα νιωθουν μια συστολη να εφαρμοσουν αυτη την θεραπεια.....τυχερες οι γυναικες.

 

Το βασικο ειναι οτι ο TS πρεπει να το παρει το θεμα στα σοβαρα, να διαβασει πολλα πραγματα στο ιντερνετ για προληψη και να δει ενα γιατρο και ισως να κανει και μια κολονοσκοπηση μπας και υπαρχει αλλο προβλημα. Υπαρχει και moderator γιατρος,μπορει να βοηθησει σε αυτο ισως http://www.insomnia.gr/index.php?app=forums&module=post&section=post&do=reply_post&f=9&t=443274&qpid=4688191#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οταν πήγε τελικά τουαλέτα φαντάζομαι την ανακούφιση :P

 

Άλλο ένα από South Park που ταιριάζει στην περίσταση

 

 

Ακριβώς όμως, όταν άκουσε για εγχείρηση ήθελε δεν ήθελε ίδρωσε αλλά λογικά το βουνο βγήκε,δεν ήμουν και μπροστά.. :P

Ζόρι το χέσιμο για μερικούς ανθρώπους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την longo την ειχα κανει πριν 7 χρονια για να απαλαγω μονιμα, τα αποτελεσματα δεν ηταν ικανοποιητικα ενω απο μια μικρη επιπλοκη και τον μαλακα γιατρο κοντεψα να παω στον αλλο κοσμο....Ειναι αυτο που λενε οτι ακομα και η ποιο απλη επεμβαση μπορει να εχει επιπλοκες.

 

Ουσιαστικα θελει αλλαγη τροπου ζωης για να βελτιωσει καποιος την κατασταση αφου ακομα και μια επεμβαση δεν εξασφαλιζει οτι δεν θα ξανα εμφανιστουν.

 

Ασκηση-περπατημα, διατροφη πολουσια σε Φ.ινες, φρουτα, κοψιμο των καυτερων τροφων, περιορισμος στο αλατι, οχι κοκκινο κρασι, λιγες σοκολατες, καλος καθαρισμος της περιοχης μετα απο αποστολη φαξ, πολυ νερο κτλ ειναι μερικα απο αυτα που βοηθανε. Τα υγρα μαντιλακια επισεις ειναι καλη ιδεα, εμενα με εσωσαν στο στρατο οπου δεν υπαρχει δυνατοτητα μπιντε.

 

Ακομα καπου ειχα διαβασει οτι το anal βοηθαει, αλλα πολλοι απο εμας θα νιωθουν μια συστολη να εφαρμοσουν αυτη την θεραπεια.....τυχερες οι γυναικες.

 

Το βασικο ειναι οτι ο TS πρεπει να το παρει το θεμα στα σοβαρα, να διαβασει πολλα πραγματα στο ιντερνετ για προληψη και να δει ενα γιατρο και ισως να κανει και μια κολονοσκοπηση μπας και υπαρχει αλλο προβλημα. Υπαρχει και moderator γιατρος,μπορει να βοηθησει σε αυτο ισως http://www.insomnia....4&qpid=4688191#

 

Σιγουρα, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι με την επεμβαση δεν θα τις ξαναποκτησεις. Αμα αρχισουν παλι δυσκοιλιοτητες, κακη διατροφη, καθιστικη ζωη κλπ ειναι πολυ πιθανο να εμφανιστουν παλι. Στην ουσια σκοπος των επεμβασεων ειναι να σε φερουν σε μια κατασταση οπου εχεις απλα τις ιδιες πιθανοτητες για εμφανιση αιμορροιδων με τον υπολοιπο κοσμο(ολοι τις εχουμε, ειναι στη φυσιολογια του εντερου-οργανισμου, απλα υπο συνθηκες χαλαρωνουν,θρομβωνονται και δινουν τα συμπτωματα που ξερουμε).

 

Ο χειρουργος που ειχα παει μου ειπε πως η επεμβαση εκλογης ειναι η κλασσικη αιμορροιδεκτομη, καθοτι εφαρμοζεται παρα πολλα χρονια και υπαρχουν οπως ειναι λογικο τα στατιστικα μετεγχειρητικα στοιχεια που δειχνουν οτι η μεγαλη πλειοψηφια, για τα επομενα 15-20 χρονια με σωστη ζωη/διατροφη δεν παρουσιαζει ξανα την παθηση.Ωστοσο σαν επεμβαση, επειδη ειναι ΜΑΧΑΙΡΙ, εχει κινδυνο επιπλοκων(χαλαρωση σφιγκτηρα, ακρατεια κλπ). Οι νεες επεμβασεις, δεν τις αφαιρουν, τις φτιαχνουν στην ουσια και τις φερνουν στην κανονικη τους μορφη συμβαδιζοντας με τον συγχρονο τροπο ζωης που θελει τον ανθρωπο παραγωγικο,να μη λειψει απ τη δουλεια του και ολα αυτα. Δεν πονανε, εχουν αριστα αποτελεσματα αλλα επειδη ειναι νεες, δεν υπαρχουν τα στοιχεια που θα διαβεβαιωνουν οτι στα επομενα Χ χρονια δεν θα σου εμφανιστουν ξανα.

 

Αυτο με το anal που ειπες οτι βοηθαει, που το διαβασες ωρε? Anal + αιμορροιδες, ειναι σαν να ριχνεις λαδι στη φωτια οπως το βλεπω εγω.

 

Εκτος κι αν εννοεις οτι το anal βοηθαει στην προληψη εμφανισης τους, που η αληθεια ειναι οτι καπου ειχα διαβασει οτι ΙΣΩΣ και να ισχυει, διοτι μια "αρχαια" και επικινδυνη στην συγχρονη ιατρικη θεραπεια των αιμορροιδων ηταν η διαστολη του σφιγκτηρα. Google it, ουτε να το σκεφτομαι δε θελω shock.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορεις να ενεργηθεις και τα εχεις δοκιμασει ολα τοτε το υστατο οπλο ειναι τα φυλλα αιγυπτου, ειναι παρα πολυ αποτελεσματικα και χρησιμοποιηουνται σε εξαιρετικες περιπτωσεις.

 

Τα περνει η μητερα που εχει πολυ σοβαρο προβλημα δυσκοιλοιοτητας σε σημειο να βγαζει κοπρολυθους και να παθαινει κοπροσταση, αλλα με τα φυλλα αιγυπτου εχει ανακουφιστει αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κλασσικη επεμβαση εκανε περυσι ο πατερας μου. Κανα 10μερο απ οσο θυμαμαι δεν πηγε στη δουλεια και δεν μπορουσε να οδηγησει. γενικα ειναι λιγο ταλαιπωρια τον πρωτο καιρο και βεβαια θελει μεγαλη προσοχη στον σωστο καθαρισμο της περιοχης μετα το "ξαλαφρωμα". Μεχρι τωρα δε του χει δημιουργηθει θεμα, η αληθεια ειναι οτι ησυχασε γτ ειχε ταλαιπωρηθει πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Οταν πονας να ρίχνεις κρύο νερο πανω τους για να σταματησει ο πόνος,αστο να τρέχει το νερο κανα 5λεπτο και θα ηρεμήσουν.

για την δυσκοιλιότητα πολλά υγρά,φρούτα,περπάτημα αν μπορείς κάθε μέρα 1 ωρα περπάτημα έντονο θα σου κανει καλό,επίσης δεν θέλει τροφές οπως ψωμί,ζυμαρικά,αν δεν μπορεις να τα κόψεις τουλάχιστον να τρως λιγη ποσότητα,και αν μπορεις να πίνεις συχνά καφέ ελληνικό ή νες καφέ καλό θα σου κάνει,βοηθάει αρκετά ο καφές στην δυσκοιλιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πονας να ρίχνεις κρύο νερο πανω τους για να σταματησει ο πόνος,αστο να τρέχει το νερο κανα 5λεπτο και θα ηρεμήσουν.

για την δυσκοιλιότητα πολλά υγρά,φρούτα,περπάτημα αν μπορείς κάθε μέρα 1 ωρα περπάτημα έντονο θα σου κανει καλό,επίσης δεν θέλει τροφές οπως ψωμί,ζυμαρικά,αν δεν μπορεις να τα κόψεις τουλάχιστον να τρως λιγη ποσότητα,και αν μπορεις να πίνεις συχνά καφέ ελληνικό ή νες καφέ καλό θα σου κάνει,βοηθάει αρκετά ο καφές στην δυσκοιλιότητα.

αν πιω εγω έναν καφέ με την νευρικότητα που μου περνάει δεν ξέρω αν θα μου κάνει δυσκοιλιοτητα η όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τις "αφαίρεσα" και γω και ησύχασα. Peter Lord η μέθοδος, στην πραγματικότητα δεν αφαιρούνται (ευτυχώς) και δεν έχει μετεγχειρητικό πόνο. Ο λόγος που πήγα ήταν γιατί ξαφνικά ανέβασα πυρετό που δεν έπεφτε, για να ανακαλύψω ότι είχε κάνει περιεδρικό απόστημα. Μετά την αφαίρεση τού, έχω δεύτερη τρύπα, ευτυχώς το πρόλαβα και δεν έγινε συρίγγιο. Όποιος έχει το πρόβλημα ας κάνει την επέμβαση άμεσα, οι σύγχρονες μέθοδοι είναι εύκολες, αποτελεσματικές, χωρίς πόνο και την ίδια μέρα πας σπίτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε ακραία περίπτωση χρησιμοποιείς καθαρτικό και απλά δε γίνεται να μην "αδειασεις".Ομως για το τελευταίο ρωτάς γιατρό. :-D

 

Σου λέω αυτά έχουν σώσει κόσμο..

περαστικα παιδια και με ενα πονο να σας βγαινει το σκατουλακι καθε μερα πραγματικα. εχει συγγενικο μου προσωπο παρομοιο προβλημα και οι πονοι ειδικα καποες μερες ειναι ανυποφοροι.

αλλα απο ιδιαν εμπειρια να μη σας αξιωσει ο θεος να πιειτε καθαρτικο...απεριγραπτη αηδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις "αφαίρεσα" και γω και ησύχασα. Peter Lord η μέθοδος, στην πραγματικότητα δεν αφαιρούνται (ευτυχώς) και δεν έχει μετεγχειρητικό πόνο. Ο λόγος που πήγα ήταν γιατί ξαφνικά ανέβασα πυρετό που δεν έπεφτε, για να ανακαλύψω ότι είχε κάνει περιεδρικό απόστημα. Μετά την αφαίρεση τού, έχω δεύτερη τρύπα, ευτυχώς το πρόλαβα και δεν έγινε συρίγγιο. Όποιος έχει το πρόβλημα ας κάνει την επέμβαση άμεσα, οι σύγχρονες μέθοδοι είναι εύκολες, αποτελεσματικές, χωρίς πόνο και την ίδια μέρα πας σπίτι σου.

 

Μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με την επεμβαση(κοστος,διαρκεια, αποτελεσμα κλπ) που εκανες οπως και για το ιστορικο σου με την παθηση? Θα το εκτιμουσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...