Προς το περιεχόμενο

Σε φυσιολογικά επίπεδα επανέρχεται η παραγωγή σκληρών δίσκων, πλην των τιμών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι να πω και γω με σύνολο 14ΤΒ σκληρούς στο "κόκκινο"...γράψε-σβήσε..... Αλλά και εγώ το ίδιο αντιστέκομαι και αποτρέπω και τους πελάτες μου να αγοράσουν σκληρούς δίσκους.

 

ΟΛΟΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ :devil: INFOQUEST-OKTABIT-PLAISIO-MULTIRAMA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανεις τον εξυπνο κατσε μαθε 5-10 βασικα πραγματα.

 

 

Οπως? Το οτι ειμαι πιο βολικός και δεν είμαι τοσο εξαρτημένος και καλομαθημένος ωστε να θελω την καλυτερη δυνατη ποιοτητα εικονας, δεν με καθιστά απαραίτητα ανίδεο σε κατι.

Και εξάλου η ποιοτητα εικονας, τα γραφικα και τα οπτικα εφε δεν ειναι το παν σε μια ταινία (οπως και στα games επισης). Εκτος και αν εσυ εισαι αυτος που βλεπει ταινιες στυλ transformers και avatar οποτε το μονο που θα σε νοιαζει σε μια τετοια ταινια ειναι η εικονα.

 

Αλλα anyway εξαρταται οπως ειπαμε και που βλεπεις την ταινια. Εγω πχ στην 15'' led HD οθονη του λαπτοπ μου, μια ταινια 720p ειναι το καλυτερο δυνατο. Και 1080p ταινια να βαλω δεν θα υπαρχει διαφορα αφου η οθονη μου ειναι 1366x768. Και η τηλεοραση μου ειναι 26'' αρα ουτε και εκει δεν εχω αναγκη τοσο μεγαλες σε μεγεθος ταινιες.

Τωρα σε τηλεορασεις 40 και βαλε ιντσων μπορει οντως μια ταινια των 2 εως 4Gb να φαινεται χαλια και λογικο μου φαινεται. Αλλα ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει τετοιες tv και πολλοι τις βλεπουν στο pc και νομιζουν οτι αν κατεβασουν 10gb ταινια θα εχει διαφορα απο την 4gb. (και αν εχει διαφορα θα ειναι ελαχιστη σε σχεση με την τεραστια διαφορα σε μεγεθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πληκτρολόγιά μας έχουν και ένα πλήκτρο που το λένε delete. Θυμάμαι ακόμη τον πατέρα μου που έκανε "συλλογές" από ταινίες και μουσική. Ατελείωτες βιντεοκασέτες και κασέτες. Ένα σωρό πράγματα που ποτέ κανείς δεν είδε και κανείς δεν άκουσε.

Είμαι σίγουρος πως αν σφιχτείτε λίγο θα βρείτε εκατοντάδες άχρηστων GB στους σκληρούς σας.

 

αν πάλι δεν έχουν, ας κάνουν καμία cloud storage συνδρομή μέχρι να φτυνήνουν οι δίσκοι.. Πιο φτηνά τους έρχεται :rolleyes:

 

Παιδιά fake ηταν το όλο σκηνικό για να βγάλουν κέρδη.

 

http://rogerluethy.w...st-big-profits/

http://news.softpedi...SD-271159.shtml

 

Αν το ψάξετε θα βρείτε κι άλλες παρόμοιες αναφορές.

 

Το ίδιο το άρθρο λέει ότι η SEAGATE ΔΕΝ επηρεάστηκε από τις πλημμύρες..

Αλλά τις τιμούλες τις πήγε στο θεό και αυτή.. :mad:

 

Μια χαρά καρτέλ είναι όλοι τους...

Ελεγκτικοί αντιμονοπωλιακοί μηχανισμοί και τα αρ..... μας κουνιούνται..

Η ελεύθερη αγορά ήταν και θα είναι πάντα μύθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα πάντως οι τιμές παραμένουν αστείες στους HDD. Εγώ προσωπικά, αν χρειαζόμουν δίσκο, δεδομένου ότι το μέγεθος μου είναι ψιλοαδιάφορο, παίζει να με συνέφερε να πάρω SSD.

 

 

Τι να πω και γω με σύνολο 14ΤΒ σκληρούς στο "κόκκινο"

ΟΛΟΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ :devil:

 

 

f7a4ba3081.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακεία πάντως της Seagate αν δεν έπαθε ζημιά από το σεισμό και το τσουνάμι.

Θα μπορούσε να αυξήσει τις τιμές κατά 50% μόνο και να αποκτούσε το 100% της αγοράς των δίσκων αντί να κάνει παρέα στη WD.

 

Πάντως εγώ είχα διαβάσει οτι ζημιά πάθανε κάποια εργοστάσια που κατασκεύαζαν εξαρτήματα για τους σκληρούς τα οποία προμηθεύονταν και η Seagate και η WD.

Καμία εταιρεία δεν τους κατασκευάζει από το μηδέν μόνη της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά. Δύο κορυφαίες εταιρίες με πρόσχημα τις πλημύρες αυξάνουν ταυτόχροντα τις τιμές (καρτέλ; μπααααα:whistle: ) για να έρθουν σε κερδοφορία, αφού οι χαμηλές τιμές τους δημιουργούσαν ζημίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...