Προς το περιεχόμενο

Σε φυσιολογικά επίπεδα επανέρχεται η παραγωγή σκληρών δίσκων, πλην των τιμών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή η προσπάθεια σου αλλα έπεσες έξω! Δεν είμαι των άκρων. Δεν κατεβαζω ταινίες με ποιότητα του τυπου "αν καθε πιξελ ειχε ενα 10 σεντς, θα ειχα ενα ευρω!" :mrgreen:

Μπορει μια ταινια να ειναι 700 Mb και να ειναι χαλια ποιοτητα και η ιδια ταινια σε αλλο τορεντ με παλι 700 Mb περιπου και να ειναι αρκετα καλης ποιοτητας! Αν κοιτας στα σχολια και στη βαθμολογια ανετα ξεχοριζεις την καλη με την κακη ποιοτητα. Υπαρχουν ταινιες απο 700Mb μεχρι 1,2 Gb πολυ καλης ποιοτητας. Βεβαια μερικες φορες κατεβαζω μεχρι και 2 - 2,5 Gb. Τωρα κατι 4αρια και 6αρια Gb που υπαρχουν τα θεωρω υπερβολη!

υπερβολή δεν είναι τόσο το μέγεθος, αν και μπορείς με συμπίεση να απολαύσεις μια χαρά ταινία σε Full HD.

το 700 mb όμως που είπες ειναι τραγικό, όχι για το μέγεθος, αλλα για την κωδικοποίηση που επιλέγεται... είναι ηλίθιο στο 2012 να κατεβάζει ο κόσμος σε xvid και να τα βλέπει στο pc του.. πάλι καλά που μερικά group κάνουν την διαφορά, π.χ το game of thrones κατεβαίνει πλέον σε h264.. και δεν βλέπω κανέναν να παραπονιέται οτι δεν παίζει στο DVD του.

 

υ.γ επειδή το έγραψα λίγο περίεργα, δεν στην λέω, συμφωνώ μαζί σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλή η προσπάθεια σου αλλα έπεσες έξω! Δεν είμαι των άκρων. Δεν κατεβαζω ταινίες με ποιότητα του τυπου "αν καθε πιξελ ειχε ενα 10 σεντς, θα ειχα ενα ευρω!" :mrgreen:

Μπορει μια ταινια να ειναι 700 Mb και να ειναι χαλια ποιοτητα και η ιδια ταινια σε αλλο τορεντ με παλι 700 Mb περιπου και να ειναι αρκετα καλης ποιοτητας! Αν κοιτας στα σχολια και στη βαθμολογια ανετα ξεχοριζεις την καλη με την κακη ποιοτητα. Υπαρχουν ταινιες απο 700Mb μεχρι 1,2 Gb πολυ καλης ποιοτητας. Βεβαια μερικες φορες κατεβαζω μεχρι και 2 - 2,5 Gb. Τωρα κατι 4αρια και 6αρια Gb που υπαρχουν τα θεωρω υπερβολη!

απο τη στιγμη που δεν εχεις σαπιλα συνδεση κατω των 4mbit

δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να μη κατεβαζεις τουλαχιστον 720P.

τσαμπα ειναι

η ποιοτητα των 4-5GB Ειναι απαραδεκτες...

καλα τα 700mb dvdrip απορω ποιος τα κατεβαζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που δεν εχεις σαπιλα συνδεση κατω των 4mbit

δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να μη κατεβαζεις τουλαχιστον 720P. διαγραφεις τις ταινιες και να τις ξανακατεβαζεις οταν και αν τις θες να τις ξαναδεις :)

 

 

η ποιοτητα των 4-5GB Ειναι απαραδεκτη...

 

Να φανταστω εχεις καμια smart TV Full HD 1080p 3D 55'' και πληττεις αν η ταινια δεν ειναι 14 gb?

Tragic!!!

 

90499faf84579f9384228a29f0daad81.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και θεωρουσα τα οπτικα μεσα πεθαμενα εδω και χρονια τωρα το σκηνικο εχει αλλαξει και θα αναγκαστω να αγορασω bluray recorder.οι λογοι ειναι οτι οι ακριβοι εχουν σκλυρηνει και δευτερον τα μπλε δισκακια εχουν πεσει πολυ.φυσικα στο ebay γιατι εδω Ελλαδα αστα να πανε...

 

καταρχας το bluray recorder ξεκιναει ποια απο 80ευρω,δεν ειναι και παρα πολλα οταν κανανε 200+ ευρω.το LG BH10LS38 ειναι τιμια επιλογη στα 78 ευρω.

 

τα δισκακι τωρα τα παιρνεις απο ebay japan 29ευρω στην πορτα σου τα 10 50gb verbatin printable 4x.ποιοτικο δισκακι και δοκιμασμενο απο φιλο εχει γραψει πανω απο 300..και το 25αρι βγαινει στο 1.5 ευρω..

 

 

ενας αλλος λογος ειναι οτι εχω 3d προτζεκτορα 1080p και av ενισχυτη με dts-master audio-dolby digital true hd και αφου εχω δωσει αρκετα χρηματα για ηχο-εικονα δεν μπορεις να συμβιβαστεις με μια κοπια 720p..καλα ταινιες των 700mb δεν βλεπω ΠΟΤΕ ακομα και σε 22"..στις 106 ιντσες οι διαφορες ειναι μεγαλες σε σχεση με μια 42αρα..οπως και ο ασυμπιεστος ηχος σε καλα ηχεια κανει διαφορα...ο ηχος του avatar σε dts master audio ειναι το κατι αλλο..

 

παναγιωτη32 δεν εχουν ολοι τις δικες σου απαιτησεις.εσυ μπορει να μην εχεις προβλημα να δεις ταινια τραβηγμενη μεσα απο cinema με καμερα εγω το θεωρω τουλαχιστον γελοιο.εγω θελω να παιρνω το 100% της ποιοτητας μια ταινιας.ποσο μαλλον οταν ειναι καλη.

 

υπαρχουν και μπλε θηκες bluray με 35 λεπτα η μια και φορουμ που εχουν ολα τα εξωφυλα απο ταινιες για να τυπωσεις.

οποτε με πολυ λιγο κοστος φτιαχνεις μια ταινιοθηκη στην απολυτη ποιοτητα,η κανεις backup χωρις να εχεις του κοσμου τα δισκακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και που θα προβάλεις το υλικό. Για ένα laptop δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από 720p στο θέμα της ανάλυσης. Ούτε και καλή εικόνα με λίγη συμπίεση (μεγάλο bitrate) θέλεις, μιας και οι οθόνες στα laptops είναι σκ*τά έτσι κι αλλιώς.

 

Τώρα αν έχεις αγοράσει καμιά Plasma TV 42" FullHD και βλέπεις Divxάκια, ε οκ, καλύτερα να 'δινες τα λεφτά σου στα αδέσποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και που θα προβάλεις το υλικό. Για ένα laptop δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από 720p στο θέμα της ανάλυσης. Ούτε και καλή εικόνα με λίγη συμπίεση (μεγάλο bitrate) θέλεις, μιας και οι οθόνες στα laptops είναι σκ*τά έτσι κι αλλιώς.

 

Τώρα αν έχεις αγοράσει καμιά Plasma TV 42" FullHD και βλέπεις Divxάκια, ε οκ, καλύτερα να 'δινες τα λεφτά σου στα αδέσποτα.

 

Εμενα παντως η led του λαπτοπ μου ειναι πολυ καλυτερη απο καποιες lcd σε desktop που βλεπω σε φιλους. Και δεν φαινεται μονο σε ταινιες η διαφορα αλλα και στην επιφανεια εργασιας ακομα! Τωρα δεν ξερω αν υπαρχουν χειροτερες led σε αλλα λαπτοπ ή καλυτερες lcd...

 

Παντως οποιος εχει τετοιες Tv full hd 42'' και μαλλον δεν θα εχει οικονομικη στενοτητα μια καλη λυση ειναι να νοικιαζει ταινιες blue ray απο video club.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που δεν εχεις σαπιλα συνδεση κατω των 4mbit

δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να μη κατεβαζεις τουλαχιστον 720P.

τσαμπα ειναι

η ποιοτητα των 4-5GB Ειναι απαραδεκτες...

καλα τα 700mb dvdrip απορω ποιος τα κατεβαζει...

 

Εάν έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις ένα καλό αποθηκευτικό χώρο και έχεις και καλή σύνδεση δεν υπάρχει λόγος να κατεβάσεις σε dvdrip.Εγώ που δεν έχω αυτό το πλεονέκτημα μερικές φορές κατεβάζω και σε dvdrip..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω εδω και 1,5 χρονο σκληρο δισκο αλλα δε παιρνω!

σβησω και στριμωχνω..

χανω εγω αλλα χανουν κι αυτοι!

Τωρα θα μου πεις:

"Σιγα ρε μαγκα τους εκανες τα μουτρα κρεας!!!"

Αλλα 1-1 θα μαζευτουμε πολλοι που θα κανουμε το ιδιο και τοτε εστω και λιγο θα το νιωσουν!

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστω εχεις καμια smart TV Full HD 1080p 3D 55'' και πληττεις αν η ταινια δεν ειναι 14 gb?

Tragic!!!

 

90499faf84579f9384228a29f0daad81.jpg

 

Πριν κανεις τον εξυπνο κατσε μαθε 5-10 βασικα πραγματα.

 

Εάν έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις ένα καλό αποθηκευτικό χώρο και έχεις και καλή σύνδεση δεν υπάρχει λόγος να κατεβάσεις σε dvdrip.Εγώ που δεν έχω αυτό το πλεονέκτημα μερικές φορές κατεβάζω και σε dvdrip..

 

ποσο χαλια γραμμη εχεις?

εμενα κλειδωνει στα 4-5mbit και κατεβαζω περιπου με 450kb/s

οσο για δισκο μπορεις να σβηνεις οτι βλεπεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω μια απορια,βλεπω που λετε για ταινιες 4-5gb οτι δεν εχουν καλη ποιοτιτα κλπ και μετα λετε για τηλεωρασεις 55ιντσων κλπ,για τις ταινιες δεν παιζει ρολο η αναλυση?δηλαδη η 23αρα τβ που ειναι full hd το ιδιο δεν θα παιζει μια ταινια σε 55 full hd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει ρόλο η απόσταση και το dpi :-)

δεν το πολυκαταλαβα :P

μια ταινια δεν εχει συγκεκριμενα χαρακτηριστηκα? οταν 2 τηλεωρασεις εχουν την ιδια αναλυση τι διαφορα μπορει να κανει μια ταινια των 5gb με μια των 15?μηλαω παντα για ποιοτιτα εικονας και οχι ηχου.θα εχει συμαντικη διαφορα στα ματια?αξιζουν με λιγα λογια τοσο μεγαλες ταινιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το πολυκαταλαβα :P

μια ταινια δεν εχει συγκεκριμενα χαρακτηριστηκα? οταν 2 τηλεωρασεις εχουν την ιδια αναλυση τι διαφορα μπορει να κανει μια ταινια των 5gb με μια των 15?μηλαω παντα για ποιοτιτα εικονας και οχι ηχου.θα εχει συμαντικη διαφορα στα ματια?αξιζουν με λιγα λογια τοσο μεγαλες ταινιες?

 

bitrate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...