Προς το περιεχόμενο

Σε φυσιολογικά επίπεδα επανέρχεται η παραγωγή σκληρών δίσκων, πλην των τιμών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις παλιές καλές τιμές που με 75 ευρώ αγόραζες 2Τ σκληρό να τις ξεχάσουμε, δυστυχώς!

Να κάνουμε θυσίες στους θεούς να μην ξαναβρέξει εκεί κάτω! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Blu ray 45GB το δισκάκι για λιγότερο από 3 ευρώ... :-D και τα έχεις και όλα μαζεμένα και για "πάντα"

 

Ποιά δισκάκια 50 GB έχουν 3 ευρώ ?

 

Μάλλον μιλάς για τα 25GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν την κρίση οι χωρητικότητες είχαν ανέβει (δυσανάλογα νομίζω) με τις ανάγκες (δεν ξέρω πόσοι ήθελαν 2T δίσκο) και οι τιμές είχαν πέσει είναι αλήθεια πολύ. Σημερα οι εταιρίες βολεύτηκαν με τις νέες τιμές αφού κερδίζουν "περισσότερα" από πριν (ανα μονάδα). Επιπλέον αφού έτσι και αλλιώς οι πωλήσεις θα μειώνονταν (όλοι είχαμε πάρει δίσκους όταν ήταν φτηνοί σε χωρητικότητες που δεν γέμισαν ακόμα, αλλα υπάρχει γενικά και κρίση) έπρεπε να αυξηθεί το κέρδος ανα μονάδα για να μην πέσουν τα έσοδα των εταιριών. Η μονη απώλεια που βλέπω είναι ότι κάποιοι είχαν σκοπό να έχουν και δεύτερους και τρίτους δίσκους (backup) και τώρα θα μαζευτούν..

 

Το μετάνιωσα που δεν είχα πάρει έναν μικρό 2.5' lacie 1Τ στα 75€ προ κρίσης αλλα τι να κάνω. Αν γεμίσει ο 500άρης μου θα τον αγοράσω 106€ που έχει σήμερα.. Απλά θα είχα δύο σήμερα και δεν έχω :(

 

Το παρήγορο είναι ότι και τα φλασάκια/κάρτες είχαν μια εποχή πέσει και μετά ανέβει και τώρα βλέπω πέφτουν πάλι (πχ sd class 10 16gb την πήρα 12€, 32gb 21€ σε προσφορά και το ίδιο και σε φλασακια). Ισως γίνει το ίδιο με τους δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα dvd δεν είναι λύση.Με τους εξωτερικούς που αυτή τη στιγμή είναι στα ύψη τους χώνεις σε κάποιο εξωτερικό player και απευθείας έχεις χιλάδες σειρές/ταινίες σε λίγα δεύτερα να τα δεις.Αν δεν πάνε πάλι στα επίπεδα κάτω απο τα 100 για 2tb κάντε οικονομία όσο μπορείτε.Και να φανταστείτε ότι με 5 σκληρούς με συνολική χωριτηκότητα 8tb έχω ακόμη 3.5gb ίσα-ίσα για να χωρέσει το τελευταίο επεισόδιο του game of thrones.Δεν θα τους κάνουμε και τη χάρη.Κράτημα των torrents που θέλουμε και κατέβασμα μόλις αγοράσουμε σκληρό.

 

Αποστολή από το u8800pro με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια βγαίνουν σειρές και ταινίες. Για κάποιον (όπως εγώ) που τις θέλει και σε HD η αγορά νέου σκληρού είναι μονόδρομος. Σε λίγο καιρό ξεκινούν οι σειρές του καλοκαιριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πάντως με την μανία που υπάρχει να κρατάμε ότι σαβούρα κατεβάζουμε. Δηλαδή ποιος ο σκοπός από την στιγμή που δούμε μια ταινία να την κρατάμε στο αρχείο;

Πόσες φορές έχετε ξαναδεί ταινία; εγώ προσωπικά πότε. Και αν χρειαστεί την ξανά κατεβάζω. 7-8mbit σύνδεση έχω, θα κάνει τρεις ώρες να την δω.

 

Ο μόνος λόγος για σκληρό είναι να έχεις προσωπικές φωτογραφίες και αρχεία από hd camera που είναι μεγάλα.

 

Πιστεύω ότι το piratebay ανήκει στις εταιρείες σκληρών :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία υπάρχουν κάτι θηριώδη αρχεία 1080p Remux με ΠΟΛΛΑ Gb.

Ποιος τα κατεβάζει θα μου πεις.

Πάντως προσωπικά έχω ξαναδεί ταινία που έχώ στον σκληρό, ειδικά αν μαζευτεί παρέα.

Επίσης έχει τύχει να πιάσω μια σειρά απ' την αρχή και να δω τα επεισόδια μαζεμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι μια χαρά τα βγάλανε τα κέρδη τους από τις τεράστιες αυξήσεις τιμών.

Συν την ύπουλη κίνηση της μείωσης των εγγυήσεων που μεταφράζεται σε ακόμη περισσότερα χρήματα για τις εταιρείες.

 

Αν σκεφτώ ότι μπορεί να τους κάλυπτε καμία ασφάλεια τις ζημιές από τις πλημμύρες, τότε μια χαρά την βόλεψαν τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι πως αναφερω οτι ειμαι στα τελειωματα μαζεματος HD ταινιων σε ποιοτητα 720p, απο το 1986 και μετα, που εχουν βαθμολογηθει απο 8.0 και πανω στο IMDB θα πεσετε να με φατε :-D ?

 

απλως θελω να φτιαξω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο με τις καλυτερες ταινιες (ας πουμε ολων των εποχων) απο το 1986 και μετα (το 1986 γεννηθεις :rolleyes:). μεχρι στιγμης το 1ΤΒ δειχνει να φτανει για τις ταινιες μεχρι 2012.

 

Ξερω πως τις μισες μην πω και παραπανω απο αυτες δε προκειται να τις δω ποτε, μονο με καμια παρεα η με την κοπελα μου αν δεν εχουμε τι να δουμε.

 

θα μου πεις ρε μαγκα τοτε τι τις μαζευεις και που κολλαει το The Shawshank Redemption, το Fight Club, το Godfather Trilogy και το Pulp Fiction που εχουν πανω απο 8.5 και μιλαμε για κλασσικες ταινιες, με το Inception, το Avengers, το Avatar, και τα Harry Potter που ειναι των τελευταιων χρονων ταινιες.

 

Αντιστοιχα εχω και εναν 500gb εξωτερικο στον οποιο εχω βαλει ολα τα γνωστα Animations της εποχης μας (Ice Age, Madagascar, Kung Fu Panda, Shrek, Toy story κτλ), οπως και αλλον εναν δισκο 1TB στον οποιο θελω να συγκεντρωσω τις καλυτερες Link.png Site: sequel ταινιες .

 

Δηλαδη μιλαμε για 2.5Tb ταινιες. αν κλαταρει καποιος δισκος σιγουρα θα σταταματησω να συλλεγω τις ταινιες του δισκου αυτου ξανα, η μπορει να σταματησω τελειως καθως και παλιοτερα πανω κατω πηγα να κανω την ιδια δουλεια με DVDRips και εσβησα τα .avi και αρχισα να μαζευω .mkv

 

Σε λιγα χρονια μπορει και το .mkv να ειναι ξεπερασμενο η να μην μπορεις να ευχαριστηθεις ταινια (οπως τα .avi αν τα δεις σε HD οθονη/τηλεοραση) και να εχει βγει ενα νεο ειδος βιντεο πχ .3DMkv οπου ολα θα ειναι 3D και οι οθονες και οι τηλεορασεις και με αναλυση 4096 x 3112 :shock: . εκει μετα που να κανεις συλλογη ταινιων οχι μονο εγω αλλα οποιος εχει αυτο το μικροβιο.

 

Σορυ που εγραψα την ιστορια της ζωης μου αλλα θελω να φανει πως οντως οι δισκοι ειναι ενα λεπτο θεμα σχετικα με τους υπολογιστες. μακαρι να ερθει ο καιρος που θα μπορεις να αγορασεις πολλα Tb και με καλη τιμη ωστε να εχεις δυο μεγαλους δισκους στον συστημα και ο ενας να λειτουργει σαν backup ωστε να μην κλαις μετα απο χρονια 10Tb ας πουμε :eek:. Πιο πολυ σε νοιαζει ο κοπος και ο χρονος που εχεις αφιερωσει για να τα συλλεξεις παρα το μεγεθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λυση είναι μια. Μην κρατατε τιποτα και κατεβαζετε με μετρο. Σε κάποια χρονια θα ειναι όλα online και θα τα κανουμε stream αμεσως. Για την ωρα και τα 720p των 2GB max καλα ειναι. Ας νοικιασουμε και τιποτα

 

αμα εχεις σαπιλα οθονη η εχεις καταρρακτη στο ματι ναι καλο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μίας ελαφριάς μορφής hoarding syndrome κ έχει γεμίσει ο εξωτερικός μου με σειρές!

 

Kι εγώ είμαι hoarder ρε γαμώτο...οι ταινίες πιάνουν το 99% του σκληρού και σε όλα τα άλλα μινιμαλισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτός έχει 100' super duper full hd led tv, οπότε έχει λεφτά για σκληρό δίσκο :-P

 

όχι δεν έχει απαραίτητα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ζημια στην δεκαδα?

350 εγγραφες συνεχωμενα σε ενα απο αυτα τα φτηκα οπτικα με μετριας ποιοτητας cd.

2μιση χρονια δουλευουν τουλαχιστον 2 φορες την βδομαδα απροβληματιστα.

 

Δεν συμφερει λες ε?

Ενα παλικαρι φιλος παραγωγος εχει κολλημα με τις ταινιες και την μουσικη προφανως.

Επειδη στερεψε απο χωρο ειπε να παει σε αυτην την λυση.

Αποτελεσμα? Αδειασε παραπανω απο τον μισο χωρο 250+ giga και μαντεψε κατι ακομα? αμα χρειαστει να κανει φορματ δεν θα τρεχει να κανει backup γιατι τα εχει ολα στα cd - dvd περασμενα.

Μην κοιτας μονο το πραγμα του οτι ελευθερωνει χωρος αλλα και οτι εχεις για παντα κατι και δεν ανυσηχεις οτι και να γινει στους σκληρους σου :)

 

Κατ' αρχάς δεν είπα ακριβώς ότι δεν συμφέρει. Τα δύο πράγματα που είπα είναι : α) δεν είναι και ΤΟΣΟ φθηνή λύση (σε σχέση με τις τιμές δίσκων του σήμερα - ακόμη και με τις τιμές των καινούριων ψηλά). Όχι όταν πρέπει να δώσεις στην καλύτερη γύρω στο 30άρι-40άρι για 400GB (εφ' όσν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βεβαίως - κι εφ' όσον μιλάμε για τόσο μεγάλο όγκο αρχείων). β) Χρόνος και κόπος (δημιουργίας αλλά και χρήσης) επίσης δεν είναι υπέρ των οπτικών δίσκων.

 

 

Τώρα όσο για το "350 εγγραφές απροβλημάτιστες", μου λέει ότι έχω συναντήσει και άτομα που λένε πως "τα φυλάσσω ΙΔΑΝΙΚΑ γι' αυτό και δεν κρατάω αντίγραφα". Ωραία λοιπόν. Ας θεωρήσουμε δεδομένο ότι δεν είστε από τον Άρη, κι ότι υπάρχουν ανάμεσά μας άτομα που ούτε προβλήματα με τα δισκάκια έχουν, ούτε με τα drives, ούτε τα πρώτα τους χαλάνε. Οπότε αυτά που έγραψα δεν σας αφορούν. Βρισκονται όμως σαν τις μύγες μεσ' στο γάλα ανάμεσά μας. Κι αν κάποιος λέει "εγώ οδηγώ πάντα τέλεια, γι' αυτό και δεν σκάω 2,3,5 κατοστάρικα τον χρόνο για ασφάλεια αυτοκινήτου", εγώ θα του πω μπράβο, αλλά στον επόμενο που θα δω θα του μιλήσω για την αναγκαιότητα ασφάλισης. Διότι στατιστικά, οι ΠΟΛΛΟΙ έχουν πρόβλημα.

 

Το περί τρεξίματος για μπακάπ κατά την ανάγκη για φορμάτ το θεωρώ αστεία κουβέντα πάνω στην κουβέντα, για διάφορους λόγους. Δεν θα επεκταθώ (διότι θα ξεφύγω γράφοντας αρκετά σχετικά), αλλά θα πω μόνο τούτο : χωρίζεις άπαξ τον σκληρό σε δύο διαμερίσματα, με το C: να έχει όσο μέγεθος απαιτούν τα Windows και τα συνήθη προγράμματα που χρησιμοποιείς και καθάρισες. (Άσε δηλαδή που ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ κάτι τέτοιο εξ' αρχής. Οι λόγοι επουσιώδεις κι αυτοί για αναφορά στο παρόν).

 

Τέλος (άσε τί συμβαίνει με εσένα, δεν έθεσα θέμα αναφοράς των εξαιρουμένων), η αξιοπιστία, ο μέσος όρος ζωής, και η ευχρηστία (υπάρχουν δε πάντα συχνοπυκνα ζητήματα τύπου "δε βλέπει το drive, δε γράφει, μου πετάει μηνύματα σφάλματος, κλπκλπ) καθιστούν τους σκληρούς δίσκους πολύ πιο συμφέρον μέσον (από συνδυασμό όλων των απόψεων, κι όχι μόνο την οικονομική) από τα οπτικά δισκάκια. Τα οποία είναι λύση ΜΟΝΟ όταν υπάρχει μεγάλη οικονομική στενότητα (δεν γίνεται δηλαδή αλλιώς), ΚΑΙ ο όγκος των αρχείων είναι "ελάχιστος", σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα συνηθειών/αναγκών αποθήκευσης (το 250/2 GB δεν είναι για συζήτηση...). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...