Προς το περιεχόμενο

Σε φυσιολογικά επίπεδα επανέρχεται η παραγωγή σκληρών δίσκων, πλην των τιμών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω ότι αυτό που ζούμε τώρα με τα torrents κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα θα εξαφανιστεί.

Κάποιος τρόπος θα βρεθεί να τα κλείσουν και όποιος πρόλαβε, πρόλαβε.

Ο περιορισμός ή η κατάργηση του απεριόριστου ιντερνετ είναι ένας τρόπος.

Το όλο πράγμα έχει ημερομηνία λήξεως. Δυστυχώς.

Μακάρι να βγω ψεύτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω πως το "χρειάζομαι" σκληρό δίσκο είναι λάθος έκφραση, το "θελω" είναι πιο αντικειμενικό. Λίγοι χρειάζονται πράγματι σκληρό δίσκο, κι οι περισσότεροι έχουν ήδη 2-3. Νομίζω πως το πρόβλημα με τις τιμές επηρρεάζει πιο πολύ όσους φτιάχνουν τώρα νέο σύστημα desktop, μιας που με τα λεφτά της διαφοράς (σε σχέση με τις παλιές τιμές) μπορεί να έβαζαν κάτι καλύτερο σε άλλο τομέα (πχ κάρτα γραφικών, ή ram), ή στο κάτω κάτω να έβγαινε πιο φθηνό το σύστημα (υποτίθεται ότι έχουμε και μια οικονομική κρίση, έξω απ'το ινσομνια φυσικά, από εδώ πέρασε και δεν άγγιξε :P ).

Όπως και να'χει, άθλια η κίνηση των WD και Seagate, έδειξαν ότι είναι στιγνοί απατεώνες.

Όσο για τις χωρητικότητες, από τότε που δεν κρατάω ότι σαβούρα μπορεί να τύχει να κατεβάσω (και από τότε που δεν κατεβάζω ότι υπάρχει μόνο και μόνο για να έχω ανοιχτό τον torrent client), δεν μπορώ να γεμίσω τον ένα και μοναδικό 320άρη που έχω. Ίσως να έχω ξεπεράσει λίγο τη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά δισκάκια 50 GB έχουν 3 ευρώ ?

Μάλλον μιλάς για τα 25GB

Όχι φίλε τα 50άρια λέω, έχω βρει έναν τυπά στο ebay (από Ιαπωνία) που τα πουλάει κάπου 2,5-3 ευρό(μαζί με μεταφορικά) τα 50GB δισκάκια TDK-SONY κ.α.

Αν θες στείλε pm να σου πω πληροφορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε τα 50άρια λέω, έχω βρει έναν τυπά στο ebay (από Ιαπωνία) που τα πουλάει κάπου 2,5-3 ευρό(μαζί με μεταφορικά) τα 50GB δισκάκια TDK-SONY κ.α.

Αν θες στείλε pm να σου πω πληροφορίες...

 

!ΕΓΩ! θελω πμ

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι αυτό που ζούμε τώρα με τα torrents κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα θα εξαφανιστεί.

Κάποιος τρόπος θα βρεθεί να τα κλείσουν και όποιος πρόλαβε, πρόλαβε.

Ο περιορισμός ή η κατάργηση του απεριόριστου ιντερνετ είναι ένας τρόπος.

Το όλο πράγμα έχει ημερομηνία λήξεως. Δυστυχώς.

Μακάρι να βγω ψεύτης.

Φιλε μου μην ανησυχείς. Παρά τις απέλπιδες προσπάθειες των εταιριών δεν νομίζω ποτέ να γίνει αυτό. Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Εμείς οι παλαιότεροι θυμόμαστε πολλά (μαγαζάκια, τεχνολογίες) να ανοίγουν και μετά να τα κλείνουν γιατί βασικά τα κυνήγησαν (ποσα πέρασαν και ποσα ξαναήρθαν kazaa, napster, limeware, edonkey, torrents).

 

Οταν κάτι έκλεινε πάντα κάτι έβγαινε που τα αντικαθιστούσε.. Μπορεί τα ddl να έχουν χάσει τελευταία καθώς τα κυνηγάνε αλλα από την άλλη ανέβηκε ξανά το torrent (magnet) και ούτω κάθε εξής.. Μετά από λίγο καιρό θα δείς ξανά να ανεβαίνουν τα ddl με άλλο τρόπο (πχ με κρυπτογραφημένα rar ή χρίσεις σταγανογραφικές οπότε ο host θα είναι νομικά καλυμμένος, όπως τα παλιά χρόνια). Η νομοθεσία μέχρι τώρα είναι πιο βραδικίνητη από την τεχνολογία..

 

Η πειρατεία δεν μειώθηκε ποτέ συν το χρόνο (ίσως πολύ λιγο και παροδικά κατά διαστήματα).

 

Τωρα στο θέμα μας.. Εγώ δεν κατεβάζω ταινίες αλλα γεμίζω δίσκους με φωτογραφίες (μεγάλα jpeg & raw) και hd video.. Εμείς τι κάνουμε που δεν μπορούμε να σβήσουμε τπτ.. :)

 

Προσδοκώ πτώση τιμών γιατί o 500άρης μου έχει στριμωχθεί (εχει ακόμα αλλα με την νεα μου hd camera δεν τον βλέπω για πολλά)..

 

Οσο για τους συλλέκτες.. Εχω ένα φίλο που το 2001-3 κατέβαζε ΟΤΙ αλμπουμ υπήρχε και δεν υπήρχε (χωρίς DSL) σε mp3.. Είχε τα πάντα και το καφιώταν.. Ποιο το πρόβλημα?

 

.. Ακόμα τα ακούει :P (not.. ποτέ δεν τα άκουσε, ολα στο Fast Ford και ούτε.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αρκετοί γεμίζουν τους δίσκους με ταινίες (και mp3) μήπως οι εταιρίες δίσκων να δώσουν "μικρό ποσοστό" επί του τζίρου (1%-2%) στις εταιρίες ταινιών μουσικής δικαιωμάτων κτλ αντί να κυνηγάνε το piratebay?

 

Νομίζω γινόταν παλιά με τις VHS κασέτες(??). Δεν είμαι σίγουρος..

Αν και έχει νομίζω ίσως κάποια έννοια δικαιοσύνης από την άλλη το κόστος πάλι στον πελάτη (εμας) θα μετακινηθεί.

 

Αυτό έχω την εντύπωση οτι γίνεται!

Όπως γίνεται και με άδεια cds/dvds, μελάνια, χαρτί, εκτυπωτές κλπ κλπ, πρέπει να πέρνει και τους σκληρούς η μπάλα και τα στικάκια.

Στις αποδείξεις του Πλαισίου το γράφει (τουλάχιστον κάποτε) ότι ένα μέρος της τιμής πάει για πνευματικά δικαιώματα.

 

Μήπως λύση για αποθήκευση θα μπορούσαν να είναι τα στικάκια? Κανα 2 ας πούμε των 16/32gb?

Προς το παρών πχ ταινίες που δεν πρόκειται να δω άμεσα τις πετάω μέσα σε ένα στικάκι 16gb (14 και κάτι στην ουσία).

...Μιά σκέψη απλα... δεν τα πολυεμπιστεύομαι ομως γιατι μου έχουν καεί άπειρα στικάκια χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο dvd καλύτερα δεν είναι.

τελος πάντων μια σκέψη έκανα.

 

Φίλε μου κάνεις λάθος... παλιές ταινίες ή ακόμη περισσότερο παλιά μουσικά album δύσκολα τα βρίσκεις...

Και ειδικά αν δεν ακούς mainstream μουσική την πάτησες... αν δεν το κατεβάσεις μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα το έχασες...

Η μόνη σου λύση μετά είναι DC++ κτλπ.

 

Κάποιοι συλλέγουν γραμματόσημα, κάποιοι χαρτάκια της Pannini και κάποιοι σειρές, ταινίες ή τραγούδια...

 

Προσωπικά είμαι συλλέκτης μουσικής, η όλη ιστορία με τους δίσκους και τις ανοδικές τιμές τους μου έχει στοιχίσει αρκετά...

Φαντάζομαι τι "ζημιά" έχει κάνει στους συλλέκτες ταινιών...

(Ευτυχώς έχει κλείσει προ-πολλού o tracker που κατέβαζα μανιωδώς...)

 

Και σε αυτούς που κάνουν αποθήκευση δεδομένων σε dvd ή cd τους εύχομαι πραγματικά να μην δουν ποτέ το CRC error...

Εμείς που έχουμε καεί από τον χυλό... φυσάμε και το γιαούρτι...

Δεν θεωρώ καθόλου αξιόπιστο μέσο αποθήκευσης τα cd - dvd γιαυτό ακριβώς τον λόγο.

 

συμφωνώ!

Εχω 1ΤΒ (ο οποίος αράζει στο ράφι και δεν τον ανάβω καν) ΜΟΝΟ για backup μουσικής και δεν μου φτάνει!!!

Η μουσική μου συλλογή είναι τεράστια. Μπορεί να μην τα ακούω όλα, αλλα μου είναι απαραίτητα ως ραδιοφωνικός παραγωγός και DJ. Και αυτή η ιδιότητα απαιτεί να γεμίζω συνεχώς τους υπόλοιπους σκληρούς με καινούργια μουσική που βγαίνει συνεχώς. Αυτά να δείτε πόσο δυσεύρετα είναι και πρέπει να αποθηκεύεις. Και δεν μιλάω για mainstream σουξεδάκια αλλα για ψαγμένα, underground, independent, και πραγματικά δυσεύρετα πράγματα...

Θεωρούσαμε λύση κάποτε τα dvds, τώρα που ήρθε η ώρα όμως και τα χρειάστηκα τα μισά δεν τα διάβαζε με τίποτα!

Άρα πέταμα όλλα και τζάμπα λεφτά!

Προσωπικές φωτογραφίες; Έχω μούρλα και τραβάω όλη την ώρα - αυτές που θα μπουν που είναι πλέων αρκετά γιγα;

(Ευτυχώς τα dvds με φωτογραφίες ακόμα διαβάζονται)

Κάποιες τις είχα βάλει σε στικάκι και τώρα τις κλαίω αφού το στικάκι χωρίς κανένα λόγο έπαψε να δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θεωρούσαμε λύση κάποτε τα dvds, τώρα που ήρθε η ώρα όμως και τα χρειάστηκα τα μισά δεν τα διάβαζε με τίποτα!

Άρα πέταμα όλλα και τζάμπα λεφτά!

Προσωπικές φωτογραφίες; Έχω μούρλα και τραβάω όλη την ώρα - αυτές που θα μπουν που είναι πλέων αρκετά γιγα;

(Ευτυχώς τα dvds με φωτογραφίες ακόμα διαβάζονται)

Κάποιες τις είχα βάλει σε στικάκι και τώρα τις κλαίω αφού το στικάκι χωρίς κανένα λόγο έπαψε να δουλεύει.

τα dvd που δεν διαβάζονται να υποθέσω ότι γράφτηκαν στην "μέγιστη" ταχύτητα (συνήθως πατώντας burn το πρόγραμμα εγγραφής χρησιμοποιεί ΚΑΚΩΣ την μέγιστη ταχύτητα). Σε αυτή την περίπτωση το laiser που γραφει προλαβαίνει λίγο να "κάψει" τα 0 και 1 και με την πρώτη "οξείδωση" της βαφής είναι δυσδιάκριτα (τα 0 και 1). Αυτό ήταν πιο έντονο στην πρώτη γενιά DVD-R (ως συνήθως). Προσωπικά ΠΑΝΤΑ γράφω σε μικρότερη (βασικά την μικρότερη) ταχύτητα εγγραφής και νομίζω με εχει σώσει.. (και στα cdr το ίδιο είναι). Έχω βρει και εγώ χαλασμένα cd αλλά σπάνια.. Βασικά προσέχω επίσης τα dvdr, cdr να είναι διαφορερικών εταιριών (άρα άλλη βαφή/χαρμάνι) για να μοιράσω το ρίσκο..

To κυριότερο πρόβλημα με τα DVD εκτός οτι γρατσουνιουνται πανεύκολα (έχουν μικρό αυλάκι και οι γρατσουνιές είναι χαντάκια) είναι οτι σφυρίζουν όταν παίζουν και ότι μαλλον είναι αργά στην εγγραφή (για εμενα που γράφω στις πιο αργές ταχύτητες για αξιοπιστία).

 

Και φλασάκι μου έχει καεί ήταν διαφημιστικό, δλδ φτηνό, μάλλον kingston χωρίς όμως να το γράφει. Γενικά το θεωρώ σπανιότατο φαινόμενο αλλά όχι και απίθανο.

 

Τελικά ο δίσκος 2.5'' είναι μακράν πιο πρακτικός για backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κάνεις Backup σε DVD, το ποιο βασικό πράμα είναι το vertify μετά την εγγραφή, για να ξέρεις ότι είσαι ΟΚ. Διαφορετικά τρως errors έτσι και πας να διαβάσεις τα αρχεία και βαράς το κεφάλι σου στο τοίχο. :X

Η χαμηλή ταχύτητα δεν είναι λύση, αν έχεις να γράψεις 20-50DVD αυθημερόν για promotion πως το κάνεις; εδώ εγώ με 2 writer οριακά βγαίνει, αν έγραφα 4x θα ήθελα καμιά 10αριά αντιγραφικά για να βγει η ίδια δουλειά. time = money σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι να πέσουν οι τιμές μόνο απ’έξω, αλλά έχει να κάνει και με το όποιο stock υπάρχει ήδη στην αγορά της Ελλάδας (για όσους αγοράζουν απ’εδώ). Είναι γνωστό ότι δεν πρόκειται να ρίξουν τις τιμές τους οι εγχώριοι έμποροι αν δεν αναγκαστούν.

Σε σχέση με αυτούς που αγοράζουν από εξωτερικό σίγουρα θα βρουν καλύτερες τιμές πολύ πιο σύντομα και σίγουρα αυτές οι τιμές θα καθορίσουν ή σταθμίσουν την Ελληνική αγορά.

Το μόνο μας όπλο έναντι αυτής της κατάστασης θα είναι η συνολική αποχή από αγορές, αλλά σαφέστατα αυτοί που παρακολουθούν τις εξελίξεις σε τέτοιο επίπεδο δεν είναι πολλοί. Τον όγκο στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τον καθορίζουν καταναλωτές που αγοράζουν είτε μην έχοντας πλήρη γνώση ή έχουν ανάγκες που απλά δεν παλεύονται με άλλους τρόπους.

 

Δόξα να έχει η τύχη μου που αγόρασα πριν τις αυξήσεις 6 terra και έχω να κάνω δουλειά μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κάνεις Backup σε DVD, το ποιο βασικό πράμα είναι το vertify μετά την εγγραφή, για να ξέρεις ότι είσαι ΟΚ. Διαφορετικά τρως errors έτσι και πας να διαβάσεις τα αρχεία και βαράς το κεφάλι σου στο τοίχο. :X

Η χαμηλή ταχύτητα δεν είναι λύση, αν έχεις να γράψεις 20-50DVD αυθημερόν για promotion πως το κάνεις; εδώ εγώ με 2 writer οριακά βγαίνει, αν έγραφα 4x θα ήθελα καμιά 10αριά αντιγραφικά για να βγει η ίδια δουλειά. time = money σε κάθε περίπτωση.

Το verify σε σώζει στο κοντινό μέλλον. Δείχνει οτι το dvd γράφτηκε σωστά, όχι ότι γράφτηκε για πολλά χρόνια.. Αν το dvd δεν θα έχει αξία σε ένα χρόνο (φυλλάδια προϊόντων, κάτι για κουβάλημα) καλώς, γράψ'το όσο γρηγορα γινεται. Αλλιώς αν είναι φωτογραφίες αρχείου όσο πιο αργά γίνεται. Αυτό είναι κανόνας που ισχύει για όλα τα οπτικά μεσα (dvdr, cdr) έχει να κάνει με το πόσο καλά καίει το laiser την βαφή.. (φαντάζομαι αυτό ειναι γνωστό)

 

Το πρόβλημα των 20-50dvd την μέρα και ο χρόνος που θέλουν να γραφτούν (σωστά) είναι που οδήγησε πολλούς σε άλλες τεχνολογίες (hdd, flashdrives).. Σήμερα δεν ζητάμε από τον άλλο dvd, του δίνουμε ένα φλασάκι να μας γράψει τις φωτογραφίες (όχι ότι είναι και πολύ πιο γρήγορα, μαλλον πιο αργά είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ καταλαβα

εσυ εισαι αυτος που κατεβαζει ts,cam,dvdrip το "transformers" Και το "σουλειμαν ο μεγαλοπρεπης"

παντα το ειχα απορια.

 

Καλή η προσπάθεια σου αλλα έπεσες έξω! Δεν είμαι των άκρων. Δεν κατεβαζω ταινίες με ποιότητα του τυπου "αν καθε πιξελ ειχε ενα 10 σεντς, θα ειχα ενα ευρω!" :mrgreen:

Μπορει μια ταινια να ειναι 700 Mb και να ειναι χαλια ποιοτητα και η ιδια ταινια σε αλλο τορεντ με παλι 700 Mb περιπου και να ειναι αρκετα καλης ποιοτητας! Αν κοιτας στα σχολια και στη βαθμολογια ανετα ξεχοριζεις την καλη με την κακη ποιοτητα. Υπαρχουν ταινιες απο 700Mb μεχρι 1,2 Gb πολυ καλης ποιοτητας. Βεβαια μερικες φορες κατεβαζω μεχρι και 2 - 2,5 Gb. Τωρα κατι 4αρια και 6αρια Gb που υπαρχουν τα θεωρω υπερβολη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...