Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν εχει αδικο παντως.

Με βαση το Steam μολις το 25%(κοινως 1 στους 4)εχει καταφερει να τελειωσει το παιχνιδι σε οποιαδηποτε δυσκολια(ακομα και easy)μετα απο 5.5χρονια κυκλοφοριας...

https://steamcommunity.com/stats/292030/achievements

Νομίζω πιο σωστή βάση είναι το 68,1% που τουλάχιστον τελείωσε με το White Orchard :lol:

Οι υπόλοιποι μάλλον δε ψήθηκαν και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οτι θα εφτανε η μερα να ακουσω να σου δινουν ωρες gameplay για το main story κιολας και να βαριεσαι να τελειωσεις ενα SP παιχνιδι δεν το περιμενα ποτε 😛

Αλλα δεν ειχα κανει ποτε τετοιου ειδους ερευνα απο HLTB ή βασεις δεδομενων μεγαλων πλατφορμων.. Υπεθετα παντα οτι οσο περισσοτερο περιεχομενο δινεις στον χρηστη ειδικα σε ενα παιχνιδι σαν το W3 με τρομερη ιστορια και σεναριο/side missions etc etc θα χαιροταν πιο πολυ και βασικα νομιζα οτι ειναι και ενας απο τους λογους της επιτυχιας του.. Σιγουρα πρεπει να 300αρισα σε αυτο και συνηθως ΔΕΝ το κανω με τιποτα οχι να γραφω κατι κοντα σε τοσες ωρες αλλα ουτε καν να κανω δευτερο playthrough στην συντριπτικη πλειοψηφια.. Ενδιαφερον.. Μαλιστα κατι μαθαμε και σημερα..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αρκετοι πιστευω που το παιξαν πειρατικο και το πηραν μετα steam κτλ.Ετσι εκανα και εγω δηλαδη.Αν και το τερματισα και στο steam παρολα αυτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Οτι θα εφτανε η μερα να ακουσω να σου δινουν ωρες gameplay για το main story κιολας και να βαριεσαι να τελειωσεις ενα SP παιχνιδι δεν το περιμενα ποτε 😛

Αλλα δεν ειχα κανει ποτε τετοιου ειδους ερευνα απο HLTB ή βασεις δεδομενων μεγαλων πλατφορμων.. Υπεθετα παντα οτι οσο περισσοτερο περιεχομενο δινεις στον χρηστη ειδικα σε ενα παιχνιδι σαν το W3 με τρομερη ιστορια και σεναριο/side missions etc etc θα χαιροταν πιο πολυ και βασικα νομιζα οτι ειναι και ενας απο τους λογους της επιτυχιας του.. Σιγουρα πρεπει να 300αρισα σε αυτο και συνηθως ΔΕΝ το κανω με τιποτα οχι να γραφω κατι κοντα σε τοσες ωρες αλλα ουτε καν να κανω δευτερο playthrough στην συντριπτικη πλειοψηφια.. Ενδιαφερον.. Μαλιστα κατι μαθαμε και σημερα..

Όταν κάποιος έχει περιορισμένο χρόνο δεν θα ασχολείται 300 ώρες με ένα game. Θα το παρατήσει για να δοκιμάσει και άλλα. Ο βασικός λόγος είναι ότι το gameplay(αλλά και τα γραφικά/σκηνικά) σε τέτοιας διάρκειας παιχνίδια από ένα σημείο και μετά επαναλαμβάνεται. Εκεί είναι το πρόβλημα. Όχι στην πλοκή, την ηθοποιία, τα σκηνικά, τα κοστούμια, τη χορογραφία και όλα αυτά τα σινεφίλ και θεατρικά που λες.

υ.γ: Μόνο το Skyrim σε έκανε να νομίζεις ότι παίζεις κάτι τελείως διαφορετικό σε κάθε playthrough ανάλογα με το build που διάλεγες μέσα από δεκάδες συνδυασμούς. Μόνο εκεί πρωταγωνιστούσε ο ίδιος ο κόσμος του game αντί για κάποιον Witcher με κλισέ μαγκιόρικη συμπεριφορά, γκόμενες ιδανικών διαστάσεων να τον κυνηγάνε κτλ.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όταν κάποιος έχει περιορισμένο χρόνο δεν θα ασχολείται 300 ώρες με ένα game. Θα το παρατήσει για να δοκιμάσει και άλλα. Ο βασικός λόγος είναι ότι το gameplay(αλλά και τα γραφικά/σκηνικά) σε τέτοιας διάρκειας παιχνίδια από ένα σημείο και μετά επαναλαμβάνεται. Εκεί είναι το πρόβλημα. Όχι στην πλοκή, την ηθοποιία, τα σκηνικά, τα κοστούμια, τη χορογραφία και όλα αυτά τα σινεφίλ και θεατρικά που λες.

Ναι ενταξει καλο θα ειναι να βλεπουμε και τα πραγματα περα απο το οπτικο μας πεδιο καμια φορα.. Εχω σχετικα περιορισμενο χρονο παροτι παντρεμενος δεν ειμαι, δεν ασχολουμαι με μια σωρεια παιχνιδιων, ουτε θα αποκαλουσα τον εαυτο μου αμιγως gamer πλεον με την εννοια του ορου, αλλα αν κατι μου αρεσει θα αφιερωσω ωρες ατελειωτες και ας παιζω μονο αυτο που λεει ο λογος για οσο καιρο παρει. Και ενας απο τους λογους που το W3 εκανε τετοια επιτυχια ηταν οι επιτυχημενοι διαλογοι, τα τρομερα side missions του και η πλοκη, το σεναριο που το εκαναν να ξεχωριζει απο το σωρο. Ξεχνατε μου φαινεται που πεφτετε σαν τα ορνια στα topic της Ubisoft για ανουσιο και επανειλλημενο gameplay επειδη ειναι προχειρα γραμμενο,βαρετο και επαναλαμβανομενο.. Καταλαβα αστο παμε παρακατω..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.nightcity.love/en/ 
Site που ανέβασε χτες η cdpr , εξηγεί διάφορα  για τον κόσμο κτλπ σε στιλ ingame περιοδικού 

Η ειρωνία της υπόθεσης είναι ότι με πρόθεση  σε κάθε σελίδα σου πετάει in game "διαφημίσεις "

 

237C323F-2A1F-4BE3-95D0-5CB3E44C6178.jpeg

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πέσει και εγώ θύμα του hype, σε βαθμό που να προγραμματίζω την αναβάθμιση του PC σε σχέση με την κυκλοφορία του Cyberpunk. Το Witcher 3 τρεις φορές το ξεκίνησα και το παράτησα στην αρχή, γιατί δεν μπορούσα με τίποτα να χωνέψω το σύστημα μάχης. Το Odyssey πάλι, του οποίου το σύστημα μάχης το βρήκα εξαιρετικά απολαυστικό, πάλι το έφτασα στο 30% και το παράτησα. Το ότι δεν το τελείωσα ή ότι έπαιξα ένα μικρό ποσοστό του δεν με πειράζει, γιατί πέρασα καλά για περίπου ένα δίμηνο, τα έβγαλε τα λεφτά του. Μου έμεινε μία πίκρα βέβαια, αλλά όχι τόση ώστε να το τελειώσω.

Από την άλλη, τα open world παιχνίδια ανέκαθεν με κούραζαν, αργά η γρήγορα. Τα άπειρα side quests και η δυνατότητα να κάνεις ό,τι θέλεις με αποπροσανατολίζουν, πιάνω να ασχολούμαι με αυτά και χάνω το ενδιαφέρον μου για το main quest. Το μόνο παιχνίδι του είδους το οποίο τελείωσα πρόσφατα και έχοντας κάνει πάρα πολλά side quests ήταν το Far Cry 5. Δεν το βρήκα τεράστιο, το gameplay ήταν απολαυστικό, ο κόσμος του με κέρδισε. Αντίθετα, παιχνίδια σαν τα Bioshock τα τελείωσα πολύ πιο εύκολα, το σενάριο και η σφιχτή δομή τους με κρατούσαν. Θέλω να πω ότι, ανάλογα με τον άνθρωπο, κάποια παιχνίδια θα τον κρατήσουν, κάποια όχι. Ιδίως αν είναι μεγαλύτερης ηλικίας, έχει περιορισμένο χρόνο, παίζει παιχνίδια εδώ και 30+ χρόνια και τα έχει δει όλα.

Το Cyberpunk πιθανόν να μην το τελειώσω επίσης, εκτός και αν όντως  κάνουν το main quest πιο σφιχτό σε διάρκεια, ο κόσμος του με τραβήξει και το gameplay του είναι καλό. Αλλά και πάλι, θα περάσω καλά για όσο παίξω, ενώ και η CDPR θα τα βγάλει τα λεφτούλια της, οπότε όλοι ικανοποιημένοι.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίσατε οτι πρεπει καποια στιγμη να τελειώσω το Witcher 3 . Αφημένο κάπου στις 200 ώρες γιατι κάπου το παράκανα με τα side quests κ ξέχασα να προχωρήσω το main story. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

το παιχνιδι καθε μηνα ολο και πιο απιθανο..τι φτιαχνουν οι ανθρωποι

 

Λίγο πριν την κυκλοφορία θα πέσει preorder. Και φαντάσου είμαι Cyberpunk genre fan. Τόσα χρόνια υπό ανάπτυξη και σούπερ γραφικά να μην έχει θα είναι έπος. Must buy, GOTY και GOTC πιθανότατα. 

Πάντα ήθελα ένα open world Deus Ex like game. Όπερ και εγένετο... ;)

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Alastor192 είπε

το παιχνιδι καθε μηνα ολο και πιο απιθανο..τι φτιαχνουν οι ανθρωποι

Πολύ καλό+ μοιάζει αλλά η πραγματικότητα είναι πως αν δεν παίξουμε δεν ξέρουμε. Όχι μόνο αν δεν παίξουν άλλοι (που δεν το έχει παίξει σχεδόν κανένας) αλλά αν δεν παίξουμε εμείς (εγώ, εσύ κλπ) λόγο προσωπικού γούστου.

 

9 ώρες πριν, Voodooman είπε

Έχω πέσει και εγώ θύμα του hype, σε βαθμό που να προγραμματίζω την αναβάθμιση του PC σε σχέση με την κυκλοφορία του Cyberpunk. Το Witcher 3 τρεις φορές το ξεκίνησα και το παράτησα στην αρχή, γιατί δεν μπορούσα με τίποτα να χωνέψω το σύστημα μάχης. (...) Το Cyberpunk πιθανόν να μην το τελειώσω επίσης, εκτός και αν όντως  κάνουν το main quest πιο σφιχτό σε διάρκεια, ο κόσμος του με τραβήξει και το gameplay του είναι καλό. Αλλά και πάλι, θα περάσω καλά για όσο παίξω, ενώ και η CDPR θα τα βγάλει τα λεφτούλια της, οπότε όλοι ικανοποιημένοι.

Και εγώ σκεφτόμουν αναλόγως... να είμαι cyberpunk ready κλπ. μετά ήρθε ο κοβιντ, οικονομικές αναποδιές της ζωής κλπ οπότε με βλέπω να περιμένω. Όμως εγώ λάτρεψα το Witcher3, όχι για το σύστημα μάχης αλλά για τις διάφορες ιστορίες κλπ του. Στην θέση σου πιθανώς να μην σκεφτόμουν έτσι, δεν περιμένω πως το σύστημα μάχης στο cyberpunk θα είναι ιδιαιτέρως καλό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει κανενα video  από το παιχνιδι περα απο 1-2  tech demo για το race tray κ σκόπιμα δε διαβάζω τίποτα για gameplay /  story

Αν και λατρευω και τα witcher και το cyberpunk σαν είδος (εδώ διαβάσει πολλά βιβλία και manga  / είναι το αγαπημενο μου subgenre)  κρατάω σχετικά χαμηλά τον πήχη των προσδοκιων για να μην απογοητευτω κ θα ασχοληθώ με ότι έχει να μου προσφερει το παιχνιδι όταν κυκλοφορήσει . Μόνο στους διαλόγους έχω μεγάλες απαιτήσεις να πω την αλήθεια 

Σχετικά με το μικρότερο story σε σχέση με το witcher 3 καλά κάνουν κ δε κοιτάω ποσοι το τελείωσαν αλλά ότι το κεντρικό story του witcher 3 ήταν μετριο και μακράν χειρότερο σε σχέση με witcher 2. Και βέβαια χειρότερο από τα περισσοτερα side quests και main quests (που όμως δεν είχαν ουσιαστικη συνδεση με την κεντρικη ιστορία δλδ το wild hunt) του witcher 3.

Θα προτιμουσα να κάνουν κάτι με μεγαλύτερο replayability αν κ δε τολμώ να ελπίζω σε κάτι αντίστοιχο με το μαγικό που έκαναν στο 2o chapter του witcher 2 όπου όχι απλά διάλεγες άλλη πολη με αλλά main/side quests κ npc αλλά το παιχνιδι ήταν έτσι δομημένο που δε σου έδινε spoilers κ δε χαλουσε καθόλου την εμπειρία αν κάποια στιγμή έπαιζες ξανά το 2o chapter από την άλλη πλευρα / πολη

 

Βέβαια αυτό είχε μειονεκτήμα ότι λιγοι είδαν τα παντα , αλλά ας προσεχαν . Επίσης η πλευρα (όταν ακολουθουσες το ξωτικό) ήταν πολυ καλυτερη απο την αλλη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιχνίδια σαν τα Witcher και το Cyberpunk δεν είναι για ένα μόνο πέρασμα. Έχω ελάχιστο χρόνο για παιχνίδια αλλά όταν θα κάτσω ασχολούμαι μόνο με ένα. Δεν με ενδιαφέρει να παίξω ότι κυκλοφορεί αλλά ότι με ευχαριστεί. Άλλωστε τα Rpg είναι αυτά που τρώνε χρόνο και δεν κυκλοφορούν και πάρα πολλά τόσο συχνά. Καλά games της εποχής μας πχ Control & Star wars jedi fallen order μέσα σε δύο το πολύ τρεις εβδομάδες τελειώνουν. Άσε που καλό είναι να τα αφήνεις στην άκρη μέχρι να βγει η ολοκληρωμένη έκδοση τους με τα DLC. 

P.s 1 Για αυτούς που δεν τελείωσαν κάποιο από τα Witcher, να το άφηναν στις πρώτες 10 - 20 ώρες να το καταλάβω (δεν τους κράτησε,άρεσε το σύστημα μάχης κτλ) αλλά όταν το αφήνουν μετά από 100 200 ώρες τι να πω. Άσε που δεν λέει να το πιάσεις ξανά αφού στην ουσία είσαι εκτός ροής, έχασες το κάθε δέσιμο με την ιστορία. 

P.s 2  Συμβουλή που δίνω στους νέους σε ηλικία και όχι μόνο που ασχολούνται με παιχνίδια σαν τα Witcher, Cyberpunk, Red dead και άλλα πιο βαριά Rpg: πάρτε το χρόνο σας, παίξτε αργά, ψάξτε τα πάντα κάθε γωνιά του χάρτη, κάντε όλα τα Quests, πάρτε το άλογο ή το αμάξι και ανεβείτε σε ένα λόφο και δείτε το ηλιοβασίλεμα. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...