Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποια απάντηση μπορώ να έχω και εγώ ?

 

Καλύτερη απόκριση-αίσθηση Mac έχει ένα μηχάνημα με πειραγμένη έκδοση πχ iatkos ή με κανονική έκδοση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάποια απάντηση μπορώ να έχω και εγώ ?

 

Καλύτερη απόκριση-αίσθηση Mac έχει ένα μηχάνημα με πειραγμένη έκδοση πχ iatkos ή με κανονική έκδοση ?

 

Δεν εξαρτάτε από την έκδοση αλλά από την εγκατάσταση.. και τα iAtkos με βάση την κανονική έκδοση είναι στημένα..

Εδώ δεν ισχύει το ίδιο με τις πειραγμένες των Win που έχουν προσθαφαιρέσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε καντο να σου δουλέψει

και αν σου αργεί το κοιτάμε τότε

 

Έχω εγκαταστήσει το iatkosl2 από τον Νοέμβριο.Δεν αργεί απλά σκέφτομαι να περάσω κανονική έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω εντελώς απλά κ ελπίζω κατανοητά.. :) Αν και έχω αγορασμένο από το AppStore το lion και εγώ με αυτό έκανα την καινούρια μου εγκατάσταση DsDt free και πάω σφαίρα.. Χρονισμένος στα 4GHz στα 1600 μνήμες 10.7.3 και θερμοκρασίες αρκετά κάτω των 50c.Kernel panic δεν έχω δει ποτέ σε αυτόν τον υπολογιστή. Οπότε αν και εσύ είσαι κάπως ετσι βρες άλλον υπολογιστή να χαρχαλεψεις.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καλά καλά κάνω καμιά πατάτα να ρωτήσω κάτι η ιστοσελίδα h_t_t_p://iatkos.me/2011/11/iatkos-l2-is-here/ είναι η official γιατί μην πάμε για μαλλί και βγούμε κουρεμένοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω εντελώς απλά κ ελπίζω κατανοητά.. :) Αν και έχω αγορασμένο από το AppStore το lion και εγώ με αυτό έκανα την καινούρια μου εγκατάσταση DsDt free και πάω σφαίρα.. Χρονισμένος στα 4GHz στα 1600 μνήμες 10.7.3 και θερμοκρασίες αρκετά κάτω των 50c.Kernel panic δεν έχω δει ποτέ σε αυτόν τον υπολογιστή. Οπότε αν και εσύ είσαι κάπως ετσι βρες άλλον υπολογιστή να χαρχαλεψεις.. :P

 

'Εβαλες δηλ. iatkos L2 γιατι ξερω οτι προτιμας τη "μαμισια" εκδοση ?

 

Υπαρχει και αλλο PC για "σκαλισμα" Socket 775: C2D 6600/Asus P5w DH deluxe / 6GB RAM / Nvidia GTS 8800 320MB

 

Να το επιχειρησω ΄η υπαρχει δυστροπο part ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα προτιμώ ότι είναι πιο σταθερό και καλό για τον υπολογιστή μου.. Αλλά σου λέω κ πάλι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά.Αυτο που με έκανε να το προτιμήσω ήταν ότι ήθελα να δοκιμάσω το μηχάνημα μου σε DSDT free mode To hackint0sh είναι ένας ζωντανός οργανισμός που σε συνδυασμό με το ανήσυχο πνεύμα και την τελειομανία μου με κάνουν να το πηγαίνω όλο και παρακάτω και να αλλάζω οπτικές.. Όχι σε βάση κολοτουμπας αλλά σε βάση εξέλιξης.. Γι'αυτο θα βρεις και άλλες διαφορές στις απόψεις μου κατά καιρούς γιατί απλά δεν ξέρω το που μπορώ να φτάσω. Τώρα νιώθω ότι είμαι πολύ κοντά στο τέλειο μιας και δεν έχω καμιά εναλλακτική στο μυαλό μου που μπορώ να δοκιμάσω για καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Τώρα ξέρεις .. έχεις ένα σχεδιάγραμμα στο μυαλό σου. βάζεις το motherboard στο google και ξεκινάς.. Αν το ζητούμενο σου είναι να έχεις κ άλλο dual boot απλά καντο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι βοήθησα βοήθησα.. :P Τώρα θα με χάσετε ! και ο λόγος.. προφανείς :P ±± > http://www.macuser.gr/mountain-lion-9502/#more-9502

 

Και από σήμερα iMessage beta για το Lion !!!! > http://swdlp.apple.com/cgi-bin/WebObjects/SoftwareDownloadApp.woa/wo/9iqq1ytt6ABZTfXYUPor1M/2.5

 

(και ότι έλεγα ότι δεν έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου.. Τώρα ΈΧΩ)

 

iMessage = Δωρεάν sms μέσω Wi_Fi ανάμεσα σε iOs συσκευές τώρα και σε Mac.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας κατευασα σημερα τα iAtkos_l2 και δοκιμασα να τα εγκαταστησω πρωτα σε virtual box για να τα δω και μετα στο pc μολις τα εγκατεστησα πηγα να τα ξεκινησω μου εβγαλε this version of mac os x is not supported on this platform αν τα εκγαταστησω στο pc θα δουλεψουν; σε

motherboard: gigabyte h67a-usb3-b3

cpu: intel core i5 2320

gpu: ati radeon hd6670 ddr3 2gb

ram: 8gb corsair

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλεις σωστό θέμα στον bootloader.. Μπορείς να το κάνεις εύκολα με το champlist.

Με την προϋπόθεση φυσικά ότι η κάρτα γραφικών λειτουργεί ολοσωστα σε ολα τα υπόλοιπα..

Έβαλα το Champlist, άλλαξα θέμα αλλά και σε εκείνο το θέμα πάλι παρόμοια artifacts έχω. Τι να συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθονη like retina απο μεταξι.. Λογικα προβληματα σαν preview 1.. Αυτα για την ωρα τα υπολοιπα στα screenshots..

 

post-227308-0-38633300-1329497614_thumb.jpg post-227308-0-86733100-1329497644_thumb.jpg post-227308-0-00051200-1329497661_thumb.jpg

 

 

@yiankap πρόσθεσε αυτές τις δυο γραμμές στο > org.chameleon.Boot.plist

<key>Graphics Mode</key>

<string>1920x1080x32</string>

με την δική σου ανάλυση εκτός αν έχουμε την ίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγκαταστήσει το iatkosl2 από τον Νοέμβριο.Δεν αργεί απλά σκέφτομαι να περάσω κανονική έκδοση.

 

 

Μπιλι εχουμε το ιδιο Hardware (αν και η μητρικη και η καρτα γραφικων παιδευουν στο Hackintosh) πανω κατω , εγω προχτες εβαλα Lion μεσα σε 5 λεπτα δουλεψαν ΟΛΑ και δεν το πιστευα .

Βεβαια ειχα καλη εμπειρια με snow leopard αλλα περιμενα να μου φαει 1-2 μερες

 

τσεκαρε και κατεβασε το DSDT που δινει ο τυπος στο Video για την μητρικη

βαλε το DSDT kai to smbios.list στο desktop τρεχε το multibeast gia lion με CustomBeast ON

 

ΕΔΩ

 

τσεκαρε της επιλογες που δινει ο φιλος μας εδω και θα εχεις μετα το μονο προβλημα την καρτα γραφικων

 

http://www.insomnia.gr/topic/436007-%ce%bf%ce%b4%ce%b7%ce%b3%cf%8c%cf%82-%ce%b5%ce%b3%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%ac%cf%83%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%b7%cf%82-mac-os-x-lion-%cf%83%ce%b5-pc/

 

και το τελευταιο - πριν κανεις update se 10.7.3 να δεις οδηγιες στο tonymacx86 για το rollback στον ηχο *(Εγω αυτο δεν εκανα στην αρχη αλλα ευτυχως καταφερα να παιξει ο ηχος με πατεντα )

 

Ελπιζω να βοηθησα γιατι τωρα τελευταια τρωω πολλες σοκοφρετες και δεν τις χορταινω!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιλι εχουμε το ιδιο Hardware (αν και η μητρικη και η καρτα γραφικων παιδευουν στο Hackintosh) πανω κατω , εγω προχτες εβαλα Lion μεσα σε 5 λεπτα δουλεψαν ΟΛΑ και δεν το πιστευα .

Βεβαια ειχα καλη εμπειρια με snow leopard αλλα περιμενα να μου φαει 1-2 μερες

 

τσεκαρε και κατεβασε το DSDT που δινει ο τυπος στο Video για την μητρικη

βαλε το DSDT kai to smbios.list στο desktop τρεχε το multibeast gia lion με CustomBeast ON

 

ΕΔΩ

 

τσεκαρε της επιλογες που δινει ο φιλος μας εδω και θα εχεις μετα το μονο προβλημα την καρτα γραφικων

 

http://www.insomnia.gr/topic/436007-%ce%bf%ce%b4%ce%b7%ce%b3%cf%8c%cf%82-%ce%b5%ce%b3%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%ac%cf%83%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%b7%cf%82-mac-os-x-lion-%cf%83%ce%b5-pc/

 

και το τελευταιο - πριν κανεις update se 10.7.3 να δεις οδηγιες στο tonymacx86 για το rollback στον ηχο *(Εγω αυτο δεν εκανα στην αρχη αλλα ευτυχως καταφερα να παιξει ο ηχος με πατεντα )

 

Ελπιζω να βοηθησα γιατι τωρα τελευταια τρωω πολλες σοκοφρετες και δεν τις χορταινω!!!!!

 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Το μονο θεμα που εχω ειναι στο dual boot δεν φαινονται καλα οι δισκοι (εμφανιζει μια αντιαισθητικη γραμμη). Αν μπορεις τρεξε ενα bench για να δω που βρισκομαι και εγω

 

ΥΓ: Σοκοφρετες ? κερναω double με φραουλα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...