Προς το περιεχόμενο

Εμφάνιση διαφημίσεων στις δωρεάν Skype προς Skype κλήσεις


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί τέτοια "ιερή αγανάκτηση" για τις διαφημίσεις σε ένα κατά τα λοιπά πολύ καλό πρόγραμμα επικοινωνίας. Ναι είναι δωρεάν, ναι μέχρι τώρα δεν υπήρχαν διαφημίσεις, ναι είναι λίγο ενοχλητικό. Από την άλλη, όλη αυτή η διαδικασία οδήγησε την Skype International σε δυσμενέστατη οικονομική κατάσταση (θυμίζω ότι μόνο 6% των χρηστών του Skype αγόραζαν credits) με αποτέλεσμα να αγοραστεί/απορροφηθεί από τη Microsoft.

 

Προκειμένου να υπάρξει χειρότερη ποιότητα, διακοπή της δωρεάν διάθεσης του προγράμματος και της υπηρείας ή, ακόμη χειρότερα, προκειμένου να διασφαλιστεί η βιωσιμότητα του Skype, ως υπηρεσίας, δεν βρίσκω κακή την εμφάνιση διαφημίσεων που δεν εμποδίζουν την επικοινωνία και τη λειτουργία του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά απορώ γιατί δεν χρησιμοποιείτε το vsee. Εγώ το έμαθα μέσα από το insomnia, και από τότε, δεν έχω χρησιμοποιήσει ξανά skype. Με 2Mbit σύνδεση, δεν είχα ποτέ μου κακή ποιότητα κλήσης και αναφέρεται ότι είναι και πιο ασφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος από εδώ παραπονιέται για τις διαφημίσεις, αν κάνει δικιά του επειχήρηση να μην βάζει διαφημίσεις πουθενά. Η microsoft και η κάθε microsoft είναι επειχήρηση και είναι λογικό να θέλει να διαφημιστεί, αν δεν γουστάρετε υπάρχουν και άλλα προγράμματα συνομιλιών. Δεν είμαι υπέρ της microsoft αλλά να λέμε και του στραβού το δίκαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω, εγώ έχω βάλει στο skype να μιλάω με σταθερά αλλά αμα κάνω κλήση σε skype-skype μια χαρά διαφημίσεις βγάζει...

 

το credit που λέτε πιο πάνω είναι διαφορετικό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι τα πράγματα, και ειδικά στο χώρο της πληροφορικής.

Αν δεν πληρώνεις κάτι δεν είσαι πελάτης, είσαι το προϊόν.

 

http://lifehacker.com/5697167/if-youre-not-paying-for-it-youre-the-product

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί τέτοια "ιερή αγανάκτηση" για τις διαφημίσεις σε ένα κατά τα λοιπά πολύ καλό πρόγραμμα επικοινωνίας. Ναι είναι δωρεάν, ναι μέχρι τώρα δεν υπήρχαν διαφημίσεις, ναι είναι λίγο ενοχλητικό. Από την άλλη, όλη αυτή η διαδικασία οδήγησε την Skype International σε δυσμενέστατη οικονομική κατάσταση (θυμίζω ότι μόνο 6% των χρηστών του Skype αγόραζαν credits) με αποτέλεσμα να αγοραστεί/απορροφηθεί από τη Microsoft.

 

Προκειμένου να υπάρξει χειρότερη ποιότητα, διακοπή της δωρεάν διάθεσης του προγράμματος και της υπηρείας ή, ακόμη χειρότερα, προκειμένου να διασφαλιστεί η βιωσιμότητα του Skype, ως υπηρεσίας, δεν βρίσκω κακή την εμφάνιση διαφημίσεων που δεν εμποδίζουν την επικοινωνία και τη λειτουργία του συστήματος.

 

Φαντάσου στο vlc εκεί που βλέπεις ταινία να σου πετάει διαφημίσεις.

Καταλαβαίνv και κατανοώ αυτά που λες αλλά από την άλλη όταν έχει διαμορφωθεί μία κατάσταση (δωρεάν ποιοτικό πρόγραμμα επικοινωνίας τόσα χρόνια) και πάει να αλλάξει με τι μισητές διαφημίσεις (που εξυπηρετούν τον σκοπό τους βεβαίως βέβαιως αλλά όπως και να το κάνουμε είναι σπαστικές) ε σε πιάνει το "ένα καλό πρόγραμμα είχαμε, το ......σαν και αυτό".

Στην ουσία θα το συνηθίσουμε ή θα πάμε σε κάποιο άλλο αντίστοιχο που δε θα έχει.

 

Πάντως αν μου πεταχτεί η !@#$%^&* με το iphone (ναι, τη γνωστή λέω) τότε θα κάνω unistall skype με τη μία!!!

Τέλος, το skype για mac θα βγάζει και αυτό διαφημίσεις; Εγώ δεν έχω δει τίποτα.

Επίσης, διαφημίσεις είναι αυτές, πώς δε θα επηρεάζουν την απόδοση του συστήματος και τις κλήσεις; Explain γιατί αλήθεια δεν ξέρω. Είναι δυνατόν να είναι τόσο "ελαφριές";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φαντάσου στο vlc εκεί που βλέπεις ταινία να σου πετάει διαφημίσεις.

Καταλαβαίνv και κατανοώ αυτά που λες αλλά από την άλλη όταν έχει διαμορφωθεί μία κατάσταση (δωρεάν ποιοτικό πρόγραμμα επικοινωνίας τόσα χρόνια) και πάει να αλλάξει με τι μισητές διαφημίσεις (που εξυπηρετούν τον σκοπό τους βεβαίως βέβαιως αλλά όπως και να το κάνουμε είναι σπαστικές) ε σε πιάνει το "ένα καλό πρόγραμμα είχαμε, το ......σαν και αυτό".

Στην ουσία θα το συνηθίσουμε ή θα πάμε σε κάποιο άλλο αντίστοιχο που δε θα έχει.

 

Πάντως αν μου πεταχτεί η !@#$%^&* με το iphone (ναι, τη γνωστή λέω) τότε θα κάνω unistall skype με τη μία!!!

Τέλος, το skype για mac θα βγάζει και αυτό διαφημίσεις; Εγώ δεν έχω δει τίποτα.

Επίσης, διαφημίσεις είναι αυτές, πώς δε θα επηρεάζουν την απόδοση του συστήματος και τις κλήσεις; Explain γιατί αλήθεια δεν ξέρω. Είναι δυνατόν να είναι τόσο "ελαφριές";

Ας μην είμαστε υπερβολικοί κι ας μην συγκρίνουμε ανόμοια προγράμματα - άλλο το VLC άλλο το Skype. Ανέφερα άλλωστε ότι δεν είμαι αντίθετος σε διαφημίσεις που δεν εμποδίζουν την επικοινωνία και τη λειτουργία του συστήματος. Το οποίο σημαίνει ότι δεν συμφωνώ στην οποιαδήποτε προβολή διαφήμισης κατά τη διάρκεια video-κλήσης. Αλλά εάν βάλει διαφημίσεις κατά τη διάρκεια φωνητικών κλήσεων, δεν βλέπω πού παρεμποδίζεται η λειτουργία και πόσο ενοχλητικό είναι αυτό.

 

Οι διαφημίσεις μπορούν κάλλιστα να είναι "ελαφριές" όπως οι Google AdWords διαφημίσεις. Δεν χρειάζεται να παίζουν ολόκληρο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά ρε παιδιά πως κάνετε έτσι.. Δεν της έβαλαν δα τις διαφημίσεις και στο κουτελο της μάνας σας! Εταιρία είναι και θέλει κέρδη. Εφόσον μου παρέχει ακόμα δωρεάν την υπηρεσία της σιγά τα ωα να δώ και καμία διαφημισει παραπάνω

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σας πειράζει αυτό, τι να πούμε τότε με τις διαφημίσεις που βάλανε στο youtube πριν από τα βίντεο που θέλουμε να δούμε, που αφορούν ακόμα και τις εκλογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...